Connect with us

Hronika

SLUČAJ KRUNIĆ: Naložena rekonstrukcija zločina!

Banjalučki Okružni sud izdao je naredbu za obavljanje 3D rekonstrukcije u ponovljenom suđenju trojici optuženih ubistvo vlasnika kompanije „Sektor Sekjuriti“ Slaviše Krunića i njegovog člana obezbjeđenja Žarka Pavlovića i ranjavanje vozača Gorana Ilića.

Osim rekonstrukcije, po naredbi suda biće urađeno dodatno balističko vještačenje da se utvrde smjerovi pucanja.

Ovo je rečeno na današnjem ročištu u Okružnom sudu u Banjaluci, ali novi dokazi nisu izvođeni zbog bolesti člana sudskog vijeća pa je glavni pretres odgođen za 4. decembar.

Očekuje se da će tada biti saslušani vještaci medicinske i balističke struke koji su u ranije uradili sudsko medicinsko vještačenje.

Prvostepenom presudom u ovom slučaju na 60 godina zatvora osuđeni su Benedi Đukanović zvani Bendžo i Rodoljub Gajić, dok je Emilio Baldo oslobođen optužbi. Đukanović je dobio 40, a Gajić koji je bio radnik agencije „Sektor Sekjuriti“ i čuvao suprugu i djecu ubijenog Krunića osuđen je na 20 zatvora za pomaganje u zločinu.

Ovu presudu ukinuo je Vrhovni sud Republike Srpske i slučaj vratio na novo suđenje na kome je određeno da se u predmetu treba uraditi rekonstrukcija događaja.

Nakon toga je suđenje je bilo prekinuto na duže vrijeme.

Rekonstrukcija koja bi trebala da se uradi u narednom periodu trebala bi dati odgovore na sve nedoumice o tome gdje su stajale ubice kada su u službeno vozilo ”Sektora” sasuli rafale iz automatskih pušaka, te otkriti da li je u Krunića pucano unutar vozila, kako to tvrdi odbrana optuženih ili nije.

Krunić i Pavlović ubijeni su 22. aprila 2019. godine u Glamočanima kod Banjaluke. Izrešetani su u službenom džipu ”tojota lend kruzer” na putu za Krunićevo porodično imanje, a u pucnjavi je teško ranjen i Krunićev vozač Goran Ilić.

Kako je navedeno u optužnici Đukanović i Baldo su organizovali zločin zajedno sa Željkom Kovačevićem, koji je nastradao u razmjeni vatre tog 22. aprila prije pet godina. Đukanović i Kovačević su označeni kao direktni izvršioci zločina.

Ponovljeno suđenje u ovom slučaju je počelo u martu ove godine, a od tada je održan samo jedan glavni pretres.

Hronika

TUGA DO NEBA Poznat identitet stradalih u teškoj nesreći kod Gradiške

Radmila Gajić i Nebojša Trifković iz Gradiške poginuli su, dok su dvije osobe povrijeđene u saobraćajnoj nesreći koja se sinoć dogodila u Lamincima kod Gradiške.

Tragedija se dogodila sinoć oko 20.30 na putu Štetić Laminci kada je automobil, na oštrijoj krivini, sletio s kolovoza i završio na njivi.

Kako se navodi u saopštenju tužilaštva, Gajićeva i Trifković su poginuli na licu mjesta.

-D.A. (36) i D.B. (29) su zadobili povrede i prevezeni su u Bolnica Gradiška radi ukazivanja pomoći – navode iz tužilaštva.

Uviđaj je obavio dežurni tužilac OJT Banjaluka Goran Rakić zajedno sa policijskim službenicima PU Gradiška.

Tužilac je naložio da se preduzmu sve potrebne istražne radnje i mjere, kao i vještačenja, u cilju utvrđivanja okolnosti saobraćajne nesreće, a naložena je i obdukcija tijela poginulih koja će biti obavljena u Zavodu za sudsku medicinu RS.

Nastavi čitati

Hronika

UHAPŠENO 796 OSOBA BiH učestvovala u velikoj policijskoj akciji

Ukupno 796 osoba uhapšeno je u velikoj međunarodnoj policijskoj akciji protiv međunarodnog kriminala, a u kojoj je učestvovala i BiH, podaci su kojim raspolaže Europol.

Kako je saopšteno na sajtu MUP-a Hrvatske, tijela za sprovođenje zakona s cijelog kontinenta okupila su se radi zajedničkog akcijskog dana EMPACT-a Jugoistočna Europa (JAD SEE) 2024.

