Svijet
TAKER O TRAMPU “Pobijediće na izborima, ako ga PRIJE TOGA NE UBIJU”
Američki novinar Taker Karlson je reagovao na presudu izrečenu protiv bivšeg predsjednika SAD Donalda Trampa navodeći da ga ona neće zaustaviti.
“Ovo neće zaustaviti Trampa. On će pobijediti na izborima, ako ga prvo ne ubiju”, ocijenio je Karlson na Iksu.
Novinar je napisao da ova presuda “označava kraj najpravednijeg pravosudnog sistema na svijetu”, ali i da “ko uveze treći svijet, postaje treći svijet”.
Karlson je Amerikancima poručio da svako ko brani presudu “predstavlja opasnost za vas i vašu porodicu”.
Dan ranije, njujorška porota proglasila je Trampa krivim po sve 34 tačke optužnice. Bivši predsjednik ima pravo žalbe na ovu odluku i ona mu ne oduzima pravo da učestvuje na predsjedničkim izborima.
Tramp se suočava sa 34 tačke optužnice za falsifikovanje poslovnih zapisa u vezi sa isplatama dvjema ženama kako bi ćutale o njihovoj navodnoj aferi.
Tramp je rekao da ne zna ništa o isplatama Koenu i negirao je navodni seksualni odnos sa Danijelsovom.
Protiv bivšeg predsjednika su podignute još tri optužnice, ali se ne očekuje da će ta suđenja biti održana prije izbora u novembru.
Maksimalna moguća kazna za sve optužbe podignute protiv Trampa je 136 godina zatvora.
Svijet
Merkelova poslala jasnu poruku Zapadu “NE PODCJENJUJTE PUTINA”!
Angela Merkel, bivša njemačka kancelarka, upozorila je da evropski političari ne bi smjeli da potcjenjuju Vladimira Putina, predsjednika Rusije.
-Bilo bi pogrešno potcjenjivati Putina, uključujući i sada, a isto tako bi bilo pogrešno da ne vjerujemo u same sebe- rekla je Merkelova na forumu u Njemačkoj, odgovarajući na pitanje da li joj se čini da je Rusija danas ranjivija nego ranije.
Bivša kancelarka je ocijenila da je “potpuno ispravno” što Zapad pruža vojnu pomoć Ukrajina.
-Smatram da je ispravno i to što mnogo toga činimo u cilju vojnog obuzdavanja, što prevazilazi okvire same pomoći Ukrajini- poručila je Merkel, prenosi Sputnjik.
Bivša njemačka kancelarka izrazila je skepticizam prema pozivima da ona ili njen prethodnik, Gerhard Šreder, djeluju kao posrednici u pregovorima između Rusije i Evrope o rusko-ukrajinskom sukobu.
-Tokom svog mandata, bila sam posrednik u Minskim sporazumima iz 2015. i u Normandijskom formatu, zajedno sa francuskim predsjednikom. I nikada nisam mogla da zamislim da će me sada neko pitati: ‘Da li biste želeli da uradite ovo i razgovarate sa Putinom?’ Već sam to radila tokom svog mandata. Dakle, ova opcija (djelovanja kao posrednika) mora biti isključena- rekla je on.
Svijet
RUSKI IZVORI TVRDE DA HANTAVIRUS HARA FRONTOM: “Ukrajinski vojnici umiru”
Hantavirus se širi među ukrajinskim oružanim snagama u Sumskoj oblasti zbog glodara, loših sanitarnih uslova i oslabljenog imunog sistema među pripadnicima vojske, rekle su ruske bezbjednosne agencije agenciji TASS.
“Na Sumskom frontu, ukrajinske položaje muče glodari, nehigijenski uslovi i oslabljen imuni sistem, što sve doprinosi širenju hantavirusa. Ovu informaciju potvrdila je kijevska ljekarka Irina Semenova, koja je izjavila da je hantavirus široko rasprostranjen među pripadnicima ukrajinskih oružanih snaga na Sumskom frontu”, tvrdi izvor agencije.
