Region
ŠOU U HRVATSKOJ! Političara IZDRŽAVAJU MAMA I TATA nakon što mu poslije rate kredita ostane 38 evra

Član desničarske stranke Domovinski pokret (DP) Stjepo Bartulica našao se na udaru kritika, nakon što je objavljeno da prema imovinskom kartonu kojeg je prijavio, njegovoj porodici nakon otplate kredita ostane 38 evra mjesečno.
Prema onome što je objavljeno u imovinskom kartonu ovog političara, Bartulica i njegova supruga imaju kombinovana primanja od 3600 evra mjesečno. Bartulica je od 2020. godine saborski zastupnik, dok nije poznato čime se bavi njegova supruga.
On je kupio kuću na tri sprata i vrt na ostrvu Prviću za 300.000 evra, zbog čega je digao kredit na 270.000 evra, a mjesečna rata je 2351,43 evra, na 11.5 godina.
Prije 11 godina, Bartulica je digao kredit od 270.000 evra na 30 godina. Mjesečna rata iznosi 1211 evra, što znači da 3562 evra mjesečno ova porodica troši na otplate kredita.
Kako njegova supruga i on nisu prijavili štednju ili dodatne prihode, javnost se pita kako je moguće da žive od 38 evra mjesečno.
Bartulica se nakon objave informacije oglasio na društvenim mrežama, gdje je demantovao da je u pitanju neka vrsta kriminala.
– Rekao sam da ću postati meta što se i vidi zadnjih sedmica. Sve što moja porodica posjeduje stekli smo na pošten i transparentan način. Sve zakonske obaveze koje imam kao saborski zastupnik sam ispunio. Sve ostalo je prljava kampanja radikalne ljevice i Možemo protiv Domovinskog pokreta! Ovo sve je samo dokaz da sam na ispravnom putu. Hvala svima na podršci – napisao je Bartulica.
Nakon toga je njegov advokat razjasnio stvar, rekavši kako Bartulica dobija dodatna sredstva od svoje – majke, prenosi Klix.
– Svakodnevne životne troškove zastupnik Bartulica podmiruje sredstvima koje mu je darovala njegova majka, zajedničkom porodičnom odlukom. Roditelji zastupnika Bartulice žive i borave u Sjedinjenim Američkim Državama, i uz zastupnika Bartulicu imaju još kćerku koja stanuje u Rimu te trojicu sinova od kojih su dvojica rukupoloženi sveštenici – saopšteno je iz njegovog ureda.
– Ova predmetna nekretnina stečena je u prvom mjesecu, u zakonskom roku ću je unijeti u imovinsku karticu, nije ništa sporno. Ono što najviše zanima ljude, kako ja podmirujem svoje obaveze, samo ću reći da imam, Bogu hvala, roditelje koji i dalje borave u Americi. Cijeli život su tamo dobro situirani i krajem prošle godine su jednu nekretninu u Zagrebu prodali i dio nasljedstva što pripada meni su mi već isplatili – komentarisao je on.
Region
KALAS POSTAVLJA USLOVE “Srbija djelima mora potvrditi svoje evropsko opredjeljenje”

Visoka predstavnica Evropske unije (EU) za spoljnu politiku i bezbjednost Kaja Kalas izjavila je u Beogradu da je, nakon sastanka sa zvaničnicima Srbije, jasno da EU ostaje njen strateški cilj, ali da je neophodno da se to opredjeljenje potvrdi i konkretnim djelima.
“Reforme su način na koji će Srbija napredovati na svom evropskom putu. Ne postoje prečice za članstvo. Pravi progres mora da se ostvari”, kazala je Kalasova i naglasila da se to prije svega odnosi na unapređenje medijskih sloboda, suzbijanje korupcije te izborne reforme.
Istakla je da se mora poštovati autonomija univerziteta u Srbiji.
“Reforme moraju biti realne, a ne samo da se štrikliraju stavke na papiru”, rekla je Kalasova na konferenciji za novinare.
Dodala je da će te reforme donijeti pravu korist građanima Srbije, uključujući i “stotine hiljada učesnika protesta koje su to posljednjih nedjelja zahtijevale”.
Kalasova je pozvala predstavnike Beograda i Prištine da “što prije dođu u Brisel i razgovaraju o konkretnim koracima naprijed”.
Prethodno, na početku zvanične posjete Beogradu, poručila je da je za napredak ka EU neophodan i dijalog Srbije i Kosova.
