Connect with us

Hronika

TRAGIČNO UGAŠEN ŽIVOT: Kolege i profesori oprostili se od Nemanje

Mladi policijski službenik i student Pravnog fakulteta, Nemanja Alempić (25), tragično je izgubio život u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila u mjestu Ugljevička Obrijež kod Ugljevika.

Nesreća se desila u ranim jutarnjim časovima 11. maja kada je Alempić, vozeći automobil marke “Golf“, pod još uvijek nerasvijetljenim okolnostima izgubio kontrolu nad vozilom i sletio sa puta.

Iako su ljekarske ekipe brzo reagovale, mladom policajcu nije bilo spasa, a vijest o njegovoj preranoj smrti u dvadeset petoj godini života duboko je potresla njegovu rodnu Bijeljinu, ali i Brčko gdje je gradio svoju akademsku budućnost.

Brčko i okolina zavijeni su u crno nakon tragične vijesti o preranoj smrti Nemanje Alempića, mladog čovjeka čiji je životni put prekinut u trenutku kada je najviše obećavao.

Vijest o saobraćajnoj nesreći u kojoj je Nemanja izgubio život ostavila je u nevjerici njegovu porodicu, radne kolege iz policije, ali i akademsku zajednicu Univerziteta “Privredna akademija“ Brčko, gdje je Nemanja bio uzoran student Pravnog fakulteta.

Nemanja je uspješno balansirao između izuzetno zahtjevnog posla i akademskih obaveza. Kao aktivni pripadnik policije, svakodnevno je brinuo o bezbjednosti svojih sugrađana na terenu, dok je u studentskoj klupi sa velikim žarom izučavao pravne nauke, želeći da se dodatno usavrši u svojoj profesiji.

Pored nespornog truda koji je ulagao u posao i studije, privatno je bio maksimalno posvećen svojim najmilijima, gradeći dom ispunjen ljubavlju i toplinom za svoju mladu porodicu, kojoj će zauvijek ostati najveći ponos.

“Bio je čovjek časti, pristojnosti i velikog srca“

Gubitak mladog studenta duboko je potresao rukovodstvo i profesore Univerziteta, koji o Nemanji govore s ogromnim poštovanjem.

Dekan Pravnog fakulteta prisjetio se svojih prvih susreta s Nemanjom i njegovim bratom, koji su zajedno upisali pravo:

– Kao profesor na Pravnom fakultetu prvi put sam za našeg Necu čuo kao za dvojicu braće Alempić koji su upisali pravo. Rekli su mi: ‘Jedan je već aktivni policajac, a drugi želi to da bude.’ Zaključio sam, kao nekadašnji policajac – braća vole službu, to moraju biti odlični studenti, a prije svega ljudi – rekao je dekan i dodao:

– Komunicirajući s njim kroz nastavu, vidio sam da je Nemanja jako odgovoran i ozbiljan student, porodičan čovjek kojeg interesuju pravne nauke vezane za njegov posao. Razmišljao sam – pa on hoće da obavlja posao policajca najbolje moguće! U našim diskusijama, Nemanja je ispoljavao nevjerovatno razumijevanje čak i prema prekršiocima zakona, govoreći: ‘Profesore, i oni su ljudi’. Raspravljali smo o potrebi da se ti prekršioci poprave, da i oni imaju ljudska prava… Ponovo i na kraju – i oni su ljudi. Neco je bio aktivan i radan student. Sjećam se pravne klinike, gdje hrabro, kao student, daje izjavu novinarima… To je bio naš Neco. Neka ti Bog dušu prosti.

Od Nemanje se biranim riječima oprostila i prorektor za akademska pitanja Univerziteta “Privredna akademija” Brčko, Esma Hasanbašić.

Ona je istakla da odlazak mladog čovjeka uvijek ostavlja tišinu koju je teško opisati riječima, posebno kada je riječ o nekom ko je bio toliko posvećen porodici, službi i obrazovanju.

– Nemanja nije bio samo student našeg univerziteta. Bio je mladi policajac, čovjek odgovornosti i časti, suprug koji je tek započeo bračni život i otac male kćerkice kojoj će njegovo ime i ljubav ostati trajna snaga i uspomena – navela je prorektor Hasanbašić, dodajući da će ga svi pamtiti po njegovoj mirnoći, pristojnosti i želji da gradi bolju budućnost za svoju zajednicu.