– Iz koordinacijskog centra koji je uspostavljen u Sarajevu kolege iz 26 zemalja odlučno su djelovale protiv ključnih krivičnih djela u regiji. U okviru zajedničkog akcijskog dana JAD SEE 2024, zajednički kapaciteti i sredstva Evropske unije i njenih međunarodnih partnera bili su usmjereni na niz krivičnih djela, među ostalim trgovanje ljudima, krijumčarenje migranata, trgovinu drogom i nezakonitim oružjem, i borbu protiv visokorizičnih kriminalnih mreža. Uhapšeno je 796 osoba, 316 istraživanja je pokrenuto i 442 komada oružja je zaplijenjeno kao rezultat opsežne operacije koja je uključivala 31.109 službenika”, dodaje se saopštenju.

U okviru akcije, provjere i pretrage uključivale su i fizički i virtuelni svijet, među ostalim otvoreni web, dark web i društvene mreže. Takve “sajber patrole” su uključivale ne samo tijela za sprovođenje zakona već i tužioce iz različitih jurisdikcija što je dalo dodatnu vrijednost njihovoj operativnoj učinkovitosti.

Ukupni rezultati zajedničkog akcijskog dana JAD SEE 2024 koji je održan pod sloganom “Udruženim snagama protiv organizovanog kriminala” uključuju, dakle, 796 uhapšenih, 316 pokrenutih novih istraživanja,  te 442 komada zaplijenjenog oružja.

Ukupno 31.109 službenika na dužnosti obavilo je 655.914 pretraga subjekata, što uključuje 516.153 osobe, 152.284 vozila, 4.985 poštanskih paketa i 1.181 prostor.

– Od proaktivnog učestvovanja partnera na području zapadnog Balkana i zemalja koje su dio Istočnog partnerstva poput Moldavije i Ukrajine, do podrške Turske, ključ uspjeha ove operacije leži u prekograničnoj saradnji. Radeći rame uz rame, agencije i projekti Evropske unije i trećih zemalja pružili su svoju stručnost, što je omogućilo da zajednički akcijski dan JAD SEE 2024 predstavlja istinski ujedinjeni savez protiv organizovanog kriminala”, dodaje se u policijskom saopštenju.

Europol je podržao ovaj zajednički poduhvat upućivanjem stručnjaka s mobilnim kancelarijama koji su nove informacije mogli upoređivati s podacima iz baze podataka Agencije.

– Jednako su tako partnerske zemlje i agencije uputile posebne stručnjake, s posebnim jedinicama za otkrivanje, jedinicama sa psima, stručnjacima za otkrivanje metoda prikrivanja i stručnjacima za krivotvorene isprave koji su pružali podršku velikoj fizičkoj i virtuelnoj operaciji”, navodi se u policijskom saopštenju.

Projekat EU4FAST podržao je uspostavljanje koordinacijskog centra i učestvovanje zemalja zapadnog Balkana, Moldavije, Ukrajine, Turske i odabranih država članica EU-a, kao i INTERPOL-a, tokom operativne faze.

Inače, zajednički akcijski dan JAD SEE 2024 informiše i vodi Evropska multidisciplinarna platforma za borbu protiv krivičnih djela (EMPACT), bezbjednosna inicijativa EU za borbu protiv teškog i organizovanog kriminala u svijetu.

“Uspjeh ove operacije leži u aktivnostima vođenim obavještajnim podacima i jedinstvenom saradničkom pristupu kojim se pokazuje dodatna vrijednost zajedničkih nastojanja u borbi protiv složenog i teškog međunarodnog kriminala”, ističu iz policije.

U akciji su učestvovale brojne članice EU i to Austrija, Bugarska, Hrvatska, Francuska, Njemačka, Grčka, Mađarska, Italija, Nizozemska, Poljska, Portugal, Rumunija, Slovenija, Slovačka, Španija i Švedska.

Treće zemlje koje su učestvovale su  Albanija, Bosna i Hercegovina, Moldavija, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Srbija, Turska, Ukrajina.

Nastavi čitati

Hronika

POKUŠALI PREĆI U EVROPU! Pronađena tijela devet migranata

Obalska straža Tunisa pronašla je tijela devet migranata, dok se šestoro još vodi kao nestalo nakon što je njihov čamac potonuo kod obale Tunisa, saopštio je sudija Farid Ben Dža.

Obalska straža je do sada spasila 27 ljudi koji su bili na brodu kada se pokvario i počeo da tone usljed lošeg vremena. Prema svjedočenjima preživjelih, u trenutku nesreće na brodu su bila najmanja 42 lica.

Sudija Farid Ben Dža rekao je Rojtersu da je u toku potraga za najmanje šest migranata koji su bili na brodu kada je potonuo nedaleko od mjesta Čeba.

Svi migranti na brodu bili su iz zemalja podsaharske Afrike.

Tunis se bori sa migracionom krizom bez presedana i zamijenio je Libiju kao glavnu polaznu tačku za Tunišane i ljude iz drugih dijelova Afrike koji traže bolji život u Evropi. Ovo je posljednja u nizu nesreća sa brodovima koji prevoze migrante u Sredozemnom moru

Nastavi čitati

Aktuelno