“Ponovo na zapadnom Balkanu. Posjetiću Srbiju, Kosovo i Sjevernu Makedoniju i sa vladama i civilnim društvima tih zemalja, angažovati se u okviru njihovog puta ka Evropskoj uniji. Dijalog Beograda i Prištine obavezan je kad gledamo unaprijed. Sada je trenutak za ponovno angažovanje”, napisala je Kalasova ranije na svom nalogu na mreži X.
Na pitanje novinara Radija Slobodna Evropa o novosadskim aktivistima, koji su duže od dva mjeseca u pritvoru zbog navodnog pokušaja rušenja ustavnog poretka, Kalasova je rekla da je o tome razgovarala sa zvaničnicima u Srbiji.
“Razgovarali smo i o tome kako taj proces treba da se prati. Mi očekujemo od svih zemalja članica i kandidata da poštuju ljudska prava i to mora da se poštuje u svim procesima”, rekla je ona.
Kalasova se danas sastala sa premijerom Srbije Đurom Macutom.
Kako je saopšteno iz Vlade Srbije, razgovarali su o mogućnosti ubrzanja procesa evropskih integracija Srbije, kao i o dijalogu Beograda i Prištine”.
Tom prilikom, kako se navodi, Macut je istakao “nedvosmislenu evropsku orijentaciju Republike Srbije”.
“Macut je naglasio da je potrebno ubrzati proces evropskih integracija Srbije i izrazio uvjerenje da će se ubrzo razgovarati o konkretnim koracima na tom putu, poput otvaranja klastera 3, na koje se čeka tri godine”, navodi se u saopštenju.
U Skupštini Srbije, šefica diplomatije EU danas se srela i sa predsjednicom parlamenta Anom Brnabić i predstavnicima opozicionih stranaka.
Kalasova je sinoć doputovala u Beograd, a potom se odmah sastala s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
On je poručio da Srbija “ostaje pouzdan partner svima koji iskreno teže saradnji, napretku i zajedničkoj evropskoj budućnosti”.
U objavi na Instagramu Vučić je napisao da je sa Kalasovom razgovarao o ključnim geopolitičkim temama, bezbjednosnoj situaciji u regionu, evropskom putu Srbije i o dijalogu sa Prištinom.
“Naglasio sam da je Srbija posvećena konstruktivnom dijalogu pod pokroviteljstvom EU, kao načinu za rešavanje otvorenih pitanja, a da je zaštita srpskog naroda na Kosovu i Metohiji naš apsolutni prioritet. Podsetio sam da je formiranje zajednice srpskih opština ne samo dogovorena obaveza, već i preduslov za dalje napredovanje dijaloga i bilo kakvu normalizaciju odnosa”, napisao je Vučić.
Ovo je druga posjeta Kaje Kalas zapadnom Balkanu u okviru koje posjećuje i Kosovo i Metohiju i Sjevernu Makedoniju.
Tokom prve posjete regionu zapadnog Balkana, početkom aprila, Kaja Kalas je bila u Crnoj Gori, Albaniji i Bosni i Hercegovini.
Region
MILIONSKE ŠTETE zbog zabrane uvoza mlijeka iz BiH u Srbiju

Srbija je zabranila uvoz mlijeka iz Bosne i Hercegovine. Blokada traje više od deset dana, upozoravaju BiH mljekari i poljoprivrednici. Zašto, nije poznato.
Od nadležnih traže hitnu reakciju s ciljem zaštite domaće proizvodnje i tržišta. Oni, s druge strane, šute. Ili nisu dostupni ili čekaju zvanične informacije. Do tada, BiH mljekari su u opasnosti da izgube milione maraka, ali i radna mjesta. Hoće li i kako naša zemlja odgovoriti?
Udruženje poljoprivrednika Federacije BiH saopštilo je da je Srbija zabranila uvoz mlijeka iz Bosne i Hercegovine, te zatražilo od državnih organa da zaštite domaću proizvodnju i domaće tržište.
“Radi se o milion i po litara mlijeka koje je mjesečno išlo prema Srbiji. Javit će se veliki problem, mljekare će smanjivati otkup tako da su lančano svi u problemu”, upozorava Nedžad Bičo, predsjednik Udruženja poljoprivrednika FBiH.
Čekaju se informacije
Zašto je Srbija blokirala uvoz – zvanično nije poznato. Iz tamošnjeg ministarstva nije stigao odgovor na upit Federalne televizije. Izostao je i odgovor BiH institucija.
