Connect with us

Društvo

STRUJA SKUPLJA, PETROVIĆEVI IZGOVORI NIKAD JADNIJI! Građani će opet puniti rupe u Elektroprivredi RS!

Ova i sljedeća godina su jako teške za Elektroprivredu Republike Srpske, te će od racionalizacije troškova u preduzeću zavisiti da li će i u kojem obimu doći do poskupljenja električne energije za građane, rekao je Luka Petrović, generalni direktor Elektroprivrede Republike Srpske.

Dodao je da tek 2027. godine mogu očekivati nove megavat časove iz njihovih proizvodnih objekata.

“To su hidroelektrana “Bistrica” i solarne elektrane, a početkom 2028. godine i hidroelektrana “Dabar”. Ova i sljedeća godina će biti jako teške, a ako budu i hidrološki loše godine onda ćemo imati problem sa ostvarivanjem pozitivnih rezultata”, kazao je Petrović.

On je istakao da su radili jednu ogromnu analizu cijena u prethodnih 10 godina.

“Za 10 godina su penzije skočile za 100 odsto, takođe i plate. Svjesni smo da su i cijene skočile u sličnom iznosu. Takođe, cijena električne energije za privredu je skočila oko 90, 100 odsto. Jedino je za građane skok cijena struje u prethodnih 10 godina bila oko 34 odsto. Električna energija je najjeftiniji resurs koji Republika Srpska ima i daje ga ispod tržišne cijene. Ova godina je godina uvoza električne energije, a 2024.godine smo više uvozili, nego izvozili električne energije. Postajemo ovisnik o višim cijenama struje koju uvozimo, i ako to ne prefakturišemo krajnjim korisnicima onda dobijamo minus. Ostali smo bez trećine Ugljevika, nemamo izvoz koji smo imali, i postavlja se pitanje kako izbalansirati da Vlada RS kroz matična preduzeća ne ostvaruje višemilionske gubitke. Jedan od modela da se to ne ostvari jeste i povećanje cijena električne energije građanima, ali nije jedini. Ima tu i drugih modela kao što su racionalizacija troškova u matičnom preduzeću, ali i uvlačenje novih partnera u naše investicije sa kojima ćemo dobiti novu energiju. Vlada Republike Srpske će uskoro organizovati tematsku sjednicu gdje će se napraviti dinamika donošenja nekih odluka kako bi se stabilizovalo stanje u Elektroprivredi RS. Ukoliko se izvrši određena racionalizacija u energetskom sistemu, cijena struje za građane može biti veća do tri odsto. Ako se ne izvrši nikakva racionalizacija onda je prijedlog da bude skuplja struja za devet procenata. Što bude racionalizacija veća, manji će biti prijedlog. Možda neće ni doći do poskupljenja električne energije”, objasnio je Petrović.

Nezavisne novine

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Pred nama je prevrtljiv dan

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti promjenljivo oblačno i sunčano, a ponegdje će padati kiša.

Ujutru će biti pretežno vedro, tokom dana u većini predjela mogući su lokalni razvoji oblačnosti uz prolaznu kišu ili pljusak, a uveče se očekuje prestanak padavina i postepeno razvedravanje.

Vjetar će biti slab do umjeren, u Krajini ujutru pojačan uz jake udare, južnih smjerova, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Jutarnja temperatura vazduha biće od osam do 14, a najviša dnevna od 16 do 22 stepena Celzijusova, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

IDE VASKRS, A SVE JE PRESKUPO! “Tanka” prodaja na banjalučkoj Tržnici

Prodavci voća, povrća, mesa i jaja na banjalučkoj Tržnici ovih dana imaju više posla nego obično, a sve zbog priprema za Vaskršnje praznike. Gužve ima, ali oni koji od ranog jutra stoje za tezgama za BL portal kažu da baš i nisu prezadovoljni, a ujedno priznaju da cijene jesu povisoke.

