Connect with us

Banjaluka

TALENAT, KREATIVNOST I UMJETNIČKI DUH: Banjalučki gimnazijalci humanost pokazuju na djelu

Svoj talenat, kreativnost i umjetnički duh i ove godine predstavljaju učenici banjalučke Gimnazije na sedmoj “Sedmici umjetnosti”, humanitarnom događaju na kome gimnazijalci prikupljaju novčana sredstva, a sav prihod ide njihovim drugarima koji nisu u mogućnosti da plate troškove maturske ekskurzije.

Ovaj humanitarni događaj svoja vrata otvorio je 11. marta, predstavom na dramskoj večeri, a završava u petak, 15. marta, na muzičkoj večeri, kazala je za “Nezavisne novine” Aleksandra Brkić Ždrnja, pedagogica u Gimnaziji, koja je i koordinatorka ovog događaja.

“U nedjelju, 17. marta, biće organizovana i žurka, takođe humanitarnog karaktera, u KSET-u. To je jedna vrsta završnice ‘Sedmice umjetnosti’, koju djeca najviše vole. Svake godine se prikupljaju sredstva za djecu čiji roditelji nemaju dovoljno materijalnih sredstava da sami snose troškove ekskurzije. Od 2016. godine, sve i jedno dijete koje je željelo ići na ekskurziju je i otišlo, a pretprošle godine smo i proširili naše humanitarno djelovanje, jer smo prikupili dovoljan iznos sredstava za finansiranje ekskurzija, pa smo mogli da pomognemo i drugim organizacijama”, kazala je Brkić Ždrnja.

Dodaje da je prije dvije godine dio novčanih sredstava dodijeljen Centru za rijetke bolesti, a prošle godine osobama sa Daunovim sindromom “Dajte nam šansu – Zvjezdice”.

“Ako nam ostane sredstava, plan je i ove godine da ponovo nekome pomognemo. Ulaz za sva dešavanje je tri KM, s tim da smo ove godine izdali i zbirku pjesama “Poetika snene mladosti” 2, kao i drugi broj stripa ‘Gimza’. Ove godine to je strip adaptacija djela Mome Kapora ‘Foliranti’, za šta smo dobili saglasnost i odobrenje njegove supruge, koja je bila jako zadovoljna što su djeca odlučila da baš ovo djelo pretvore u strip”, priča Brkić Ždrnja.

Ističe da u čitavoj organizaciji “Sedmice umjetnosti” učestvuje oko 300 učenika, a kako kaže, bude tu i učenika iz drugih škola.

“Ove godine će prvi put u samom programu učestvovati i profesori, koji su do sada bili pomagači. Negdje oko pedesetak profesora učestvovaće u programu, a što se publike tiče, svi su dobrodošli. Dolaze nam roditelji, bivši đaci, bivši organizatori ‘Sedmice umjetnosti’, koji uvijek imaju posebno mjesto u našoj publici, a često nam dolaze i roditelji bivših učenika”, objašnjava ona i napominje da je “Sedmicu umjetnosti” na dramskoj večeri otvorila glumica Belinda Stijak.

Prema njenim riječima, djeca su se ove godine poigrala riječima revolucija i start na engleskom jeziku, pa moto glasi “StArt ReLOVEution”.

“Htjeli su da istaknu riječ ljubav na engleskom u revoluciji, a u riječi start istaknuta je riječ art, odnosno umjetnost. Po njima, ljubav prema umjetnosti spaja i stare i mlade, razne žanrove i to oni prikazuju kroz svako veče. To je sjajan moto ove godine i baš se ta misao vidljivo provlači kroz sve te večeri”, istakla je Brkić Ždrnja.

Da je preponosna na svoje učenike, kazala je za “Nezavisne novine” i Vita Malešević, direktorka Gimnazije.

“Učenici svake godine, otkako se organizuje ‘Sedmica umjetnosti’, imaju ideju šta žele prikazati, a to je ove godine podrška umjetnosti. Ponosna sam kada vidim koliko su naši učenici zreli, nekada mi se čini da su zreliji i od nas starijih. Na dramskoj večeri prikazali su na svoj način probleme koji se dešavaju i u školama i van škole, a radi se o vršnjačkom nasilju. Oni su to prenijeli na svoj, dječiji način, ali i te kako ozbiljan tekst”, kazala je Maleševićeva i napomenula da je cilj svega upravo humanost, koja se pokazuje na djelu.

Banjaluka

TRINAEST GODINA OD TRAGEDIJE U ZALUŽANIMA: Za pogibiju pet mladića niko nije odgovarao

Prošlo je trinaest godina od stravične avionske nesreće koja je šokirala Banjaluku i region, a u kojoj su poginuli pilot Alen Crnalić (1988), instruktor padobranstva Nemanja Goronja (1980), instruktor Stefan Karanović (1989) i padobranci Nikola Stević (1993) i Srđan Kostić (1994).

Pad i tragičnu smrt sinova, uz zastrašujući vrisak, posmatrali su roditelji, a zatim su svojim vozilima bezuspješno pokušali da guraju olupinu aviona kako bi izvukli svoje najmilije.

Nesreća se dogodila 20. maja u 14 časova, a avion je pao samo nekoliko minuta nakon polijetanja, a nakon čega se zapalio.

Istraga koja je tada otvorena do danas nije završena, i za tu nesreću još niko nije odgovarao.

Nastavi čitati

Banjaluka

BANJALUČKI DAJAK! Tradicija koja ne tone

Ručna izrada čamaca iziskuje mnogo vremena i posla na godišnjem nivou u zavisnosti od potražnje možemo napraviti jedan ili nijedan, ali ljubav prema Vrbasu nas održava da se još time bavimo.

