Društvo
SVI GA KORISTIMO! Da li znate koliko vas košta minus na tekućem računu?
Minusi po tekućem računu se odobravaju na osnovu redovnih mjesečnih primanja, najčešće zavise od visine mjesečne zarade.
Zavisno od paketa koje nude banke, moguće su i varijante dozvoljenog prekoračenja u visini dvije, tri, pa i šest plata.
Ovo je definitivno najskuplji vid kreditiranja građana, te je neophodno da ako ga koristite, činite to sa velikom opreznošću i sa dobrim poznavanjem troškova ovakvog načina kreditiranja.
Većina banaka odobrava minuse po tekućem računu “po automatizmu”, nakon prve primljene plate, a ne naplaćuju jednokratnu naknadu za odobrenje dozvoljenog prekoračenja. Ovo je jedna od stavki na koje je potrebno obratiti pažnju, posebno na njenu cijenu, ako je banka primjenjuje.
Prvo pitanje koje treba postaviti službenicima banke je da li se plaća naknada za odobravanje dozvoljenog minusa.
Dozvoljeni minus se obično odobrava u vremenskom periodu od maksimalno 12 mjeseci. Nakon isteka odobrenog minusa u tom vremenskom periodu, klijent banke je dužan da obezbijedi pozitivan saldo na računu bar jedan dan, kako bi ostvario pravo na obnovu ovog vida kreditiranja u istom vremenskom periodu.
Takođe, detaljno se raspitajte u svojoj banci o efektivnoj kamatnoj stopi na korišćenje minusa po tekućem računu i ne ustručavajte se da promijenite banku ukoliko je efektivna kamatna stopa za korišćenje minusa niža u drugim bankama.
Imajte u vidu da se kamata na korišćeni dozvoljeni minus obračunava na dnevnom nivou i da vam je u interesu da što kraće koristite minus. Svaki svoj prihod koristite za pokrivanje iskorišćenog dozvoljenog minusa, jer ćete značajno smanjiti troškove kamate.
Trudite se da nikada ne koristite maksimalno odobreni iznos dozvoljenog minusa. Vrlo lako se može desiti da pri mjesečnom obračunu kamate nemate dovoljno sredstava da bar djelimično pokrijete iskorišćeni minus. U tom slučaju ulazite u takozvani “nedozvoljeni minus”, koji sa sobom vuče efektivne kamatne stope i preko 100 odsto na godišnjem nivou. Ako uđete u zonu nedozvoljenog minusa, može se desiti da vam banka u trenutku kada treba obnoviti pravo na dozvoljeni minus, isti ne odobri.
Kada i kako koristiti dozvoljeni minus?
Dozvoljeni minus po tekućem računu koristite samo kada vam je to zaista neophodno. Nikada dozvoljeni minus nemojte koristiti kao dugoročni vid kreditiranja. On služi premošćavanju kratkotrajnom nedostatku novca (nekoliko dana). U tom smislu, vrlo je koristan u slučajevima kada kasni isplata zarade, kod vanrednih troškova koji se moraju odmah platiti i sl.
Vrlo je bitno da obratite pažnju i na sledeće: često će vam službenici banke reći ili ekran bankomata prikazati „raspoloživo stanje na računu”. Ovo stanje predstavlja zbir vašeg pozitivnog stanja na računu i dozvoljenog minusa. Zbog toga vodite računa da ne uđete u dozvoljeni minus misleći da samo trošite pozitivan saldo vašeg računa.
Nikako ne zaboravite, kada god ste u mogućnosti, da svojim prihodima podmirite djelimično ili u potpunosti iskorišćeni dozvoljeni minus, kako biste plaćali što nižu kamatu za korišćenje istog. Kamata se obračunava dnevno.
Prednosti dozvoljenog minusa nad ostalim vrstama kreditiranja
Za razliku od klasičnih kredita, ovo je dinamični model kreditiranja. On je uvijek raspoloživ i uvijek ga je moguće podmiriti, bez naknada prijevremenih otplata i posebnih procedura odobravanja.
U odnosu na kreditne i platne kartice, minus po tekućem računu vas ne obavezuje da svakog mjeseca isplatite dio duga, ali vas i ne ograničava da ne možete podmiriti veći dio duga od pripadajućeg za taj mjesec.
Kod većine banaka, minus po tekućem računu sem kamate nema dodatnih troškova (kao što su članarina, izrada i sl. kod kartica). U odnosu na sve ostale vidove kreditiranja, uključujući klasične kredite i kartice, minus po tekućem računu zahtijeva najmanju administrativnu proceduru kako kod aktiviranja, tako i kod ukidanja.
Opasnosti kod korišćenja minusa po tekućem računu
Vrlo je bitno da se raspitate kod nekoliko banaka o cijeni korišćenja minusa po tekućem računu i o pratećim naknadama banke. Razlike između pojedinih banaka mogu biti velike, tako da treba izabrati najbolju opciju za vas, bez prenagljivanja i žurbe.
Prije izbora banke u kojoj ćete koristiti dozvoljeno prekoračenje, dobro uporedite troškove koje ćete imati. Jedna od najvećih opasnosti kod korišćenja dozvoljenog prekoračenja je “konstantno korišćenje minusa”.
Najvažnije je da znate da je ovo vid kreditiranja koji se koristi samo u kratkom periodu. Svako duže korišćenje minusa vas može puno koštati.
Nikada ne ulazite u dozvoljeni minus do gornje granice. Ovdje leži opasnost da uđete u zonu nedozvoljenog minusa i plaćate duplo veće kamate.
