Connect with us

Društvo

ŠTRAJK NA POMOLU! Radnici RTRS dižu glas, uprava ih ignoriše i PRIJETI OTKAZIMA!

Nezavisni sindikat radnika RTRS obratio se saopštenjem, uz objašnjenje ranije nezvanične informacije da se spremaju za štrajk.

Mi, Nezavisni sindikata radnika RTRS želimo da obavijestimo javnost da, nakon nekoliko neuspjelih pokušaja pregovora o novom Kolektivnom ugovoru RTRS tokom 2024. godine na kojima smo predstavili sindikalne zahtjeve i nakon odbijanja svih osim jednog zahtjeva, (povećanja dnevnice za terenski rad u BiH sa 20 na 30 maraka) nije postignut dogovor o potpisivanju kolektivnog ugovora na RTRS – poručuju iz Sindikata.

Na posljednjem sastanku sa Poslovodnim odborom upozorili su na mogući štrajk i čak dobili odgovor od generalnog direktora RTRS Dijane Milanković da slobodno štrajkujemo te da će se “i ona pridružiti štrajku”.

– Zbog takvog stanja i nemogućnosti da se usaglasimo oko zahtjeva sa Poslodavcem, odlučili smo da predložimo vanrednu sjednicu Skupštine sindikata na kojoj je gotovo jednoglasno donesena odluka o formiranju štrajkačkog odbora kao legitimnom i zakonskom načinu za borbu za dostojanstvo i radnička prava zaposlenih – navode, piše Avaz.

Pritisci na sindikat

Poručili su da su uslijedili pritisci na sindikat.

– Nakon odluke o mogućim radikalnijim mjerama i najave da će konačna odluka biti donesena na narednoj vanrednoj sjednici Skupštine sindikata uslijedili su pritisci, prije svega od glavnog urednika informativnog programa na predsjednika Sindikata pa potom i od pojedinih članova Poslovodnog odbora RTRS ka članstvu sa prijetnjama da se iščlane iz naše sindikalne organizacije. Takav slučaj je u ITC I.Sarajevo gdje je podnesen grupni zahtjev za iščlanjenje što, uzimajući u obzir da je riječ o dugogodišnjim članovima, nema smisla, niti je logično da su baš svi odlučili da istupe, a nakon što im je delegat glasao za formiranje štrajkačkog odbora. Ovo dovodi do sumnje da je riječ o mogućem nezakonitom pritisku na članstvo sa ciljem da se diskredituju aktuelne sindikalne aktivnosti – navode iz Sindiakta.

– Nakon pokušaja politizacije kojeg smo doživjeli od glavnog urednika Informativnog programa RTRS, Nade Veletić o čemu je obaviješteno članstvo i radnici RTRS obavještenjem koje sad dajemo u javnost, a koje je u prilogu ovog saopštenja, podvlačimo da nećemo dozvoliti bilo kakvu politizaciju i da smo odlučni da se dokazima i krivičnim prijavama borimo protiv svake vrste nelegalnih pritisaka nekih od članova rukovodstva, Poslovodnog odbora i trećih lica na članove sindikata – dodali su.

Odbacuju optužbe

Sindikat je poručio da odbacuje optužbe da su interna obavještenja dostavljali drugim medijima.

– Prvi put se javno oglašavamo u vezi sa navedenim događajima i odbacujemo optužbe da smo interna obavještenja Sindikata dostavljali drugim medijskim kućama i portalima.

Podsjećamo da se Sindikat u skladu sa svojim propisanim djelovanjem ne miješa u uređivačku politiku kuće i ponavljamo da tražimo samo ono što nam zakonski i po složenosti poslova i obrazovanju zaposlenih pripada i ne pristajemo da četiri petine zaposlenih budu na minimalnim platama, a rade poslove za koje je manje od 1 odsto radnog stanovništva u Republici Srpskoj i BiH osposobljeno i obučeno – naveli su iz Nezavisnog sindikata radnika RTRS.

Društvo

KAO U FILMOVIMA! Policija pretresa objekte šefa kavačkog klana

Policija je jutros upala u objekte na crnogorskom primorju koji su u vlasništvu Radoja Zvicera, odbjeglog šefa kavačkog klana.

Za sada nije poznato da li se kontrole i pretresi sprovode u sklopu konkretnog krivičnog postupka, ili je riječ o operativnim provjerama u okviru šire bezbjednosne akcije.

