Connect with us

Politika

SRPSKA DOBIJA POMOĆNI SASTAV POLICIJE, evo šta planira Federacija

Vlada Republike Srpske utvrdila je danas Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima po hitnom postupku, kojim je predviđeno uvođenje pomoćnog sastava policije, a i iz FBiH najavljuju – to ćemo uraditi i mi.

Ministar unutrašnjih poslova Siniša Karan rekao je da se iskazuje potreba za dodatnim brojem policijskih službenika u obavljanju svakodnevnih policijskih poslova, a posebno kada je riječ o elementarnim nepogodama. On je dodao da MUP-u Srpske u ovom času nedostaje 1.019 policajaca.

“U posljednjih nekoliko godina MUP zbog obima poslova ima preko dva miliona prekovremenih časova. Nismo fizički u stanju da to kompenzujemo našim pripadnicima i to je ogroman problem. Dolazi do zasićenja i umora kod policajaca”, naveo je Karan, prenosi Srna.

On je ukazao da postoje bezbjednosni izazovi koji su pred Republikom Srpskom i koji su, takođe, neki od razloga uvođenja pomoćnog sastava policije, kao što je migrantska kriza, navodeći da i mnoge evropske zemlje imaju sastave pomoćne policije.

Karan je istakao da će MUP Republike Srpske na bazi procjena odlučivati o korištenju pomoćnog sastava policije. On je napomenuo da su se u vezi sa ovim zakonskim rješenjem već pojavile spekulacije koje su isključivo u funkciji politikantstva, te istakao da smatra da federalni MUP, posebno kantonalni, mogu i treba da donesu slična rješenja kao Republika Srpska.

Karan je dodao da ovaj zakonski prijedlog predviđa i uvođenje zaštite od dronova i sličnih letjelica kako bi se efikasno djelovalo u antidron zaštiti po zakonu, kao i određena proširenja ovlaštenja kod privođenja. Vlada Srpske je, naveo je on, utvrdila i Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o oružju i municiji po hitnom postupku, kojim je predviđena izmjena datuma za legalizaciju oružja koje građani mogu nabaviti.

On je precizirao da je po tom prijedlogu rok produžen na 31. decembra, a razlog njegovog donošenja je stvaranje mogućnosti da građani legalizuju oružje za koje mogu po zakonu dobiti dozvolu za držanje i nošenje, a u osnovi služi za njihovu ličnu bezbjednost i radi se o oružju bez porijekla.

“Posljednji put smo ovu vrstu legalizacije imali 2016. godine. MUP na bazi svojih procjena smatra to cjelishodnim i sa aspekta opšte bezbjednosti. Svaka kuća, porodica, koja ima nelegalno oružje stvara opštu nebezbjednost, a kada se posjeduje legalno oružje, onda se ono čuva po zakonu kako je definisano”, naveo je Karan.

Ministar unutrašnjih poslova FBiH Ramo Isak rekao je da će i FBiH krenuti u formiranje rezervnog sastava policije ukoliko to prvo uradi Republika Srpska.

“Federacija BiH će odgovoriti recipročno, dakle formiranjem rezervnog sastava policije u Federaciji BiH”, poručio je Isak za Klix.

Predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta FBiH Dragan Mioković rekao je da Vlada Republike Srpske opet otvara priču iz 2019. godine te da se takvog rezervnog sastava policije najviše trebaju plašiti građani Srpske.

Funkcioner PDP-a i narodni poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Igor Crnadak je, na informaciju o formiranju pomoćnog sastava policije u Republici Srpskoj, upitao Vladu: “Da li ste normalni?”

“Vlada Republike Srpske je najavila pomoćni sastav policije, a mi koji imamo dovoljno godina dobro se sjećamo šta znači i čemu je prethodila pojava termina kao što su ‘teritorijalna odbrana’, ‘rezervni sastav policije’ i slično”, naveo je Crnadak.

Politika

DRINIĆ “SNSD ostavio Hercegovinu bez puteva, ali zato imaju SOFTVER OD 24 MILIONA KM”

Dok je Vlada Republike Srpske boravila „sa narodom“ u Hercegovini, iz Partije demokratskog progresa poručuju da je narod tog kraja zaslužio mnogo više od praznih obećanja i jeftinih političkih predstava.

Generalni sekretar PDP-a Nebojša Drinić poručio je da je stanje u Hercegovini ogledalo dvodecenijske vladavine SNSD-a.