Bezbjednosne snage su ranije izvijestile da ukrajinski vojnici zaraženi hantavirusom ne dobijaju medicinsku njegu zbog zabrane koju su uveli komandanti u Harkovskoj i Sumskoj oblasti, podsjeća TASS i dodaje da su bezbjednosne snage izvijestile da ukrajinski graničari stacionirani u Černigovskoj oblasti redovno umiru od hantavirusa, prenosi Tanjug.
TASS je naveo da se strani plaćenici u ukrajinskim oružanim snagama žale na internetu na stalne zdravstvene probleme ukrajinskih vojnika, ističući da su neki od vojnika to nazvali “kugom”.
Hantavirusi su porodica virusa koji prvenstveno inficiraju male sisare, ali se mogu prenijeti i na ljude.
U teškim slučajevima, zaražene osobe pate od oštećenja pluća, srčane insuficijencije i hemoragične groznice.
Svijet
ZAKLETI NEPRIJATELJ: Kim traži “neosvojivu tvrđavu” na granici sa Južnom Korejom
Sjevernokorejski lider Kim Džong Un izjavio je da je neophodno ojačati vojne snage na granici sa Južnom Korejom kako bi se ona pretvorila u „neosvojivu tvrđavu“, objavila je danas državna agencija KCNA.
Prema Kimovim riječima, planovi za jačanje jedinica na prvoj liniji fronta na granici sa Južnom Korejom, kao i drugih glavnih jedinica, ključni su za „temeljnije odvraćanje rata“.
On je pozvao na prilagođavanje sistema obuke i proširenje praktičnih vježbi kako bi se odrazile promjene u modernom ratovanju i redefinisali operativni koncepti u sjevernokorejskoj vojsci, navodi KCNA.
Kim je naglasio potrebu za budnošću protiv „zakletog neprijatelja“, što je termin koji Sjeverna Koreja koristi za Južnu Koreju.
Ministarstvo za ujedinjenje Južne Koreje saopštilo je danas da se čini da je ovo prvi Kimov sastanak sa komandantima divizija i brigada otkako je preuzeo vlast, dodajući da će Seul nastaviti da „upravlja“ vojnim tenzijama i nastoji da izgradi povjerenje.
Združeni načelnici generalštaba Južne Koreje naveli su da su sjevernokorejske trupe pojačale radove na utvrđivanju od marta u oblastima blizu kopnene granice između dvije Koreje, uključujući izgradnju zidova.
Dvije Koreje tehnički su i dalje u ratu nakon što je njihov sukob od 1950. do 1953. godine završen primirjem, a ne mirovnim sporazumom, podsjeća Reuters.
-
Politika3 dana agoBRIGA NJEGA OD ČEGA LJUDI ŽIVE: Dodik poziva na zatvaranje radnji!
-
Banjaluka2 dana agoNA ZAHTJEV MUP-a: U nedjelju obustava saobraćaja u centru Banjaluke
-
Društvo2 dana agoPAPRENE KAZNE NAPUNILE KASU: Evo koliko je naplaćeno od vozača
-
Banjaluka3 dana agoDvorište škole u Banjaluci dobija novi izgled! U REKONSTRUKCIJU SE ULAŽE 200.000 KM
-
Politika3 dana agoPSS U UTORAK OKUPLJA OPOZICIJU: Stanivuković najavljuje zajednički nastup na izborima 2026.
-
Politika3 dana ago“BROJEVI NE LAŽU”: Žestok odgovor Mirne Savić-Banjac SNSD-u
-
Politika2 dana agoGDJE JE NOVAC ZA GRAĐANE? Kresojević: SNSD zna kad treba pomoći sebi, ne i narodu
-
Politika3 dana agoKUPUJU LOJALNOST? PSS Banjaluka pita: Iz kojih sredstava SNSD finansira ekskurzije i dijeli koverte?
