Hronika
SRBIJA ZAVRŠILA, SRPSKA KASNI: Autoput Rača-Bijeljina još nije završen
Dionica auto-puta Bijeljina – Brčko dio je buduće putne mreže na relaciji Beograd-Bijeljina-Brčko-Banjaluka-Sarajevo. Prvobitno, radovi su počeli na dionicama Rača – Bijeljina u Republici Srpskoj i Sremska Rača – Kuzmin u Srbiji. Srbija je svoju dionicu kao i most na rijeci Savi završila. Ostale su finese na samoj samobraćajnici. Republika Srpska opet kaska.
Nacionalni san da se spoji sa Srpskom, Srbija je ostvarila. Republika Srpska još uvijek sanja, priznaje i šef Autoputeva Radovan Višković.
-Nažalost, ako bi poštovali sve ono što se napiše na papiru taj autoput je trebalo da bude već završen. Nije! Prolongirano je još nekih godinu dana- rekao je Radovan Višković nedavno tokom obilježavanja 17 godina rada “Autoputeva Republike Srpske”.
Ogorčenje zbog traljavosti i u Beogradu. Iako su dali veći dio para i u potpunosti platili zajednički most na Savi, rezultata nema, naveo je nedavno bivši diplomata Draško Aćimović.
-Znam da je u Srbiji ekstremno nezadovoljstvo zbog ovoga.
Posljednje prolongiranje uslovila je naknadno definisana petlja Brodac, a probleme prave i dalekovodi. Višković kaže da su se radovi ubrzali. Trenutno se završavaju nasipi, cementna stabilizacija, težišne grede na dva mosta. Narod Semberije nestrpljiv.
-Naša Velika Obarska je tu bila u slijepom kolosjeku. Sada kad dođe autoput doprinosi da dođemo u neku civilizaciju prema svjetskim standardima- rekao je jedan od stanovnika ovog sela kroz koje prolazi buduća trasa.
-Da budem iskren kod nas se u svemu treba množiti sa jedan i po kada se proglase rokovi. Mi u svemu kasnimo.
Građani navode da Srpska ne može da se poredi sa Republikom Srbijom.
-Oni su jača država od Republike Srpske. I ovo što naši rade, vjerujem da imaju dobru volju da to i završe.
Iz sela uz buduću sembersku žilu kucavicu vjeruju da će veza sa Srbijom donijeti privredni razvoj, ujedno i nova radna mjesta.
-Očekujem ovdje da nam budu industrijske zone tri i četiri. Dolazak novih investitora, zapošljavanje mladih generacija da ne bi išli da se potucaju po inostranstvu- rekao je predsjednik MZ Velika Obarska Predrag Spasojević.
Bijeljina je prvi grad u Republici Srpskoj koji će autoputem biti povezan sa Srbijom. Opozicioni poslanici u Narodnoj skupštini iz ovog grada saglasni da ovo nije jedina dionica i projekat koji kasni. SDS-ov Tomica Stosjanović pita šta bi bilo da Srbija nije uključena.-
-Dobro je da se krene, pa sad, kad god da se završi. Bitno je naglasiti da se svi ovi projekti grade iz kredita. Cijene su veće u odnosu na cijene iz okruženja. Ovaj put košta oko 15 miliona po kilometru dok je kilometar autoputa u Srbiji desetak miliona.”
Poslanik PDP-a Slaviša Marković naglašva da je cjelokupnu vrijednost ovog projekta Vlada Srpske bacila na sumnjive investitore poput Serdarova, te da nisu isti motivi Vlade SNSD-a i Beograda kada je u pitanju gradnja autoputa.
-Vlast Republike Srpske želi da se to gradi što duže da se što duže iz njega sredstva izvlače. Samo po osnovu reklama ove godine “Autoputevi Srpske” daju milion KM. To je pokazatelj da njima treba da ovaj projekat traje godinama.
20 km brze veze Bijeljine sa maticom koštaće skoro 300 miliona KM. Na glavnoj trasi nalazi se devet objekata. Biće to klasičan profil, sa dva kolovoza projektovane brzina kretanja do 130 km/h.
Da automobili projure tom brzinom ovuda trebalo je još u septembru 2025. To je obećano 2022. prilikom polaganja kamena temeljca.
Pomjereno je za 2026. Postoje indicije da bi ove godine, vjerovatno pred izbore, moglo da se otvori samo sedam kilometara. Ostatak od 13 kilometara, navodno u jesen 2027.
BN
Hronika
SUZE I OČAJ NA OZRENU! Sedmoro mališana gledalo kako im vatra guta jedini dom, OSTALI BEZ IČEGA!
Sedmoro djece ostalo je bez krova nad glavom nakon što je u požaru potpuno izgorjela porodična kuća u selu Panjik, srpskom povratničkom naselju koje administrativno pripada gradu Lukavcu u Federaciji BiH.
Kako saznajemo, požar je uništio gotovo cijeli dom višečlane porodice, koja je u samo nekoliko trenutaka ostala bez svega što je imala.
Iz Profesionalne vatrogasne jedinice Lukavac za BL portal potvrđeno je da je objekat bio zahvaćen vatrom u trenutku kada su vatrogasci stigli na lice mjesta. “Mi smo zatekli kuću u požaru i tu nije bilo spasa građevini. Intervenisali smo, ali nismo mogli ništa da učinimo. Niko nije povrijeđen. Ne znamo kako je došlo do požara, niti šta ga je uzrokovalo. Građevina je potpuno uništena u požaru”, rekli su iz Profesionalne vatrogasne jedinice Lukavac.