– Putem kojim smo stigli više podsjeća na kozju stazu nego na savremenu saobraćajnicu. Tako ih je SNSD godinama ostavljao. Hercegovina je, nažalost, najviše izgubila upravo u vrijeme njihove vlasti. Možda ih peče savjest? Ne vjerujem. Vjerovatnije je da je ovo još jedan u nizu jeftinih političkih manevra, jer znaju da ovdje više nemaju podršku – rekao je Drinić.

Kako je istakao, narod u Hercegovini dobio je samo prazna obećanja – nema puteva, nema najavljivanog aerodroma, nema ni osnovne infrastrukture.

S druge strane, dodaje Drinić, vlasti imaju vremena i novca za posao vrijedan 24 miliona KM – softver za Elektroprivredu Republike Srpske, koji je dodijeljen privatnoj firmi bliskoj režimu.

– Za 24 miliona moglo se obnoviti svih nekoliko glavnih putnih pravaca u Istočnoj Hercegovini, uložiti u bolnice, škole i poljoprivredu. Umjesto toga, ERS je u minusu od 29 miliona, a građane u novembru čeka već četvrto poskupljenje struje u dvije godine – naglasio je generalni sekretar PDP-a.

On dodaje da vlast pokušava prikazati kako „brine o svim opštinama“ odlascima u Berkoviće, koje su, kaže, godinama zaobilazili, dok privatne televizije snimaju predstavu bez stvarnog sadržaja.

– Narod Hercegovine zaslužuje više. Zaslužuje rješenja, a ne manipulacije – zaključio je Drinić.

Nastavi čitati

Politika

SUDSKI OBRAČUN ZBOG NEPOSTOJEĆE GARAŽE! Marković od UKC-a traži 16 MILIONA KM

 Firma „Marković invest R.M.“ iz Laktaša koja je gradila parking garažu kod Univerzitetsko – kliničkog centra (UKC) u Banjaluci tužila je ovu zdravstvenu ustanovu od koje traži preko 16 miliona maraka po osnovu duga i naknade štete.

Tužba je podnesena 11. septembra, a UKC je o njoj obaviješten u ponedjeljak, kada je primljena i dostavljena na odgovor.

Međutim, direktor UKC-a Vlado Đajić u razgovoru za CAPITAL to juče nije spomenuo.

Najavio je raskid ugovora uz tvrdnju da novac za završetak ovog izuzetno važnog projekta postoji.

Zbog ove informacije, iz firme „Marković invest R.M“. su odlučili da reaguju i oglase se nakon dužeg vremena.

U opširnom dopisu dostavljenom našoj redakciji tvrde da su ih UKC i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite doveli na rub propasti jer nisu plaćali obaveze, zbog čega su bili prinuđeni da podnesu tužbu.

Od ukupnog iznosa kojeg traže tužbom, sedam miliona maraka se odnosi na klizište koje se pojavilo.

Radovi na stabilizaciji objekta, tvrde, su bili toliko obimni da je došlo i do izmjene građevinske dozvole.

Izvođač radova je umjesto predviđenih 105 šipova u temelje ugradio ukupno 1250 šipova sve sa ciljem zaštite lica i imovine od katastrofalnih posljedica koje su mogle nastati. Ukupni nepredviđeni radovi, uzrokovani pomenutim promjenama u tlu, iznosili su prema procjeni vještaka oko 7.500.000 KM sa PDV-om. Iz prethodno navedenih razloga izvođač radova se obratio UKC-u kao investitoru sa zahtjevom za odobrenje dodatnih radova, od 28.06.2023. godine, na koji investitor nikada nije odgovorio“, navode u firmi „Marković invest R.M.“

Napominju i da su na osnovu poremećaja na svjetskom tržištu, izazvanih korona virusom i oružanim sukobom u Ukrajini dvije strane u oktobru 2023. godine zaključile aneks ugovora kojim je odobreno dodanih 7.057.207 KM sa PDV-om uz produženje roka za završetak objekta.

Dogovor je bio da se obaveza izmiri u deset rata, počevši od 1. septembra prošle godine. Međutim, kako navode iz kompanije iz Laktaša, novac nije uplaćen.

Iako su sve rate dospjele, investitor i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite koje se posebnim sporazumom obavezalo na plaćanje navedenog iznosa nikada nisu isplatili ni jednu ratu po ovom Aneksu“, navodi se u njihovom reagovanju koje u cjelosti možete pogledati OVDJE.

Zaključuju da su nesavjesnim postupanjem investitora koji nije blagovremeno i u skladu sa ugovorenim rokovima ispunjavao svoje obaveze dovedeni u problem jer su morali odustati od većeg broja već ranije zaključenih ili dogovorenih poslova, gdje ih je veliki broj radnika napustio i gdje je došlo i do blokade računa.

