Connect with us

Društvo

SUTRA SU GOSPOJINSKE POKLADE! Ovo je običaj koji treba ispoštovati

Srpska pravoslavna crkva i njeni vjernici sutra obilježavaju Gospojinske poklade. One obilježavaju dan praštanja i posljednji dan kada se mrsi uoči Velikog gospojinskog posta koji će trajati naredne dvije ned‌jelje.

Dvoned‌jeljni post predstavlja duhovnu i tjelesnu pripremu za praznik Velika Gospojina ili Uspenje Presvete Bogorodice. Ovo je jedan od najvećih hrišćanskih praznika i uspomena je na smrt Bogorodice koja se na ovaj dan vaznijela na nebo i predala svoj duh Spasitelju.

Velikogospojinski post je na vodi, osim subotom i ned‌jeljom, kada se dozvoljava ulje i vino, i na Preobraženje, kada se razrešava na ribu, piše Novosti Magazin.

Post je uveo Isus Hrist, koji je 40 dana i noći postio u pustinji, nakon čega je izašao kao pobjednik nad iskušenjima koja mu je postavio Sotona. U kalendaru Srpske pravoslavne crkve, osim jednodnevnih, postoje i višednevni postovi, a to su, uz Velikogospojinski, još i Veliki ili Časni post, Božićni i Petrovski.

Poklade su dobile naziv po običaju da se na ovaj dan sve uvrede opraštaju, kako bi i nama dugovi bili oprošteni, i tako rasterećeni dugovanja, što čišći ušli u period nastupajućeg posta.

Zato se u narodu, uz čašu, zdravica na ovaj dan kaže. “Oprosti, ulazimo u post kao u more”, a prisutni odgovaraju “Neka je od boga oprošteno, oprosti i ti meni”.

Društvo

NAJRADOSNIJE VIJESTI! Na Vaskrs u Srpskoj rođeno sedam beba

U Republici Srpskoj u protekla 24 časa rođeno je sedam beba, tri djevojčice i četiri dječaka.

Tri bebe rođene su u Zvorniku, dvije u Gradišci, a po jedna u Banjaluci i Prijedoru, rečeno je Srni u porodilištima u ovim lokalnim zajednicama.

Dvije djevojčice i dječak rođeni su u Zvorniku, djevojčica i dječak u Gradišci, a po jedan dječak u Banjaluci i Prijedoru.

Za Doboj i Foču podaci nisu bili dostupni, a u Bijeljini, Istočnom Sarajevu, Trebinju i Nevesinju nije bilo porođaja.

Nastavi čitati

Društvo

SUTRA DAN ŽALOSTI U DOBOJU zbog stradanja porodice Todorović

Gradonačelnik Doboja Boris Jerinić proglasio je utorak, 22. april, za Dan žalosti povodom tragične smrti poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske Srđana Todorovića, njegove supruga Biljane Skopljak i kćerke Ane Todorović, saopšteno je iz Gradske uprave.

Tog dana biće spuštena zastava na pola koplja na zgradi Gradske uprave i zgradama javnih preduzeća i ustanova.

Na javnim mjestima neće biti održavani programi javnog, kulturnog i zabavnog karaktera, niti će biti muzike u ugostiteljskim i drugim javnim objektima.

Obavezuju se mediji sa područja grada Doboj da svoje programske sadržaje prilagode Danu žalosti, navodi se u saopštenju.

Poslanik Socijalističke partije u Narodnoj skupštini Republike Srpske Srđan Todorović, njegova supruga i jedno dijete poginuli su juče u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila na auto-putu “9. januar” u mjestu Puraći u Prnjavoru, a dvoje djece hospitalizovano je na UKC i nisu vitalno ugrožena.

Srđan Todorović rođen je 1980. godine u Doboju, po zanimanju diplomirani ekonomista, obavljao je dužnosti potpredsjednika Socijalističke partije, predsjednika Gradskog odbora stranke u Doboju, te direktora Fonda za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske.

Nastavi čitati

Društvo

DANAS JE VELIKI PONEDJELJAK! Evo koje običaje treba ispoštovati

Prvog ponedjeljka poslije Vaskrsa obilježava se praznik poznat u narodu kao Pobusani ponedjeljak.

Pravoslavni vjernici drugog dana Vaskrsa obilježavaju tzv. Pobusani ponedjeljak, koji je posvećen mrtvima.

Naziva se još i Vaskrs za mrtve ili Vaskrs pokojnika, a tog dana se “pobusavaju” grobne humke (na njih se sadi busenje zelene trave) i nose farbana uskršnja jaja pripremljena posebno za duše pokojnika.

Običaji na Pobusani ponedjeljak
Na groblje se nose jaja bojena u crvenu boju na Veliki petak, a potom se dijele sirotinji.

U pojedinim krajevima Srbije se izlazi na groblje kao na Zadušnice, tj. uređuju se grobovi, pale svijeće, drže se parastosi i pomeni.

Vjeruje se da ovaj običaj potiče iz Rusije.

U nekim dijelovima BiH i na zapadu Srbije se oko groba postavljaju drveni ili kameni oklopnici (opseci), pa se grob pobusa između oklopnica. U BiH se u nekim selima oženjenim pokojnicima postavljaju dva kamena stubića, jedan iznad glave, a jedan kod stopala.

Nastavi čitati

Aktuelno