Društvo
Strmoglavi pad cijena nafte u svijetu u BiH se jedva osjeti
Dok je vrijednost naftnih derivata na svjetskom tržištu na najnižem nivou od januara ove godine, u Bosni i Hercegovini su cijene dizela i benzina samo blago pale.
Naime, cijene nafte su nastavile pad, drugu sesiju zaredom, zbog straha od smanjenja tražnje za gorivom usljed očekivane globalne recesije izazvane povećanjem svjetskih kamatnih stopa i jačanjem američkog dolara, koji ograničava mogućnost kupovina nafte potrošačima koji posjeduju druge valute.
Evropska nafta brent za novembarsku isporuku (fjučers ugovori) pala je za 1,24 dolara ili za 1,44 odsto, na 84,91 dolar po barelu, prema posljednjim raspoloživim podacima s portala Oilprice.com, koji prati cijene na tržištu u realnom vremenu.
Fjučersi američke nafte WTI, takođe za isporuku u novembru, potonuli su za 1,32 dolara ili za 1,68 odsto, na 77,42 dolara za barel.
Cijene oba tipa nafte su se u petak sunovratile za oko pet procenata na najniži nivo od januara ove godine.
Na pitanja možemo li očekivati pojeftinjenje cijena goriva u narednom periodu u Republici Srpskoj zbog niskih cijena na svjetskom tržištu, od Dragana Trišića, predsjednika Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima pri Privrednoj komori RS, i pored mnogobrojnih poziva i poruka odgovor nismo dobili.
Dušan Srdić, predsjednik Udruženja potrošača “Reakcija” iz Banjaluke, smatra da naši prodavci ekstraprofitiraju iz ove situacije.
“Oni se pravdaju time da imaju velike zalihe i da dok njih ne potroše ne mogu smanjiti cijene dizela i benzina. Barel nafte je, ako se ne varam, trenutno oko 85 dolara, dok je nakon izbijanja sukoba u Ukrajini bio oko 140 dolara po barelu. Cijene nafte na našem tržištu su bile slične cijenama koje su sada, a vidi se kolika je razlika”, kazao je za “Nezavisne” Srdić.
S benzinskih pumpi širom BiH koje smo kontaktirali i pitali za cijene dizela i benzina vidjeli smo da je došlo do blagog pojeftinjenja naftnih derivata, te da se ne zna šta će biti u narednom periodu.
Na “Nestro petrol” benzinskoj pumpi u Banjaluci su cijene naftnih derivata u prethodnih nekoliko dana pale.
“Trenutna cijena litra dizela je od prije nekoliko dana 3,13 KM, dok je za jedan litar benzina potrebno izdvojiti 2,69 KM”, kazala je radnica jedne od poslovnica ove pumpe u Banjaluci.
S “Petrol” pumpe u Banjaluci su nam kazali da su takođe prethodnih dana snižene cijene naftnih derivata.
“Benzin nam trenutno košta 2,73 KM, dok za litar dizela kupac treba izdvojiti 3,15 KM”, naveli su s ove benzinske pumpe.
Na nekim pumpama u Banjaluci dizel je trenutno moguće naći i za 3,08 KM, dok je najjeftiniji benzin od 2,61 KM.
S jedne benzinske pumpe u Prijedoru su nam rekli da je gorivo u prethodnih mjesec dana pojeftinilo, te da i u narednom periodu očekuju da se taj trend nastavi.
“Cijena dizela je trenutno 3,07 KM po litri, dok benzin trenutno košta 2,64 KM”, kazao je radnik ove pumpe.
Radnik jedne pumpe u Tuzli kazao je da prethodnih dana nije došlo do korekcije cijena naftnih derivata.
“Slična je cijena goriva kao i prije dvadesetak dana. Litar dizela je 3,21 KM, a benzina 2,76 KM”, dodao je ovaj radnik.
