Svijet
Šta znači djelimična mobilizacija u Rusiji i koga obuhvata?

Vijest o djelimičnoj mobilizaciju u Rusiji odjeknula je svijetom, a mnogi ne znaju šta to zapravo podrazumjeva.
Predsjednik Ruske Federacije Vladimir Putin najavio je delmičnu mobilizaciju u ovoj zemlji. Termin djelimična mobilizacija se koristi u cijelom svijetu, ali se može razlikovati od zemlje do zemlje. Prema riječima ruskih zvaničnika reč je o regrutaciji samo onih građana koji su trenutno u rezervnom sastavu, a prije svega onih koji su služili u oružanim snagama i imaju određenu vojnu specijalnost i relevantno iskustvo.
Ministar odbrane je naveo da je granica između Moskve i Ukrajine duga više od 1.000 kilometara, a mobilizacija će biti iskorišćena za njenu odbranu. “Prirodno je da ovu liniju treba ojačati i te teritorije koje drži Rusija treba kontrolisati. Naravno, to je i svrha ovog rada“, rekao je on, misleći na mobilizaciju.
“Državljani Rusije koji se nalaze u rezervnom sastavu podležu regrutaciji, nema govora o bilo kakvoj mobilizaciji studenata, vojni obveznici ne podležu mobilizaciji“, rekao je ministar odbrane, Šojgu.
Kako je ranije objasnio ruski predsjednik Vladimir Putin, Rusi koji su djelimično mobilisani dobiće iste garancije i isplate kao i vojnici po ugovoru.
Diplomci vojnih škola mogu biti regrutovani
Andrej Kartapolov, šef Komiteta za odbranu Dume, rekao je da bi diplomci vojnih odsjeka mogli biti pozvani u okviru djelimične mobilizacije ako su tražene njihove specijalnosti.
“Ako su njihovi diplomci vojnih škola traženi, oni mogu biti pozvani. Ako nisu, mogu bezbjedno da rade za dobro svoje domovine u preduzećima odbrambene industrije”, rekao je Kartapolov novinarima.
Momentalna mobilizacija nije moguća
“Potrebni su mjeseci da se mobilišu, opremi i organizuju nove borbene snage, čak i ako oni koji su pozvani imaju prethodno vojno iskustvo. Osim ako Rusija ne počne da baca nove snage u bitku parcijalno, one neće biti uključene u borbe do sljedećeg proljeća”, smatra novinar BBC-a Pol Adams.
“A s obzirom na ruske katastrofalne materijalne gubitke, Moskva će se boriti da novim jedinicama obezbijedi opremu koja im je potrebna za efikasnu borbu. Koristeći sofisticiranu zapadnu opremu, ukrajinska vojska je napravila pustoš sa ruskom okupacionom mašinom, dižući u vazduh deponije municije, komandna mjesta i baze iza linija fronta”, naglasio je Adams.
“Kremlju postaje sve teže da organizuje i opremi snage koje su već u borbi, a kamoli nove. A šta je sa trupama koje već služe u Ukrajini? Njima je moral nizak. Sada će neki saznati da im se ugovori produžavaju, baš kada se nazire duga, teška zima”, dodao je on.
Svijet
ČVRST STAV RUSIJE! Lavrov otkrio šta je Putin potvrdio Trampu tokom razgovora

Predsjednik Rusije Vladimir Putin potvrdio je predsjedniku Sjedinjenih Američkih Država Donaldu Trampu posvećenost Moskve postizanju pravednog rješenja sukoba u Ukrajini, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov.
Lavrov je podsjetio na čvrst stav Rusije o “pravednom rješavanju ukrajinske krize koju je stvorio Zapad”, naglašavajući da je taj stav juče još jednom jasno potvrdio Putina nakon telefonskog razgovora sa Trampom, prenio je TASS.
Putin je ranije novinarima rekao da je razgovor sa Trampom trajao više od dva sata i da je bio “sadržajan i iskren”.
