Svijet
TRAMP O OPERACIJI “EPSKI BIJES”! “Odgovor će biti kakav svijet nije vidio”
Američki predsjednik Donald Tramp rekao je da američka operacija “Epski bijes” protiv Irana “vrlo dobro napreduje – ispred roka”, tokom telefonskog razgovora s Džoom Kernenom iz “CNBC” u nedjelju.
“To je vrlo nasilan režim, jedan od najnasilnijih režima u istoriji. Radimo svoj posao ne samo za sebe već i za svijet. I sve je ispred roka”, dodao je Tramp.
Opisujući “potencijalni pomak od sukoba”, Tramp je rekao Kernenu da to zavisi o mnogim varijablama, ali da se stvari kreću u pozitivnom smjeru.
“Stvari se trenutno razvijaju na vrlo pozitivan način, vrlo pozitivan način”, rekao je Tramp.
Kasnije tog dana, Tramp je dao intervju Džeki Heinrih iz “Fox News”, rekavši joj da predsjednik zna koliko je iranskih ciljeva još potrebno pogoditi. Rekao je Heinrihovoj da je “48 iranskih vođa uništeno jednim udarcem, dodajući da se Operacija Epski bijes brzo odvija.”
Tramp je ranije u nedjelju upozorio Iran da će, ako zemlja namjerava udariti “vrlo snažno” kasnije tokom dana, Vašington odgovoriti “silom kakva nikada prije nije viđena”.
“Iran je upravo izjavio da će danas udariti vrlo snažno, jače nego ikad prije. BOLJE DA TO NE UČINE”, napisao je Tramp na Truth Socialu, prenosi “Jpost”.
Svijet
PONOVO IZBORI U BUGARSKOJ! Čeka se deveta vlada za pet godina
U Bugarskoj se u nedjelju (19. aprila) održavaju parlamentarni izbori. Građani će glasati za devetu vladu u posljednjih pet godina.
- Građani biraju deveti put za pet godina
- Izbori nakon ostavke vlade i protesta
- Socijalisti bi mogli ostati bez mandata
- Neizvjestan sastav nove Skupštine
- Moguća nova fragmentacija parlamenta
Izbori su raspisani nakon što je vlada Rosena Željaskova podnijela ostavku u decembru prošle godine, čemu su prethodili masovni protesti.
Prema istraživanjima, donedavno vladajuća Socijalistička partija mogla bi da ostane van parlamenta.
Od 2021. godine u Bugarskoj je održano više od 10 nacionalnih izbora, a država je potrošila gotovo 560 miliona evra na organizaciju parlamentarnih, predsjedničkih, lokalnih i evropskih izbora.
I opet, 19. aprila, Bugarska će ponovo glasati za 52. Narodnu skupštinu.
Ostavka vlade u decembru prošle godine
Ovi izbori su raspisani nakon što je vlada Rosena Željaskova podnijela ostavku u decembru prošle godine, poslije masovnih protesta.
Ubrzo nakon toga, Rumen Radev je podnio ostavku na mjesto predsjednika Bugarske i formirao koaliciju koja će učestvovati na izborima.
Na početku kampanje, Radevljeva koalicija je snažno startovala sa podrškom od oko 33 do 35 odsto, ali neka istraživanja već su zabilježila blagi pad u odnosu na početni zamah.
“Svi govorimo o 5 plus 2 partije u parlamentu. Podaci različitih agencija su prilično slični, iako se neznatno razlikuju u vremenskom okviru”, rekao je Julij Pavlov iz Centra za analize i marketing.
Prema istraživanjima, donedavno vladajuća Socijalistička partija može ostati van parlamenta, prenosi Euronews.
“Prije svega, primjećujemo porast spremnosti građana da glasaju. Sada, međutim, vidimo još viši nivo mobilizacije, koji bi mogao dostići i do rekordnih 3,4 miliona ljudi”, kaže Borjana Dimitrova iz Alfa istraživanja.