U ime Univerziteta i u svoje lično ime, uputila je najdublje saučešće porodici i kolegama:

– Dragi Nemanja, hvala ti na svemu. Neka ti je vječni mir i slava.

Stihovi u suzama

Možda najemotivniji oproštaj stigao je od onih s kojima je Nemanja dijelio studentske klupe.

Slomljeni tugom zbog gubitka iskrenog druga, studenti Pravnog fakulteta napisali su pjesmu u znak poštovanja i vječne ljubavi prema svom “Neci”.

Pročitajte ove dirljive stihove koji slamaju i najtvrđa srca:

“Studenti studentu

Tog kobnog jutra žurio si kući,

ni slutio nisi da će srce stati i pući.

žurio si u zagrljaj porodice svoje,

al’ sudbina nekad uzme najbolje.

Veliku nepravdu doživjesmo svi,

zašto, druže, tako rano ode nam ti?

čast mi je što sam poznavao tebe i tvoje,

iako je danas pretužno srce moje.

Poslije tebe ostade veliki bol i tuga,

to najbolje zna onaj ko izgubi prijatelja i druga.

Pamtićemo te po dobroti,

čistom srcu, hrabrosti, osmijehu i ljudskom obrazu.

Vidjećemo se jednog dana na nekom boljem svijetu,

počivaj u miru, druže, i neka te anđeli prate u letu”.

Nemanja Alempić ostavio je neizbrisiv trag u srcima svih koji su ga poznavali, kao uzoran policajac, predan student, ali prije svega kao dobar i plemenit čovjek, piše ATV.

Hronika

BORBA ZA ŽIVOT NAKON TEŠKE NESREĆE: Vozač na respiratoru, ljekari prate stanje

 Vozač automobila BMW-a iz Prijedora inicijala A. V. životno je ugrožen i priključen je na respirator nakon što je teško povrijeđen u udesu na magistralnom putu Prijedor – Sanski Most, a hospitalizovan je u Klinici za anesteziju i intenzivno liječenje UKC-a Republike Srpske.

Pacijent je priključen na aparat za mehaničku ventilaciju, a sve dalje prognoze su neizvjesne, rečeno je Srni iz ove zdravstvene ustanove.

Iz Policijske uprave Prijedor danas je saopšteno da su tri lica teško povrijeđena, a jedno lakše u sinoćnjoj saobraćajnoj nezgodi na magistralnom putu Prijedor – Sanski Most u Oštroj Luci.

Teško su povrijeđeni vozač BMW-a A. V, kao i dva lica iz Sanskog Mosta koja su bila u automobilu “pežo”, dok je vozač S. B. zadobio lakše povrede. /

Nastavi čitati

Hronika

TEŠKA SAOBRAĆAJNA NESREĆA: Četvoro povrijeđenih, vozač hitno prebačen na UKC RS!

U saobraćajnoj nezgodi koja se desila sinoć, 12. juna, u Oštroj Luci povrijeđene su četiri osobe, a jedan vozač zbog teških povreda prevezen je na Univerzitetski klinički centar Republike Srpske.

Kako je saopšteno iz Policijske uprave Prijedor, nezgoda se desila oko 23.15 na magistralnom putu Prijedor – Sanski Most.

“Uviđajem na licu mjesta utvrđeno je da su u saobraćajnoj nezgodi učestvovali A.V. iz Prijedora upravljajući vozilom marke BMW i S.B. iz Sanskog Mosta upravljajući vozilom pežo u kojem su se nalazila još dva lica iz Sanskog Mosta”, saopštila je policija.

Vozač A.V., ako dodaju, prevezen je na UKC RS.

“Teške tjelesene povrede zadobili su putnici u vozilu pežo, dok je vozač S.B. lakše povrijeđen”, ističu oni.

Iz Policijske uprave Prijedor apeluju na sve učesnike u saobraćaju da poštuju saobraćajna pravila i propise, da se pridržavaju ograničenja brzine kretanja i ne upravljaju vozilom pod dejstvom alkohola ili drugih psihoaktivnih supstanci.

