Banjaluka
ŠUKALO O KUĆI „PREDAH“: Osluškujemo potrebe sugrađana, ovo je prva ustanova tog tipa u Republici Srpskoj
U toku je javna nabavka za izgradnju kuće „Predah“.
-Bio je ovo obiman posao i želim da se zahvalim, prije svega, roditeljima kao inicijatorima koji su željeli da jedan ovakav objekat, jedna ovakva ustanova nastane prvi put u Republici Srpskoj, i to baš u Banjoj Luci. Takođe, želim da naglasim da je gradonačelnik Draško Stanivuković prepoznao potrebu izgradnje jedne ovakve ustanove. U proteklih godinu dana mi smo intenzivno radili, dali svoj maksimum, kako roditelji, tako i gradska administracija, kako bi prvo pronašli adekvatnu lokaciju, što je prilično izazovno, pa uradili idejni projekat, pripremne radove, završili glavni projekat i evo, sada je u toku javna nabavka za izbor izvođača građevinskih radova – poručila je projekt menadžer Grada, Milada Šukalo.
Naglasila je da vjeruje da će do zimskog perioda, ukoliko sva procedura dobro prođe – Banja Luka dobiti jedan ovakav objekat, sa krovom i grubim radovima, te da se već, ukoliko sve bude teklo planiranom dinamikom, na naredno proljeće uredi unutrašnji prostor.
-Prva usluga koju ćemo uvesti jeste usluga predah, gdje ćemo omogućiti porodicama koje imaju lica sa poteškoćama u razvoju da privremeno ostave svoje članove porodice u jednom humanom okruženju, gdje će biti omogućeno zadovoljavanje svih njihovih potreba, a sve kako bi članovi porodice, najčešće majke i očevi mogli da to vrijeme posvete sebi za obavljanje nekih potreba koje su neophodne, a koje ove porodice često nisu mogle da ostvare. Na primjer, mi imamo roditelja koji imaju djecu sa razvojnim poteškoćama i treba da idu na operaciju, ali ne mogu da odu jer nemaju gdje da ostave svoje dijete. Nakon toga u nekom narednom periodu naša vizija je da ova ustanova bude i trening centar, gdje ćemo pripremati lica sa potešćama koja su u mogućnosti da žive samostalno uz podršku za stanovanje uz podršku, a naravno naš dugoročni cilj jeste da omogućimo i trajno zbrinjavanje lica sa poteškoćama jer sada nažalost oni završe u nekim psihijatrijskim ustanovama. Mi bismo željeli da otjeramo jedan od najvećih strahova koji roditelji imaju, a to je da šta će biti sa njihovom djecom kada njih više ne bude – istakla je ona.
Dodala je kako je najveći izazov kratkoročno, pored izgradnje i uspostavljanje ustanove.
-Ovo je prvi put da će se ovakva usluga moći obezbijediti kod nas i mi svakako dok radimo građevinske radove, radimo i sa našim pravnim timom koji opet čine i roditelji i roditelji koji su pravnici, a koji su upoznati sa ovom tematikom, te pravni tim iz Grada. Očekujemo i da će Vlada Republike Srpske, te ministarstva i sve relevantne ustanove da se uključe u osnivanje jedne ovakve ustanove – naglasila je Šukalo, dodavši da je potreba za jednim ovakvim objektom velika i da su svi projekti koji su realizovani nastali kroz osluškivanje potreba sugrađana.
Podsjećamo, nakon dugotrajne i zahtjevne procedure, prošle sedmice raspisana je javna nabavka za izgradnju kuće „Predah“. Zainteresovani ponuđači ponude treba da predaju do 7. avgusta ove godine.
Banjaluka
NEMA RAZLOGA ZA PANIKU! Mirna Savić Banjac poručila da vrtići i škole ostaju na planiranim lokacijama
Gradski menadžer Banjaluke Mirna Savić Banjac oglasila se povodom brojnih informacija koje su se pojavile u javnosti o planovima za izgradnju vrtića i škola u Banjaluci, poručivši da nema razloga za zabrinutost i da su određene tvrdnje koje kruže netačne.
Kako je istakla, razumije uznemirenost građana, ali naglašava da su pojedini natpisi u javnosti pogrešno interpretirani.
„Razumijem uznemirenost građana, posebno u moru netačnih natpisa koji se pojavljuju i koji nemaju veze sa istinom“, poručila je Savić Banjac.
Ona je objasnila da Grad Banjaluka već duže vrijeme ima jasno definisane lokacije za izgradnju novih vrtića, te da su te lokacije identifikovane još ranije, u periodu kada se razgovaralo o realizaciji projekata uz podršku sredstava iz budžeta Kabineta predsjednika Republike.
„Istina je da Banja Luka ima više predviđenih lokacija za izgradnju vrtića koje smo ranije već detektovali i obezbijedili. Među tim lokacijama je i ona na Starčevici, koja ostaje planirana i danas“, kazala je ona.
Savić Banjac je pojasnila da je izmjenom regulacionog plana iskorištena prilika da se planirani objekat iste namjene pomjeri sa privatnog zemljišta na zemljište u vlasništvu grada, kako bi se izbjegli dodatni troškovi za otkup.
„Izmjenom regulacionog plana iskoristili smo priliku da planirani objekat pomjerimo sa privatnog zemljišta na gradsko, kako bismo izbjegli dodatne troškove za otkup. Na taj način Grad zadržava punu kontrolu nad svojom imovinom i projekat može realizovati uz najbolje ekonomske parametre“, naglasila je Savić Banjac.
