Connect with us

Politika

ŠTA SE TO DOGAĐA Tegeltiji izmakla fotelju konzula u Rijeci?!

Početkom marta ove godine bivši predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH Milan Tegeltija izabran je od strane Predsjedništva BiH za novog konzula BiH u Rijeci. Tegeltija se nalazi i na “crnoj američkoj listi”, ali to nije bila prepreka da bude predložen za konzuka.

Početkom marta ove godine bivši predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH Milan Tegeltija izabran je od strane Predsjedništva BiH za novog konzula BiH u Rijeci.

Od tada su prošla četiri mjeseca, iz Hrvatske još uvijek nije stigla saglasnost da Tegeltija dođe u Rijeku i “zapliva” i u diplomatskim vodama.

Koliko je Bosna i Hercegovina zemlja apsurda govori podatak da možete imati razne afere, pronevjere, korupcijske radnje, ali ako ste vjerni i poslušni vlasti, dobićete nagradu. U ovom slučaju, bivši predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog savjeta Milan Tegeltija poznatiji po aferi Potkivanje1 i 2 u kojima je zlupotrebio službeni položaj, prvo je dobio novi posao, savjetnik srpskog člana Predsjedništva BiH, a potom i predsjednika Republike Srpske, a onda i  nagradu da bude konzul BiH u Hrvatskoj.

Međutim, ne ide baš uvijek sve po planu, jer se već 4 mjeseca čeka odgovor Hrvatske.

Pitali smo stručnjake, koju poruku Bosni i Hercegovini ćutanjem šalje Hrvatske?

“Prema diplomatskim pravilima, na saglasnost za konzula čeka se 45 dana do dva mjeseca. To znači da je ćutanje Hrvatske jasan i nedvosmislen odgovor jer pored afere Potkivanje, Milan Tegeltija je i na američkoj crnoj listi što Hrvatska, kao dio EU, sigurno neće prihvatiti, kaže Branko Nešković, bivši bh diplomata.

Treba napomenuti, kaže on, da zemlje diplomatije u skladu sa Bečkom konvencijom o konzularnim odnosima nisu dužne dostavljati obrazloženje neprihvatanje imenovane osobe jer se takve poruke uglavnom prenose neformalno u nekim neformalnim razgovorima.

“Zvaničan odgovor nikad neće stići jer to nije praksa, nerformalni odgovor su sigurno dobili ali mi to ne možemo znati jer je neformalan“, kaže bivši bh. diplomata.

Kada je Milan Tegeltija imenovan za konzula, upozorenja su stizala sa svih strana – da neće dobiti odobrenje iz Zagreba i da se razmisli o drugim licima, međutim niko od nadležnih nije reagovao. Isto kao i sad, nema reakcije vlasti na ćutanje Hrvatske jer je očigledno Republika Srpska na lošem glasu zbog brojnih afera i loše politike koja korist donosi samo pojedincima, smatraju stručnjaci.

„Konzul ne može biti lice čije je autoritet osporen na najrazličitiji načine. Vi morate slati određena lica koja imaju jasan profil koji nije uprljan, kompromitivan, ničim ugrožen, jer on personifikuje vašu državu. Ovdje afera koja nije rasvjetljena dovodi do delegitimizacije predloženog kandidata i na taj način vi morate imati razvijenu spoljnu politiku, a ne da to bude partijsko uhljebljavanje“, ističe Milenko Dačević, politički analitičar.

Da je u pitanju pogrešan izbor kandidata za konzula, a ne politički odnos Republike Srpske i Hrvatske, dokaz je to što je generalni konzul Hrvatske nedavno prisustvovao sjednici Parlamenta Srpske. Zato se moraju birati kandidati koji su sposobni, a ne podobni, smatraju u opoziciji.

