Connect with us

Društvo

„ŠUME“ ZRELE ZA STEČAJ: Preživljavaju samo od tuđeg novca

Finansijski izvještaj „Šuma Republike Srpske“ za prošlu godinu pokazuje da je ovo javno preduzeće prezaduženo i da bez jasnog plana sanacije ili dokapitalizacije stečaj predstavlja jedini zakonit put kako bi se spriječilo dalje gomilanje dugova na štetu povjerilaca i njegov potpuni sunovrat.

Finansijski izvještaj „Šuma Republike Srpske“ za prošlu godinu pokazuje da je ovo javno preduzeće prezaduženo i da bez jasnog plana sanacije ili dokapitalizacije stečaj predstavlja jedini zakonit put kako bi se spriječilo dalje gomilanje dugova na štetu povjerilaca i njegov potpuni sunovrat.

Prema osnovnim ekonomskim zakonitostima, prezaduženost postoji kada imovina dužnika ne pokriva njegove postojeće obaveze, a taj parametar je ispunjen.

Osnovni kapital „Šuma“, pokazuje finansijski izvještaj za prošlu godinu u čijem posjedu je CAPITAL, iznosi oko 50 miliona maraka, a ukupni gubitak 61,7 miliona, što znači da je gubitak za skoro 12 miliona KM veći od osnovnog kapitala.

„Gubitak od 61,9 miliona je ‘pojeo’ cijeli osnovni kapital od 50 miliona KM. To znači da je preduzeće formalno-pravno prezaduženo, jer ima negativan neto kapital. Praktično, imovina firme više ne pripada akcionarima, već povjeriocima“, objašnjava za naš portal ekonomski analitičar koji insistira na anonimnosti.
Preduzeće preživljava isključivo od tuđeg novca

On objašnjava da prema zakonu o stečaju razlog za otvaranje stečajnog postupka predstavlja platežna nesposobnost stečajnog dužnika.

„Zakon kaže da ‘okolnost da stečajni dužnik može podmiriti u cijelosti ili djelimično potraživanja nekih povjerilaca samo po sebi ne znači da je platežno sposoban’. To je slučaj sa ‘Šumama’, ali taj formalni uslov za stečaj se u praksi često izbjegava i sigurno će se izbjeći i sada, jer nema šanse da će vlast priznati da je ‘Šume’ dovela do stečaja, iako je to praktično jedini izlaz da se to preduzeće postavi na zdrave noge“, objašnjava naš sagovornik.

On ističe da ‘Šume’ još uvijek imaju krvotok (likvidnost), ali da je srce (kapital) otkazalo i da je firma praktično na respiratoru, jer preživljava isključivo od tuđeg novca, odnosno dobavljača i kredita.

Naš sagovornik dalje objašnjava da su kratkoročne obaveze „Šuma“ na kraju prošle godine bile 78,8 miliona maraka, a tekuća sredstva 41,6 miliona KM.

„To znači da preduzeće ima negativan obrtni kapital od oko 37 miliona KM, što predstavlja školski primjer finansijske nestabilnosti i platežne nesposobnosti. ‘Šume’ su prošle godine ostvarile visok prihod od preko 263 miliona KM, ali su godinu završile sa neto gubitkom od 8,9 miliona KM. To što je rezultat ‘popravljen’, jer je napravljen za 6,6 miliona manji gubitak nego prethodne godine ne znači ništa, jer ovo javno preduzeće mora u restrukturisanje“, tvrdi naš sagovornik.

Preduzeće je visoko zavisno od eksternog finansiranja, objašnjava dalje i kaže da se bez dokapitalizacije ili korjenitog restrukturiranja troškova, a posebno ličnih primanja i proizvodnih usluga, preduzeće kreće ka potpunoj nelikvidnosti.

Prema njegovim riječima, najveću stavku u poslovanju od preko 128 miliona KM predstavljaju troškovi plata i naknada, što čini 50 odsto ukupnih rashoda i pokazuje da preduzeće ima ogroman broj viška zaposlenih.
Stanje pokušavaju popraviti kozmetičkim promjenama

„’Šume’ godišnje sijeku oko dva miliona kubika, a prema svjetskim standardima, na hiljadu kubika ide jedan zaposleni. Naše javno preduzeće bi trebalo da ima 2.000 radnika, a ono je na kraju prošle godine sa smanjenjem broja zaposlenih za 550 imalo 4.150 zaposlenih. To je neodrživo“, zaključuje on.