Državni ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Staša Košarac je u Kini. Ured za veterinarstvo Bosne i Hercegovine ne odgovara na pozive, dok federalni ministar poljoprivrede Kemal Hrnjić (NiP) čeka zvaničnu informaciju.
“Nemamo još zvaničnu informaciju. Provjeravamo šta se dešava. Zasad ne možemo dati bilo kakvu izjavu u vezi s tim pitanjem”, kaže Hrnjić.
Nezvanično, razlozi srbijanske obustave uvoza mlijeka su hiperprodukcija i softver koji je, navodno, u kvaru.
“Ovdje se svi prave mrtvi, niko ništa ne zna da se to dešava. Problem je, kao, s nekim softverom. Ne mogu da vjerujem da se 12–13 dana softver ne može osposobiti, da je taj novi ministar Vlade Srbije suspendovao sve dozvole o uvozu jer komuniciramo sa svim poljoprivrednicima u regiji i znamo da je hiperprodukcija mlijeka”, dodaje Bičo.
Jednostrane odluke nisu dobre. I nanose veliku štetu ovom sektoru, navode mljekari. Pojedini strahuju i da će ova odluka dovesti do gašenja malih proizvođača.
“Odluka Vlade Srbije nije dobra. Sumnjam da će naše institucije nešto uspjeti, sigurno će utjecati na gašenje proizvodnje i gazdinstava”, ističe predsjednik Udruženja mljekara SBK-a Amir Bulut.
“Mislim da nije dobro zatvarati nijedno tržište i da to treba da se riješi na nivou ministarstava. Ako oni od nas neće da uvoze, nećemo ni mi od njih – to je recipročna mjera”, poručuje počasni predsjednik Udruženja mljekara RS-a Vladimir Usorac.
Veoma važno tržište
Inače, i naša zemlja i Srbija potpisnice su Sporazuma o slobodnoj trgovini. Jednostranih poteza ne bi smjelo biti. Ukupan promet spoljnotrgovinske razmjene mlijeka i mliječnih proizvoda u 2024. godini iznosio je 413,8 miliona maraka, a pokrivenost uvoza izvozom bila je 54 odsto.
Top pet izvoznih tržišta u prošloj godini su Crna Gora, Hrvatska, Sjeverna Makedonija, Srbija i Kosovo.
Vrijednosno i količinski bilježi se rast izvoza na tržište Srbije i Sjeverne Makedonije. Dakle, ukoliko se novonastali problem ne riješi što prije – jasno je da će mljekarski sektor bilježiti milionske gubitke. FTV
Region
O ČEMU SU RAZGOVARALI? Vučić telefonom razgovarao sa Zelenskim

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je telefonom sa predsjednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim o bilateralnoj saradnji i evropskom putu Srbije i Ukrajine.
Vučić je na Instagram nalogu “buducnostrsrbijeav” naveo da je sa Zelenskim posebno razgovarao o saradnji u formatu Ukrajina – Jugoistočna Evropa, prenosi Tanjug.
“Dobar i otvoren razgovor sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim. Razgovarali smo o bilateralnoj saradnji, evropskom putu Srbije i Ukrajine i posebno o saradnji u formatu Ukrajina – Jugoistočna Evropa”, napisao je Vučić.
-
Politika3 dana ago
HOĆE LI ĐOKIĆ NA OPTUŽENIČKU KLUPU? Šurovao s Kinezima na ŠTETU SRPSKE
-
Politika3 dana ago
IGOR CRNADAK “Neću prisustvovati Dodikovom govoru!”
-
Svijet3 dana ago
PRVO ČEKAJU PRIMIRJE! Belgijanci spremni da pošalju vojsku u Ukrajinu
-
Politika20 sati ago
ZAPAD POKREĆE OŠTRE MJERE PROTIV VLASTI U REPUBLICI SRPSKOJ! Traži se izolacija, obustava finansiranja i ukidanje kontakata
-
Društvo3 dana ago
NEMA RAZLOGA ZA RADOST! Evo kakve nas vremenske prilike očekuju do kraja maja
-
Svijet3 dana ago
ONI SU ŠAMPIONI! Velika Britanija uvela 100 novih sankcija Rusiji
-
Politika2 dana ago
VIŠKOVIĆ U PARALELNOM UNIVERZUMU “Srpska među 10 najpoželjnijih zemalja za investiranje”
-
Politika3 dana ago
NIJE ŠALA! “U svijetu mi kažu želimo da upoznamo predsjednika koji je VRATIO DUGOVE?!”