Rezultati izbora takođe će odrediti mogućnosti za formiranje vlade, devete za pet godina.
Svijet
MAKRON PORUČIO TINEJDŽERIMA “Isključite telefone i čitajte”
Francuski predsjednik Emanuel Makron pozvao je srednjoškolce da isključe telefone i čitaju, zalažući se za jedan “dan bez ekrana” mjesečno i potpunu zabranu društvenih mreža za mlađe od 15 godina.
On je dodao da bi dan bez telefona mogao da se iskoristi za čitanje naglas, pozorište ili druge aktivnosti.
Nakon što je Australija prošle godine uvela revolucionarnu zabranu društvenih mreža za djecu, sve veći broj evropskih zemalja razmatra slična ograničenja, budući da raste zabrinutost zbog uticaja društvenih mreža na zdravlje i bezbjednost maloljetnika.
U Francuskoj nacrt zakona prolazi kroz Parlament s ciljem da se uspostavi zabrana za osobe mlađe od 15 godina.
Donji dom je glasao za opštu zabranu, ali članovi Senata žele da blokiraju pristup samo platformama koje se smatraju štetnim za djecu.
Do sada je najmanje 12 evropskih zemalja, uključujući države koje nisu članice EU, Veliku Britaniju i Norvešku, usvojilo ili razmatra zakone kojim se postavljaju minimalne starosne granice za korištenje društvenih mreža.
EU priprema aplikaciju za utvrđivanje starosti korisnika.
Svijet
Zbog požara u turskim školama UHAPŠENE 162 OSOBE!
Turska policija danas je saopštila da je privela 162 osobe zbog objava na društvenim mrežama u kojima su pozdravljane dvije pucnjave u školama u Turskoj koje su se dogodile ove sedmice i u kojima je ubijeno najmanje devet osoba.
Turski ministar pravde Akin Gurlek rekao je da je 95 osoba uhapšeno zbog dijeljenja snimaka na internetu koji se odnose na napad, uprkos zabrani emitovanja, kao i zbog dijeljenja sadržaja koji bi mogao da stvori strah, podstakne prestupe i širi dezinformacije.
Gurlek je naveo da je 67 osoba privedeno zbog objava koje ukazuju na to da će napadi biti izvršeni u drugim školama.
On je istakao da su ograničenja uvedena na 1.104 naloga na društvenim mrežama.
Najmanje 16 osoba je povrijeđeno u pucnjavi u srednjoj školi na jugoistoku Turske u utorak, a najmanje devet je ubijeno u pucnjavi u drugoj školi u gradu Kahramanmaraš u srijedu.
-
Politika3 dana ago“KOMŠO” JAVOR NA RTRS-u PRIJEDOR PREDSTAVIO KAO PEKING! Botovi SNSD “On je najbolji gradonačelnik” (FOTO)
-
Politika2 dana agoSTANIVUKOVIĆ DEMOLIRAO NERVOZNOG MINIĆA! Imali ste 400 glasova, premijer ste jer ste kum
-
Politika2 dana agoPREMIJER SE OBRUKAO! Ne zna koliko članova ima Ustav Srpske, a ŽELI DA BUDE PREDSJEDNIK! (VIDEO)
-
Politika3 dana agoSTANIVUKOVIĆ PORUČIO MINIĆU: Želim TV duel prema svjetskim standardima, a ne onaj koji vi sa režimom režirate (VIDEO)
-
Društvo2 dana agoGRAĐANI OGORČENI: Greške u očitavanju struje dižu račune
-
Banjaluka3 dana agoVELIKA MJERA ZA MLADE U BANJALUCI: Besplatni placevi i do 50.000 KM podrške
-
Društvo2 dana agoSTEČAJ U „EKVATORU“: Sudbina prevarenih kupaca stanova
-
Politika3 dana agoKO JE Darijana Filipović, kandidat za HRVATSKOG ČLANA PREDSJEDNIŠTVA?
