Connect with us

Banjaluka

SVEČANOM AKADEMIJOM OTVOREN 58. KOČIĆEV ZBOR! Stanivuković “Svako treba da bude vrijedan, častan i radan član otadžine “

Na svečanoj akademiji, gradonačelnik Draško Stanivuković kao domaćin, pozdravio je sve prisutne i održao govor, podsjećajući još jednom zašto je važno da svaki dan ljubimo istinu, slobodu i otadžbinu.

-58 godina spominjati ime Petra Kočića i prisjećati se njegovog djela i lika ne znači samo da govorimo kada je rođen, kuda je išao i šta je radio. Možda je važnije, časnije i poštenije prisjetiti se koje je to poruke on nama slao i šta je to ono što od Kočića danas možda i mi možemo da primjenimo i naučimo. Koliko je Kočić bio velik govori i to da je danas možda moderniji, aktuelniji nego što je bio tada, u to vrijeme kada je hodio i bio. Njegove su vrijednosti vanvremenske i univerzalne, a danas i više nego prije možemo da učimo od njega. Možda ona najsnažnija njegova misao koja nas danas opominje jeste da budemo časni, pošteni, vrijedni i marljivi članovi naše otadžbine – kazao je gradonačelnik u svom govoru.

Dodatno je naglasio da biti Srbin, biti pravoslavac, Banjalučanin, član svog naroda, društva, Banje Luke i Republike Srpske ne znači samo da egzistiramo, ne znači da postojimo da bi bili, nego da radimo da bi opstali, da djelujemo, da se suprotstavimo.

-To nas je Kočić učio. Poslao nam je jednu univerzalnu poruku – da je hiljadu načina da se borite. On se borio kroz skupštine, svoje govore, svoj rad. Kada su mu to zabranili, govorio je na druge načine. Kada su mu zabranili da govori, kada ga više nisu objavljivali, počeo je da piše na svojim hartijama, koje su došle i do nas. Nikad nije prestao da radi na način na koji je mogao da radi – kroz govor, djelo, pisanje. Na sve načine. E, to je sloboda – poručio je gradonačelnik.

Istakao je da, kada je sve to Kočić uradio, kada je iskoristio sve načine, onda je poslao najuniverzalniju poruku, a to je da ljubimo istinu, slbobodu i otadžbinu.

-Na sve moguće načine možemo da se borimo – dok dišemo i postojimo.Treba da pružimo svoj maksimum, da se ne štedimo. Šta je  važno reći? Kočić nije pisao iz neke svoje bujne mašte, on je pisao iz muke i bola, patnje koju je prošao sa svojim narodom. Najviše je razumio svog seljaka. Nije mu trebala mašta – zaključio je gradonačelnik.

Gradonačelnik je iskoristio priliku i uputio čestitke dobitniku Kočićeve nagrade književniku Đorđu Sladoju, te se zahvalio svima koji pišu u čast velikog književnika i narodnog tribuna Petra Kočića.

Tokom svečane akademije književniku Đorđu Sladoju uručena je Kočićeva nagrada.

Dobitnik Kočićeve nagrade Đorđo Sladoje poručio je da mu je vijest o nagradi donijela veliku radost, ali, kako je kazao, istovremeno i jednu malu nelagodu.

Vijest o Kočićevoj nagradi donijela mi je radost, ali i nelagodu – jer u odnosu na Kočića imam viška života i literarni manjak, koji je veoma teško i gotovo nemoguće nadoknaditi – istakao je Sladoje.
On je istakao da je Petar Kočić veliki pisac, te da nije slučajno to što ga je Ivo Andrić odabrao za svog duhovnog pretka.

Kočić je silan pisac, čiji jezik je raskošan i bogat – jer je iz naroda. Njegovi pejzaži, kako prirodni, tako i socijalni su sugestivni i teško se zaboravljaju poput njegove priče „Kroz mećavu“ u kojoj je mećava strašnija od stvarnosti, a njegovi likovi tako upečatljivi da ih je nemoguće zaboraviti. Zbog svega toga Kočić je pisac antologijskih priča, te je prilika dobiti nagradu koja nosi njegovo ime velika čast i zadovoljstvo– rekao je Sladoje.
Predsjednik žirija za dodjelu Kočićeve nagrade profesor Duško Pevulja istakao je da mu je bila velika čast i privilegija predsjedavati žirijem koji je dodijelio nagradu Đorđu Sladoju.

-Đorđo Sladoje je jedan od onih pisaca, koji svakoj nagradi koju dobije daje posebnu težinu, te je to slučaj i sa Kočićevom nagradom – istakao je Pevulja.

Kako je pojasnio kompletan književni opus Đorđa Sladoja povezan je sa književnim djelom Petra Kočića, te je dodjela ove nagrade zapravo ima posebnu simboliku – jer u dodir dolaze i susreću se dva klasika srpske književnosti – jednog čije je djelo okončano prije više od stotinu godinu i jednog koji i dalje aktivno stvara i svojim kompletnim staralaštvom se svrstava u red najznačajnih imena srpske književnosti i nacionalne literature.

Svečanoj akademiji prisustvovali su visoki zvaničnici Republike Srpske, poslanici Narodne skupštine Republike Srpske, ministri u Vladi Republike Srpske, predstavnici srpskog naroda u zajedničkim institucijama BiH, konzul Srbije, te druge javne ličnosti iz grada i Republike.

Banjaluka

SAVIĆ BANJAC “Bilo bi korisno da je jednaka ZAINTERESOVANOST ZA BUDŽET SRPSKE, kao što je slučaj sa Nacrtom budžeta Banjaluke”

Gradski menadžer Banjaluke, Mirna Savić Banjac, istakla je kako bi bilo izuzetno korisno da se građani više zainteresuju za nacrte i rebalanse budžeta Republike Srpske, kao što je to slučaj sa Nacrtom budžeta Banjaluke.