„Kada pogledate profil tih ličnosti koje nas predstavljaju to je više sramota za srpski narod kad vidite njihove fizionomije njihov način izražavanja, obrazovanja, otprilike po nekom kalupu kakav je njihov vođa,Milorad Dodik, onda nam je jasno gdje se nalazimo kao Republika Srpska i kao takvi sa takvim ljudima ne možemo očekivati da budemo bilo gdje na svijetu na ozbiljan način shvaćeni“, ističe Milan Miličević, predsjednik SDS-a.

“Jasno je da Hrvatska neće Tegeltiju i jasno je da nije u pitanju politički problem Republike Srpske i Hrvatske nego da je Srpska izabrala pogrešnog čovjeka, a šta će biti dalje to je sada na predlagačima oni treba da upute novi prijedlog i da to ide ponovo u proceduru imenovanja od strane Predsjedništva“, kaže Igor Crnadak, poslanik PDP u NS RS.

I nije samo Tegeltija konzul sa lošom reputacijom. Tu je i slučaj počasnog konzula BiH u Panami Fatiha Kola, državljanina Turske, čiju povezanost sa narko kartelima ispituje i Tužilaštvo BiH.

Kol je imenovan prošle godine na prijedlog Željke Cvijanović, a njen prijedlog bio je i Milan Tegeltija.

I onda se svi ponašaju kao da se ništa nije desilo, o svemu ćute i Predsjedništvo BiH i Željka Cvijanović. Međutim,prema nezvaničnim informacijama, navodno se mjesto konzula u Hrvatskoj priprema za Sinišu Mihailovića, bivšeg konzula BiH u Turskoj i nekadašnjeg urednika RTRS-a.

BN

Politika

JAVNOST U DILEMI: Da li MUP i SIPA “ratuju” ili sarađuju?

Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) i pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske su u četvrtak, 10. aprila, na području Banjaluke izvršili pretrese na više lokacije, te uhapsili osam osoba zbog krijumčarenja ljudi.

Međutim, svako ko je pratio dešavanja nije mogao da zaključi da li su hapšenja zajedno sproveli pripadnici MUP-a Srpske i SIPA, ili se radi o dvije odvojene, ali potpuno identične akcije, jer ni jedni ni drugi nisu željeli da potvrde međusobnu saradnju.

Naime, prvo su u jutarnjim satima federalni mediji objavili vijest da SIPA pretresa i hapsi po Banjaluci, a da im u akciji pomaže Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske.

Ubrzo nakon toga pojedini mediji u Republici Srpskoj, pozivajući se na MUP, prenijeli su vijest da je u akciji MUP-a uhapšeno osam osoba u Banjaluci, ali tom prilikom nisu naveli da li sarađuju sa nekim drugim policijskim i bezbjednosnim agencijama.

Zato smo se odmah obratili i SIPA i MUP-u, ali smo od njih samo dobili potvrdu da je akcija u Banjaluci, ali ne i to da li sarađuju jedni sa drugima i da li se radi o istom predmetu.

Ovakvo ponašanje dvije bezbjednosne agencije iz BiH u najmanju ruku potpuno je sludilo javnost, pogotovo ako se u obzir uzme aktuelni odnos SIPA i MUP-a Republike Srpske.

Prvo, postavlja se pitanje da li je zaista na snazi Zakon o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH, koji je nedavno usvojen u Narodnoj skupštini RS, a kojim se, između ostalog, zabranjuje rad SIPA na teritoriji Republike Srpske?

Ovo pominjemo iz razloga jer je ovo već treća akcija SIPA na teritoriji Srpske od kada je pomenuti zakon stupio na snagu.

Međutim, ako bismo sada pitali republičko rukovodstvo o ovom pitanju, vjerovatno bismo dobili odgovor kao i prethodnih dana – SIPA je u Srpskoj zabranjen rad i djelovanje.

Stvar su dodatno zakuvali pojedini mediji, kako u Srpskoj, tako i u FBiH.

