Connect with us

Svijet

SKOT RITER TVRDI “Napad na Kursku oblast je NATO operacija protiv Rusije”

Sjevernoatlantska alijansa ne samo da stoji iza napada na Kursku oblast već u toj akciji koristi sopstvene snage, izjavio je bivši američki obavještajac Skot Riter.

“Ovo se dogodilo u Kurskoj oblasti: NATO je napao Rusiju!”, rekao je Riter u intervjuu za Jutjub kanal Denija Hajfonga i svoju tvrdnju potkrepio informacijama koje je dobio od šefa ruskog Odbora za boračka pitanja koji je na terenu.

Riteru je rečeno da su snage koje su napale Kursk bile opremljene po najvišim NATO standardima, čak bolje od većine jedinica Alijanse, kao i to da se na osnovu zaplijenjene opreme i svjedočenja zarobljenika otvara šira slika.
“Ove snage sve vreme komuniciraju preko starlink satelita, u realnom vremenu dobijaju podatke o tome gdje se nalaze ruski položaji, dok vještačku inteligenciju koriste i za manevrisanje, i za raspoređivanje brzih dronova nove generacije. Ovo je NATO vojska, koja govori poljski, francuski, engleski… I ona je napala Rusiju, zapravo po nalogu ove alijanse. To nije bila inicijativa ukrajinske vlade”, istakao je Riter.

Tokom intervjua nekadašnji američki obavještajac je rekao i da se na situaciju u Kursku ne može gledati u smislu da je Rusija prvo napala Ukrajinu, pa da Ukrajinci sada mogu da napadaju Rusiju jer je RF u februaru 2022. odgovorila na ukrajinske ratne zločine koji datiraju od puča na Majdanu 2014, iza kojeg je stajala CIA.

Podsjetio je da je Specijalna vojna operacija krenula sa ciljem da zaštiti prava ruskog stanovništva koje je bilo izloženo kulturnom genocidu i masakrima.
Linker
“Ukrajina ne može da počini zločin i onda kaže: ‘Pošto nas smatrate odgovornim za ovaj zločin, onda ćemo napasti Rusiju.’ Ali činjenica je da Ukrajina nije napala Rusiju. Snage koje su se tamo kretale su snage koje je izgradio NATO”, zaključio je Riter, a prenosi RT Balkan.

Svijet

KINEZI RUSIMA OKRENULI LEĐA? Podržali prijedlog Ukrajine i Evrope

Kina je izrazila podršku prijedlogu za 30-dnevni prekid vatre u Ukrajini, inicijativu koju su predložili Kijev, njegovi evropski partneri i Sjedinjene Države, kao dio napora da se stvori prostor za nastavak diplomatskih razgovora sa Rusijom.
Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Lin Jian komentarisao je predlog 12. maja za Ukrinform, navodeći da Kina podržava svaki napor usmjeren na političko rješenje, nazivajući trenutnu situaciju u Ukrajini “ukrajinskom krizom”.

– Kina je bila dosljedna i jasna u svom stavu o “ukrajinskoj krizi”. Vjerujemo da svi napori treba da budu usmjereni ka postizanju mira – rekao je Lin, dodajući da se Kina nada da će sve strane nastaviti dijalog i pregovore kako bi se postigao pravedan, dugoročan i obavezujući mirovni sporazum prihvatljiv za sve strane.
Prekid vatre je predložila Ukrajina sa evropskim saveznicima, dok se ruski lider Vladimir Putin tome protivi.

Umjesto toga, predložio je direktne pregovore Rusije i Ukrajine u Istanbulu 15. maja.

Portparol ruskog predsjednika Dmitrij Peskov izjavio je da su direktni pregovori između Moskve i Kijeva neophodni za postizanje prekida vatre u sukobu u Ukrajini.

– Potrebno je da vodite direktne pregovore kako biste pronašli put do prekida vatre. Pojednostavljen pristup prekidu vatre je neprihvatljiv – naglasio je portparol ruskog lidera.

(Srpskainfo)

Nastavi čitati

Svijet

POLICIJA ISTRAŽUJE SLUČAJ! Izbio požar u kući britanskog premijera

Britanska policija istražuje požar u privatnoj kući premijera Kira Starmera u sjevernom Londonu, objavio je list Tajms, dodajući da niko nije povrijeđen u incidentu koji je otklonjen tokom noći i koji je oštetio vrata.

Vatrogasci navode da je policija dobila obavještenje od londonske vatrogasne brigade u 01.35 ujutru “na stambenoj adresi u ulici Kauntes Roud, NW5”.

Britanski mediji navode da je to adresa na kojoj je Starmer živio sa suprugom i djecom prije nego što se preselio u Dauning strit broj 10 nakon izborne pobjede.

“Policija je izašla na lice mjesta. Pričinjena je šteta na ulazu u objekat, niko nije povrijeđen. Požar se istražuje i kordoni ostaju na mjestu dok se istraga nastavlja”, saopštila je policija.

Policija je pokrenula hitnu istragu kako bi utvrdila uzrok požara. Ulica Countess Road, gdje se nekretnina nalazi, ostaje zatvorena dok se istraga nastavlja. Stanovnicima i svjedocima je upućen apel da se jave sa bilo kakvim informacijama koje bi mogle pomoći u istrazi.

