Connect with us

Politika

SLAVEN RISTIĆ U ULOZI “IZBACIVAČA”! “Napusti ovaj lokal i više se nemoj pojavljivati, ZA TVOJE DOBRO”

“… Ristić je prišao stolu i uputio “više teških riječi” Blagojeviću, kazavši mu “da plati račun i napusti lokal i da više nikada ga ne vidi u njemu zarad njegovog dobra”. Potom je, kako saznajemo, došao konobar koji se izvinuo i rekao da mu je “naređjeno od Slavena Ristića da ih udalji iz lokala”.
U jednom kafiću u Bijeljini danas se desio nesvakidašnji incident, čiji glavni akter je bio lider stranke RSS i poslanik te stranke u klubu SNSD u NSRS Slaven Ristić, koji je verbalno napao i istjerao Gorana Blagojevića iz tog ugostiteljskog objekta.

“Danas sam bio izložen verbalnom napadu i istjerivanju iz ugostiteljskog objekta od strane narodnog poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske Slavena Ristića. Citiram njegove riječi: “Napusti ovaj lokal i više se nemoj pojavljivati, za tvoje dobro”, stoji u objavi na društvenim mrežama Gorana Blagojevića.
Dalje se navodi da ovakvo ponašanje predstavlja očigledan pokušaj da se “uguši moje pravo na slobodno mišljenje i izražavanje, posebno zbog mog javnog neslaganja sa aktuelnom republičkom politikom koju izražavam putem društvenih mreža”.

“Smatram da ovakvi pritisci od strane izabranih predstavnika nisu samo nedopustivi, već i direktno ugrožavaju osnovne demokratske vrijednosti. Meni je jasno da su vam uzdrmani temelji vlasti, ali sve ovo me podsjeća na ratnu 1992. godinu kada su na isti nacin Srbi protjerivani prvo iz kafića, prodavnica, radnih mjesta i iz svojih domova. Sada to pokušavaju da nam urade Srbi koji se nisu borili za ovu Republiku. Nećemo vam to dozvoliti”, navodi Blagojević.

Na kraju on se obraća Ristiću:

“P.S. Hvala ti što si mi pokazao da sam izgleda ja tvoj najveći problem. To je samo znak da smo na pravom putu”.
Kako BN saznaje od jedne osobe koja je prisustvovala toj nemiloj sceni, Ristić je prišao stolu i uputio “više teških riječi” Blagojeviću, kazavši mu “da plati račun i napusti lokal i da više nikada ga ne vidi u njemu zarad njegovog dobra”. Potom je, kako saznajemo, došao konobar koji se izvinuo i rekao da mu je “naređjeno od Slavena Ristića da ih udalji iz lokala”.

(BN) Foto: Arhiva

Politika

ZNA GDJE SU PARE! Bivši premijer RS osnovao firmu za TRGOVINU DUGOVIMA

Bivši predsjednik Vlade Republike Srpske Dragan Mikerević, pored revizije, računovodstva i bankarstva, nedavno je ušao i oblast faktoringa, odnosno trgovine kreditima, obavezama i potraživanjima.

Naime, Komisija za hartije od vrijednosti (KHOV) Republike Srpske je nedavno dala dozvolu za rad društvu „FinFactoring“ koje je osnovala njegova mikrokreditna organizacija „FinCredit“.

U društvu za faktoring Mikerević će zajedno sa Dejanom Vukosavljevićem i svojim sinom Dejanom Mikerevićem biti član Upravnog odbora kojima je povjeren mandat na četiri godine.

Iz KHOV su naveli da su sva trojica kvalifikovani za ovaj posao.

Tako podsjećaju da je stariji Mikerević magistar nauka te dugogodišnji predsjednik Upravnog odbora Saveza računovođa i revizora Republike Srpske, a njegov sin doktor ekonomskih nauka i član Upravnog odbora u „Euros osiguranju“.

Direktor društva za faktoring biće Dejan Vukosavljević, diplomirani ekonomista koji je dugo godina radio u bankarstvu.

Zakonom je propisano da za člana Upravnog odbora društva može biti imenovana osoba koja ima odgovarajuće stručno znanje, iskustvo i lična svojstva koja ga čine dostojnim za obavljanje funkcije, što su po njihovoj ocjeni gore spomenuta trojica dokazala.

Inače, Zakon o faktoringu u Republici Srpskoj je usvojen 2020. godine.

On je omogućio prodaju i otkup potraživanja, dugova i kredita kako na domaćem tako i na stranom tržištu.

Tim zakonom je definisano da predmet faktoringa može biti otkup svakog postojećeg nedospjelog ili budućeg, cijelog ili djelimičnog, kratkoročnog novčanog potraživanja koje je nastalo po osnovu ugovora o prodaji.

