Hronika
ŠOK IZJAVA DJEDA MALE DANKE “Znaju ljudi pravu istinu”
Ni poslije nedjelju dana od kako je nestala djevojčica Danka Ilić (2) iz Banjskog polja kod Bora, nema nekih većih pomaka. Informacija koje su dostupne su površne jer je operativni rad policije u toku, a kako navodi djed djevojčice Milan Ilić, i dalje čekaju neke informacije.
Milan na početku razgovora ističe da nema nikakvih informacija, ni novih ni starih.
„Razumite, čekamo. Nestrpljenje nas ubija, nadamo se svakoj sekundi da ćemo dobiti lijepe vijesti. Sve što čujem, čujem na televiziji. Milion stvari i gluposti, još više se razočaram kada čujem ko sve gostuje i šta sve pričaju o mojoj porodici, a ništa od toga nije tačno. Znaju ljudi pravu istinu“, kaže potreseni čovjek.
Prema njegovim riječima, morao je da traži i zabranu prilaska novinarima jer ga neprestano saleću.
„Vjerujte mi… Nije mi dobro i bez njih“, kaže Milan i ističe da je pogledao snimak koji se pojavio na internetu, prenosi ATV.
„Vidio sam snimak, ali ne znam šta da kažem. Želim da vjerujem da jeste i da će je što prije pronaći, ne smijem da pričam ništa jer policija radi, uzdamo se u njih, čekam da se pravi ljudi obrate, ministar Gašić. Jedino njima vjerujem“, zaključio je Ilić.
Podsjetimo, Danka Ilić, stara nepune dvije godine, nestala je prošle nedjelje sa imanja porodice Dragomirović u Ulici vojvode Radomira Putnika u naselju Banjsko polje kraj Bora. Majka Ivana je sa sinom starim tri godine i ćerkicom od nepune dvije, došla na imanje, koje je bilo prilično zapušteno.
Hronika
RADNIK JOŠ U TEŠKOM STANJU: Istražuje se uzrok eksplozije gasa u zeničkoj željezari
Policija je započela uviđaj nakon eksplozije gasa u pogonu “Nove željezare Zenica”, u kojoj su povrijeđena tri radnika, budući da iz bezbjednosnih razloga to do sada nije bilo moguće, potvrđeno je u Ministarstvu unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona.
U Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu kažu da je povrijeđeni radnik i dalje u teškom stanju, da ima povredu kičme i velike opekotine, ali je svjestan i komunikativan, prenose federalni mediji.
U pogonu “Nove željezare Zenica” juče poslije podne došlo je do eksplozije gasa u kojoj je jedan radnik teško povrijeđen, a dva lakše.
Još nije poznat uzrok nesreće koja se dogodila u krugu fabrike tokom pretakanja gasa iz cisterne.
Prema informacijama Uprave policije MUP-a Zeničko-dobojskog kantona, lakše su povrijeđena lica M.M. iz Prijedora i N.A. iz Zenice, dok je teško povrijeđeni radnik iz Begovog Hana prebačen u Klinički centar u Sarajevu.
Hronika
MOSTAR RJEŠAVA PROBLEM OTPADA NAKON POŽARA: Poznato kako će ukloniti oko 500 tona smeća
Gradonačelnik Mostara Mario Kordić potvrdio je medijima danas, u petak, 26.jula, kako se situacija stabilizovala nakon požara na odlagalištu otpada na Uborku, dodavši kako se od jutros vrši odvoz otpada iz Mostara.
Pretovar otpada obavlja se na četiri lokacije, kako bi se čitav proces ubrzao.
“Od jutros se vraća stabilnost po pitanju odvoza komunalnog otpada iz Mostara. Jučer smo osigurali još tri lokacije, uz ovu u sjevernom dijelu grada. Jutros od četiri sata pretovaruju se kamioni i otpad se vozi na druge deponije”, izjavio je Kordić.
Odvoz otpada organizovan na četiri lokacije
Dva reciklažna dvorišta, na jugu i sjeveru grada, određena su za dvije dodatne lokacije, a treća je organizovana na samoj deponiji Uborak, odnosno dijelu koji se koristi za kabasti otpad. Uz već određenu lokaciju u Vrapčićima, ovo su četiri navedene lokacije.
Lokacija u Vrapčićima jedno je vrijeme bila u blokadi, a situacija se promijenila nakon sastanka u četvrtak.
Dogovor sa mještanima omogućio nastavak pretovara
“Jučer smo imali sastanak sa stanovnicima sjevernog dijela grada. Saslušali smo njihove probleme, razjasnili neke stvari koje su kroz medije krivo iskomunicirane i de facto dobili njihovo razumijevanje te je ta lokacija aktivna za pretovar”, izjavio je mostarski gradonačelnik, prenosi Fena.
Što se tiče požarišta, radi se na zasipanju pijeskom kako bi se požar kompletno ugasio te eliminisao neugodni miris.
