Politika
STRUKA KAŽE JEDNO, OHR DRUGO! Može li se BiH riješiti stranih sudija do 2041. godine?

U slučaju da vlast na nivou BiH i postigne dogovor u vezi sa zakonom o Ustavnom sudu BiH i odlasku stranih sudija, što je malo vjerovatno, po tumačenju OHR-a strane sudije ne mogu napustiti Ustavni sud BiH, međutim za domaće stručnjake to je pravno neosnovana tvrdnja OHR-a.
Naime, OHR smatra da, prema Ustavu BiH, zakon koji bi usvojila Parlamentarna skupština BiH može promijeniti samo način imenovanja međunarodnih sudija jer Ustav BiH kaže da međunarodne sudije u Ustavnom sudu BiH imenuje predsjednik Evropskog suda za ljudska prava na dužnost do 70. godine života, osim ako slobodnom odlukom podnesu ostavku ili budu razriješene konsenzusom ostalih sudija. U suštini, zakonom koji bi usvojila Parlamentarna skupština BiH može se samo promijeniti način imenovanja međunarodnih sudija, ali ne može privremeno prestati mandat kako bi se zamijenili domaćim sudijama.
S druge strane, domaći stručnjaci kažu da je tvrdnja OHR-a da se strane sudije ne mogu zamijeniti dok ne navrše 70 godina života pravno neosnovana.
“Već na prvoj godini osnovnog studija prava čak i u Njemačkoj, gdje je Šmit završio taj svoj studij prava, studenti treba da nauče pojam skrivene dispozicije pravne norme, tj. takve dispozicije koja se ne vidi na prvi pogled kada čitamo pravnu normu, ali je ona ipak sadržana u toj normi”, rekao je za “Nezavisne novine” Milan Blagojević, profesor ustavnog prava iz Banjaluke.
On kaže da na konkretnom primjeru Ustav BiH sadrži pravnu normu koja propisuje da se zakonom može urediti drugačiji način izbora stranih sudija Ustavnog suda.
“Takva norma nema samo dispoziciju da se može donijeti takav zakon, već i dispoziciju donošenja takvog zakona u tom slučaju po sili zakona njegovim stupanjem na snagu, ili u nekom drugom trenutku koji odredi taj zakon, prestaje i mandat stranim sudijama u Ustavnom sudu BiH”, zaključio je Blagojević.
Kada je riječ o trenutnom sastavu Ustavnog suda BiH, u njemu se nalazi troje stranih sudija, od kojih je Angelika Helene Anna Nussberger najstarija, odnosno rođena 1963. godine. Po tumačenju OHR-a, ona ne može biti zamijenjena još najmanje deset godina. Druga po starosti je Helen Keller, koja je rođena 1964. godine, dok je Ledi Bianku iz Albanije rođen 1971. godine, što znači da bi po mišljenju OHR-a on trebalo da bude sudija Ustavnog suda BiH sve do 2041. godine.
Što se tiče Ustava BiH, u članu VI navedeno je da se Ustavni sud BiH sastoji od devet članova, da četiri bira Predstavnički dom Federacije, a dva člana Skupština Republike Srpske, dok preostala tri člana bira predsjednik Evropskog suda za ljudska prava nakon konsultacije sa Predsjedništvom BiH.
“Sudije koje bira predsjednik Evropskog suda za ljudska prava ne mogu biti državljani BiH ili bilo koje susjedne države. Mandat sudija imenovanih u prvom sazivu biće pet godina, izuzev ako podnesu ostavku ili budu s razlogom razriješeni na osnovu konsenzusa ostalih sudija. Sudije koje su imenovane u prvom sazivu ne mogu biti reimenovane. Sudije koje će biti imenovane nakon prvog saziva služiće do navršenih 70 godina života, izuzev ako podnesu ostavku ili budu s razlogom razriješene na osnovu konsenzusa ostalih sudija. Za imenovanja koja se budu vršila nakon pet godina od prvog imenovanja Parlamentarna skupština može zakonom predvidjeti drugačiji način izbora troje sudija koje bira predsjednik Evropskog suda za ljudska prava”, piše u Ustavu BiH.
Podsjećanja radi, u posljednjih nekoliko dana otvorena je priča o potrebi usvajanja zakona o Ustavnom sudu BiH, a ministar pravde BiH Davor Bunoza najavio je i formiranje radne grupe koja će raditi na izradi tog zakonskog rješenja.
Ipak, za razliku od Republike Srpske, koja insistira na donošenju jednog takvog zakona i okončanju mandata stranih sudija, u Federaciji BiH, posebno u bošnjačkim političkim partijama, nisu zainteresovani za to.
Politika
EVO ŠTA JE USAGLAŠENO! Danas potpisivanje sporazuma između stranaka dvije trojke