Na zahtjev crnogorske kancelarije Interpola za Zvicerom je 9. maja raspisana i javno objavljena crvena potjernica, a Crna Gora potražuje ga zbog šest teških ubistava, ubistva, ubistva u pokušaju, krijumčarenja droge, pišu crnogorske Vijesti.

Nastavi čitati

Društvo

OVO MORATE ZNATI Evo šta je dozvoljeno unijeti u EU tokom ljetnjih putovanja?

Tokom ljetnje sezone, kada veliki broj ljudi putuje u zemlje Evropske unije iz država koje nisu članice, važno je znati šta je dozvoljeno unijeti u ličnom prtljagu. Evropska komisija objavila je smjernice koje jasno definišu ta pravila.

Unošenje mesa, mlijeka i proizvoda koji ih sadrže nije dozvoljeno. Ova zabrana važi bez obzira na količinu i bez obzira da li su proizvodi namijenjeni za ličnu upotrebu. Ista pravila primjenjuju se i na robu naručenu putem interneta ili poslatu poštom.

Izuzeci postoje za određene prehrambene proizvode, koji se mogu unijeti u ograničenim količinama, isključivo za lične potrebe. Dozvoljeni su voće i povrće, jaja i proizvodi od jaja, med, kao i ograničene količine ribe i ribljih proizvoda, dok je za biljke i životinje zaštićenih vrsta uglavnom potrebna posebna dozvola, prenosi RTCG.

Što se tiče alkohola i duvanskih proizvoda, moguće ih je unijeti bez dodatnih troškova ako su u razumnim količinama i namijenjeni isključivo za ličnu upotrebu. Dozvoljeno je do četiri litre običnog vina, do dvije litre pjenušavog vina ili vina sa dodatim alkoholom, 16 litara piva ili jedan litar žestokog pića koji ima više od 22% alkohola. Kada je riječ o duvanu, pravila određuju zemlje članice, ali propisane količine ne mogu biti strože od minimalnih EU smjernica – 800 cigareta, kilogram duvana, 10 litara jakog alkohola, 20 litara vina sa dodatim alkoholom, 90 litara običnog vina i 110 litara piva.

Za ostalu robu, uključujući parfeme i poklone, dozvoljen je unos u vrijednosti do 300 evra po putniku, odnosno 430 evra za putnike koji dolaze avionom ili brodom. Za mlađe od 15 godina, limit može biti niži – 150 evra, u zavisnosti od nacionalnih pravila. Takođe, u vozilu je dozvoljeno nositi do 10 litara goriva u prenosivom rezervoaru, uz pun rezervoar u automobilu.

Kada je riječ o putovanjima unutar Evropske unije, pravila su znatno liberalnija.

Dozvoljeno je slobodno unošenje mesa, mliječnih proizvoda, voća, povrća i biljaka, pod uslovom da su porijeklom iz neke od članica EU i da ne predstavljaju rizik po zdravlje ili biljnu zaštitu.

Ograničenja se odnose isključivo na količine koje jasno ukazuju da su namijenjene ličnoj upotrebi, a ne komercijalnoj distribuciji. Ipak, preporučuje se da putnici, prije puta, provjere eventualne posebne smjernice zemlje u koju ulaze, jer se granične kontrole i nacionalni pragovi mogu razlikovati.

Putnicima se savjetuje da se prije putovanja dodatno informišu na sajtu carinske uprave zemlje u koju putuju, kao i da poštuju propisana ograničenja kako bi izbjegli zapljene, kazne ili druge posljedice na granici.

Nastavi čitati

Društvo

NEŠTO SE DEŠAVA!? EUFOR-ov avion ponovo kruži iznad Banjaluke

EUFOR-ov avion, koji je poletio iz Sarajeva, ponovo danas kruži iznad Banjaluke.

Prema podacima na aplikaciji FlightRadar24, avion Beech 90 King Air kruži na visini od oko 1,5 kilometara, i kreće se brzinom od oko 320 kilometara na sat.

Avion je nakon što je poletio iz Sarajeva prvo kružio iznad Livna, pa iznad Bihaća, nakon čega se uputio prema Banjaluci.

Kretanje EUFOR-ovog aviona možete pratiti na ovom linku.

Nastavi čitati

Aktuelno