Nagomilani otpad i izazovi u narednim danima
“Pohvatali smo sve konce, situacija je stabilna i nadam se da ćemo u brzom roku pokupiti miješani komunalni otpad s ulica Mostara i vratiti se u normalno funkcioniranje. Mali izazov predstavlja količina otpada koja se generirala proteklih dana. Riječ je o količini od oko 120 tona dnevno, a zbog različitih opstrukcija kroz zadnja četiri dana generiralo se oko 500 tona i pokušat ćemo s deponijima razgovarati da nam otvore dodatne mogućnosti ili da to prihvate neka druga odlagališta. Želja nam je brzo doći u „dnevni ritam“, da ono što dnevno proizvedemo i deponiramo”, naglasio je Kordić.
Požar ostavio posljedice i na turizam u Mostaru
Kada je u pitanju turizam u Gradu na Neretvi, gradonačelnik je kazao kako su događanja proteklih dana zasigurno uticala na dolazak gostiju.
“Naravno da je neugodno i želja nam je što prije riješiti ovaj problem. Razumijem da su turisti razočarani kvalitetom zraka u Mostaru. Uvijek se promoviramo kao lijep i čist grad, a to u ovom slučaju nismo. Što se tiče stanja oko turizma, siguran sam da je ovo dobrim dijelom poremetilo one koji su mislili doći u Mostar, a kada su vidjeli slike deponija u plamenu sigurno su razmislili hoće li ili neće doći u naš grad. U razgovoru s turističkim djelatnicima, saznao sam da osjete pad turizma u Mostar generalno, ne samo radi ova četiri dana. To je vezano za situaciju u svijetu”, kazao je Kordić.
Na kraju konferencije izjavio je kako se i dalje provode sve naredbe Štaba civilne zaštite, ali i da je ukinuta naredba o evakuaciji stanovništva u blizini deponije.
Hronika
PRIJETIO DA ĆE POBITI 13 ČLANOVA PORODICE, PA ZAPALIO KUĆU! Pritvor piromanu iz Dervente
Okružni sud u Doboju odredio je jednomesečni pritvor Dervenćaninu čiji su inicijali B.Đ. /60/ koji se tereti da je komšiji zapalio stambeno–poslovni objekat.
Pritvor je određen zbog bojazni da bi boravkom na slobodi mogao realizovati prijetnju ubistvom.
Kako je navedeno u saopštenju ovog Suda, osumnjičenom se stavlja na teret da je 21. juna oko 22.00 časa, zaprijetio da će zapaliti porodičnu kuću u vlasništvu komšije M.M, sa 13 članova, te da će ih pobiti. Nakon što je oko jedan čas iza ponoći istu prijetnju više puta ponovio, B.Đ. je i zapalio navedenu kuću u kojoj se u tom trenutku nalazilo 13 ukućana.
Požar se sa kuće proširio i na poslovnu zgradu namijenjenu za obavljanje privatne djelatnosti, kao i na sedam parkiranih vozila, koja su u potpunosti izgorjela, čime je nastala šteta veća od milion KM.
U saopštenju Okružnog suda navodi se da se za krivično djelo ugrožavanje sigurnosti može izreći kazna zatvora u trajanju od šest mjeseci do tri godine, a za krivično djelo paljevina kazna zatvora u trajanju od dvije do dvanaest godina. Službenici Policijske uprave Doboj su 22. juna uhapsili lice B.Đ, zbog sumnje da je izazvalo požar na stambeno-poslovnom objektu u ovom gradu, usljed čega je nastala velika materijalna šteta.
-
Politika1 dan agoOTIMAČINA ZA MANDATE! Petrović pokazao pravo lice, ultimativno zahtijeva da sam kroji liste za NSRS!
-
Politika2 dana agoNOVI UDAR ZA VUKANOVIĆA: Bivši saradnik tvrdi da su ljudi u Listi za pravdu i red „potrošna roba“
-
Društvo3 dana agoLOŠE VIJESTI ZA RADNIKE U NJEMAČKOJ! Vlasti spremaju novi zakon, u penziju će se ići znatno kasnije!
-
Hronika3 dana agoHOROR NA RADNOM MJESTU! Poštara izujedao pas, hitno prevezen u bolnicu
-
Društvo3 dana agoUPALJEN ALARM ZA REPUBLIKU SRPSKU! Vrelina i sparina okovale zemlju, a najgore nas čeka tek od OVOG DANA!
-
Politika3 dana agoSNAŽNO I ODLUČNO! Stanivuković okupio ključne ljude iz izbornih jedinica 7 i 8 – spremni za važne korake!
-
Svijet3 dana ago“NE VIDIM RAZLOG DA ODSTUPIMO!” Putin poslao jasnu poruku Kijevu i Zapadu o kraju rata
-
Politika23 sata agoŠAMAR ZA ZDRAVSTVENI RADNIKE! Minić smatra da MINISTRI ZASLUŽUJU VEĆE PLATE od direktora domova zdravlja