Ovo je šesto društvo koje je osnovano od usvajanja zakona.

Kao što smo već spomenuli, Dragan Mikerević, koji je bio premijer od 2003. do 2005. godine ima 60 odsto vlasništva u mikrokreditnom društvu „Fin Credit“.

Međutim, pored toga on je većinski vlasnik preduzeća „Finrar“ koje izdaje istoimeni časopis obavezan za sve revizore i revizorske kuće.

Takođe, Savez računovođa i revizora RS na čijem je čelu jedino je udruženje koje vrši edukaciju i dodjeljuje sertifikate, što mu donosi milionske prihode.
Capital

Nastavi čitati

Politika

AMIDŽIĆU SADA NE SMETA SARAJEVO! BiH mora da izmiri obavezu u slučaju “Vijadukt”

Ministar finansija i trezora u Savjetu ministara Srđan Amidžić izjavio je danas da problem presude u predmetu “Vijadukt” može biti riješen na nivou Savjeta ministara i da BiH mora da izmiri tu obavezu.
Amidžić je rekao da će BiH preživjeti “Vijadukt”, ali da se ne zna kako će se preživjeti predmet “Mital” u FBiH čiji osnovni dug iznosi 370 miliona evra bez kamata.

-Mi pošaljemo ispred zajedničkim institucija ka Tuzlanskom kantonu tri puta zahtjev da priznaju taj dug i oni kažu da nije njihov dug. Dva puta pošaljemo Vladi FBiH i ona kaže da to nije njihov dug -naveo je Amidžić.

Amidžić je rekao da su on i zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara Staša Košarac u vezi sa slučajem “Vijadukt” prvo posebno tretirali Agenciju za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi /BHANSA/ gdje su pronašli modalitet i finansijska sredstva kako bi se obezbijedila likvidnost te agencije da normalno funkcioniše u periodu dok ne dođe do realizacije ove presude.

-Ta odluka je predložena na vanrednoj sjednici Savjeta ministara, za nju smo bili kolega Košarac i ja, a kolege iz FBiH su predložile da se ta odluka ne razmatra i da bude skinuta sa dnevnog reda prethodne sjednice – rekao je Amidžić novinarima u Sarajevu.
On je pojasnio da ovom slučaju strane nisu ni Republika Srpska niti Federacija BiH /FBiH/, već BiH i da ona mora da izmiri tu obavezu.

-Postoji sporazum BiH i Vlade Republike Srpske, ali isto tako postoji već sada pisano odbijanje Vlade FBiH da preuzme svoje obaveze -naveo je Amidžić.

Amidžić je naveo naglasio da je Savjet ministara danas zadužio ministra transporta i komunikacija Edina Fortu da pronađe rješenje za BHANSA-u, te dodao da će on i Košarac podržati tu odluku kada se pojavi pred ministrima.

On je podsjetio da je Fiskalni savjet u vezi sa presudom “Vijadukt” imao sjednicu juče, te da su se na dnevnom redu našle dvije opcije za koje su glasali on i kolege iz Republike Srpske, dok premijer FBiH Nermin Nikšić nije dao saglasnost na ove odluke.

-On /Nikšić/ kaže da su to sredstva FBiH, a pitanje je zašto ih ne koristi? U čemu je problem? Nešto što je moje, moje je i ne pitam nikoga. Ako su sredstva Vlade FBiH i ako su na računu, pozivam Vladu FBiH da koristi ta sredstva, a ako ne može da koristi onda to nisu sredstva Vlade FBiH – rekao je Amidžić i dodao da Nikšić ovim odugovlačenjem štiti interes Republike Srpske.

Amidžić je dodao i da je ministarstvo na čijem je čelu dobilo novo zaduženje da se ide sa novim prijedlogom za “Vijadukt”, navodeći da će se to uraditi, ali da ne zna hoće li ovaj put biti podrške iz FBiH.

-Predložili smo na bazi raspoloživih sredstava kako da izmirimo obavezu po osnovu `Vijadukta` i niko od svoje obaveze ne može da pobjegne – naglasio je Amidžić.
On je podsjetio da je budžet zajedničkih institucija u Predsjedništvu BiH srušio Denis Bećirović, te da je taj njegov potez identičan potezu Nermina Nikšića na sjednici Fiskalnog savjeta.
Amidžić je naglasio da je, u skladu sa zakonom koji reguliše rad BHANSA-e, predviđeno da u slučaju da ona ne može da funkcioniše, onda zajedničke institucije mogu da obezbijede sredstva koja bi bila vraćena u onom trenutku kada bi Evrokontrol odblokirao sredstva prema BHANSA-i.

