Hronika
ŠOK U MAKEDONIJI! Ovo je vjerski objekat u kojem su pronađena tri tijela

Beživotna tijela četrnaestogodišnjeg dječaka i dvojice starijih muškaraca pronađena su u improvizovanom vjerskom objektu u Sjevernoj Makedoniji, koji je godinama unazad služio za molitvu.
U ovoj trošnoj kući, koja je od sinoć zatvorena policijskom trakom, posjetili su novinari makedonske Telme. Unutra su pronašli nekoliko ćebadi i bocu za gas.
Improvizovana džamija se nalazi u negotinskom selu Crveni Bregovi, gdje živi oko 100 ljudi, koji se uglavnom bave poljoprivredom. Mještani sela kažu da su kobnog dana, za vrijeme molitve, osjetili miris gasa i nisu očekivali da će neko tu prenoćiti.
“Moraju da su bili živi tog dana. Možda su umrli uveče, poslije 20 časova. Onda su došla djeca koja ovdje žive i primijetila da nema pokreta, pa su pogledali kroz prozor i šta da vide – već su bili mrtvi. Komšija je razbio prozor i odmah osjetio miris gasa, nismo mogli da uđemo unutra. Pozvali smo ljekare i policiju, koji su utvrdili da su sva trojica mrtvi”, kažu mještani.
U Ministarstvu unutrašnjih poslova Velesa, gdje je slučaj prijavljen, kažu da su ljekari konstatovali smrt, bez znakova nasilja.
Policijskoj upravi Negotin 8. decembra u 16:35 prijavljeno je da su u kući u selu pronađeni mrtvi J.J. (71) iz Bitolja, F.E. (66) iz Resena i maloljetnik iz sela Crveni Bregovi. Crveni Bregovi, Negotin, rekla je Biljana Đakovska iz SVR Velesa.
I javni tužilac potvrđuje da među trojicom preminulih nije bilo tragova nasilja. U toku je obdukcija tijela, kao i provjera gasnog uređaja kojim se zagrijavao objekat.
Hronika
TEŠKA SAOBRAĆAJNA NESREĆA U HRVATSKOJ! Učestvovao autobus iz BiH, ima poginulih

Teška saobraćajna nesreća dogodila se rano jutros u Hrvatskoj na auto-putu Beograd – Zagreb u kojoj je učestvovao autobus iz BiH i, prema prvim informacijama, ima poginulih i više povrijeđenih, javili su hrvatski mediji.
Saobraćajna nesreća dogodila se oko 3.10 časova između petlji Popovača i Križ u oba smjera, odnosno otprilike na pola puta između Zagreba i Okučana.
Prema još nepotvrđenim informacijama koje se pojavljuju u hrvatskim medijima, poginulo je dvoje ljudi u autobusu. Povrijeđeni su prevezeni u bolnice u Sisku, Zagrebu i Pakracu, piše 24sata.hr.
Iz policije su potvrdili da je u nesreći učestvovao autobus iz BiH i da je u prekidu saobraćaj s obje strane auto-puta.
Hrvatski auto-klub navodi da je obilazak državnim, županijskim i lokalnim putevima između.
Kolona vozila na petlji Popovača u smjeru Bregane je oko osam kilometara.
Hronika
SVJEDOK IZ DOBROVOLJAČKE: Izvlačili su nas iz vozila i pucali s leđa

Milenko Perić iz Loznice, koji je 1992. godine bio u koloni JNA, koja se povlačila iz Sarajeva, rekao da su imali naređenje da ne pucaju i da idu u mirnoj koloni, a da su ih muslimanske snage izvlačile iz vozila i u njih pucali s leđa.
“Oni su na nas otvorili vatru. To je jedina istina o `braniocima Sarajeva` koji danas slave”, poručio je Perić koji učestvuje u obilježavanju 33 godine od zločina u Dobrovoljačkoj ulici.
Perić je naglasio da su ih izveli iz vozila i pucali mu u noge s leđa, nakon čega jer zarobljen.
“Neka služi na čast nadležnom tužilaštvu koje do dana današnjeg nije procesuiralo nikoga ko je odgovoran za napad na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici”, rekao je Perić novinarima i dodao da redovno dolazi na obilježavanje ovog zločina.
Perić smatra da je vanustavno tužilaštvo odavno trebalo da procesuira one koji su pucali i pobili pripadnike JNA, koji su imali naređenje da ne pucaju i da se u mirnoj koloni izvuku iz Sarajeva.
U Istočnom Sarajevu i na mjestu zločina u Dobrovoljačkoj ulici danas je odata počast ubijenim pripadnicima JNA koje su napale muslimanske paravojne snage dok su se povlačili.
Kolona JNA napadnuta je u Dobrovoljačkoj ulici dok se mirno povlačila iz Sarajeva prema ranijem sporazumu i uz garanciju mirovnih snaga UN na čelu sa generalom Luisom Mekenzijem.
Napadom su rukovodili tadašnji član Predsjedništva BiH Ejup Ganić i rukovodstvo tadašnje takozvane RBiH.
Iako je za bezbjednost vojnika garantovao tadašnji predsjednik Predsjedništva BiH Alija Izetbegović, kolona JNA je napadnuta.
Politički predstavnici institucija Republike Srpske već godinama naglašavaju da su glavni krivci za tragične događaje u Dobrovoljačkoj ulici članovi političkog vrha tadašnje takozvane RBiH, ali i paravojne muslimanske jedinice u Sarajevu, poput “Zelenih beretki”, “Patriotske lige” i drugih kriminalnih formacija.
Prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, 2. i 3. maja u Sarajevu poginulo je najmanje 28 pripadnika JNA.
Hronika
“DOBROVOLJAČKA” 33 GODINE KASNIJE: Zločin bez sudskog epiloga