Dok federalni više fokus stavljaju na to da SIPA djeluje uprkos zakonu iz Narodne skupštine RS, a ne konkretno na hapšenja, određeni mediji iz Srpske pečat stavljaju na to da MUP uspješno realizuje akcije, dok SIPA i njeno djelovanje u Srpskoj gotovo da i ne spominju.

Vrijedi podsjetiti i na to da je prilikom prve akcija SIPA u Srpskoj nakon usvajanja zakona predsjednik NS RS Nenad Stevandić poručio za “Nezavisne novine” da takve akcije treba potpuno razdvojiti od onoga što je Srpska usvojila kao odgovor na političku krizu u BiH i napad na tri njene najvažnije institucije, odnosno eventualnih političkih akcija SIPA.

Možda je u ovom slučaju najadekvatnija definicija – jedno se priča, drugo se radi, jer kako objasniti običnim ljudima koji zakon je u primjeni, kako neko radi, a nije mu dozvoljeno, ili možda ono ključno pitanje: Da li MUP Srpske i SIPA zaista “ratuju” ili sarađuju?

“Sluđivanje je ovdje nekako konstanta, samo je postalo još gore nakon usvajanja ovih zakona u NS RS, odnosno nakon prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske. Čuli smo i neka pojašnjenja kako je riječ o ranije započetim akcijama, kako je zabranjeno samo neustavno djelovanje tih institucija. Sve i svašta smo čuli, samo ne konkretne informacije, što sve institucije duguju javnosti”, poručuje Ljiljana Smiljanić, novinarka.

Očigledno je, dodaje, da se ništa nije promijenilo, od ponašanja institucija, pa do medija.

“Na to sve jedan portal objavi da SIPA hapsi po Banjaluci uz asistenciju MUP-a RS, svi to prenesu, pa tek onda pojedini mediji u Republici Srpskoj, uključujući i javni servis, objave da je riječ o akciji MUP-a RS. Ljudima su danas dostupne informacije iz različitih medija, preko društvenih mreža i ne znam zaista kome može ovakav način plasiranja informacija da bude prihvatljiv. Posao medija je da rade u interesu javnosti, profesionalno, i da prenose tačne informacije. Sve drugo šteti i samoj profesiji i mediju koji radi za interes pojedinaca”, poručuje Smiljanićeva za “Nezavisne novine”.

Za novinara Gorana Dakića stvari su ovdje više nego jasne.

“Narodna skupština Republike Srpske je donijela set zakona kojima se suspenduje djelovanje Suda BiH, Tužilaštva BiH i SIPA na teritoriji Srpske.  Nakon toga je predsjednik Republike Srpske rekao kako je spreman da razgovara o tim ustanovama u okvirima ustava, valjda novog. Prije i poslije toga bilo je jasno da SIPA nesmetano radi u Republici Srpskoj. Stoga su stvari više nego jasne: svi mogu da rade sve dok ne diraju Dodika i Stevandića. Viškovića ionako niko ne pominje”, kaže Dakić za “Nezavisne”.

U priči su, dodaje, neizostavni i mediji.

“Odani mediji i još odaniji novinari sada ne znaju šta će od sebe. Do juče su pisali ‘vanustavna SIPA’, a SIPA im hapsi i privodi pred nosom”, kategoričan je Dakić.

Komentarišući sve navedeno, novinar Darko Momić ističe da bi javnost oprostila i MUP-u i SIPA to što je sluđuju i što se ne zna ko od njih hapsi po Republici Srpskoj, kada bi oni “hapsile po redu, a ne po podobnosti”.

“I kada ne bi bili pod političkim uticajem, posebno MUP RS. Nije javnost ogorčena zato što je sluđuju u posljednjih mjesec i po dana, već zato što se sve policijske agencije godinama unazad prema kriminalcima ponašaju kao pecaroši prema svom ulovu koji ribu uhvate, poljube i puste. Razlika je što pecaroši krupnije ribe ne puštaju, a policajci u BiH najkrupnije ribe ne love”, navodi Momić za “Nezavisne novine”.

