Svijet
TRI IZRAELSKA MINISTRA DALA OSTAVKU! Ne žele primirje

Radikalni izraelski ministar za nacionalnu bezbjednost Itamar Ben-Gvir i još dva ministra iz njegove nacionalističko-vjerske stranke podneli su ostavku na premijera Benjamina Netanjahua zbog sporazuma o prekidu vatre u Gazi, objavila je njihova stranka u nedjelju.
Partija Otzma Yehudit više nije dio vladajuće koalicije, ali je rekla da neće pokušati da sruši Netanjahuovu vladu.
Britanska novinska agencija Rojters javila je da su posrednici obavijestili Izrael da su dobili imena talaca koji bi trebalo da budu pušteni u nedjelju u okviru sporazuma o prekidu vatre u Gazi, ali lista još nije u rukama Izraela.
Visoki zvaničnik Hamasa rekao je za AFP da će Izrael „uskoro“ dobiti spisak od tri taoca koji bi mogli biti oslobođeni u nedjelju, na zahtjev izraelskih vlasti da sprovedu prekid vatre.
Zvaničnik je rekao da je kašnjenje u predaji spiska talaca bilo tehničko i da se odnosi na „komplikacije na terenu“.
Prema njegovim rečima, „razmena (talaca/zatvorenika) će se odvijati kao što je planirano“.
U izraelskim vojnim udarima u nedjelju je poginulo najmanje osam Palestinaca širom Gaze zbog odlaganja primene primirja, saopštila je Palestinska civilna služba za vanredne situacije. Najmanje 25 je ranjeno.
Izraelska vojska je u nedjelju, nakon što je istekao rok za početak primirja u Gazi, pogodila mete širom palestinske enklave, potvrdili su njeni stanovnici, a izraelske snage saopštile da su tenkovima napale „terorističke ciljeve” u Gazi.
Izraelska vojska saopštila je u nedelju ujutru da prekid vatre nije stupio na snagu u 7.30 jer Hamas nije dostavio spisak izraelskih talaca koji bi trebalo da budu oslobođeni prema sporazumu o prekidu vatre.
Portparol izraelske vojske Danijel Hagari rekao je da će se napadi izraelske vojske nastaviti sve dok palestinska islamistička organizacija ne ispuni svoje obaveze.
On je dodao da je vojska spremna da primjeni sporazum o prekidu vatre, ali i da odgovori ako Hamas prekrši njegove odredbe.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu, u posljednjem satu prije nego što je prvobitno dogovoreno primirje trebalo da stupi na snagu u 7.30, rekao je da prekid vatre sa Hamasom neće početi dok palestinski islamistički pokret ne preda spisak talaca, a Hamas se poziva tehnički problemi na terenu.
Netanjahu je sinoć „sproveo bezbjednosnu procjenu u vezi sa odlaganjem dobijanja spiska talaca za oslobađanje“, navodi se u saopštenju iz kabineta premijera.
„On je obavijestio izraelsku vojsku da prekid vatre koji je trebalo da stupi na snagu u 7:30 neće početi sve dok Izrael ne dobije spisak talaca za oslobađanje, koji se Hamas obavezao da će obezbediti“, dodaje se u tekstu.
Prekid vatre koji je Katar dogovorio uz pomoć Sjedinjenih Država i Egipta trebalo bi da stupi na snagu u 7:30 časova u nedelju.
Svijet
NOVI USLOVI Turska raskida naftni sporazum sa Irakom: Prestaje važenje ugovora iz 1973!

Turska će u julu sljedeće godine raskinuti višedecenijski sporazum koji omogućava izvoz nafte iz iračkog Kurdistana preko njene teritorije, navodi se u danas objavljenoj uredbi te zemlje.
Kako prenosi Blumberg, pozivajući se na visokog turskog zvaničnika koji je želio da ostane anoniman, Ankara smatra da postojeći ugovor ne koristi dovoljno kapacitete naftovoda i da bi nova struktura mogla donijeti veću korist i Turskoj i Iraku.
Novi pregovori se zvanično ne pominju, ali jasno je da će Turska tražiti nove uslove, dodaje njujorška agencija, prenosi Tanjug.
Naftovod iz kurdskog regiona do mediteranske luke Džejhan ne funkcioniše već više od dve godine zbog spora oko isplata.
Prošle nedjelje, federalna vlada Iraka i kurdska regionalna administracija postigle su dogovor o transferu nafte, što bi moglo označiti obnovu izvoza, ali ugovori s kompanijama u Kurdistanu još nisu zaključeni.
Prije zatvaranja u martu 2023. godine, naftovodom je dnevno transportovano oko 500.000 barela nafte. Tada je Turska obustavila protok nakon što joj je arbitražni sud naložio da Iraku isplati 1,5 milijardi dolara zbog kršenja prethodnog ugovora.
Prvobitni sporazum o naftovodu između Turske i Iraka potpisan je 1973, a produžen 2010. godine.
Svijet
NEŠTO SE SPREMA! Varšava pozvala državljane Poljske da NAPUSTE RUSIJU!