U Istočnom Sarajevu i Sarajevu danas će biti obilježene 33 godine od zločina nad vojnicima JNA u sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici.
Riječ je o istorijskom događaju od republičkog značaja čije obilježavanje organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.
Obilježavanje će početi u Istočnom Sarajevu gdje će u 10.00 časova u Hramu Svetog velikomučenika Georgija u Miljevićima biti služen parastos za stradale pripadnike JNA.
Potom je predviđen odlazak autobusima u Sarajevo u bivšu Dobrovoljačku ulicu gdje će u 11.00 časova mirnom šetnjom, polaganjem cvijeća i prisluživanjem svijeća biti odat pomen stradalim pripadnicima JNA.
Pomoćnik ministra za boračko-invalidsku i zaštitu civilnih žrtava rata Republike Srpske Nebojša Vidaković rekao je ranije da se dan prije napada na kolonu JNA u Doborovoljačkoj ulici, 2. maja 1992. godine, dogodio se opšti napad na Dom JNA.
On je naveo da je muslimanski lider Alija Izetbegović je po dolasku iz Lisabona iz bezbjednosnih razloga bio zadržan u kasarni JNA u Lukavici i tada je dogovoren bezbjedan izlazak vojnika JNA iz Sarajeva i istovremeno povratak Izetbegovića uz posredovanje i garanciju Unprofora.
Prema njegovim riječima, kada je kolona JNA krenula 3. maja uz pratnju Unprofora, po izlasku Izetbegovića iz transportera, kolona je presječena u Dobrovoljačkoj ulici i u unakrsnoj vatri mučki napadnuta od muslimanskih paravojnih jedinica.
Prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, 2. i 3. maja u Sarajevu poginulo je najmanje 28 pripadnika JNA.
CJB Istočno Sarajevo podnio je 2005. godine krivičnu prijavu protiv 15 lica osumnjičenih za ovaj zločin, ali je Tužilaštvo BiH tek u novembru 2007. godine pokrenulo istragu. Međunarodni tužilac u BiH DŽud Romano donio je u januaru 2012. godine odluku o obustavljanju istrage.
Tužilaštvo BiH je 20. novembra 2018. godine donijelo naredbu o ponovnom otvaranju istrage u predmetu “Dobrovoljačka”, te je Sud BiH u maju 2022. godine potvrdio optužnicu protiv 10 lica koja se terete za ratni zločin.
Među optuženima su Ejup Ganić, kao član Predsjedništva RBiH, Zaim Backović, kao član operativnog centra Štaba Teritorijalne odbrane RBiH i Jusuf Pušina, kao pomoćnik ministra unutrašnjih poslova RBiH i načelnik štaba MUP-a RBiH.
Ovaj postupak je još u toku.
-
Politika2 dana ago
ISTRAŽUJU RATNE ZLOČINE U KOTOR VAROŠU: Tužilaštvo BiH vodi istragu protiv predsjednika NS RS Nenada Stevandića
-
Hronika2 dana ago
POTRAGA ZAVRŠILA TRAGIČNO: Pronađeno tijelo nestalog Steve Kneževića iz Banjaluke
-
Politika3 dana ago
VIŠKOVIĆ OPET NAJAVLJUJE! U maju o zakonu o medijima
-
Hronika3 dana ago
TUGA! Peta žrtva tragedije u Topoli? BAKA U KRITIČNOM STANJU
-
Hronika3 dana ago
PORODICA MOLI ZA POMOĆ! Nestao Stevo Knežević iz Banjaluke
-
Politika2 dana ago
PATRIOTIZAM NA RIJEČIMA, FUNKCIJE PO SVAKU CIJENU: Zašto niko ne podnosi ostavku?
-
Politika3 dana ago
ADRIANA BASARA “Ni mrtvi Srbi u Hrvatskoj mira nemaju?”
-
Hronika3 dana ago
UŽAS U GACKU! Djevojčicu udario kamion, preminula u bolnici