Panjik je srpsko povratničko naselje i mjesna zajednica na sjeverozapadnim obroncima planine Ozren. Administrativno pripada gradu Lukavcu u Federaciji BiH, a od opštine Petrovo dijeli ga svega desetak kilometara lokalnim šumskim putevima, zbog čega su mještani ovog kraja tradicionalno upućeni jedni na druge.
Za sada nije poznat uzrok izbijanja požara, a okolnosti pod kojima je vatra zahvatila porodičnu kuću biće utvrđene nakon nadležnih provjera. Materijalna šteta je ogromna, jer je porodica ostala bez doma i gotovo cjelokupne imovine.
Hronika
STRAVIČNE SCENE IZ VRTIĆA! Roditelji u panici, auto probio zaštitu i pokosio troje djece na igralištu!
Troje djece povrijeđeno je nakon što je automobil probio zaštitnu ogradu i uletio u igralište vrtića u gradu Elesmir Port u engleskoj grofoviji Češir.
Prema informacijama policije, među povrijeđenima je i dvogodišnji dječak koji je zadobio teške povrede, dok je još dvoje djece lakše povrijeđeno u incidentu koji se dogodio u ponedjeljak ujutro.
Policija je dojavu o nesreći u vrtiću “Partou Sunny Days Nursery and Preschool” u ulici Vale Road primila oko 09.50 časova, nakon čega su na lice mjesta upućene brojne hitne službe. Velika intervencija hitnih službi
Fotografije sa mjesta događaja pokazuju da je vozilo probilo zelenu metalnu ogradu i završilo u prostoru predviđenom za dječiju igru.
Svjedoci navode da su na terenu bile dvije ekipe hitne pomoći, helikopter hitne medicinske službe, vatrogasci i više policijskih vozila, uključujući i naoružanu policijsku patrolu.
Uprava vrtića saopštila je da se bavi posljedicama incidenta te da je ustanova privremeno zatvorena za rad.
Vozačica uhapšena
Policija Češira potvrdila je da je uhapšena 63-godišnja žena pod sumnjom da je opasnom vožnjom izazvala teške tjelesne povrede.
Istraga o okolnostima nesreće je u toku, a istražioci pokušavaju da utvrde kako je vozilo marke “Omoda” izgubilo kontrolu i završilo u ograđenom prostoru vrtića. Nadležni su pozvali sve eventualne svjedoke da dostave informacije koje bi mogle pomoći u rasvjetljavanju događaja.
Incident je izazvao veliku zabrinutost među roditeljima i lokalnom zajednicom, posebno zbog činjenice da se dogodio u prostoru namijenjenom najmlađoj djeci, navodi “Metro”.
Hronika
OGLASILA SE POLICIJA: Uhapšen vlasnik raftinga i skiper nakon pogibije muškarca na Neretvi
U rijeci Neretvi na području Konjica pronađeno je beživotno tijelo muškarca, a policija je nakon prvih operativnih saznanja uhapsila vlasnika raftinga i skipera, potvrđeno je iz MUP-a Hercegovačko-neretvanske županije.
Kako se navodi u policijskom saopštenju, 13. juna 2026. godine u 16:15 sati Policijskoj upravi Konjic obratio se P. F. iz Konjica, koji je prijavio da je tokom spuštanja čamcem s grupom kolega niz rijeku Neretvu, na lokalitetu Kalajdžinog potoka, kod buka „S“, uočio beživotno tijelo nepoznate muške osobe kako pluta površinom rijeke.
Prema prijavi, tijelo je rijeka nosila nizvodno prema mjestu Džajići, na području opštine Konjic.
Na mjesto događaja izašli su policijski službenici i djelatnici Hitne pomoći. Operativnim radom utvrđeno je da se radi o M. E. (1989.) iz Tuzle.
Dežurni ljekar Hitne pomoći Konjic pregledom tijela uočio je povrede u predjelu glave, dok je smrt, prema prvim informacijama, najvjerojatnije nastupila utapanjem.
Policijski službenici došli su i do saznanja o vlasniku raftinga te skiperu. Oni su pronađeni, uhapšeni i dovedeni u službene prostorije radi kriminalističke obrade, piše Hercegovina.info.
O svemu je obaviješten dežurni tužilac, kao i Odjel kriminalističke policije. Na mjestu događaja obavljen je uviđaj, a policija nastavlja preduzimati sve potrebne mjere i radnje kako bi se rasvijetlile okolnosti ovog događaja.
-
Politika12 sati agoDODIKOVI KANDIDATI NEMAJU ŠANSE? Najnovije istraživanje agencije Ipsos pokazalo OGROMNU PREDNOST STANIVUKOVIĆA!
-
Politika2 dana agoVUKOMANOVIĆ: Povećenje koja Vlada daje penzionerima će vraćati njihovi praunuci
-
Politika2 dana ago„MOŽDA JE ZORI ZORA, ALI GRAĐANIMA MRAK”: Srpska se zadužuje još 800 miliona KM!
-
Politika3 dana agoOSTAVKA UZ TEŠKE OPTUŽBE: Elek prozvao gradonačelnika Ćosića, pa napustio čelo “Jahorine”!
-
Politika2 dana agoPOSLANIK LISTE ZA PRAVDU I RED MILAN SAVANOVIĆ: “U pokretu više nema ni pravde, ni reda”
-
Politika3 dana agoKRESOJEVIĆ PITAO PREMIJERA: Kako je jedan čovjek važniji od 300.000 penzionera?
-
Banjaluka2 dana agoOD DANAS NOVE LINIJE I TERMINI: Na snazi ljetni red vožnje u javnom prevozu
-
Banjaluka3 dana agoPOČINJE TROTOART Banjaluka od sutra postaje najveća pozornica pod otvorenim nebom