Kada se 128 miliona podijeli sa 4.150 zaposlenih, objašnjava dalje, ispada da bruto trošak plate po zaposlenom iznosi oko 31.000 KM.

„To znači da 2.000 hiljade viška zaposlenih godišnje pojedu 62 miliona KM. Ali ko će otpustiti 2.000 zaposlenih, pogotovo u izbornoj godini. Svi u lancu – od šumskih gazdinstava, preko uprave ‘Šuma’ do resornog ministarstva i Vlade znaju da to treba uraditi, ali znaju i da to nosi gubitak glasova i zato se svi ponašaju po principu ‘sijeci uši da zakrpiš dupe’, zaključuje naš sagovornik.

Alarmantni podaci

Kada je riječ o kratkoročnim i dugoročnim obavezama preduzeća, naš sagovornik kaže da je vidljivo značajno povećanje dugoročnih obaveza sa 12,3 na 31,1 milion KM, uz istovremeno smanjenje kratkoročnih obaveza sa 100 na 78 miliona KM.

„To pokazuje da je dio kratkoročnih obaveza pretvoren u dugoročne, što nije negativno. Međutim, neto priliv iz poslovnih aktivnosti pao je sa više od osam miliona na svega 1,1 milion KM. To je alarmantan pad koji pokazuje da operativno poslovanje jedva generiše gotovinu za servisiranje tekućih potreba“, objašnjava naš izvor.

Kozmetičkim promjenama, ističe on, pokušava se popraviti stanje u preduzeću koje zahtijeva teške rezove ili će neizbježno završiti u nelikvidnosti ili stečaju.

„Uprava ‘Šuma’ je prošle godine popravila stanje u mjeri da ovo javno preduzeće ne juri u provaliju sto kilometara na sat, već 95, što znači da bi tim tempom prestala da juri u provaliju za dvadeset godina, ali ‘Šume’ nemaju toliko vremena za bolne rezove i teške mjere koje se moraju preduzeti“, dočarava naš sagovornik.

On na kraju zaključuje da je preduzeće prošle godine u opremu investiralo 1,1 milion, što je simbolično u odnosu na veličinu stalnih sredstava od oko 122 miliona i amortizaciju od skoro 12 miliona KM.

„Ovakav tempo investiranja ne obezbjeđuje ni prostu reprodukciju imovine i samo dokazuje da ‘Šume’ nemaju para za najosnovnije stvari“, zaključuje on.

Capital

Društvo

OBJAVLJEN KOMPLETAN SPISAK! Ovo je 20 deficitarnih zanimanja u Republici Srpskoj, posao vas čeka odmah nakon škole!

Učenici koji u školskoj 2026/2027. godini upišu neko od 20 deficitarnih zanimanja u Republici Srpskoj imaće pravo na mjesečnu stipendiju od 100 KM, kao i na plaćene troškove prevoza tokom trajanja nastavne godine.

Vlada Republike Srpske usvojila je Informaciju o stipendiranju deficitarnih zanimanja za školsku 2026/2027. godinu, a za ovu namjenu u 2026. godini obezbijeđeno je ukupno 900.000 KM.

Na listi deficitarnih zanimanja za narednu školsku godinu nalaze se:

* izvršilac radova na saobraćajnicama,
* armirač-betonirac,
* pekar,
* mesar,
* vozač motornih vozila,
* konobar,
* kuvar,
* električar-elektroinstalater,
* bravar-zavarivač,
* trgovac,
* CNC operater,
* mehaničar mehatronike, pneumatike i hidraulike,
* rukovalac građevinskim i pretovarnim mašinama i kranovima,
* frizer,
* auto-električar,
* agroproizvođač,
* alatničar,
* stolar,
* auto-mehaničar,
* mehaničar grijne i rashladne tehnike.

 shutterstock_698632057.jpgIzvor: Shutterstock

Za školsku 2026/2027. godinu planiran je upis 944 učenika u ova zanimanja i devet struka, u 40 srednjih škola na području 29 jedinica lokalne samouprave.

