Connect with us

Zanimljivosti

SVETI TRFIFUN ILI VALENTINOVO? Ljubav, vino i snijeg kao predznak godine

Dok se jedni spremaju za romantične večere i bukete crvenih ruža, drugi u ruci drže makaze i kreću ka vinogradu.

Jer, 14. februar u Srbiji ne donosi samo dilemu da li je bolje slaviti ljubav ili vino već i provjeru starog narodnog vjerovanja: šta znači ako na Svetog Trifuna padne snijeg?

Sveti Trifun – zaštitnik vinogradara i najpoznatiji konkurent Svetom Valentinu

U pravoslavnoj tradiciji, Sveti Trifun je zaštitnik vinogradara i simbol početka poljoprivrednih radova. Vjeruje se da na ovaj dan treba obavezno orezati lozu kako bi donijela obilan rod. Narodna vjerovanja kažu da Sveti Trifun zabode ugarak u zemlju i od tog trenutka snijeg počinje da se topi – što bi značilo da nas proljeće polako doziva, iako termometar tvrdi suprotno.

Međutim, dok vinogradari slave svog svetitelja, zaljubljeni širom svijeta dižu čašu (ili karticu) u čast Svetog Valentina. Zapadnjačka tradicija proslavljanja Dana zaljubljenih polako se uvukla i u naše krajeve, pa se sada 14. februar provodi ili uz svijeće i poklone – ili uz rakiju i priču o dobrom rodu vinove loze.

Snijeg na Svetog Trifuna – berićetna godina ili loš znak?

A sada dolazimo do suštine: šta znači ako na Svetog Trifuna padne snijeg? Prema narodnom vjerovanju, to znači da će godina biti rodna i kišovita – što je sjajna vijest za poljoprivrednike, ali malo manje za one koji su se nadali ranom ljetu. Ako je dan vedar, vjeruje se da će godina biti sušna, pa možda valja malo odložiti planove za ljetnju baštu.

Još jedno vjerovanje kaže: „Zatrpaj Tripo, zaspi Simo!“ – što u prevodu znači da ako Sveti Trifun zatrpa snijegom, do Svetog Simeona (26. februara) ćemo i dalje imati hladne dane. A sutradan je Sretenje, kada prema narodnoj tradiciji mečka izlazi iz pećine da provjeri hoće li zima još potrajati.

Ljubav ili vino – šta izabrati?

Ako ste u dilemi šta da slavite, možda ne morate da birate. Na kraju krajeva, ništa ne spaja ljude bolje od dobre čaše vina i lijepih riječi. Ako je vaš partner ljubitelj vina, eto vam sjajne prilike da spojite i jedno i drugo. Ako niste u vezi – nema veze, Sveti Trifun je tu da vam pruži opravdanje da popijete koju čašu u čast berićetne godine.

A ako padne snijeg? E, onda ćemo svi zajedno pratiti šta kaže mečka sutradana na Sretenje i nadati se da će prognoza biti naklonjena – bilo ljubavi, bilo vinogradima, prenosi Ona.

Zanimljivosti

IMA VIŠE ŠTETE NEGO KORISTI Zašto nije dobro piti vodu za vrijeme jela?

Mnogi imaju naviku da piju vodu (ili još gore sokove) tokom jela. Međutim, nova istraživanja pokazuju da to nije zdravo i da donosi više štete nego koristi.

-Ispijanje vode tokom jela može da učini više štete nego koristi. Prevelika količina tečnosti tokom jela može da uzrokuje nadutost, probleme s varenjem i spriječi pravilnu apsorpciju hranjivih stvari- rekla je nutricionistkinja Ali Miler.

Dakle vodu ne bi trebalo da pijete bar pola sata prije i sat nakon jela. Ukoliko ipak morate da je pijete, pijte manje gutljaje. Veći gutljaji i veća količina vode popijena za vrijeme jela može da razrijedi rezerve hlorovodonične kiseline u želucu, a ona je ključna za pravilnu razgradnju hrane.

Za vrijeme jela bilo bi dobro da ne popijete više od dva decilitra vode u malim gutljajima.

Takođe ako želite da poboljšate varenje, poradite na dužem žvakanju hrane, jedite kad ste opušteni i konzumirajte više gorkih i kiselih namirnica.

-Te navike stimulišu žuč i protok enzima i tako stvaraju idealne uslove za razgradnju hrane i maksimalnu apsorpciju hranjivih stvari- rekla je Miler.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

SAVJETI ZLATA VRIJEDNI! Evo kako da uštedite nekoliko hiljada prilikom kupovine nekretnine!

Po pitanju stanova u Zagrebu, u jednom od komentara se tvrdi da se cijena ne može spustiti ni centa jer se stanovi prodaju po principu “ako ti nećeš, ima ko će”, ali drugi komentarišu da je ipak moguće.

Cijene na tržištu nekretnina vrtoglavo rastu, a pad cijena se najavljuje iz godine u godinu.

Ipak, sve ukazuje da uskoro neće biti promjena, pa se sve svodi na cjenkanje sa prodavcima. Mnoge zanima kako spustiti i pregovarati o cijeni stana ili kuće, a prema komentarima na Redditu, nije nemoguće dobiti nešto jeftinije i uštedeti nekoliko hiljada evra.

– Snizili smo cijenu za 30.000 evra jer su drugi kupci bili previše izbirljivi oko gluposti. Bili smo ljubazni prema njima, rekli smo im da nam banka neće dati više od X i da nažalost nemamo dodatnih zaliha. Za nekoliko dana je stigao poziv da su prihvatili ponudu – napisao je jedan korisnik.