Na kraju je poručila da građani nemaju razloga za zabrinutost, jer su obrazovne ustanove i dalje planirane na istim lokacijama koje su ranije predviđene.
„Razloga za paniku nema – škole i vrtići ostaju planirani upravo na lokacijama na kojima su i ranije bili predviđeni“, zaključila je Savić Banjac.
Banjaluka
ŠKOLA I VRTIĆ OSTAJU U PLANU! Višekruna “Izmjenama RP u naselju Starčevica stvaramo uslove da se ovi objekti konačno izgrade”
Prijedlogom izmjene dijela Regulacionog plana stambenog naselja „Starčevica“ nije predviđeno brisanje škole i vrtića u ovom naselju, već upravo suprotno, korekcijom plana stvaramo realne uslove da se ovi objekti konačno izgrade.
Poručio je ovo ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za prostorno uređenje Vuk Višekruna, naglasivši da nema govora o uklanjanju obrazovnih ustanova iz planskog dokumenta, već je riječ o njegovoj korekciji kako bi se dugogodišnje nerealizovano rješenje prilagodilo stvarnom stanju na terenu.
– Želim nedvosmisleno da naglasim da škola i vrtić ostaju u planu. Izmjene ne radimo da bismo nešto ukinuli, već da bismo stvorili preduslove da ti objekti budu izgrađeni – istakao je Višekruna.
Kako je pojasnio postojeće plansko rješenje datira iz 2008. godine i do danas nije realizovano, a u međuvremenu je došlo do značajnih promjena u strukturi i razvoju naselja, što nameće potrebu da se preispitaju planirani kapaciteti i prostorna organizacija.
-Grad na ovom području raspolaže značajnim zemljištem u svom vlasništvu, ali zbog strukture građevinskih parcela i neriješenih imovinsko-pravnih odnosa na dijelu obuhvata nije bilo moguće pristupiti realizaciji planiranih sadržaja. Nije dovoljno da nešto stoji u planu ako u praksi nije provodivo, zato pristupamo izmjenama koje će omogućiti konkretne korake – prije svega izgradnju vrtića, a potom i škole. Naš cilj je da ovi objekti budu izgrađeni, a ne da ostanu samo crtež na papiru – pojašnjava Višekruna.
Predložene izmjene, kako ističe, predstavljaju odgovoran pristup prostornom planiranju – prilagođavanje planskih dokumenata realnim uslovima kako bi se omogućila njihova stvarna i efikasna realizacija u interesu građana.
Banjaluka
STANIVUKOVIĆ URUČIO RJEŠENJE PORODICI MALOG DAMJANA: Besplatna legalizacija kuće u Banja Luci
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković uručio je rješenje o besplatnoj legalizaciji kuće porodici malog Damjana, ističući da je riječ o podršci porodicama i sigurnijoj budućnosti djece koja odrastaju u najvećem gradu Republike Srpske.
Gradonačelnik Draško Stanivuković poručio je da je svaki korak koji pomaže porodicama i djeci ulaganje u budućnost grada.
„Porodici malog Damjana danas smo uručili rješenje o besplatnoj legalizaciji kuće. Taj papir nije samo administrativna odluka – to je garancija da je njihov dom, u koji su njegovi baka i djed uložili decenije, sada i pravno zaštićen“, poručio je Stanivuković.
On je dodao da je cilj da djeca odrastaju bez straha i sa sigurnošću da imaju svoj dom i stabilnu budućnost.
Poruka o budućnosti Banjaluke
Stanivuković je istakao da je želja gradske administracije da djeca ostanu u Banjaluci i upravo tu grade svoj život.
„Želimo da odrastaju bez straha, da ovdje grade svoje snove, da ostanu u Banjaluci i da jednog dana baš u tom domu podižu svoje porodice“, rekao je gradonačelnik.
Prema njegovim riječima, upravo zbog djece i generacija koje dolaze vrijedi istrajati u politici podrške porodicama i stvaranja sigurnijeg okruženja za život u gradu na Vrbasu.
-
Politika2 dana agoOtac Draška Stanivukovića imao infarkt
-
Politika3 dana agoSTANIVUKOVIĆ TRAŽI ZATVORSKE KAZNE ZA VELIČANJE FAŠIZMA: Zakon ide u proceduru, slijedi rasprava u NSRS?
-
Zanimljivosti2 dana ago“NIKO NEĆE OTIĆIKAO POBJEDNIK!” Proročanstvo starca Pajsija o Trećem svjetskom ratu
-
Društvo2 dana agoPUMPE U SRPSKOJ ograničile količinu KUPOVINE GORIVA
-
Društvo2 dana agoLAŽNI DOKTORI HARAJU BOLNICAMA! Komora ćuti o diplomama sa „Kallosa“
-
Hronika2 dana agoNARKO NOVAC PRETVARALI U ZGRADE I STANOVE! Eskobari iz Laktaša širili imperiju po regionu i EU!
-
Društvo3 dana agoDUŽNIČKO ROPSTVO! Svako dijete u BiH rađa se sa DUGOM VEĆIM OD 5.000 KM
-
Svijet2 dana agoBIJEG PO SVAKU CIJENU! Bogataši u Dubaiju, Abu Dabiju i Dohi plaćaju letove ka Evropi i do 200.000 evra