“Generalno je tanka prodaja, ali kao i pred svake praznike ove nedjelje narod kupuje sve vrste povrća. Očekujemo još posla ovih dana”, kaže za BL portal jedan od prodavaca.

Police sa povrćem su pune raznolikih i svježih plodova, a ekipa BL portala provjerila je njihove cijene, pa evo šta vas očekuje u vaskršnjoj kupovini.
Cijena krompira varira u odnosu na vrstu, pa glamočki krompir po kilogramu košta dvije marke, dok je mladi skuplji i potrebno je izdvojiti 3,5 KM po kilogramu. Vreća glamočkog krompira košta 10 maraka, dok vreća kvalitetnijeg krompira košta 13 maraka.

Luk takođe zavisi od kvaliteta i vrste, pa tako cijene idu od 1,5 KM do 3 marke po kilogramu. Za kilogram mrkve je takođe potrebno izdvojiti tri marke.
Cijena kupusa se takođe razlikuje u odnosu na kvalitet, pa tako kilogram ovog povrća košta od 3 do 4 marke.

Nešto skuplje su tikvice, krastavci i paradajz koji koštaju po sedam maraka za kilogram.

Najskuplje su paprike, zelene i crvene, a njihova cijena po kilogramu je osam maraka. Pasulj se takođe razlikuje po vrsti i kvaliteti pa je za kilogram potrebno izdvojiti od 7 do 10 maraka. Kilogram svježih šampinjona košta deset maraka.
Pored povrća, građani ovih dana više nego obično kupuju i meso. Ovo potvrđuju i prodavci u jednoj od mesara na Tržnici.

“Najviše se kupuje svježa i mlada prasetina, mljeveno meso za sarmu i teletina”, kaže u razgovoru za BL portal jedan od prodavaca mesa.

Tako kilogram svježe, mlade prasetine u zavisnosti od dijela košta od 12 do 16 maraka, a za kilogram pečene prasetine trebaće vam 30 maraka.

Kilogram svježe junetine košta od 18 do 22 marke, u zavisnosti koji komad birate. Najskuplja je, kao i uvijek, teletina koja košta od 28 do 35 maraka po kilogramu.

Kao i pred svaki Vaskrs najtraženija su jaja, a njihova cijena po komadu počinje od 35 feninga pa do pola marke, u zavisnosti od veličine, dok su domaća nešto skuplja.

Za one koji ne preskaču ni voće, kilogram jabuka, banana, narandži i jagoda košta između dvije i tri marke.

Srđan Banović, BL portal

Nastavi čitati

Društvo

PRED NAMA SU PRAZNICI! Ovo su neradni dani u Srpskoj

U Republici Srpskoj neradni dani biće 18. april, kada pravoslavni vjernici obilježavaju Veliki petak, kao i 20. i 21. april, kada se slavi Vaskrs i Vaskršnji ponedjeljak, saopšteno je iz Ministarstva uprave i lokalne samouprave Republike Srpske.

Iz Ministarstva je navedeno da su ovo neradni dani za vjernike pravoslavne vjeroispovijesti u skladu sa Zakonom o praznicima Republike Srpske.

– Vjernici pravoslavne vjeroispovijesti imaju pravo na plaćeni izostanak sa radnog mjesta u te dane – naveli su iz Ministarstva.

Kada je riječ o neradnim danima povodom Međunarodnog praznika rada, to su 1. i 2. maj, dok se 9. maja obilježava republički praznik – Dan pobjede nad fašizmom.

U dane praznika ne rade republički organi i organizacije, organi jedinica lokalne samouprave, preduzeća, ustanove i lica koja profesionalno obavljaju uslužne i proizvodne djelatnosti.

Načelnici opština, odnosno gradonačelnici će odrediti koja su preduzeća, ustanove i druge organizacije sa područja jedinica lokalne samouprave dužni da rade i u dane republičkog praznika i u kojem obimu, radi zadovoljenja neophodnih potreba građana.

Nastavi čitati

Aktuelno