Drugi je objasnio kako je spustio cijenu s 210.000 evra na 170.000 evra. Uspješno su snizili cijenu za čamac čija je početna cijena bila 30.000 evra, ponudili 20.000 i na kraju finalizirali kupovinu za 23.000 evra. Snizili su i cijenu zemljišta sa 65.000 evra na 55.000, iako su prvobitno nudili 48.000 evra.

– Odmah skinite 30 odsto i odatle počnite da se cjenkate i objasnite zašto snižavate cijenu, imajte predstavu koliko će vas koštati popravke i dalja ulaganja. Ljudi snižavaju cijenu da bi ostali živi, a spremni su da prihvate manje i često prihvataju kada to što govorite ima smisla, posebno kada se radi o nekretninama, nije ludo dovoditi treći korisnik – savetuje treći korisnik.

Što se stanova u Zagrebu tiče, jedan od komentatora tvrdi da se cijena ne može spustiti ni centa jer se stanovi prodaju po principu “ako ti nećeš, ima ko će”. Ipak, i dalje ima onih koji su uspjeli da snize cijenu u prestonici Hrvatske, ali nisu precizirali na kojim se lokacijama nalaze, prenosi Kurir.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

DA I RODITELJI ODMORE! Najbolji trikovi za uspavati bebu!

Umorni ste i neispavani jer vaša beba nemirno spava ili ne želi spavati? Donosimo vam 10 jednostavnih trikova kako uspavati bebu poput bijelog šuma. Hoću li se ikada više naspavati?

Ovo je jedno od brojnih pitanja koje si postavljaju budući roditelji, a kojima oni iskusniji često savjetuju “spavaj kad god možeš, jer čim beba dođe — više nećeš”. Kratko, jasno i u većini slučajeva — istinito.

Jedno istraživanje provedeno na uzorku od gotovo 5.000 roditelja pokazalo je da roditelji do djetetove šeste godine imaju kraći i nekvalitetniji san, a u prvih godinu dana spavaju manje od pet sati dnevno. To znači da tijekom prvih 12 mjeseci bebina života izgube gotovo 50 noći spavanja. Također, rezultati su pokazali da prosječan roditelj izgubi oko 54 minute dnevno pokušavajući uspavati bebu, što čini ukupno 14 dana godišnje! Te sate mogli biste utrošiti na odmor, stoga ne budite dio statistike i pokušajte primijeniti naše trikove za uspavljivanje.

1. Izbjegnite premorenost

Pod ovime mislimo i na vaš i na djetetov umor. Naime, premorenost djeteta postaje vaš najgori neprijatelj pri uspavljivanju jer je dijete tada već previše nemirno i razdražljivo, što uvelike otežava proces. Kako biste olakšali sebi i djetetu te ga uspavali bez plakanja i ostalih neželjenih reakcija, stručnjaci savjetuju da nikada ne čekate zadnji čas za uspavljivanje. Samim time riješit ćete prepreku broj jedan.

2. Odaberite mjesto spavanja

Važan korak za uspavljivanje je i mjesto na kojem će dijete spavati, što vrijedi za spavanje po noći i po danu. Nije nužno da to bude krevetić u sobi već mjesto koje vašem djetetu najviše odgovara. Ukoliko se dijete budi zato što je usamljeno, stavite ga u svoju blizinu. S druge strane, postoje bebe kojima smeta spavanje pokraj roditelja u krevetu. U tom slučaju bebu smjestite malo dalje od sebe.

3. Ne pretjerujte sa zagrijavanjem

Osim mjesta spavanja, za uspješno uspavljivanje važna je i toplina prostorije u kojoj dijete spava. Mnogi roditelji boje se prehlade pa često pretjeruju s grijanjem ili prekrivačima zbog čega se dijete znoji, postaje nervozno i stalno se budi. Dakle, ako beba nemirno spava, za početak, rashladite prostoriju.

4. Preskočite “tulum”

Vrijeme uspavljivanja nije vrijeme za igru, smijanje i gugutanje, stoga pokažite bebi da treba ići spavati. Utišajte se, ugasite svjetla ili zamračite prostoriju i poželite joj laku noć. Ako se beba probudi jer je gladna, nahranite je bez razgovora i ostalih aktivnosti, a potom je u tišini vratite natrag na mjesto na kojem je spavala.

5. Uspavljivanje bez dojenja

Jedan od najtežih izazova novopečenim majkama je prepoznavanje razlike između gladne bebe i sasvim uobičajenih zvukova koje beba proizvodi tijekom spavanja. Nije svaki šum razlog za dojenje, iako ćete na taj način najvjerojatnije oboje ubrzo ponovno zaspati. No, velike su šanse da će se beba jako brzo naviknuti na takvu reakciju i više uopće neće htjeti zaspati bez dojenja.

Pokušajte umiriti bebu polaganjem ruke na njena prsa ili tihim ušuškavanjem. U slučaju da je vaše dijete već naviknuto na uspavljivanje dojenjem, budite svjesni da ćete s vremenom morati uvesti promjene. To najčešće uključuje čitanje knjige, pjevušenje ili nježnu kupku prije spavanja. Na vama je odluka o tome kada ćete uvesti nove rituale, no u trenu kada krenete s promjenama — ne posustajte.

6. “Bijeli šum”

Odgovor na pitanje kako uspavati bebu bez plakanja ili kako uspavati bebu za minutu nerijetko se krije u izrazu “bijeli šum”. Sušilo za kosu, usisavač ili perilica rublja proizvode zvukove, odnosno, jednolične bijele šumove vrlo slične onima koje bebe čuju dok su u majčinom trbuhu, a samim time ih umiruju i opuštaju. Na internetu su dostupne brojne snimke “bijelog šuma” koje, sudeći po brojnim iskustvima roditelja, djeluju kao prirodno sredstvo za smirenje i vrlo učinkovita metoda uspavljivanja bebe.

 

Nastavi čitati

Aktuelno