Connect with us

Region

STATUS BRANITELJA MU DONIO NIŽU KAZNU ZA SILOVANJE! Duplo manja kazna od zakonskog minimuma

Učesnici Domovinskog rata u Hrvatskoj su i dalje povlašćeni i kod izricanja sudskih presuda za počinjeno krivično djelo na šta je ukazala jedna nepravosnažna presuda Županijskog suda u Zagrebu, kada je silovatelju kćerke nevjenčane supruge izračena izuzetno blaga kazna jer mu je kao olakšavajuća okolnost uzeto učešće u posjlednjem ratu.

On je, prema pisanju hrvatskih medija, osuđen na duplo nižu od najniže kazne predviđene zakonom, što je izazvalo reakcije javnosti i pravnih stručnjaka, koji smatraju da to što je neko bio branitelj ne smije biti olakšavajuća okolnost pri donošenju presude za počinjena krivična djela.

Riječ je o slučaju 54-godišnjaka koji je, iako je zakonom predviđeno da se za silovanje bliske osobe može dobiti zatvorska kazna od pet do 15 godina zatvora, nepravosnažno osuđen na zatvorsku kaznu od samo dvije i po godine.

U obrazloženju nepravosnažne presude navedeno je da je “u Domovinskom ratu učestvovao od 1991. do 1995., da je nosilac Spomenice Domovinskog rata i medalje Oluja”.

Zagrebački N1 prenosi da je dio pravnih stručnjaka, posebno onih koji su i sami bili učesnici Domovinskog rata, ogorčen ovom odlukom Županijskog suda u Zagrebu. Neki čak smatraju da činjenicu da li je neko bio branitelj ili ne bi trebalo uzimati kao olakšavajuću okolnost kod izricana presude.

Drugi su pak uvjereni da je učešće u Domovinskom ratu dio prošlog života okrivljenog što mora imati uticaj na visinu kazne.

Zagrebački advokat i bivši sudija Rafael Krešić smatra da učešće u Domovinskom ratu ne treba ukinuti kao olakšavajuću okolnost, ali da bi je sudije, kaže, kao takvu morali detaljno objasniti.

Prema njegovim riječima, neke olakšavajuće okolnosti po opštim kriterijumima su prihvatljive, a neke nisu.

“Tako učešće u Domovinskom ratu ne može biti olakšavajuća okolnost u krivičnim slučajevima ratnog zločina. Isto tako nije bitno za visinu kazne da li je neko otac ako mu se sudi zbog neplaćanja alimentacije. Sudije samo nabrajaju olakšavajuće okolnosti, a trebalo bi da ih dovedu u vezu sa ličnošću optuženog i obrazložiti zašto baš svaka od njih ima uticaj na visinu kazne koja mu se izriče”, rekao Krešić, između ostalog, za N1.

Region

“MORAMO VRATITI OTETU DRŽAVU!” Vučić pozvao građane u Beograd 12. aprila

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je građane da dođu u Beograd 12. aprila, istakavši da se država mora vratiti u tokova uspjeha i pobjeda, a djeca u škole.

Moramo da vratimo otetu državu. Ti odlučuješ u kakvoj zemlji želiš da živiš. Ti se pitaš. I da, već sutra može biti kasno. Pobijediće Srbija! Vidimo se u Beogradu 12. aprila u 19.00 časova istakao je Vučić.

Vučić je naveo da već nekoliko mjeseci traje pokušaj rušenja Srbije organizovan spolja i iznutra, te da je mnogo novca potrošeno da bi se ti ciljevi ostvarili.

– U početku su nam govorili da su protiv nasilja. A onda su promijenili ploču. Nasilje je svuda oko nas, u institucijama, na ulicama. Teror je bukvalno zavladao Srbijom – rekao je Vučić u video-objavi na Tiktoku.

On je dodao da su govorili da na skupovima postoje samo srpske zastave, a onda su se vidjele sve tuđe i uništavanje srpske trobojke, te da je strah zavladao svim poštenim domovima u Srbiji.

Naglasio je da se mora vratiti crveno-plavo-bijelu trobojku na jarbol slobode.

Vučić je ranije najavio da će na skupu u Beogradu biti predstavljen pokret za narod i državu.

Nastavi čitati

Region

HRVATI UPUTILI U PROCEDURU NOVI ZAKON! Traže ukidanje srpskih spomenika

Vlada Hrvatske uputila je danas u parlamentarnu proceduru novi zakon o grobljima kojim se predviđa uklanjanje srpskih spomenika postavljenih poslije 30. maja 1990. godine.

Prema zakonu, predviđeno je uklanjanje spomenika u roku od 30 dana od stupanja na snagu.

Potpredsjednik Vlade Hrvatske Branko Bačić rekao je da je jedan od razloga koji ih je podstakao na donošenje novog zakona taj da su poslije posljednjeg rata ostali grobovi na čijim su spomenicima i spomen-pločama bili upisani, kako je naveo, neprimjereni nazivi protivni ustavnopravnom poretku Hrvatske.
Kako navode dalje, “sporne” nadgrobne spomenike može prijaviti bilo ko, a predviđeno je uvođenje komisija na nivou županija i ona bi, ukoliko je potrebno, davala mišljenje o njihovoj prikladnosti, prenose hrvatski mediji.

Ukoliko vlasnici ne uklone takav spomenik, prijeti im kazna od 1.000 do 5.000 evra.

Nastavi čitati

Region

HOĆE LI BITI PENZIJA U SRBIJI: Oglasila se NBS nakon navoda da je PIO u blokadi

Narodna banka Srbije saopštila je da je, povodom objave da je račun Fonda PIO bio dva dana u blokadi, a imajući u vidu značaj informacije, važno istaći da račun sa kojeg se isplaćuju penzije pripada grupi računa izuzetih od prinudne naplate i funkcioniše bez prekida.

“Račun koji je bio privremeno blokiran koristi se za ostale transakcije Fonda, a moguća kratkotrajna neusaglašenost u preusmjeravanju sredstava ili dostavljanju elektronskih poruka od strane Uprave za trezor ne utiče na redovnu isplatu penzija. Sve finansijske obaveze Fonda izvršavaju se u skladu sa zakonskim propisima, uz potpuno očuvanje stabilnosti sistema isplate penzija”, navodi se iz NBS.

Dodaje se da Narodna banka Srbije, Sektor za prinudnu naplatu, nakon evidentiranja rješenja o izvršenju primljenih od javnih izvršitelja, šalje Upravi za trezor elektronsku poruku o blokadi svih računa dužnika na kojima se vode sredstva koja podležu prinudnom izvršenju.

“Na osnovu navedene poruke Uprava za trezor je dužna da blokira račune dužnika i da Narodnoj banci Srbije odmah dostavi, propisanom elektronskom porukom, informaciju o stanju sredstava na blokiranim računima, kako bi Narodna banka Srbije na osnovu iste dostavila Upravi za trezor na izvršenje naloge za prinudnu naplatu koji su evidentirani u blokadi računa dužnika. Ukoliko ne primi informaciju o stanju sredstava na blokiranom računu, Narodna banka Srbije nije u mogućnosti da Upravi za trezor proslijedi na izvršenje naloge za prinudnu naplatu”, navodi se u saopštenju.

Nakon poruke o blokadi računa dužnika Fonda PIO, koja je Upravi za trezor proslijeđena 1. aprila 2025. godine u 11.46 časova, informacija o stanju sredstava na računu dužnika primljena je 3. aprila 2025. godine, nakon čega je sprovedeno izvršenje prinudne naplate i deblokada računa dužnika, dodaju iz NBS, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Aktuelno