Nekretnina je četvorosobna kuća koju je Starmer kupio 2004. godine i koju trenutno izdaje. Vrijednost kuće procjenjuje se na oko 2 miliona funti, piše Tajms.

Istraga o požaru je u toku, a vlasti još nisu objavile da li se incident tretira kao slučaj podmetanja požara ili nesrećni slučaj.

Nastavi čitati

Svijet

Masovna hapšenja djece po Evropi, MALOLJETNIČKI EKSTREMIZAM UZEO MAHA!

Vještačka inteligencija, koliko god bila korisna, sve je veći faktor u radikalizaciji mladih, pokazuju slučajevi tinejdžera koji su u Evropi u posljednjih nekoliko godina planirali terorističke napade.

Američki “Wall Street Journal” piše da je u posljednjih nekoliko mjeseci nekoliko desetina mladih osoba, među kojima su neki strosti od samo 14 godina, uhapšeno širom Evrope, pod optužbom da su zbog ideološke radikalizacije, planirali napade na muzičke dvorane, trgovačke centre i vjerske objekte.

Jedno od najalarmantnijih područja je Belgija. Naime, trećina svih slučajeva terorizma u Belgiji između 2022. i 2024. uključivala je maloljetnike.

U Britaniji je gotovo svaki peti osumnjičeni za terorizam bio dijete.

“Novost je broj mladih koji su direktno uključeni u planiranje nasilnih napada, uključujući i vrlo mlade pojedince”, rekao je za “Wall Street Journal” Tomas Renard, direktor Međunarodnog centra za borbu protiv terorizma u Hagu.

Gotovo svi mladi radikaliziraju se putem interneta, a internet se pokazao delotvorniji i u ubrzanju procesa radikalizacije.

Prema Globalnom indeksu terorizma, prosječno vrijeme potrebno za radikalizaciju 2002. godine bilo je 16 mjeseci, a godine 2015. to se vrijeme skratilo za 40 odsto, pa je danas za to dovoljno samo nekoliko sedmica.

Primjer tipičnog ekstremiste iz generacije Z je mladić kom se trenutno sudi u Belgiji. Abdul Kerim Gadaev, 19-godišnji čečenski izbjeglica, radikalizovao se nakon što mu je otac deportovan iz Francuske u Rusiju.

Nakon deportacije počeo je da se osjeća otuđeno u školi. Na internetu je pisao da želi da ponovi “Bataklan”, teroristički napad iz 2015. u kojem je ubijeno 90 ljudi.

On je na internetu pronašao grupe vršnjaka koje su zanimali sport i religija, posebno na TikToku gdje su njegovi krugovi postajali sve više politički.

U februaru prošle godine pridružio se operativnom kanalu na aplikaciji Signal gdje su članovi počeli da planiraju napad, prema riječima tužioca.

Neki su bili u dobi od samo 13 godina.

Raspravljali su o tome kako da se nabavi oružje i dijelili su fotografije cilja – koncertne dvorane u središtu Brisela.

Gadaev je izjavio da je bio spreman da učestvuje, pod uslovom da napad bude dobro pripremljen.

U martu 2024. belgijska savezna policija uhapsila je Gadaeva i još troje maloljetnika širom Belgije.

“Već neko vrijeme govorimo da je složenost naših istraga veća nego prije, a širina i dubina onoga s čime se suočavamo je izvanredna”, rekla je Viki Evans, glavna koordinatorka britanske protivterorističke policije, te pozvala tehnološke kompanije da pomognu u rješavanju problema.

Naime, algoritmi društvenih mreža imaju snažan privlačni momenat na mlade, predlažući im sve nasilniji sadržaj i stvarajući digitalne “rupe bez dna”.

Vještačka inteligencija dodatno pogoršala taj problem, rekla je Julia Ebner, stručnjak za internet radikalizaciju iz Instituta za strateški dijalog i Univerzitet Oksford.

“Videozapisi i slike koje stvara vještačka inteligencija pogađaju vrlo duboke emocije i ljudsku prirodu. AI i algoritmi uveliko obavljaju posao harizmatičnog regrutera, samo stotinu puta uspješnije”, upozorila je Ebner.

Mnogi slučajevi ne dopru do javnosti, ali oni koji jesu, uključuju 14-godišnju djevojčicu iz Crne Gore koja je uhapšena u Austriji u maju prošle godine pod optužbom da je planirala napad na “nevjernike”.

U njenom domu su pronađeni sekira, nož i propagandni materijali Islamske države.

U februaru iste godine uhapšen je njen vršnjak koji je planirao napad na željezničku stanicu.

Najpoznatiji je ipak slučaj trojice tinejdžera koji su prošle godine planirali napad na tri koncerta Tejlor Svift u Beču.

“U prvih osam mjeseci nakon početka rata u Gazi, u Evropi je zbog terorizma uhapšeno 60 islamističkih ekstremista, od kojih su dvije trećine tinejdžeri”, rekao je Peter Njuman, profesor bezbjednosnih studija na King‘s koledžu u Londonu, prenosi “b92”.

Nastavi čitati

Aktuelno