Ako niste u mogućnosti da izmirite obaveze po dozvoljenom minusu, razmislite o uzimanju kredita za refinansiranje ovakve vrste dugova. Kamate kod ovakvih kredita su drastično niže i ponekad mogu predstavljati najbolje rješenje, prenosi Bankar.me sa portala Mondo.
Društvo
DOBRA VIJEST ZA SVE PUTNIKE! Ryanair objavio popust na letove iz Banjaluke
Niskobudžetni avionski prevoznik Ryanair objavio je posebne povoljne ponude za letove iz Banjaluke.
Ponude važe za letove od aprila ako se sad rezervišu, a uključuju letove za Beč, Karlsrue, Memingen, Brisel, Štokholm i Geteburg.
Prema podacima na njihovom sajtu, najjeftinije karte za Beč mogu se kupiti za već od 17 evra, Karlsrue od 25 evra, Memingen 29 evra, Brisel za 30 evra, Štokholm 41 evro, te Geteburg 43 evra.
Ukoliko kupujete povratnu kartu, ponude se kreću od 35 evra za povratnu kartu do Beča, dok se povratne karte do ostalih destinacija mogu kupiti za cijene od oko 50 evra, u zavisnosti od termina i datuma.
Ponude ove kompanije možete provjeriti na ovom linku.
Društvo
NE SPAVA ZIMSKI SAN! Snimljen medvjed kako trči oko kuća na Vlašiću (VIDEO)
Na društvenim mrežama kruži snimak medvjeda koji je zalutao u malo selo na Vlašiću.
Profil na Instagramu koji je objavio ovaj snimak tvrdi da je medvjed pobjegao iz kaveza, a na snimku se on vidi kako trči kroz snježnu mećavu.
Takođe se može primijetiti da medvjed bježi od automobila iz kojeg je i snimljen.
Trenutno nije poznato šta se desilo sa medvjedom i kako je uopšte završio u ovom selu, prenosi Radio Sarajevo.
View this post on Instagram
Društvo
VELIKI JAZ! Pogledajte koliko zarađuju VISOKI DUŽNOSNICI I DIREKTORI, a evo čiji je rad najmanje plaćen
Prosječna godišnja bruto plata, sa svim bonusima, za 2022. godinu iznosila je 22.897 KM.
Pri tome, bruto zarada muškaraca iznosila je 23.758, a bruto zarada žena 21.979 KM.
To je pokazala analiza Republičkog zavoda za statistiku o strukturi zarada, prema kojoj je prosječna bruto zarada po plaćenom času iznosila 11,39 KM.
Bruto zarada po času kod muškaraca u 2022. iznosila je 11,67, a kod žena 11,09 KM.
Platni jaz između žena i muškaraca iznosio je 4,97 odsto, što ukazuje na to da su u 2022. godini žene bile manje plaćene od muškaraca za 4,97 odsto.
Udio zaposlenih sa niskim zaradama u ukupnom broju zaposlenih iznosi 20,06 odsto, što znači da je petina zaposlenih ostvarila bruto zaradu manju od 6,53 KM po času.
Najveći dio zaposlenih, njih 30,2 odsto, ostvario je godišnju zaradu u intervalu od 10.000 do 15.000 KM, a 19,3 odsto zaposlenih zaradilo je između 15.000 i 20.000 KM. Godišnju zaradu manju od 10.000 KM primilo je 1,3 odsto zaposlenih, a veću od 40.000 KM 7,3 odsto zaposlenih.
„Najviše su zarađivali zaposleni u grupi Zakonodavci, visoki dužnosnici i službenici, direktori, u prosjeku 37.225 KM, što je i očekivano, s obzirom na to da postoji pozitivna korelacija između visine zarade, stepena obrazovanja i grupe zanimanja. Najmanje su zarađivali zaposleni u grupi Jednostavni poslovi, u prosjeku 14.997 KM“, navodi se u pomenutoj analizi.
-
Hronika2 dana ago
TRAGEDIJA KOD KNEŽEVA! Baka preminula kod Kneževa “NE ZNAMO KAKO DA JE SAHRANIMO”
-
Zanimljivosti1 dan ago
NEKI GA OBOŽAVAJU, A NEKIMA SMETA! Kako tamjan djeluje na naše zdravlje?
-
Banjaluka3 dana ago
BASARA IGORU DODIKU! “Nakon izjave da je NJEGOV TATA IZGRADIO BANJALUKU, sin ponovo vrijeđa inteligenciju građanima”
-
Društvo1 dan ago
SUMNJA SE DA IMA MRTVIH Situacija u Kneževu nikad gora, kontakt sa selima je u prekidu, načelnik uputio HITAN APEL
-
Politika2 dana ago
SVE OD PLATE? Dodikov savjetnik suvlasnik 42 NEKRETNINE U BEOGRADU!!!
-
Hronika2 dana ago
TEŠKA NESREĆA KOD BANJALUKE! Eksplozija u trafo-stanici, električar TEŠKO POVRIJEĐEN
-
Društvo1 dan ago
KAKO JE UMRLO TROJE LJUDI I ŠTA JE SPASILO PACIJENTE NA DIJALIZI! Doktorka iz Kneževa za otkriva detalje drame u ovom gradiću
-
Društvo2 dana ago
DRAMATIČNO U KNEŽEVU! Krave se jedva probijaju kroz snijeg (FOTO, VIDEO)