– Za sve nas bilo bi više nego korisno da se ljudi bar desetim dijelom interesuju za nacrte i rebalanse budžeta Republike Srpske, kao što je to slučaj za Nacrt Banjaluke – rekla je ona.

Postavila je pitanje da li je ključ interesa za Nacrt budžeta u tome što se o njemu raspravlja sa pet mjeseci zakašnjenja. Takođe, izrazila je zabrinutost zbog toga što problemi i interesovanja vezana za Banjaluku često postaju dominantna tema, dok se značajni problemi, poput milijardi dugovanja, stotina miliona arbitraža i neisplaćivanja davanja iz republičkog budžeta, prećutkuju.

– Svaki problem i svako interesovanje vješto su postali problem i tema Banjaluke, dok milijarde dugovanja, stotine miliona arbitraža i neisplaćivanje mnogih davanja iz republičkog budžeta o kojima mi građani šapuću i govore ispod glasa, ostaju negdje u magli – naglasila je Savić Banjac.

Ukazala je na to da nema čovjeka u Republici Srpskoj koji nema stav o gotovo svakoj, pa i najmanjoj sitnici u gradu: –

– Smeće, klupa, krošnja, soba 16, radnik na parkingu, semafor, dopis…neka, i treba – navela je ona.

Prema njenim riječima, interesovanje i analiza su osnov za bolje djelovanje, ma koliko pritisci često bili neobjektivni i utemeljeni na stvarima koje su daleko od istine.

– Onda, uključite mozak, saberite informacije i donesite stav. Sami i samo svoj – poručila je Savić Banjac.

Takođe, istakla je važnost toga da građani razumiju realnost situacije i postave prava pitanja.

– I prije nego što vam kažu da na javnim raspravama upisujete želje i pozdrave za trošenje, znajte da su Banjaluci uskraćeni: cca 7 miliona od PDV-a, cca 5 miliona od parkinga, cca 3 miliona od poreza na nepokretnost – dodala je.

Savić Banjac je zatim pozvala građane da se ne bave zabavnim crtanjima želja i pozdrava, već da se fokusiraju na ozbiljne probleme koji utiču na grad. Takođe, podsjetila je na redovan budžet Republike Srpske i dva rebalansa godišnje, a najnoviji rebalans najavljen je sa iznosom od 6,5 milijardi.

– Priupitajte šta je sa subvencijama za stambene kredite, šta je sa pojedinim stipendijama, šta je sa kulturom i nastavite niz – pozvala je menadžerka Banjaluke.

Zaključila je kako je, iako sve pripada građanima i cijeloj Republici Srpskoj, za Banjaluku uvijek tu da odgovori na svaki destruktivan potez sa pet produktivnih mjera.

– Ne znam zašto SNSD u Banjaluci svaki put radi istu stvar, a očekuje drugačiji rezultat – zaključila je ona.

Blink

Nastavi čitati

Banjaluka

ODATA POČAST POLOŽENI VIJENCI I CVIJEĆE: Predstavnici Grada na obilježavanju Dana policije Republike Srpske

U Banjoj Luci je danas obilježen 4. april – Dan policije Republike Srpske.

Tim povodom, odata je počast i položeni su vijenci i cvijeće na Centralno spomen-obilježje poginulim i nestalim pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, odnosno za 782 pripadnika MUP-a, koji su položili živote za slobodnu Republiku Srpsku.

U ime Grada Banje Luke cvijeće su položili portparol Gradske uprave Adriana Basara i predstavnik Odjeljenja za boračko-invalidsku zaštitu Radivoj Majstorović.

Basara je, uz čestitku svim pripradnicima Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, istakla i to da je velika čast obilježiti ovaj važan jubilej.

-Danas sam imala priliku da prisustvujem obilježavanju Dana policije Republike Srpske. Dan osnivanja policije jedan je od najznačajnijih datuma u istoriji Republike Srpske, koji obilježavamo s ponosom, dubokim uvažavanjem i zahvalnošću prema svima koji su svoj život posvetili zaštiti bezbjednosti građana i očuvanju mira. Ovo je prilika da se prisjetimo njihove hrabrosti, žrtve i posvećenosti, ali i da iskažemo podršku svim pripadnicima policije koji svakodnevno rade na zaštiti naših porodica, ulica i zajednice – istakla je ona.

Policija Republike Srpske formirana je 4. aprila 1992. godine i izvršna je institucija, operativni i istražni organ Ministarstva unutrašnjih poslova.

Nastavi čitati

Banjaluka

„ZA ŽIVOT ŽENA“: Sajam ženskog preduzetništa u Parku „Petar Kočić“

Sajam ženskog preduzetništva, kao završna manifestacija u okviru ovogodišnje kampanje „Za život žena“, biće održan sutra, 5. aprila u Parku „Petar Kočić“.

Otvaranje Sajma je u 11.00 časova, nakon čega će uslijediti koncert polaznika Muzičko-edukativnog centra, a od 12.00 časova revija polaznika modne agencije „E Couture“ (predstavljanje brenda „MISE COUTURE“).

Istog dana, 5. aprila, od 13.00 časova biće organizovana radionica, izrada prirodnih melema – Refresh by Jelena Klasan, a od 13.30 časova – prezentacija igračaka – Brog d.o.o – Branka Majstorović.

Od 14.00 časova planiran je muzički program uz di – džeja.

Nastavi čitati

Aktuelno