Podsjećamo, kako je to za CAPITAL juče najavio Vlado Đajić, za projekat koji je ostao nezavršen će se tražiti novi izvođač.

Cijeli objekat se prostire na 75.000 kvadrata i obuhvata garažu sa 2.500 parking mjesta na četiri etaže, kao i komercijalne sadržaje koji se trebaju graditi u drugoj fazi.

U jeku izborne kampanje, u oktobru prošle godine na krovu garaže je otvoreno 500 parking mjesta nakon čega su radovi u potpunosti obustavljeni.

Capital

Nastavi čitati

Politika

USVAJANJEM NEUSTAVNIH ZAKONA I ZAKLJUČAKA Republika Srpska dovedena u STANJE HAOSA za potrebe samo jednog čovjeka

“Republika Srpska je donošenjem neustavnih zakona i zaključaka dovedena u stanje haosa i to samo za potrebe jednog čoveka, Milorada Dodika. Takvo stanje je proizvod neznanja i zloupotrebe vlasti“, rekao je pravni stručnjak dr Milan Blagojević

Republika Srpska nema predsjednika, kaže Blagojević, podsjećajući da u Izbornom zakonu BiH, za koji su glasali i predstavnici iz Srpske, jasno piše da nosiocu funkcije ta funkcija prestaje danom pravosnažnosti krivične presude kojom je osuđen kaznom zatvore od šest mjeseci ili duže i/ili mjerom zabrane obavljanja funkcije.

“12. juna ove godine Apelaciono vijeće Suda BiH donijelo je presudu, koja je tog dana i pravosnažna, kojom je Dodiku potvrđena kazna zatvora u trajanju od jedne godine, kao i zabrana obavljanja funkcije predsjednika Republike u trajanju od šest godina. Kad tu normu Izbornog zakona BiH pretočite na slučaj Milorada Dodika, onda on od 12.6. ove godine, uključujući i taj datum, nije predsjednik Republike Srpske“, objašnjava Blagojević.

– Međutim, zakonom iz aprila kojom se zabranjuje finansiranje SNSD-a iz bilo kog budžeta u BiH, visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit zapravo je napravio ustupak Miloradu Dodiku, ističe Blagojević.

„Mjera bezbjednosti zabrane obavljanja funkcije podrazumjeva zabranu obavljanja funkcije u zakonodavnim, izvršnim i pravosudnim institucijama vlasti, kao i svim drugim organima, ali ne kaže organima vlasti, koji se u cjelini ili djelimično finansiraju iz budžeta. Pošto nije rečeno „i u svim drugim organima vlasti“ nego „drugim organima“, to podrazumjeva i političke stranke.

Time SNSD ili bilo koji organ SNSD-a ne potpada pod „organ koji se u cjelini ili djelimično finansira iz budžeta“ i na taj način je njemu omogućio da i poslije ove presude od 12. juna bude predsjednik SNSD-a“, navodi Blagojević.

– Republika Srpska se sada nalazi u haosu koji je planirano stanje jer samo u tom haosu Milorad Dodik može da radi ono što sada radi – da drži situaciju napetom, a time i pod kontrolom SNSD i njegovo članstvo jer je on u toj stranci alfa i omega, kaže dalje Blagojević.

„Da ga animira pričom o navodnoj odbrani Republike Srpske, iako se naravno ne radi o tome, nego o odbrani sopstvenih, ličnih interesa“, jasan je Blagojević.

– Posebne sjednice Narodne skupštine, neustavni zaključci koje donosi, busanje u prsa i tvrdnje kako vole Srpsku radeći sve na njenu štetu vode ka zaključku da je sve to unaprijed dogovoreno, smatra Blagojević.

Naglašava da to da li se greške mogu ispraviti, zavisi od toga ko će biti novi predsjednik.

„Ukoliko to bude kandidat SNSD-a, a gotovo je izvjesno da će imati svog kandidata, onda to neće biti moguće ispraviti jer će taj kandidat bukvalno biti marioneta u rukama Milorada Dodika. Samo će se formalno pojavljivati kao predsjednik Republike Srpske, a stvarnim, ključnim političkom procesima će upravljati Dodik, na ovaj pogrešan način“, kategoričan je Blagojević.

– Srpska mora sama sebe da čuva i poštuje, a za normalan život u BiH takođe su potrebni poštovanje, saradnja i razumjevanje između svih dijelova koji je čine, bez želje jedne strane da uništi drugu, zaključio je Blagojević.

Nastavi čitati

Aktuelno