Nastavi čitati

Politika

DODIK PORUČIO “TROJCI”: Vi ne vodite politiku, VI SAMO ŠAPUĆETE ono što vam kažu Šmit i Marfi!

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da odbijanje poziva za razgovor nije stav već refleks stranaka “trojke”.

Dodik je rekao da je očekivano da “trojka” potrči da odbije poziv na razgovor jer kako da razgovaraju kad nikada nisu ni vodili politiku, već samo glasno izgovarali ono što im prethodno šapatom kažu Kristijan Šmit i Majkl Marfi.

On je istakao da njihov odgovor više liči na poruku sa sastanka klana, nego na izjavu političkih lidera.

“Njihovo odbijanje dijaloga nije stav, to je refleks. I razumijem da će im biti potrebno još neko vrijeme da pronađu ne motiv, nego jezik – jer sazrijevaju okolnosti u kojima će im neko, po starom običaju, morati dati dozvolu da počnu misliti i govoriti sami”, ocijenio je Dodik.

NJihov odgovor, dodao je, još jednom pokazuje da im nije cilj nikakav dogovor, nikakva BiH, nikakva budućnost već da im je cilj – Milorad Dodik.

“Jedino kreativno što su smislili je – ukloniti Dodika. To je princip po kome funkcioniše mafija, a ne država. To je dobro poznato mafijaško načelo ‘nema čovjeka – nemaš problem'”, napisao je Dodik na Iksu.

Kada se to poveže sa vezama Dine Konakovića i kriminalnog klana “Tito” i kada se vidi kako Trojka reaguje, Dodik je istakao da više ne djeluje da je Tito samo sponzor i finansijer nego djeluje da je ideolog sarajevske politike.

“Ovi piloti Sarajeva, koje je vlast potpuno oslijepila, više ni ne gledaju kuda lete – oni su svoj avion već usmjerili direktno u zemlju. I problem nije što će se srušiti sami. Problem je što hoće da povuku sve sa sobom”, zaključio je Dodik.

Nastavi čitati

Politika

DRAGOJEVIĆ STOJIĆ “Dodik opet obećava stotine miliona Prijedorčanima – ALI BEZ PLANA ZA ZAŠTITU OD POPLAVA”

Nakon katastrofalnih poplava koje su nedavno pogodile Prijedor, predsjednik SNSD-a Milorad Dodik ponovo je “velikodušno” najavio stotine miliona maraka za ovaj grad – za bolnicu, škole, autoput, vrtić, biblioteku, sportske dvorane… Sve to, naravno, “u narednim godinama i mjesecima”.

Na ova ponovljena obećanja reagovala je i dr Maja Dragojević Stojić, poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske, poručivši da se radi o već viđenom scenariju:

– Opet slušamo kako je gospodin Dodik velikodušno obećao stotine miliona za Prijedor – za bolnicu, škole, autoput, vrtić, biblioteku, sportske dvorane… Sve poznato, sve već viđeno. Govor se mijenja samo u decimalama i kvadratima, a rokovi su uvijek “u narednim godinama i mjesecima”. Problem je samo što od tih “velikodušnih” obećanja nikad ništa nismo vidjeli – osim naslova u medijima i snimaka iz skupštinske sale. 🌊 A najbolje od svega – u novoj Strategiji razvoja grada 2024–2030, kao najvažnijem dokumentu, nema ni slova o zaštiti od poplava. Ali dobro, tradicija je tradicija. I obećanja su očigledno najjeftinija valuta.

Dok Prijedorčani zbrajaju štetu i pitaju se kada će država konačno preduzeti ozbiljne korake u zaštiti od elementarnih nepogoda, gradska i republička vlast očigledno su ponovo odlučile da situaciju iskoriste za nova prazna obećanja.

Jer, kako građani kažu – od praznih riječi se ni kuće ne suše, ni ulice ne čiste.

Banjaluka 24

Nastavi čitati

Aktuelno