Connect with us

Svijet

TRAGEDIJA U ŠPANIJI: Ovo je tek početak, najgore tek dolazi

Katastrofalne poplave u Španiji, koje su odnijele desetine života i pričinile ogromnu materijalnu štetu, potopile su gradove, odnijele mostove i ostavile hiljade ljudi bez domova.

Obilne kiše u regijama kao što su Katalonija i Valensija pretvorile su puteve u rijeke i dovele službe za spasavanje na granicu izdržljivosti. Iako Španiji poplave nisu nepoznanica, stručnjaci sve više ukazuju na klimatske promjene kao na katalizator intenziteta i učestalosti ovih događaja. Pitanje sada nije samo kako ćemo se oporaviti od ove katastrofe, već kako ćemo se pripremiti za sljedeću.

Da bi razumjeli kako klimatske promjene utiču na ekstremne vremenske prilike poput nedavnih poplava u Španiji, naučnici razmatraju dva osnovna faktora: topliji vazduh i porast temperature mora. Topli vazduh zadržava više vlage, što znači da oluje imaju veći potencijal da stvore jaku kišu. U međuvremenu, porast temperature mora doprinosi stvaranju snažnih oluja i može ih pojačati prije nego što stignu na kopno.

Međuvladin panel za klimatske promjene (IPCC), vodeći autoritet za nauku o klimi, upozorio je da se očekuje da će ekstremne padavine postati sve češće i intenzivnije. Ovo posebno važi za južnu Evropu, gdje ravnoteža između sušnih i vlažnih perioda postaje sve nestabilnija. Isti regioni koji pate od jakih suša sada se pripremaju za poplave, jer klimatske promjene pogoršavaju prirodne cikluse suše i padalina.

Španske poplave samo su posljednja u nizu klimatskih katastrofa koje su potresle svijet. U julu 2023. šumski požari bez presedana zahvatili su dijelove Evrope, podstaknuti rekordnim toplinskim talasima koji su vatrogascima gotovo potpuno onemogućili da obuzdaju plamen. Hiljade stanovnika i turista je bilo prisiljeno da se evakuiše, a čitavi pejzaži su ostali spaljeni. Opet, nauka povezuje ove ekstremne vrućine sa klimatskim promjenama, jer toplije temperature isušuju vegetaciju, stvarajući žarište za požare.

U avgustu su Sjedinjene Američke Države imale svoj udio u klimatskim katastrofama s uraganom Debi, koji je stigao na Floridu. Oluja je donijela olujne udare koji su potopili zajednice i oštetili infrastrukturu u nekoliko država. Kako se Meksički zaljev zagrijava, naučnici predviđaju da će uragani nastaviti da postaju jači i destruktivniji, ugrožavajući zajednice duž obala svakom novom sezonom.

Dalje na istoku, Pakistan i Indija sve češće se suočavaju sa rekordnim monsunskim kišama koje izazivaju velike poplave, uništavajući domove, polja i infrastrukturu i raseljavaju milione ljudi. I ovdje su naučnici primijetili da su klimatske promjene uzrokovane ljudskim djelovanjem intenzivirale kiše, pri čemu su toplije temperature uticale na cikluse monsuna i nivo vlage.

Naučni konsenzus je jasan: klimatske promjene preoblikuju naš svijet na vidljive i sve smrtonosnije načine. Istraživanja pokazuju da su naše emisije stakleničkih plinova pokrenule lančanu reakciju zagrijavanja koja čini suše sušnijim, oluje jačim, a poplave još obimnijim. Ovo nije problem daleke budućnosti – to se dešava sada. Gradovi širom svijeta bore se sa “stogodišnjim katastrofama” koje se sada dešavaju svakih nekoliko godina.

Za mnoge stručnjake, ova upozorenja nisu samo priprema za sljedeću veliku oluju, ona se odnose na podsticanje hitnih akcija za smanjenje emisija, prelazak na obnovljivu energiju i implementaciju zaštitnih mjera za zajednice. Bez značajnih promjena, upozoravaju naučnici, poremećaji kojima svjedočimo danas su vjerovatno samo početak.

Dok Španija tuguje za žrtvama i priprema se za dugotrajan proces obnove, šira slika je neosporna: klimatske promjene su tu i već preoblikuje naše krajolike i prijeti životima, što i do sada najskepričnije negatore klimatskih promjena tjeraju na razmišljanje.