Društvo
AMERIKA UVELA NAJŠIRI PAKET sankcija ruskim naftnim kompanijama
Administracija predsjednika SAD Džozefa Bajdena uvela do sada najširi paket sankcija ruskim naftnim kompanijama “Gasprom njeft” i “Surgutnjeftegas”, saopštilo je Ministarstvo finansija.
Ovo su “najznačajnije sankcije do sada protiv ruskog energetskog sektora, najvećeg izvora prihoda za ratnu mašinu Kremlja”, rekao je novinarima visoki zvaničnik američke administracije.
Sankcije su uvedene ruskim kompanijama koje istražuju, proizvode i prodaju naftu i posjeduju 183 broda za transportovanje ruske nafte.
Mnogi od tih tankera koriste se za slanje nafte u Indiju i Kinu, pošto je ograničenje cijena koje su zemlje Grupe sedam nametnule 2022. godine preusmjerilo veći deo ruske trgovine naftom iz Evrope u Aziju. Pojedini od ovih tankera prevozili su i rusku i iransku naftu.
Sankcije su usmjerene na proizvođače nafte, tankere, posrednike, trgovce i luke.
“Ne postoji nijedan korak u lancu proizvodnje i distribucije koji je netaknut”, rekao je američki zvaničnik koji nije želio da bude imenovan.
Cilj ovog poteza je da smanji prihode Rusije od nafte za rat u Ukrajini, koji je počeo u februaru 2022. godine.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Umjereno do pretežno oblačno
U subotu 11.1.2025. u Bosni i Hercegovini umjereno do pretežno oblačno vrijeme. U jutarnjim satima slab snijeg još može padati na istoku, a slaba kiša na jugu zemlje. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između -4 i 0°C, na jugu zemlje od 4 do 7°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 0 i 5°C, na jugu zemlje do 10°C.
Društvo
14. JANUAR neradni dan u Republici Srpskoj
Vlada Republike Srpske donijela je Zaključak da utorak, 14. januar, proglasi neradnim danom.
Toga dana neće raditi republički organi i organizacije, organi jedinica lokalne samouprave, javna preduzeća, ustanove i drugi koji Novu godinu obilježavaju po julijanskom kalendaru.
“Rukovodioci navedenih organa su obavezni da do kraja kalendarske godine organizuju rad zbog ostvarivanja punog godišnjeg fonda radnih dana”, saopštilo je Ministarstvo uprave i lokalne samouprave Repubike Srpske.
-
Politika2 dana ago
OGLASIO SE ŠMIT! Traži da Tužilaštvo BiH da reaguju prema zvaničnicima Srpske
-
Politika2 dana ago
DODIK PONOVO NAJAVIO IZLAZAK IZ BiH, ali, vjerovali ili ne, sada i SPAJANJE SA MAĐARSKOM
-
Politika2 dana ago
OVO JE PUTANJA KOJOM SE KRETAO! Nepoznati avion preletio Banjaluku skoro 30 puta (VIDEO)
-
Politika2 dana ago
DODIK “Osjećam se sve bolje, ali još nisam skroz dobro! POTREBNO JE DA ISTRPIM OVIH 60 DANA”
-
Politika9 sati ago
VIŠKOVIĆ “Tužilaštvo BiH otvorilo predmet zbog proslave Dana Republike! TRAŽIĆEMO DA 1. MART PROGLASIMO DANOM ŽALOSTI”
-
Politika2 dana ago
KO JE DANAS OD ZVANIČNIKA SPREMAN DA SE ŽRTVUJE ZA SRPSKU? SDS poštuje i obilježava 9. januar
-
Politika2 dana ago
MILANOVIĆ ČESTITAO 9. JANUAR “Nije skupa cijena PRIMITI SVAKI KAMEN KOJI NA SRPSKU BACAJU”
-
Politika2 dana ago
MIRNA SAVIĆ BANJAC NA SVEČANOJ AKADEMIJI! “Postojanje Republike Srpske utemeljeno je na žrtvama, istrajnosti i težnji našeg naroda za slobodom”