Varšava pozvala državljane Poljske da napuste teritoriju Ruske Federacije
Iz Ministarstva su naglasili da se građani Poljske koji imaju ruske pasoše smatraju državljanima Rusije, “sa svim što to podrazumijeva”, prenio je TASS.
Ministarstvo je u petak, 18. juna, pozvalo Poljake da ne putuju u Rusiju, pošto je poljska na ruskoj listi neprijateljskih zemalja i nedostaje joj konzularnog osoblja u Ruskoj Federaciji
Svijet
POKUŠAJ MIRA ILI NOVA PREDSTAVA? Zelenski ponovo traži susret s Putinom!

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski ponovio je danas svoju ponudu da se sastane sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, i da pregovara o okončanju rata u Ukrajini, prenosi AP.
“Ukrajina nikada nije željela ovaj rat, i Rusija je ta koja mora da okonča rat koji je sama započela”, rekao je Zelenski u objavi na Telegramu.
Zelenski je u ponedjeljak u večernjem obraćanju najavio da će na sastanku sa ruskom delegacijom u srijedu, 23. jula ukrajinsku delegaciju predvoditi bivši ministar odbrane te zemlje Rustem Umerov, koji je sada sekretar Savjeta za nacionalnu bezbjednost i odbranu Ukrajine.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je danas da je “potrebno mnogo posla prije nego što se detaljno razgovara o mogućnosti sastanaka na visokom nivou“, i u svojoj izjavi nije naveo datum za razgovore u Istanbulu.
“Nemamo razloga da očekujemo bilo kakve magične prodore, to je teško moguće u trenutnoj situaciji”, rekao je Peskov.
Putin je odbio prethodne ponude Zelenskog za sastanak licem u lice kako bi se okončao najveći sukob u Evropi od Drugog svjetskog rata, prenosi Tanjug.
Ukrajinski i zapadni zvaničnici optužili su Kremlj da odugovlači u razgovorima kako bi ruska vojska osvojila veće djelove ukrajinske teritorije.
Od napada koji je počeo 24. februara 2022. godine, Rusija trenutno drži oko 20 odsto teritorije Ukrajine.
Prethodne dvije runde pregovora između ruske i ukrajinske delegacije održane su u Istanbulu, a ruski mediji su naveli da će taj grad vjerovatno i ovog puta biti domaćin sastanka.
Razgovori u maju i junu doveli su do niza razmjena ratnih zarobljenika i tijela palih vojnika, ali nisu doveli do drugih sporazuma.
-
Zdravlje17 sati ago
JELO KOJEM ĆETE SE VRAĆATI! Recept za carsku pitu koja je fantastična za doručak
-
Politika3 dana ago
BIVŠI SUDIJA O PROCESU PROTIV DODIKA: Šmitov novi zakon omogućiće oslobađajuću presudu
-
Društvo2 dana ago
PDP STAO UZ NAROD! Carić i mještani traže HITNU reakciju zbog puta koji nestaje u rastinju!
-
Politika1 dan ago
Amidžić ispoštovao odluku Šmita! Centralna banka isplatila dug Vijaduktu
-
Hronika3 dana ago
STRAHOTA U PRNJAVORU! Brat nožem usmrtio rođenog brata!
-
Hronika3 dana ago
UZNEMIRUJUĆE INFORMACIJE: Treći brat prijavio ubistvo u Prnjavoru
-
Banjaluka1 dan ago
TREĆI PUT ISTA PRIČA! “Akvana” ne može da preživi bez pomoći, Skupština okreće leđa!
-
Društvo2 dana ago
ZAVRŠENI RADOVI, ALI NEMA OTVARANJA: Brza cesta kod Gradiške čeka hrvatske dozvole!