Connect with us

Društvo

STIŽE RASHLAĐENJE: U prvom dijelu dana vruće, poslije podne moguće nepogode

U BiH danas se očekuje veoma toplo vrijeme, a poslije podne pljuskovi sa grmljavinom, na sjeveru i sjeveroistoku i obilnije padavine uz pojavu grada.

U prvom dijelu dana biće pretežno sunčano, kiša je moguća samo ponegdje na sjeveru. Popodne se očekuje veoma toplo vrijeme, uz povremenu kišu u svim predjelima osim u Hercegovini, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Očekuju se i pljuskovi sa grmljavinom, lokalno su moguće i nepogode uz obilnije padavine, jake udare vjetra, a ponegdje i pojavu grada, pretežno na sjeveru i sjeveroistoku.

Uveče će doći do razvedravanja, a u toku naredne noći očekuje se nova kiša na sjeverozapadu.

Duvaće slab do umjeren vjetar sjevernih smjerova, povremeno pri padavinama jak uz olujne udare, u Hercegovini slab do umjeren južni.

Maksimalna dnevna temperatura vazduha od 32 do 38, u višim predjelima od 28 stepeni Celzijusovih.

Temperatura vazduha u 7.00 časova: Sokolac 16, Han Pijesak, Rudo i Čemerno 18, Foča 19, Ribnik 20, Bileća 21, Mrkonjić Grad 22, Banjaluka, Doboj, Novi Grad i Prijedor 24, a Bijeljina i Trebinje 24 stepena Celzijusova.

Stanje na putevima
Saobraćaj se jutros na većini puteva u Republici Srpskoj i Federaciji BiH odvija bez zastoja i posebnih ograničenja, a vozačima se savjetuje da budu oprezni i da zbog visoke temperature duža putovanja planiraju rano ujutro ili kasno poslije podne, saopšteno je iz Auto-moto saveza Republike Srpske.

Povremena obustava saobraćaja sutra će biti na snazi na dijelu magistralnog puta Prijedor-Oštra Luka, do manastira Klisina u periodu od 9.00 do 11.30 časova zbog “Trke iz blok””.

Saobraćaj će sutra u potpunosto biti obustavljen u Kostajnici od 12.00 časova do 4.00 časa 24. juna zbog obilježavanja krsne slave opštine. Riječ je o magistralnom putu Kostajnica-Kozarska Dubica u ulicama Svetosavska i Ranka Šipke. Za vrijeme obustave, saobraćaj će se preusmjeriti na okolne ulice.

Saobraćaj je zbog neophodnih radova obustavljen na magistralnom putu Crna Rijeka-Jajce, te preusmjeren na put preko Mrkonjić Grada i Jezera.

Obustava saobraćaja je i u Prijedoru u Ulici kralja Aleksandra na dionici magistralnog puta Prijedor-Tukovi.

Na magistralnom putu Gacko-Tjentište, u mjestu Sastavci, zbog radova se vozi jednom trakom, uz moguće kratkotrajne zastoje.

Zbog postavljanja rasvjete u tunelu “Sijeračke stijene” izmijenjen je režim u odvijanju saobraćaja na dionici magistralnog puta Dobro Polje-Miljevina, kao i na auto-putu Gradiška-Banjaluka zbog radova na mostu “Bogdanovac”.

Zbog radova na magistralnom putu Nova Topola-Klašnice izmijenjen je režim u odvijanju saobraćaja, a do povremenih obustava dolazi i na regionalnom putu Doboj-Modriča u Kostajnici zbog miniranja u kamenolomu “Grapska-Kostajnica”. Režim saobraćaja izmijenjen je zbog radova i na magistralnom putnom pravcu Prijedor-Koprivna.

Saobraćaj će povremeno biti obustavljan na dionici magistralnog puta LJubogošta-Sumbulovac-Podromanija, na lokalitetu kamenoloma “Rogoušići” zbog izvođenja radova. Obustave će biti petominutne i trajaće do 19. jula.

Na lokalitetu Han Derventa u opštini Pale zbog minerskih radova dolazi do povremene obustave saobraćaja na dijelu magistralnog puta Podromanija-Donja LJubogošta.

Na dionici magistralnog puta Dobro Polje-Miljevina saobraćaj se odvija usporeno, jednom saobraćajnom trakom, naizmjeničnim propuštanjem vozila, a izmjene su zbog radova i na dionici magistralnog puta Han Pijesak-Sokolac.

Zbog oštećenja mosta na magistralnom putu Sastavci-Ustiprača saobraćaj se odvija jednom saobraćanom trakom. Na mostu se zabranjuje saobraćaj za vozila čija dozvoljena masa prelazi 12 tona.

Zbog rekonstrukcije dionice magistralnog puta Brod na Drini /Foča/-Hum /Šćepan Polje/ izmijenjen je režim u odvijanju saobraćaja sve do kraja godine.

Režim saobraćaja izmijenjen je na magistralnom putu dionica Rudanka-Doboj zbog uključivanja i isključivanja mehanizacije angažovane na izgradnji auto-puta na koridoru “Pet ce” od mosta Rudanka do tunela Putnikovo brdo dva. Radovi su produženi do kraja godine.

Klizišta usporavaju saobraćaj na magistralnom putnom pravcu Gradiška-Kozarska Dubica, na ulazu u Orahovu i na regionalnom putu Ukrina-Gornja Vijaka.

Na regionalnom putu Stanari-Rudanka, na prevoju LJeskove vode, zbog radova, saobraćaj se za putnička vozila odvija usporeno, dok se teretna vozila preusmjeravaju na alternativni pravac preko Jelaha.

Do povremene obustave saobraćaja, zbog izvođenja minerskih radova, dolazi na dionici magistralnog puta Trnovo-Miljevina u kanjonu rijeke Bistrice.

