Region
Tompson i ustaški poklici u CENTRU GRADA – Nobilo UDARIO na Plenkovića!
Poznati hrvatski advokat Ante Nobilo jedan je od rijetkih koji je javno osudio održavanje koncerta Marka Perkovića Tompsona u centru Zagreba, nazvavši to „ustaškim dernekom“, a odgovornima za fašizaciju hrvatskog društva označio je gradsku vlast i HDZ premijera Andreja Plenkovića.
“Jedna od značajnijih propratnih pojava koncerta je otvoreni ustaški dernek u najstrožem centru Zagreba. Mladići i djevojke u crnim majicama na kojima neki od njih nose natpis ‘za dom spremni’. Drugi izgovaraju taj fašistički pozdrav. Ore se pjesme koje slave ustaške koljače – Juru Francetića i Rafaela Bobana, komandanta ‘Crne legije’. Policija promatra i ne reagira. Utisak je legalnosti tih istupa. Događalo se nešto nezamislivo. Prvi put nakon 1945. godine u centru Zagreba, a onda i na javnom skupu pred 500.000 građana, kroz najsnažniji mogući razglas zaorio se fašistički pozdrav ‘za dom spremni’, a reakcija nije bilo. Ministri i predsjednik Sabora Jandroković se nisu digli i napustili koncert“, naveo je Nobilo.
Za Nobila je to sažet prikaz rezultata rada s mladima u hrvatskom društvu.
“To moralno potonuće hrvatskog društva rezultat je lošeg obrazovnog sustava, ustava, političkih vrludanja i dvoličnosti državnih elita, djelovanja Katoličke crkve koja relativizira fašiste pokušavajući da kupi svoju bolju povijest. Zornije nego ikada dobili smo uvid u segment hrvatskog društva – neobrazovan, podložan manipulaciji, bez empatije za žrtve lažnog hrvatstva kroz povijest“, naveo je Nobilo uz preporuku onima koji zaista ne znaju da pregledaju istorijske nacističke skupove iz 30-ih godina prošlog vijeka.
Nobilo se zapitao i „ko je kriv za apsolutnu fašizaciju/ustašizaciju hrvatskog društva“, primijetivši da je „malo nevinih“ i da je to „ono što zabrinjava“.
Njegov zaključak je da su za organizaciju Tompsonovog koncerta odgovorni Grad Zagreb, odnosno gradonačelnik, ali i HDZ na čelu sa premijerom Andrejom Plenkovićem, koji je politički stao iza relativizacije ustaškog pozdrava u vidu „dvostrukih konotacija“.
“Ne, premijeru Plenkoviću. Ne postoje dvostruke konotacije ZDS. ZDS je bio i ostao jedino i isključivo ustaški, fašistički pozdrav. Svi koji su ZDS koristili u ratu, a i danas, koriste ga isključivo, samo zato jer je to ustaški pozdrav“, kaže Nobilo.
Vladu Plenkovića pozvao je da se ugleda na Austriju, koja je „za dom spremni“ i ostale slične parole zabranila i propisala kaznu od 10.000 evra.
Nobilo smatra da se vlast i lijeva opozicija takmiče u dodvoravanju Tompsonu ćutanjem na „silovitu ustašizaciju“ hrvatskog društva.
“Svi su impresionirani time što se u Zagrebu održao najmasovniji koncert sa plaćenim kartama. Smatram da će to odjeknuti svijetom, a ne shvataju da će paralelno s tom informacijom otići i informacija o fašizaciji hrvatskog društva, a to će ostaviti dublji trag u doživljaju hrvatske države i hrvatskog društva“, zaključio je Nobilo, prenio je Tanjug sa hrvatskog portala Dnevnik.
Region
MISTERIOZNA ZARAZA U SJEVERNOJ MAKEDONIJI: Više od 1.400 ljudi završilo u bolnici
Zdravstvene vlasti Sjeverne Makedonije proglasile su epidemiju gastroenteritisa na području opštine Gostivar nakon što je premašen nedjeljni prag oboljelih, dok je u posljednja 24 časa najveći broj građana do sada zatražio medicinsku pomoć u gradskoj bolnici “Ferid Murad”.
Epidemiološko odjeljenje Centra za javno zdravlje Tetovo, jedinica u Gostivaru, prijavilo je epidemiju na teritoriji opštine zbog povećanog broja oboljelih od gastroenteritisa, navodi Telma.
“Zbog povećanog broja oboljelih od gastroenteritisa i prekoračenja nedjeljnog limita, prijavljujemo epidemiju na području opštine Gostivar. Posljednjih nekoliko dana bilježimo povećanje broja oboljelih”, izjavila je u nedjelju epidemiološkinja Zorica Zafirovska iz gostivarskog epidemiološkog odjeljenja.
