Connect with us

Politika

Sve partije za izmjenu IZBORNOG ZAKONA, ali će ga na kraju NAMETNUTI ŠMIT

U ovom trenutku sve političke partije u Bosni i Hercegovini su, barem deklarativno, za izmjene Izbornog zakona BiH, međutim, ne postoji ni minimum saglasnosti kako bi taj zakon trebalo da izgleda, zbog čega od izmjena vjerovatno neće biti ništa, osim ako ih ne nametne Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika, a u tom slučaju doći će do još veće političke krize.

Komentarišući prijedlog Izbornog zakona koji je ponudila SDA, a zbog kojeg će biti održana i posebna sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, SNSD-ova Sanja Vulić rekla je da jesu za izmjene, ali ne “po nalogu Šmitove izborne komisije”.

“SNSD jeste za izmjene Izbornog zakona, ali za novi zakon koji će zajedno kreirati Srbi, Hrvati i Bošnjaci”, kazala je Vulićeva.

I bošnjačke političke partije su za izmjene Izbornog zakona, isto kao i hrvatske i srpske, ali sve one potpuno različito gledaju na to kako to treba da izgleda. Hrvati bi da preko Izbornog zakona BiH riješe pitanje izbora hrvatskog člana Predsjedništva BiH, Bošnjaci bi više ovlaštenja dali Centralnoj izbornoj komisiji, dok bi Srbi, uglavnom opozicija, mijenjali sve ono što će dovesti do transparentnijeg izbornog procesa.

U tom smjeru, prijedlog SDA ide upravo u cilju jačanja CIK-a, što sasvim sigurno neće proći jer takav prijedlog neće dobiti podršku Srba, odnosno partija koje dolaze iz Republike Srpske, a vjerovatno ni Hrvata, jer se ne osigurava da oni sami sebi biraju člana Predsjedništva BiH.

Milan Miličević, predsjednik SDS-a, za “Nezavisne” je rekao da se ova stranka oduvijek zalagala za promjenu Izbornog zakona i za sve ono u tehničkom smislu, od uvođenja skenera, biometrije, do video-nadzora, ali i još mnogo stvari koje su važne za transparentan izborni proces.

SDS bi mijenjao i način kandidovanja, kako se ne bi desilo da bude po nekoliko stotina fiktivnih kandidata i političkih partija koje dovode do trgovine u biračkim odborima, zatim bi podigao i cenzus na pet odsto i uveo dvokružni sistem izbora za sve inokosne funkcije.

“S obzirom na iskustva iz prethodnih godina, nisam siguran da postoji interes svih političkih partija da taj zakon kroz redovnu proceduru, a jedina prava procedura je redovna kroz Predstavnički dom parlamenta BiH, bude usvojen. Ne vjerujem da postoji saglasnost svih političkih partija. Volio bih da je tako, ali ne vjerujem. U Izbornom zakonu svi znamo šta treba da se uradi, taj dokument već postoji, ali doći ćemo opet do zaključka da oni koji manipulišu izbornim procesima, a to su trenutno vladajuće partije, prije svega SNSD, HDZ i SDA, nisu za to. Uvijek zbog njih taj zakon nije prošao”, rekao je Miličević.

Podsjećanja radi, nedavno je Šmit u suštini dao rok političarima da izmijene Izborni zakon, prije svega u smjeru uvođenja novih tehnologija, ali i otklanjanja mogućnosti zloupotreba u biračkim odborima.

U slučaju nepostizanja dogovora domaćih političara, Šmit je praktično najavio nametanje tog zakona, a odmah nakon toga Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, pozvao ga je da to uradi, najavljujući da će u tom slučaju Republika Srpska donijeti svoj izborni zakon, kojim će propisati da Republička izborna komisija Republike Srpske sprovede lokalne izbore 2024. godine.

I predsjednik SDS-a rekao je da nije za nametanje bilo kojeg zakona i bilo kojeg visokog predstavnika, ni ovog nelegalnog ili nekog potencijalno legitimnog.

“Mislim da u 21. vijeku ne smijemo dozvoliti bilo kome da nameće zakone, već to treba da ide kroz redovnu proceduru”, kazao je Miličević.

Za razliku od Srba i Hrvata, koji su takođe rekli da nisu za nametanje, Bošnjacima, po svemu, sudeći nije sporno to što je Šmit najavio.