U Federaciji BiH sanacioni radovi su aktuelni na magistralnim putevima Lašva-Kaonik, Lukavac-Šićki Brod, Kladanj-Vlasenica /Gojsalići/, Jelah-Doboj /Karuše/ i Čevljanovići-Nišići. Na mjestima izvođenja radova saobraća se usporeno.

Na graničnim prelazima nema dužih zadržavanja.

Do kraja avgusta, za putnički saobraćaj u funkciji će biti granični prelaz Krstac, na putu Gacko-Nikšić.

Na graničnom prelazu Karakaj /kod Zvornika/ zabranjen je saobraćaj za vozila iznad pet tona najveće dozvoljene mase. Teretna vozila preusmjeravaju se na novi most Bratoljub u Bratuncu i na granični prelaz Rača, dok autobusi mogu koristiti prelaz Šepak.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Vraćaju se vrućine

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) se očekuje promjenljivo vrijeme uz smjenu sunčanih i oblačnih perioda, a ponegdje je moguća prolazna kiša ili pljusakovi sa grmljavinom.

U prvom dijela dana preovladavaće oblačno vrijeme uz sunčane periode, ponegdje na istoku i sjeveroistoku sa prolaznom kišom, dok će mjestimično uz rijeke i po kotlinama biti magle, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Na jugu tokom većeg dijela dana biće pretežno sunčano, lokalno je moguća prolazna kiša ili pljusak.

Duvaće slab do umjeren vjetar, povremeno i pojačan promjenljivih smjerova.

Nastavi čitati

Društvo

SNAŽNO NEVRIJEME POGODILO SARAJEVO! Bez struje ostao i Parlament BiH

Jako nevrijeme pogodilo je Sarajevo oko 13 časova kada su jaka kiša, olujni vjetar i grad zahvatili veće područje grada.

Saobraćaj se odvija otežano.

Grad je prekrio rubne dijelove grada i bašte te oštetio usjeve.
Kako javlja N1, u zgradi Parlamenta Bosne i Hercegovine je nestalo struje pa je aktiviran agregat.

Saobraćajnice su poplavljene.

Nastavi čitati

Društvo

KATASTROFALNA GODINA ZA PČELARE! Meda nema ni za pčele ni za kupce

Iako Republika Srpska ima izuzetne potencijale za bavljenje pčelarstvom, rizičnom i nimalo jeftinom proizvodnjom, mnogi pčelari, naročito na jugu, primorani su da prodaju kompletna društva jer više ne mogu zaraditi dovoljno da bi prehranili porodicu.

Prošla godina je za pčelare bila izuzetno teška, dok će ova za mnoge, kažu, biti još teža, jer su pčele, posebno u nižim predjelima, uz sve ostale probleme, na ivici gladi pošto paše skoro da nema.

Dugogodišnji pčelar iz Trebinja Radivoje Maksimović istakao je za “Glas Srpske” da su sve oči Hercegovaca uprte u planinsku pašu, jer, kako sada stvari stoje, proizvođači ove godine neće dobiti ni teglu meda.

– Proljećna paša je bila dobro krenula. Međutim, uslijedilo je loše vrijeme, zbog čega su prinosi izostali, dok ima predjela gdje su ljudi primorani da prihranjuju pčele – kazao je Maksimović.

Dodao je da pčele sada prebacuju u planine koje je, takođe, proteklih dana zahvatio grad. Pčelari kažu da više ne znaju šta da rade, jer sve poskupljuje, dok se cijena meda ne mijenja.

– Uvijek se upoređivao kilogram kvalitetnog kajmaka iz mješine koji se kreće oko 40 maraka sa teglom meda koja sada košta uglavnom 25 maraka. Svi troškovi iz dana u dan skaču, a cijena meda se ne mijenja. Ako bismo je dizali, tek onda ništa ne bismo prodali s obzirom na to da je tržište preplavljeno jeftinijim proizvodima iz uvoza – kazao je Maksimović.

Upravo je to, istakao je on, razlog zbog kojeg mnogi dugogodišnji pčelari odustaju od ovog posla i prelaze na nešto drugo, od čega će moći da prehrane porodicu.

I na području potkozarske regije, prema riječima Đure Kunića, ova djelatnost pretrpana je problemima.

– Podrška koju pčelari imaju je veoma mala, dok je kupovna moć stanovništva sve lošija. Primjera radi, tegla meda kod nas je posljednjih godina 20 maraka, a ništa drugo nije zadržalo staru cijenu – rekao je Kunić i dodao da je sada važno očuvati samo zdravlje pčela, koje su izuzetno važni oprašivači za cvijeće, voće i povrće.

Predsjednik Saveza udruženja pčelara RS Damir Barašin istakao je da su prve paše, prije svega bagremova, završene, dok se privode kraju lipa i kesten.

– Imajući u vidu promjene koje su nas zadesile, pojedini pčelari su već prebacili pčele u planine. Kako stvari stoje, jedino smo livadskom pašom zadovoljni, koja za sada dosta dobro ide – kazao je Barašin.

Prema njegovim riječima, stariji pčelari lagano odustaju, jer je sve teže pčelariti na jednom mjestu i samim tim mukotrpnije doći do ozbiljnijih prinosa koji bi mogli da pokriju troškove.

CIKLUSI
Pčelar iz Bileće Blažo Vujović kazao je da meda neće biti te da su samo lani, gledano u proteklih pet – šest godina, imali malo prinosa.

– Jedina mi je sada briga da pčele imaju šta da jedu, jer se proizvodnja uvijek kretala po ciklusima. Zareda se po nekoliko dobrih godina, zatim loših i sve tako ukrug – rekao je Vujović.

Nastavi čitati

Aktuelno