Stranke dvije Trojke, jedna iz Federacije Bosne i Hercegovine, druga iz Republike Srpske usaglasile su sporazum po nazivom Platforma za mir, stabilizaciju, evropsku budućnost i ekonomski napredak Bosne i Hercegovine koji bi trebao biti potpisan danas u Parlamentarnoj skupštini BiH u Sarajevu.
Potpisivanje Platforme i obraćanje predstavnicima medija biće održano u 15 sati.
Finalni dokument poslan je svim parlamentarnim strankama, osim SNSD. Dokument je ponuđen i HDZ BiH, SDA, DF.
U dokumentu se, između ostalo, navodi opredijeljenost za mir i vladavinu prava, poštivanje Opšteg okvirnog sporazuma za mir, Evropski put BiH, Plan rasta i povlačenje novca, uvođenje diferencirane stope PDV, uvođenje savremene tehnologije u izborni procesi, izmjena Izbornog zakona u skladu sa presudama Ustavnog suda BiH i presuda Evropskog suda za ljudska prava, prenosi BHRT.
Očekuje se da sporazum podrže lider NES Nermin Ogrešević i Šemsudin Mehmedović, lider stranke Naprijed.
Politika
Maja Dragojević Stojić “VIŠE OD MILION ŽIVOTA ZA SLOBODU – NE SMIJEMO ZABORAVITI!”

Narodni poslanik Partije demokratskog progresa, dr Maja Dragojević Stojić, uputila je emotivnu poruku povodom 9. maja – Dana pobjede nad fašizmom, podsjećajući na ogromnu žrtvu koju je srpski narod dao u borbi protiv zla koje je obilježilo 20. vijek. Kako ističe, ovaj datum nije samo istorijska činjenica, već zavjet budućim generacijama da sloboda, mir i istina nemaju cijenu.
– Deveti maj je datum duboko utisnut u kolektivno pamćenje našeg naroda – simbol hrabrosti, slobode i neprocjenjive žrtve koju su podnijeli naši preci u borbi protiv najvećeg zla 20. vijeka – fašizma. Sa dubokim poštovanjem i zahvalnošću se sjećamo svih junaka koji su svoje živote ugradili u temelje slobode koju danas živimo – poručila je Dragojević Stojić.
Ona naglašava da je srpski narod u Drugom svjetskom ratu izgubio više od milion života, ali nikada nije poklekao niti odustao od borbe za pravdu, dostojanstvo i slobodu.
– Naš je dug da čuvamo istinu, da poštujemo slavnu antifašističku tradiciju i da nove generacije vaspitavamo u duhu mira, tolerancije i slobode. Samo tako možemo biti dostojni nasljeđa koje su nam ostavili heroji naše istorije – istakla je.
Na kraju, poslanik PDP-a uputila je čestitku građanima:
– U ime tog nasljeđa, i u svoje lično ime, čestitam vam Dan pobjede nad fašizmom – u slavu slobode, u čast istine i u znak vječne zahvalnosti svima koji su dali život za naše sutra.
Politika
GOGANOVIĆ “Helez nema ovlaštenja, DAN VRS BIĆE OBILJEŽEN 12. MAJA”

Zamjenik ministra odbrane BiH Aleksandar Goganović rekao je da ministar odbrane Zukan Helez nema zakonska ovlaštenja da izdaje naređenja da zvaničnici Republike Srpske ne smiju pristupiti lokacijama Oružanih snaga BiH.
On je poručio da će Dan Vojske Republike Srpske i Trećeg pješadijskog puka časno i dostojanstveno biti obilježen 12. maja.
– Moj Kabinet nije dao saglasnost na ovu odluku, niti Helez ima zakonska ovlaštenja da izdaje ovakva naređenja, jer je Predsjedništvo BiH, po zakonu o odbrani, vrhovni komandant Oružanih snaga, kao što je već izjavila srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović – naveo je Goganović, prenosi Srna.
Goganović je poručio Helezu da će 12. maja časno i dostojanstveno biti obilježen Dan Vojske Republike Srpske i Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka, kao znak sjećanja na najbolje srpske sinove koji su ugradili svoje živote u temelje Republike Srpske.
Srna
-
Politika2 dana ago
PANDUREVIĆEVA PORUČILA DODIKU: “Mi nismo TI, Republiku Srpsku ćemo sačuvati i od tebe!”
-
Hronika3 dana ago
ZBOG POKUŠAJA HAPŠENJA DODIKA: MUP RS podnio krivične prijave protiv sedam pripadnika SIPA-e
-
Region3 dana ago
NAKON FICA DOŠAO NA RED I PREDSJEDNIK SRBIJE! Letonija i Litvanija zabranile prelet Vučiću do Moskve
-
Hronika2 dana ago
U ZAGREBU NESTALA SEDMOGODIŠNJA DJEVOJČICA! Alarm za policiju
-
Svijet3 dana ago
ŠTA SE DEŠAVA? Kadirov traži od Putina da ga razriješi dužnosti
-
Politika2 dana ago
RADISLAV JOVIČIĆ oslobođen optužbi da je oštetio MUP Srpske za 260.000 KM
-
Politika2 dana ago
ĆULUM PLANIRA POVRATAK NA ČELO SIPA-e: Radni odnos još uvijek otvoren
-
Politika2 dana ago
JAKE PORUKE NAKON SASTANKA Stanivuković: Mora se čuti glas Republike Srpske