Connect with us

Svijet

TRAMP NA MOLITVENOM DORUČKU “Počinje ZLATNO DOBA AMERIKE, moja zaostavština biće MIR”

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp poručio je danas na Molitvenom doručku u hotelu Hilton u Vašingtonu, da sada počinje “zlatno doba Amerike” i da će njegova zaostavština biti mir.

On je okupljenima rekao da je srećan što poslije “četiri duge i mračne godine” ponovo prisustvuje takvom skupu.

Tramp je istakao da su temelj Amerike tri jednostavne riječi: “u Boga vjerujemo”, piše Bi-Bi-Si (BBC).

On je govorio o atentatu na njega u Pensilvaniji prošle godine tokom preizborne kampanje, rekavši da je taj događaj “promijenio nešto u njemu” i da sad ima “snažnija osjećanja” u vezi svoje vjere.

“To je promijenilo nešto u meni. Osjećam se mnogo jače. Vjerujem u Boga, ali osjećam se mnogo snažnije u vezi toga. Nešto se desilo”, rekao je Tramp.

On je najavio da će naredna godina biti posebna, jer će SAD biti domaćin Svjetskog prvenstva u fudbalu i obeležiće 250 godina postojanja, dodajući da će tom prilikom biti priređena “velika proslava”.

“Zlatno doba Amerike je zvanično počelo. Optimizam raste, nada se vraća”, naglasio je Tramp.

Govoreći o situaciji na Bliskom istoku, Tramp je preuzeo zasluge za prekid vatre između Izraela i Hamasa koji je stupio na snagu 19. januara.

Izrazio je želju da njegova najveća politička zaostavština bude poznata po “miru i jedinstvu”.

“Kada sam napustio Bijelu kuću, nije bilo ratova. Kada sam se vratio, izbili su sukobi između Rusije i Ukrajine, a Bliski istok je eksplodirao”, rekao je Tramp.

Tom prilikom, Tramp je zamolio članove porodica izraelskih talaca u publici da ustanu i poručio im da ih SAD “drži u svojim srcima” i da kao predsjednik, neće spavati dok se svaki talac ne vrati svojoj porodici.

Tramp nije pominjao svoje ranije izjave o planovima SAD za “preuzimanje” Gaze.

Nakon govora, napustio je skup uz aplauz prisutnih.
Nezavisne

Svijet

“NEĆU AUTO KOJEG JE DIZAJNIRAO IDIOT!” Senator prodaje Teslu zbog Maska

​Demokratski senator iz Arizone Mark Keli saopštio je da se rješava svog automobila marke Tesla zbog uloge Ilona Maska u smanjenju budžeta i otpuštanju radnika.

“Svaki put kad u posljednjih 60 dana uđem u ovaj auto, sjetim se koliko štete Ilon Mask i (američki predsjednik) Donald Tramp nanose našoj zemlji”, rekao je Keli u video-snimku, koji je objavio na mreži Iks.

Keli je dodao da ne želi da vozi automobil kojeg je “izgradio i dizajnirao idiot”.

Sukob između Kelija i Maska počeo je nakon što je Mask, odgovarajući na Kelijeve poruke o njegovom putovanju u Ukrajinu i kritikama Donalda Trampa u vezi sa vojnom pomoći Ukrajini, nazvao senatora “izdajnikom”.

Mask još uvijek nije komentarisao Kelijeve izjave, ali je na društvenim mrežama postavio pritužbe zbog vandalizma na čijoj su se meti našli “Teslini” proizvodi i prodavnice, uporedivši te akcije sa Kristalnom noći, napadima na Jevreje u Njemačkoj 1938. godine, prenosi “b92“.

Nastavi čitati

Svijet

MORA IMATI GARANCIJU! Otkriveno šta će tačno PUTIN tražiti od TRAMPA!

Rusija će zahtevati čvrste garancije za mir u Ukrajini, izjavio je zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško.

Gruško je rekao za list Izvestija da će Rusija zahtevati neutralan status Ukrajine i odbijanje zemalja članica NATO-a da je prihvate kao članicu Alijanse.

– Ako govorimo o mirnom rešavanju sukoba u Ukrajini, onda će on, naravno, imati spoljnu konturu. Zahtevaćemo da čvrste bezbednosne garancije postanu deo ovog sporazuma…Što se tiče razgovora, oni se, naravno, danas ne vode, jer nema pregovora – naveo je Gruško, prenele su RIA Novosti.