Svijet

PUTIN “BRIKS ne radi ni protiv koga i NE PREDSTAVLJA INSTRUMENT protiv Zapada”

BRIKS ne radi ni protiv koga i ne predstavlja instrument protiv Zapada, izjavio je ruski predsjednik Vladimir Putin.

“BRIKS nije sredstvo za suprotstavljanje Zapadu, mi ne radimo ni protiv koga, radimo za svoje interese, za interese članica ove organizacije. Ne gradimo nikakvu agendu konfrontacije u okviru BRIKS-a”, rekao je Putin na godišnjoj konferenciji za novinare.

On je dodao da se mnogo zemalja zanima za razvoj BRIKS-a, jer se sve odluke ove organizacije donose konsenzusom.

Putin je rekao da za sada nema planova za formiranje sjedišta BRIKS-a.

Nastavi čitati

Svijet

IZGLEDA BAR 10 GODINA STARIJE! Tramp šokirao promjenom imidža (VIDEO)

Novoizabrani američki predsjednik SAD Donald Tramp „užario“ je društvene mreže, nakon što se na susretu s fanovima u golf klubu na Floridi pojavio sa novom frizurom.

Naime, u utorak je imao kratku zalizanu firizuru. Novi izgled bio je popriličan kontrast u odnosu na frizuru koju ima već godinama.

Nije jasno je li Tramp trajno promijenio imidž ili je samo odabrao opušteniju frizuru dok je provodio vrijeme u klubu. Bez obzira na to, korisnici društvenih mreža bili su šokirani promjenom. Jedan se korisnik čak našalio da će požuriti u salon i „tražiti izgled Trampa 2025”, prenosi Avaz.

Kratki video od 21 sekunde, podijeljen na platformi X, pokazao je trenutak kada je Tramp u utorak predstavio novi izgled.

Novoizabrani predsjednik nosio je odjeću za golf, uključujući polo majicu, a u ruci je držao crvenu kapu. Tramp je, ispraćen aplauzom, upitao okupljene:

„Zabavljaju li se svi?”

Pitanje je dočekano burnim klicanjem.

Nastavi čitati

Svijet

POTPUNO OČEKIVANO! Vlasnik TEMU najbogatiji čovjek u Kini

Ko je vlasnik trenutno najpopularnije stranice na svijetu “Temua”?

Ime Kolina Huang ili naziv kompanije PDD Holdings ne znači mnogo građanima Srbije, a nije preterano poznato ni u svijetu. Međutim, platforma za internet kupovinu Temu je globalno poznata, a i u Srbiji u velikoj mjeri osvaja tržište internet kupovine.

Ko Lin Huang, osnivač kineske grupe PDD Holdings, koja je vlasnik popularne diskonte platforme za e-trgovinu Temu, najbogatija je osoba u Kini po rangu listi milijardera koju je objavila agencija Blumberg.

PDD Holdings je osnovao firmu “Pinduoduo” koja je 2015. godine započela prodaju u Kini sa konceptom velikog asortimana izuzetno jeftinih proizvoda.

Za međunarodnu trgovinu grupa ima zasebnu aplikaciju Temu koja je veoma uspešna, ali je na nišanu nekoliko država zbog nepropisne trgovinske prakse. Bogatstvo Kolina Huana (44) procenjeno je na 48,6 milijardi dolara (44,5 milijardi evra), prema Blumbergovoj rangi listi.

On je najbogatija osoba u Kini i zauzima 25. mjesto u svijetu. Huang, nekada zaposlen u Guglu, sada je ispred kralja mineralne vode Žonga Šanšana, koji je 2021. godine postao najbogatija osoba u Kini, zahvaljujući svom sve prisutnom brendu “Nongfu Spring”.

Šef giganta internet i video igara Tencenta, Ma Huateng, na trećem je mjestu sa 42,4 milijarde dolara (38,8 milijardi evra). Za njim je sa 42,2 milijarde dolara osnivač BiteDancea Žang Iiming koji se upravo povlači iz grupe koja ima popularnu aplikaciju TikTok.

Firma Pinduoduo uživa sve veći uspeh u svojoj zemlji dok Kinezi smanjuju potrošnju i okreću se jeftinim proizvodima zbog usporavanja privrede i visoke nezaposlenosti među mladima.

Međunarodna verzija te firme, aplikacija Temu, brzo jača u Evropi, gdje je udruženja optužuju za manipulaciju korisnicima interneta i kršenje propisa. Od maja, Temu je pod pojačanom kontrolom Evropske unije.

Nastavi čitati

Aktuelno