Nezavisne

Nastavi čitati

Hronika

SRBIJA ZAVRŠILA, SRPSKA KASNI: Autoput Rača-Bijeljina još nije završen

Dionica auto-puta Bijeljina – Brčko dio je buduće putne mreže na relaciji Beograd-Bijeljina-Brčko-Banjaluka-Sarajevo. Prvobitno, radovi su počeli na dionicama Rača – Bijeljina u Republici Srpskoj i Sremska Rača – Kuzmin u Srbiji. Srbija je svoju dionicu kao i most na rijeci Savi završila. Ostale su finese na samoj samobraćajnici. Republika Srpska opet kaska.

Nacionalni san da se spoji sa Srpskom, Srbija je ostvarila. Republika Srpska još uvijek sanja, priznaje i šef Autoputeva Radovan  Višković.

-Nažalost, ako bi poštovali sve ono što se napiše na papiru taj autoput je trebalo da bude već završen. Nije! Prolongirano je još nekih godinu dana- rekao je Radovan Višković nedavno tokom obilježavanja 17 godina rada “Autoputeva Republike Srpske”.

Ogorčenje zbog traljavosti i u Beogradu. Iako su dali veći dio para i u potpunosti platili zajednički most na Savi, rezultata nema, naveo je nedavno bivši diplomata Draško Aćimović.

-Znam da je u Srbiji ekstremno nezadovoljstvo zbog ovoga.

Posljednje prolongiranje uslovila je naknadno definisana petlja Brodac, a probleme prave i dalekovodi. Višković kaže da su se radovi ubrzali. Trenutno se završavaju nasipi, cementna stabilizacija, težišne grede na dva mosta. Narod Semberije nestrpljiv.

-Naša Velika Obarska je tu bila u slijepom kolosjeku. Sada kad dođe autoput doprinosi da dođemo u neku civilizaciju prema svjetskim standardima- rekao je jedan od stanovnika ovog sela kroz koje prolazi buduća trasa.

-Da budem iskren kod nas se u svemu treba množiti sa jedan i po kada se proglase rokovi. Mi u svemu kasnimo.

Građani navode da Srpska ne može da se poredi sa Republikom Srbijom.

-Oni su jača država od Republike Srpske. I ovo što naši rade, vjerujem da imaju dobru volju da to i završe.

Iz sela uz buduću sembersku žilu kucavicu vjeruju da će veza sa Srbijom donijeti privredni razvoj, ujedno i nova radna mjesta.

-Očekujem ovdje da nam budu industrijske zone tri i četiri. Dolazak novih investitora, zapošljavanje mladih generacija da ne bi išli da se potucaju po inostranstvu- rekao je predsjednik MZ Velika Obarska Predrag Spasojević.

Bijeljina je prvi grad u Republici Srpskoj koji će autoputem biti povezan sa Srbijom. Opozicioni poslanici u Narodnoj skupštini iz ovog grada saglasni da ovo nije jedina dionica i projekat koji kasni. SDS-ov Tomica Stosjanović pita šta bi bilo da Srbija nije uključena.-

-Dobro je da se krene, pa sad, kad god da se završi. Bitno je naglasiti da se svi ovi projekti grade iz kredita. Cijene su veće u odnosu na cijene iz okruženja. Ovaj put košta oko 15 miliona po kilometru dok je kilometar autoputa u Srbiji desetak miliona.”

Poslanik PDP-a Slaviša Marković naglašva da je cjelokupnu vrijednost ovog projekta Vlada Srpske bacila na sumnjive investitore poput Serdarova, te da nisu isti motivi Vlade SNSD-a i Beograda kada je u pitanju gradnja autoputa.

-Vlast Republike Srpske želi da se to gradi što duže da se što duže iz njega sredstva izvlače. Samo po osnovu reklama ove godine “Autoputevi Srpske” daju milion KM. To je pokazatelj da njima treba da ovaj projekat traje godinama.

20 km brze veze Bijeljine sa maticom koštaće skoro 300 miliona KM. Na glavnoj trasi nalazi se devet objekata. Biće to klasičan profil, sa dva kolovoza projektovane brzina kretanja do 130 km/h.

Da automobili projure tom brzinom ovuda trebalo je još u septembru 2025. To je obećano 2022. prilikom polaganja kamena temeljca.

Pomjereno je za 2026. Postoje indicije da bi ove godine, vjerovatno pred izbore, moglo da se otvori samo sedam kilometara. Ostatak od 13 kilometara, navodno u jesen 2027.

BN

Nastavi čitati

Aktuelno