To je bio treći telefonski razgovor lidera Rusije i SAD od početka godine.
Putin je dodao da je Tramp u razgovoru istakao da Rusija teži mirnom rješenju u Ukrajini, prenosi Tanjug.
Svijet
TENZIJE SE MOGU REZATI NOŽEM! Koja zemlja ima najjaču vojnu silu u Evropi?

Evropske države, predvođene Njemačkom, najavljuju značajno povećanje ulaganja u odbranu – čak do pet odsto BDP-a.
Ovaj zaokret dolazi kao odgovor na rastuće bezbjednosne prijetnje u svijetu, ali i kao rezultat ambicija da se vojna moć na kontinentu ojača i modernizuje.
Njemačka planira istorijski zaokret u svojoj vojnoj politici, najavljujući povećanje izdvajanja za odbranu na čak pet procenata BDP-a.
Njemački ministar spoljnih poslova Johan Vadeful najavio je ovu odluku na sastanku NATO-a u Antaliji, naglašavajući da je cilj stvoriti “konvencionalno najjaču vojsku u Evropi”.
Bundesver trenutno ima oko 182.000 vojnika, sa planom da se taj broj poveća na 240.000 do 2031. godine.
Vlada je već izdvojila poseban fond od 100 milijardi evra za modernizaciju opreme, zamjenu starih tenkova, aviona i ratnih brodova, te unapređenje digitalizacije i komandnih sistema.
Linker
Ipak, stručnjaci upozoravaju da će dvostruko veći izdaci značajno opteretiti njemački budžet, prenosi Deutsche Welle.
Poljska: Bedem istočne Evrope
Poljska je u posljednjih nekoliko godina uložila ogromna sredstva u modernizaciju svoje vojske, sa ciljem da postane najjača kopnena sila na kontinentu. Prošle godine, čak 4,12% BDP-a izdvojeno je za odbranu, što je jedan od najvećih procenata u Evropi.
Poljska vojska trenutno broji oko 150.000 vojnika, ali je plan da se do 2035. taj broj poveća na 300.000.
Varšava je takođe naručila više od 600 tenkova iz Južne Koreje i SAD, kao i savremene raketne sisteme HIMARS, dronove i borbene avione F-35. Dok je kopnena vojska među najjačima, poljska mornarica ostaje najslabija karika.
Francuska: Nuklearna sila sa globalnim ambicijama
Francuska je jedina nuklearna sila unutar Evropske unije, sa jasnim ciljem da očuva globalno vojno prisustvo i stratešku nezavisnost.
U njenoj vojsci služi oko 203.000 vojnika, uz dodatnih 175.000 pripadnika žandarmerije i 26.000 rezervista.
Francuska mornarica ponosi se nuklearnim nosačem aviona “Šarl de Gol”, strateškim podmornicama i borbenim avionima rafal, koji su sposobni da nose nuklearno oružje.
Francuski predsjednik Emanuel Makron je od 2017. značajno povećao vojni budžet, naglašavajući opasnost od “ruske prijetnje”. Zahvaljujući snažnoj domaćoj industriji i državnom podsticanju, Francuska je izgradila vojsku koja je visoko efikasna i borbeno spremna, prenosi Nova.
Velika Britanija: Dobro naoružana, ali ranjiva
Velika Britanija ulaže 2,4% BDP-a u vojsku, sa fokusom na visokotehnološku opremu poput dronova, vještačke inteligencije i laserskih sistema.
Kraljevska mornarica raspolaže sa dva nosača aviona, iako je samo jedan trenutno operativan.
Britanske vazduhoplovne snage su među najmodernijima u Evropi, predvođene američkim avionima F-35B, kojih London planira da nabavi ukupno 138.
Ipak, sa oko 140.000 vojnika, britanske oružane snage ostaju relativno male, a njihova zavisnost od američke tehnologije, naročito u nuklearnom naoružanju, predstavlja ranjivost.