 

Iz Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske za Mondo kažu, da su deficitarna zanimanja određena na osnovu prijedloga lokalnih zajednica i društvenih partnera, s ciljem podsticanja upisa učenika u zanimanja koja su potrebna tržištu rada, ali za koja učenici iskazuju najmanje interesovanja.

Nakon analize dostavljenih prijedloga, lista je definisana Pravilnikom o planu upisa učenika u prvi razred srednjih škola, pri čemu su zanimanja određena po školama i lokalnim zajednicama.

“Upisna politika u srednje škole kreira se u skladu sa potrebama tržišta rada i potrebama za nastavak školovanja na visokoškolskim ustanovama. U proces planiranja uključeni su srednje škole, jedinice lokalne samouprave, Zavod za zapošljavanje Republike Srpske, Privredna komora Republike Srpske, Unija poslodavaca Republike Srpske i Komora samostalnih preduzetnika Republike Srpske”, rečeno je za Mondo iz Ministarstva prosvjete.

Na osnovu njihovih analiza i procjena definišu se upisne kvote i lista zanimanja za kojima postoji najveća potreba među poslodavcima.

“Podaci Ministarstva pokazuju da su u proteklih šest godina za stipendiranje učenika koji se obrazuju za deficitarna zanimanja iz Budžeta Republike Srpske izdvojena oko 4,2 miliona KM. Od tog iznosa 2,8 miliona KM utrošeno je za stipendije, a 1,4 miliona KM za troškove prevoza”, kažu u ovom ministarstvu.

U tom periodu, kako navode, stipendirano je više od 3.500 učenika.

“Analize Ministarstva pokazuju da najveći nedostatak radne snage postoji u oblastima ugostiteljstva i turizma, mašinstva i obrade metala, te elektrotehnike. Posebno su tražena zanimanja kuvar, konobar, bravar-zavarivač i električar-elektroinstalater, što potvrđuje da je program usmjeren na kadrove za kojima postoji najveća potreba na tržištu rada”, rekli su u Ministarstvu prosvjete i kulture.

Upis učenika u prve razrede srednjih škola u Republici Srpskoj za školsku 2026/2027. godinu počeo je juče, a planirano je da bude upisano ukupno 9.840 učenika u 13 struka i 77 zanimanja.

(Mondo)

Nastavi čitati

Društvo

KO ĆE ZAŠTITITI NAJUGROŽENIJE? Šokantan izvještaj iz Prijedora ogolio istinu o nedostatku radnika!

Prijedorski Centar za socijalni rad u nezavidnoj je poziciji kada je riječ o raspoloživim kadrovskim kapacitetima i taj problem nastoji prevazići dobrom organizacijom u preraspodjeli poslova, navedeno je u izvještaju o radu i planu rada ove ustanove.

U izvještaju je navedeno da je riječ o poslovima koji su visoko složeni i često neodložni, prenijela je Srna.

Pripravnici i volonteri
– I u tekućoj godini planiramo nastaviti praksu prijema određenog broja pripravnika i volontera, kako bismo obezbijedili neophodan stručni kadar, a sve s ciljem nesmetanog, kvalitetnog i blagovremenog obavljanja poslova iz svoje nadležnosti – istaknuto je u Centru.

Centar za socijalni rad je 2025. godinu završio sa 55 zaposlenih, od kojih je odsutno bilo devet, a od tih devetero sedam je stručnih radnika.

– Taj trend nastavljen je i početkom 2026. godine kada je za dva stručna radnika prestao radni odnos, dok su još najmanje dva odsutna na duži vremenski period zbog privremene spriječenosti za rad. Shodno tome, Centar se trenutno nalazi u situaciji da obavlja poslove iz svoje nadležnosti sa umanjenim kadrovskim kapacitetom, odnosno sa 11 stručnih radnika manje, što ukupno predstavlja nedostatak od 13 radnika – naglašeno je u izvještaju.
Ograničene mogućnosti

Iz ove ustanove su ukazali na ograničenu mogućnost angažovanja zamjenskog kadra, kao dodatni problem, imajući u vidu nedostatak stručnih radnika na tržištu rada, posebno u oblasti socijalne zaštite.