Rekao je ovo za “Glas Srpske” Andrej Zamolo, koji zajedno sa bratom Dariom čuva od zaborava jedan od osnovnih simbola Banjaluke, dajak čamac.

Uz oca su još kao djeca naučili ovaj zanat, a nakon njegove smrti 2006. godine nastavili su time da se bave samostalno te je većina dajak čamaca koji se danas voze Vrbasom djelo braće Zamolo.

Prvo se, kako je pojasnio, izrađuju prednji i zadnji dio čamca, špic i krma, zatim se pristupa sastavljanju, a potom se vrši impregnacija, zaštita, lakiranje i na kraju dobijemo finalni proizvod.

– Trup čamca se pravi od jelove daske koju je lako pronaći na ovim prostorima. Ona nije baš postojana u vodi, ali je lagana, jer kada bi čamac napravili od nekog težeg drveta on bi bio pretežak za vožnju. Međutim, kada se zaštiti i pravilno održava, čamac može trajati i preko 30 godina – naveo je Zamolo.

Prema njegovim riječima, špic se izrađuje od tvrđeg drveta poput hrastovine, jer trpi razne udare i drži konstrukciju dobro sastavljenom.

– Trup čamca se sastoji još od tri takozvana metalna rebra, koja dodatno učvršćuju konstrukciju. Potrebno je oko dvije sedmice laganijeg rada da se sve kompletira – kazao je on i dodao da voli i uživa u tome što radi.

Kako je istakao, čamac je namijenjen prvenstveno za vožnju po Vrbasu, stoga ga najčešće kupuju Banjalučani, ali potražnja nije prevelika.

– Osnovali smo “Dajak klub” 2010. godine i on okuplja sve ljubitelje dajak čamca. Iz godine u godinu sve je više zaljubljenika u ovu našu vještinu i tradiciju, stoga smatram da neće izumrijeti. Ne bi ni trebalo, jer je dajak čamac specifičan i nigdje u svijetu se ne vozi na ovaj način kao u Banjaluci – poručio je Zamolo.

Vozi se, kako je pojasnio, na način da se čamac gura uzvodno “motkom” dužine četiri metra, savladavajući brze struje i brzake kakve Vrbas ima.

– Glavni cilj dajakaša je da savladaju uzvodne brzake, što nigdje nećete vidjeti u svijetu. Nešto slično rade u Kembridžu sa takozvanim “punting boat”, ali kod njih je mirna voda. Međutim, kada je brza voda vrlo je bitna hidrodinamika čamca – rekao je Zamolo.

Kroz godine iskustva, dodaje, zaključio je da je idealna dužina čamca oko sedam i po metara, dubine do 30 cm i širine oko 77 cm, dok njegova težina iznosi otprilike oko 100 kilograma.

– Nadam se da će moj sin, koji ima deset godina, nastaviti sa ovom vještinom. Već se vrti oko mene dok radim i voli to, kao i moja kćerka, jer su se rodili u takvom okruženju. Pojaviće se, vjerujem, i neko izvan porodice ko će se zainteresovati za izradu dajaka – istakao je Zamolo.

Kada je u pitanju početak dajakaške sezone u Banjaluci, Zamolo je rekao da je u zavisnosti od vremenskih uslova to obično sredinom juna, jer da bi se vozio čamac potrebno je da nivo Vrbasa bude u minimumu.

Promocija

Veliki broj građana, ljubitelja Vrbasa i Banjaluke okupio se nedavno na Trgu Krajine gdje su posmatrali izradu tradicionalnog dajak čamca, u organizaciji “Dajak kluba” Banjaluka. Zamolo je istakao da je ovo druga godina zaredom da organizuju ovakav događaj te da su na ovaj način približili sugrađanima našu bogatu kulturnu baštinu.

– Mnogo ljudi je stajalo i posmatralo od početka do kraja sklapanje čamca. Mislim da im je bilo zanimljivo, jer smo praktično ni od čega sastavili trup dajaka za nekoliko sati – rekao je Andrej Zamolo.

Dodao je da su 2018. godine imali priliku da u Italiji na trgu sastave čamac za tri dana i potom ga provozaju u rijeci Adiđe što su građani ove zemlje dočekali sa velikim oduševljenjem.
Glas

Nastavi čitati

Banjaluka

SAVIĆ BANJAC POZVALA RUKOVODSTVO SKUPŠTINE! “Banjaluka mora dobiti budžet”

-Pozivam skupštinsko rukovodstvo da hitno sazove vanrednu sjednicu i da još ove sedmice raspravljamo o Prijedlogu budžeta i usvojimo ga!

Poručila je ovo gradski menadžer Mirna Savić-Banjac koja je podsjetila i na činjenicu da osam mjeseci nije održana redovna sjednica Skupštine Grada.

-Građani Banje Luke su dovoljno kažnjeni u prošlom sazivu od strane SNSD-a i njihovih koalicionih partnera. Prisjetimo se da 8 mjeseci nije bilo redovne sjednice, a nažalost, slična praksa se nastavlja. Pronalaze sve moguće načine da odugovlače, a Banja Luka je pola godine bez Budžeta. Sve procedure su završene. Oglašavaju se samo u medijima da će da usvajaju budžet, međutim, do 16.00 časova još uvijek nismo dobili poziv ni za sjednicu – kazala je ona.

Pozvala je još jednom skupštinsko rukovodstvo da radi svoj posao.

-Zahtijevamo od SNSD-a i predsjednika Skupštine Grada, kao i skupštinskog rukovodstvo da se uozbilje i da hitno rade ono za šta su plaćeni. Sazovite sjednicu, Banja Luka i njeni građani zaslužuju budžet – poručila je Savić-Banjac.

Nastavi čitati

Aktuelno