Italija: Vazdušna i pomorska sila, slaba na kopnu
Italija trenutno ulaže 1,49% BDP-a u odbranu, ali premijerka Đorđa Meloni planira da taj procenat značajno poveća. Italija raspolaže sa 165.000 vojnika, dva nosača aviona i modernom vazduhoplovnom flotom.
Međutim, kopnene snage se smatraju zastarjelim i zahtijevaju ozbiljnu modernizaciju. Italija je već naručila više od 1.000 novih borbenih tenkova od njemačkog “Rajnmetala”, s ciljem da ojača svoje pozicije na evropskoj vojnoj sceni. Fokus Italije ostaje na bezbjednosti Mediterana i očuvanju trgovinskih ruta.
Svijet
LEONID SLUCKI “Zelenski ne želi mir jer zna da su za njega razgovori KARTA U JEDNOM SMJERU”

Vladimir Zelenski ne želi mir sa Rusijom jer je svjestan da bi razgovori za njega mogli da znače ili presudu ili kartu u jednom smjeru, izjavio je predsjedavajući Odboru za međunarodna pitanja u ruskoj Državnoj dumi Leonid Slucki.
On je za televiziju “Rusija-24” rekao da je Zelenski žrtvovao Ukrajinu i Ukrajince zarad interesa kolektivnog Zapada koji je ranije predvodio bivši predsjednik SAD DŽozef Bajden, te da odatle potiče njegova opsesivna želja da ostane na vlasti, prenosi Srna.
“Jasno je da bi razgovori za njega mogli značiti kartu u jednom smjeru ili presudu i zato Zelenski ne želi mir, kao ni evropski huškači.
Rat do posljednjeg Ukrajinca je gruba fraza, ali odslikava trenutni pristup Zelenskog”, istakao je Slucki, koji je i lider Liberalne demokratske stranke Rusije.
Prema njegovim riječima, Zelenski je, zapravo, bio potresen kada je shvatio da je predsjednik SAD Donald Tramp izgradio konstruktivan odnos sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom i da američki lider poziva na mir i naredni krug pregovora u Istanbulu, prenio je TASS.
Slucki je izrazio uvjerenje da je Zelenski svjestan da ga Tramp neće beskonačno ubjeđivati.
“Štaviše, SAD bi mogle da pokušaju da prebace teret vojne podrške kijevskom režimu na Evropu, koja može samo da priča o velikim stvarima.
Evropske zemlje, gdje zamah uzima desničarsko osjećanje, teško da mogu da nose taj teret i smanjenje američke podrške moglo bi da definitivno znači predaju za Zelenskog, bez mogućnosti vraćanja pregovorima koje danas nudimo”, zaključio je Slucki.
Nezavisne
-
Društvo2 dana ago
“HOROR EKSKURZIJA! Pokvaren autobus “Halilovića”, isti prevoznik NEDAVNO IMAO STRAŠNU SAOBRAĆAJKU U HRVATSKOJ!
-
Politika1 dan ago
OGLASIO SE I ČOVIĆ “Ako će Šmit da vlada, šta će nam izbori i parlament?”
-
Banjaluka2 dana ago
NJEMU SAMO TREBA DA OZDRAVI! Ogiju (10) iz Banjaluke potrebna naša pomoć
-
Zdravlje2 dana ago
ŠKRBIĆ NAJAVIO! “Od jeseni moguće liječenje pacijenata iz Srpske RUSKOM VAKCINOM PROTIV RAKA”
-
Društvo2 dana ago
Njihova ljubav bila je JAČA I OD SMRTI! Na današnji dan prije 32 godine poginuli Admira i Boško
-
Svijet2 dana ago
OVO JE ČEKAO CIJELI SVIJET! Putin saopštio kakav ishod rata očekuje
-
Politika2 dana ago
DODIK TVRDI “SNSD ima velike ambicije u narednom periodu”
-
Svijet1 dan ago
NETANJAHU NE ODUSTAJE “Izrael će preuzeti kontrolu nad cijelom Gazom”