Govoreći o pojedinim izjavama da se sredstva za “Vijadukt” mogu uzeti sa kapitalnih projekata, Amidžić je rekao da je riječ o čistom populizmu.

-Skinuću sa helikoptera 20 miliona, skinuću sa Sipe, sa OBA-e i skupiću 110 miliona. Ono što treba da znate, je da ti kapitalni projekti su predmet zakona o budžetu koji su usvojeni u prethodnom periodu. Kako vi mislite da neko odlukom može da mijenja zakone koji su prethodno usvojeni? Praktično nesprovodivi i pravno nesprovodivi. To nije pravno moguće – zaključio je Amidžić.

Amidžić je izrazio zadovoljstvo što su usvojene izmjene zakona o PDV-u u vezi sa kupovinom prve nekretnine, što je u korist svih ljudi u Republici Srpskoj, FBiH i Brčko distriktu.

On je dodao da su već vođeni razgovori kada je u pitanju Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje u vezi sa pojedinim podzakonskim aktima za ovaj zakona.
Ministar saobraćaja i veza Edin Forto rekao je da je Amidžić zadužen da predloži rješenje u vezi sa plaćanjem duga “Vijaduktu”, a Predsjedništvo i parlament mogu u to intervenisati.

-U međuvremenu trebamo vid‌jeti iz kojih izvora ćemo raditi finansiranje BHANSA-e dok su blokirani računi. Do utorka trebamo imati oba rješenja po zaduženju Savjeta ministara – rekao je Forto.

Ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković rekao je nakon sjednice Savjeta ministara da je formalno počela pljenidba zbog slučaja “Vijadukt”, navodeći da je riječ o zgradi Centralne banke u Mostaru, a najavljeno je da će isto biti sa zgradama u Sarajevu, Banjaluci i još nekim.

Nastavi čitati

Politika

ZAGAZIO U ŽABOKREČINU I FEKALIJE! Javor se konačno ukazao u Gomjenici

Kada su krajem marta poplave zadesile Prijedor, ko je mogao da zamisli da će i danas neki morati u čizmama da gaze u dvorištima, da bi došli do kuće ili garaže. I nije više problem samo voda, već fekalije koje su se izlile, a koje još nisu očišćene.
Uprijedorskom naselju Gomjenica, tačnije Baltine bare, ispred nekoliko kuća improvozovani mostići od dasaka i cigli, a bez gumenih čizama se ne smije nigdje. Naime, u jednoj ulici, koju neki nazivaju Bobeška, podzemne vode napravile su nezamisliv problem.

Nakon što se voda nakon poplava povukla, ostala je ustajala bara, pomiješana sa sadržajem iz septičke jame. Kućama se ne može prići, a u ulici ima mnogo djece.
-Iz čizama se ne može mrdnuti. Tako je kada se privatnicima dozvolilo da krampaju, prekopaju zemlju, pa sada mi ispaštamo – kaže Dragan. Njegovoj komšinici, kada su bile poplave, voda je u kući bila 25, 30 centimetara.
-Sada je veći problem voda oko kuća, koja je ustajala, pravi se žabokrečina, izlile su se septičke – opisuje ona stanje više od 15 dana nakon poplava.

Mještani kažu da su im od velike pomoći bili vatrogasci koji su uradili sve da se izbjegne scenario kao 2014. godine. Napominju da su sami napravili jedan nasip, jer da nisu, sve bi bilo pod vodom.
Dok smo bili u obilasku ovog naselja, pročulo se da je stigao gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor. Mještani, u gumenim čizmama, brzo su se okupili. I Javor je sa njima zagazio u baruštinu.

-Ukupno 7 kuća je imalo problem, sada je važno da ispumpamo vodu koja je ostala, a koja trenutno ne ugrožava domaćinstva. Međutim, izlila se septička jama i moramo da spriječimo da ne dođe do potencijalne zaraze – rekao je Javor za Srpskainfo i dodao da će u što skorijem vremenu poslati struku da vide mogu li se malo više od nivoa ovih kuća postavi pumpe koje bi, kada nadođe Sane i Gomjenice, vodu odnosile dalje.
Mještani su mu rekli da smatraju da problem kod njih nastaje zbog šljunkara koje su iskopane u blizini.

-Inspekcija će detaljno pregledati ko radi eksploataciju šljunka, ko su firme, da li imaju sve papire, da li su u funkciju. Formiraću komsiju koja će izaći na lice mjesta koje će utvrditi stanje na terenu – obaćao je Javor.
Srpskainfo

Nastavi čitati

Aktuelno