– Da bi stručni radnik stekao mogućnost da zasnuje radni odnos u Centru, odnosno ustanovi socijalne zaštite, mora da ima položen stručni ispit za rad u ustanovama socijalne zaštite. Pravilnikom o polaganju stručnog ispita u oblasti socijalne zaštite propisano je da stručni ispit iz oblasti socijalne zaštite može polagati samo lice koje je pripravnički staž odradilo u ustanovi socijalne zaštite – podsjetili su iz ove ustanove.

Oni smatraju da je u takvom pravilniku problem nedostatka stručnih radnika.
– Naime, iako imamo dosta diplomiranih psihologa, pedagoga, pravnika i drugih zanimanja koja ulaze u propisanu grupu zanimanja stručnih radnika u socijalnoj zaštiti, oni nemaju mogućnost da polažu stručni ispit iz te oblasti ukoliko nisu odradili pripravnički staž u ustanovi socijalne zaštite – podsjetili su u Centru za socijalni rad Prijedor.

Iz Centra su napomenuli da se to odnosi i na ljude koji imaju višegodišnje radno iskustvo i položene stručne ispite iz drugih oblasti, kao što je rad u organima uprave ili u vaspitno-obrazovnim ustanovama.

facebook
x twitter
viber

Nastavi čitati

Društvo

MALA NINA (10) NIKADA NIJE ZNALA ZA BEZBRIŽNO DJETINJSTVO! Od rođenja bije bitku sa teškim bolestima, pomozimo joj da pobijedi!

Humanitarna fondacija “Budi human – Aleksandar Šapić” prikuplja novčana sredstva za Ninu Blanušu, djevojčicu rođenu 2016. godine, kojoj su neophodni kontinuirani tretmani, terapije i medicinska podrška.

Nina je, prema podacima fondacije, rođena iz uredne trudnoće, u 38. gestacijskoj nedjelji, prirodnim putem. Međutim, zbog komplikacija i stanja nakon hipoksično-ishemične encefalopatije, odnosno teškog gušenja novorođenčeta, liječena je na oksigenoterapiji. Već od petog i po mjeseca života ima žarišne epileptične napade, zbog čega od šestog mjeseca koristi antiepileptičnu terapiju.

Svaki dan je nova borba
Nini su ustanovljene dijagnoze G80.0 Paralysis cerebralis spastica quadriplegica i G40.2 Epilepsia symptomatica. Kako navodi fondacija, neurološki ima spastičnu kvadriparezu, globalno kašnjenje u razvoju, epilepsiju, strabizam i težak stepen skolioze.

Zbog svog zdravstvenog stanja, Nina ne sjedi i ne hoda, nije uspostavila kontrolu sfinktera, a od razvojnih miljokaza ostvarila je samo djelimičnu kontrolu glave. Neophodno joj je stalno prisustvo roditelja, kao i kontinuirana medicinska i terapijska podrška, prenosi Telegraf.rs, Srbija danas.

Potrebni su joj tretmani, pregledi i pomagala

Da bi napredovala i imala šansu za kvalitetniji život, Nini su potrebni intenzivni fizikalni tretmani, logopedsko-defektološki tretmani, specijalistički pregledi, neurostimulacija, osteopatske terapije, ortopedska pomagala i kolica.

Prema podacima dostupnim na profilu fondacije, za Ninino liječenje i tretmane potrebno je prikupiti više od 4,2 miliona dinara, dok je do sada prikupljen deo sredstava. Fondacija napominje da ukupan potreban iznos može da se mijenja ukoliko nastanu dodatni troškovi tokom lečenja.

Kako pomoći Nini

Svi koji žele da pomognu mogu to učiniti slanjem SMS poruke:

1685 na 3030

Pomoć je moguća i uplatom preko Humanitarne fondacije „Budi human – Aleksandar Šapić“, kao i putem elektronskih donacija na profilu korisnika.

Svaka donacija, bez obzira na iznos, Nini može da znači korak bliže ka terapijama koje su joj neophodne.

Kada su u pitanju bolesna djeca, teško je pronaći prave riječi. Ali ono što možemo jeste da se ujedinimo, podijelimo apel i pomognemo koliko možemo. Za Ninin osmeh, za svaki njen napredak i za bolje sutra.

Nastavi čitati

Aktuelno