U Saudijskoj Arabiji održan je pre nekoliko dana sastanak američke i ukrajinske delegacije. Kancelarija ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog objavila je zajedničku izjavu Kijeva i Vašingtona nakon razgovora u kojoj se navodi da Ukrajina pristaje na predlog SAD o 30-dnevnom prekidu vatre koji može biti produžen dogovorom strana.

U dokumentu se takođe navodi da će SAD odmah ukinuti pauzu u razmeni obaveštajnih podataka i nastaviti vojne isporuke Ukrajini. Pomoćnik ruskog predsednika Jurij Ušakov rekao je da predlog o 30-dnevnom prekidu vatre treba da bude finalizovan uzimajući u obzir interese Rusije.

On je takođe rekao da će prekid vatre biti privremeni predah za ukrajinsku vojsku. Ušakov je podsetio da Rusija teži dugoročnom mirnom rešenju u Ukrajini koje uzima u obzir interese Moskve. On je napomenuo da će zvanični stav u vezi sa privremenim prekidom vatre u Ukrajini koji su predložile SAD formulisati ruski predsednik Vladimir Putin.

Putin je rekao 13. marta da nije saglasan sa predlogom SAD da se okončaju borbe u Ukrajini, ali da prekid vatre mora da dovede do dugoročnog mira i da se pozabavi osnovnim uzrocima krize. Putin nije isključio mogućnost da sa američkim predsednikom Donaldom Trampom razgovara o prekidu vatre u Ukrajini.

Nastavi čitati

Svijet

DA LI JE NA POMOLU VELIKO POMIRENJE? Tramp najavljuje razgovor sa Putinom o okončanju rata

Američki predsjednik Donald Tramp najavio je da će sutra razgovarati sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom o mogućem okončanju trogodišnjeg sukoba u Ukrajini, nakon pozitivnog ishoda razgovora američkih i ruskih zvaničnika u Moskvi.

“Razgovaraću sa predsjednikom Putinom u utorak. Mnogo posla je obavljeno tokom vikenda. Želimo da vidimo da li možemo da okončamo ovaj rat. Možda možemo, možda ne, ali mislim da su šanse dobre”, rekao je Tramp tokom ljeta od Floride do Vašingtona. Tramp će pokušati da dobije Putinovu podršku za predloženi 30-dnevni prekid vatre koji je Ukrajina prihvatila prošle nedjelje.

“Već govorimo o podjeli resursa”

Na pitanje o kakvim bi ustupcima moglo da se razgovara sa Putinom, Tramp je rekao: „Razgovaraćemo o teritoriji. Razgovaraćemo o elektranama… već smo mnogo toga detaljno razgovarali sa obe strane, Ukrajinom i Rusijom. Već razgovaramo o tome, o podeli određenih resursa (između Ukrajine i Rusije, op. a.)“.

Američki državni sekretar Marko Rubio i ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov razgovarali su prekjuče o „sljedećim koracima” u predloženom prekidu vatre u Ukrajini, prenosi Politiko.

O čemu su se dogovorili Amerikanci i Ukrajinci i kako je Putin reagovao?

Podsjetimo, na nedavnom sastanku u Džedi delegacije SAD i Ukrajine dogovorile su nekoliko ključnih tačaka, uključujući privremeni prekid vatre na 30 dana, uz mogućnost produženja ako se i Rusija i Ukrajina slože. SAD su takođe potvrdile nastavak vojne i obavještajne pomoći Ukrajini, čime je okončana prethodna pauza u slanju vojne pomoći i razmjeni bezbjednosnih podataka.

Reagujući na ove sporazume, Vladimir Putin je izrazio opreznu podršku predlogu o prekidu vatre, ali je naglasio da je potreban dodatni dijalog da bi se obezbijedio dugoročni mir i „riješili uzroci sukoba”. Invaziju na Ukrajinu, podsetimo, Putin je lično naredio prije više od tri godine.

On je rekao i da bi Ukrajina mogla da iskoristi prekid vatre za mobilizaciju i jačanje vojnih kapaciteta i upitao kako će se pratiti primjena primirja na frontu dugom 1.300 kilometara.

Nastavi čitati

Aktuelno