Situacija zahtjeva oprez
Epidemiološke analize su i dalje u toku, a iako se broj prijavljenih slučajeva smanjuje, zdravstvene službe ocjenjuju da situacija i dalje zahtjeva oprez i pozivaju građane na saradnju sa medicinskim i epidemiološkim ekipama.
“Još ne znamo uzrok, odnosno uzročnik nam još nije poznat. Ispitivanja su u toku i čekamo rezultate kako bismo utvrdili o čemu je riječ. Redovno pratimo stanje, sprovodimo epidemiološke nadzore i razgovaramo sa oboljelim pacijentima”, rekla je Zafirovska.
Analiza uzoraka vode uzetih sa četiri lokacije u Gostivaru u noći između četvrtka i petka gotovo je završena i radi se o fizičko-hemijskim i mikrobiološkim analizama, a rezultati će biti dostavljeni javnom tužilaštvu, ali ne i javnosti, zbog interesa istrage.
Za nedjelju dana 1.400 građana tražilo ljekarsku pomoć
Od ponedjeljka, kada je prema navodima uprave bolnice zabilježen prvi pacijent, do danas je više od 1.400 stanovnika Gostivara zatražilo ljekarsku pomoć.
Ministarstvo zdravlja Sjeverne Makedonije pozvalo je građane da poštuju zvanične preporuke, održavaju redovnu higijenu ruku, a osobe sa povraćanjem, dijarejom, povišenom temperaturom ili znacima dehidracije da se blagovremeno jave ljekaru.
Na snazi ostaje odluka Agencije za hranu i veterinarstvo kojom je zabranjena upotreba vode iz gradskog vodovoda u Gostivaru, piše Tanjug.
Region
DRAMA NA HRVATSKOM LJETOVALIŠTU: Ženu udario grom dok je nosila suncobran
Žena je teško povrijeđena nakon što ju je danas, 20. jula, u jednom kampu na ostrvu Krk u Hrvatskoj udario grom, a nakon reanimacije na mjestu događaja helikopterom je prevezena u Klinički bolnički centar Rijeka.
Pomoć joj je odmah pružio spasilac koji se zatekao u blizini i započeo reanimaciju, nakon čega je helikopterom hitno transportovana u riječki KBC.
Iz KBC-a Rijeka potvrdili su za 24.sata.hr da je pacijentkinja primljena.
“Obrađena je i trenutno se nalazi u jedinici intenzivnog liječenja, gdje se sprovode svi potrebni postupci liječenja”, naveli su iz bolnice.
Region
HAOS NA JADRANU: Oluja poharala kamp, helikopter evakuisao povrijeđene
Dvije osobe povrijeđene su jutros, 19. jula, na Lošinju nakon što je oluja prošla kroz kampove Lopari i Rapoča, objavila je Vatrogasna zajednica Primorsko-goranske županije.
Prema objavi vatrogasaca, oluja je kampove pogodila oko 4.30.
Počupano oko 50 borova
Vatrogasci navode da je pijavica počupala pedesetak borova, koji su pali na automobile, kamp-prikolice i šatore.
Dvije povrijeđene osobe prevezene su helikopterom u KBC Rijeka.
Na terenu su 22 vatrogasca sa šest vozila.
“Iako smo svi priželjkivali miran vikend, priroda je rekla drugačije”, objavila je Vatrogasna zajednica PGŽ.
-
Društvo2 dana agoPLATA IZ SNOVA: Radnik iz Banjaluke za mjesec dana zaradio 288.412 KM
-
Politika12 sati agoKO JE SLJEDEĆI NA DODIKOVOJ LISTI ZA ODSTREL? Unutrašnji obračuni u SNSD-u koji se više ne mogu sakriti.
-
Politika1 dan agoGOSPODAR PRAZNIH SELA: Mit o vođi i stvarnost koja neumoljivo odlazi
-
Hronika11 sati agoNATAŠA MILJANOVIĆ ZUBAC IZNIJELA TEŠKE OPTUŽBE! Tvrdi da je dokumentaciju predala tužilaštvu i poručuje: “Čekam hapšenja”
-
Politika12 sati agoBORENOVIĆ OŠTRO OSUDIO NAPAD: Nasilje nad srpskim povratnicima ne smije ostati nekažnjeno
-
Društvo2 dana agoNESVAKIDAŠNJI ULOV: Trebinjac za jedan dan uhvatio tri zmije, jedna duža od dva metra
-
Društvo2 dana agoUIO OBJAVILA LISTU: Ovo je firma iz Republike Srpske među najvećim poreskim dužnicima
-
Hronika1 dan agoJEZIVI PRIZORI: Vatrogasci spasavali djevojku iz BiH iz potpuno smrskanog vozila