Ipak, oni vjeruju da će, umjesto Šmita, proći izmjene Izbornog zakona koje je predložila SDA.

“Prijedlog Kluba SDA predstavlja pokušaj da domaći politički akteri nađu rješenja bez intervencija OHR-a. Nije neka sveobuhvatna intervencija u Izborni zakon i riječ je više o tehničkim izmjenama koje štite integritet izbornog procesa. Bilo bi praktičnije i bolje nego nametanja, jer su manje-više svi isticali da žele fer i korektne izbore”, rekao je Edin Ramić, poslanik SDA u Predstavničkom domu i jedan od potpisnika prijedloga izmjena Izbornog zakona.

Iako ne dolazi iz SDA, Jasmin Emrić, poslanik Narodnog evropskog saveza, kazao je da očekuje da prijedlog SDA dobije podršku i da se konačno izmijeni Izborni zakon i smanji uticaj ljudskog faktora na sam tok glasanja i rezultate izbora.

“Vjerujem da veliki broj građana to očekuje i da bi to vratilo povjerenje građana u izborni proces i rezultate izbora”, rekao je Emrić, ističući da izmjena Izbornog zakona u paketu nije izvjesna, jer se radi o složenom problemu koji uslovljava HDZ.

SDP podržao Izborni zakon SDA, Srbi protiv
U Parlamentarnoj skupštini BiH juče je održan sastanak poslanika i delegata parlamenta BiH sa članovima Centralne izborne komisije BiH, a potpuno različiti stavovi učesnika potvrdili su samo da od dogovora neće biti ništa.

Sastanak je održan dva dana prije posebne sjednice Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, na kojoj bi trebalo da se nađe izborni zakon koji je predložila SDA, a koji, izvjesno je, neće dobiti podršku.

Nakon sastanka Šerif Špago, poslanik SDA u Predstavničkom domu, rekao je da je CIK pozdravio njihov prijedlog da nove tehnologije budu uvedene tek 2026, istovremeno naglašavajući da bi uvođenje novih tehnologija koštalo oko 36 miliona KM.

SDA će, po svemu sudeći, podržati i SDP, čiji je Saša Magazinović, kako prenosi agencija Fena, kazao da su oni ranije inicirali skoro iste izmjene i da “ne možemo biti protiv nečega što smo i sami predlagali”.

S druge strane, Snježana Novaković Bursać, delegat SNSD-a u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, rekla je da zakon koji predlaže SDA nije prihvatljiv, dok je za CIK kazala da je samoinicijativno sebi namijenio da najosjetljivija pitanja izbornog procesa reguliše pravilnicima, a ne zakonski.

Sastanku je na početku prisustvovao i Miroslav Vujičić, poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu, ali nakon što je skrenuo pažnju da aktuelni sastav CIK-a nije legalan, taj sastanak je napustio.

Politika

SNSD BEZ BIVŠEG ŠEFA! Topić vratio mandat, neće biti odbornik naredne četiri godine

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine na posljednjoj sjednici konstatovala je odbijanje mandata Dragoslava Topića, bivšeg šefa Kluba odbornika SNSD u banjalučkoj Skupštini.

Nakon četvorogodišnjeg mandata kao šef Kluba odbornika SNSD Topić na ovim izborima nije osvojio dovoljno glsova da dobije direktan mandat, već mu je dodijeljen nakon povlačenja drugih kandidata, nakog čega ga je on vratio, piše Blink.

Umjesto Topića mandat je dodjeljen Miši Kovačeviću.

Nastavi čitati

Politika

BORENOVIĆ UPOZORAVA “Pravda mora biti ista za sve, funkcija ne smije štititi nikoga!”

Branislav Borenović, član Glavnog odbora Partije demokratskog progresa (PDP) i poslanik u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, istakao je da je borba protiv korupcije najvažniji prioritet u društvu, posebno u svjetlu posljednjih aktivnosti policije Republike Srpske i Tužilaštva BiH.

“Borba protiv korupcije je najvažniji prioritet u našem društvu i jako je važno što su zajedno policija Republike Srpske i Tužilaštvo BiH provele aktivnosti sa ozbiljnim osnovom sumnjom da su, i ministar bezbjednosti u Savjetu ministara BiH i direktor javnog preduzeća u Srpskoj, involvirani u koruptivne radnje”, izjavio je Borenović.

On je dodao da će naredni koraci pravosudnih institucija pokazati da li će visoka korupcija konačno dobiti svoj sudski epilog.

“Vidjećemo da li se konačno pravosuđe probudilo i da li će visoka korupcija dobiti svoj sudski epilog. Nadam se da je došao krajnji trenutak da se pošalje snažna poruka institucionalne borbe protiv korupcije u kojoj niko nije iznad zakona bez obzira na njegovu političku ili statusnu pripadnost”, istakao je on.

Borenović je naglasio da je ključno poslati poruku da zakon važi za sve podjednako, bez obzira na političku moć ili funkciju koju neko obavlja.

 

Nastavi čitati

Politika

BEZ DECEMBARSKE PLATE OSTAJE 450 RADNIKA! Nije održana Skupština opštine Teslić,

Planirana druga redovna sjednica Skupštine opštine Teslić, na kojoj je trebalo da se usvoji rebalans budžeta, danas nije održana zbog nedolaska koalicije SNSD, SPS, SDA, BH Zeleni i Demos, navode iz ove opštine.

“Kao izgovor navedena je potreba da se petkom ne održavaju sjednice zbog vjerskih obaveza, iako je rukovodstvo Skupštine bilo spremno da napravi pauzu kako bi se tim obavezama izašlo u susret. Ovakvo ponašanje ocijenjeno je kao neodgovorno i neprihvatljivo, jer su posljedice direktno osjetili građani”, navode iz opštine Teslić.

Dodaju da prema Zakonu, rebalans za tekuću, te nacrt i prijedlog budžeta za sljedeću godinu moraju biti usvojeni do kraja 2024. godine, “što je poznato odbornicima pomenutih stranaka, koji su svjesno izabrali opstrukciju, iako su na Kolegijumu skupštine obećali podržati Rebalans za 2024. godinu”.

Ističu da je Rebalans budžeta za 2024. godinu predviđao povećanje budžetskih sredstava za 2.960.000 KM, što je od suštinskog značaja za funkcionisanje javnih ustanova i život građana.

“Bez ove odluke, 450 radnika Opštinske uprave, Doma zdravlja ‘Sveti Sava’, Centra za socijalni rad, vrtića ‘Palčić’, Sportske dvorane ‘Radolinka’, Kulturnog centra i Turističke organizacije Teslić ostali su bez sigurnosti isplate decembarskih plata. Posebno su pogođeni penzioneri i borci, kategorije koje već žive na ivici egzistencije. Bez usvojenog rebalansa, njima će biti uskraćena refundacija troškova za lijekove i zdravstvene usluge, kao i jednokratne pomoći koje su često jedini izvor dodatne finansijske podrške. Penzioneri, koji već teško podnose visoke cijene osnovnih namirnica, ostaće bez sredstava koja su im potrebna za osnovnu životnu sigurnost”, navode iz ove opštine. Od ukupnog budžeta, navode, čak 45 odsto namijenjeno je finansiranju navedenih ustanova, a bez rebalansa ove ustanove ne mogu funkcionisati, što znači da će usluge zdravstvene zaštite, socijalne podrške i obrazovanja biti dovedene u pitanje.

Dodaju da ovo znači da će porodice tih radnika ući u praznični period bez osnovnih prihoda te da mnoga domaćinstva neće moći da izmire obaveze poput rata za kredite ili kupovine osnovnih životnih namirnica, a roditelji neće biti u mogućnosti da djeci obezbijede poklone.

Osim toga, neodržavanje sjednice odlaže i realizaciju važnih infrastrukturnih projekata, poput izgradnje novog vrtića, asfaltiranja puteva i održavanja javne rasvjete.

“Neusvajanje rebalansa ostavilo je Teslićane u stanju neizvjesnosti. Radnici i njihove porodice, penzioneri, borci i najugroženije kategorije stanovništva postali su žrtve političkih kalkulacija. Dok neke političke partije prioritet daju izgovorima i bojkotu, građani plaćaju cijenu ovakve neodgovornosti.U ovakvim situacijama očekuje se da politički predstavnici rade u interesu građana, a ne da koriste izgovore za izbjegavanje odgovornosti”, zaključuju.

Nastavi čitati

Aktuelno