Connect with us

Društvo

U Banjaluci nestao 22-godišnji Nenad Kojić, policija apeluje za pomoć

Policija iz Ribnika traga za Nenadom Кojićem iz ovog mjesta, koji je posljednji put viđen prije sedam dana u Banjaluci.

Policijskoj stanici Ribnik je 7.11.2022. godine prijavljen nestanak mladića koji je prema izjavi oca posljednji put viđen 3.11.2022. godine na području Banjaluke.

Kojić ima 22 godine, visine oko 185 centimetara, težine oko 80 kilograma, ima ožiljak u predjelu čela.

Na sebi je imao cipele braon boje, farmerke, sivu majicu kratkih rukava, bež duks, crni ruksak, a na desnoj ruci nosi narukvicu i brojanicu.

“Policijska uprava Mrkonjić Grad apeluje na sve građane, ukoliko primijete nestalo lice ili dođu do bilo kakvih saznanja, prijave najbližoj policijskoj stanici ili pozivom na besplatni broj telefona 122“, saopšteno je iz policije.

Društvo

U MAGLAJU PROGLAŠENO STANJE PRIRODNE NESREĆE! Klizište napravilo ogromne probleme

Stanje prirodne nesreće proglašeno je u dijelu opštine Maglaj gdje je klizište ugrozilo najmanje sedam stambenih objekata, odlučio je opšinski Štab civilne zaštite.

Na putu Novi Šeher–Strupina juče je aktivirano klizište, usljed čega je blokiran i put koji predstavlja alternativnu vezu sa Tešnjem.
Riječ je o regionalnom putu R474 prema Crnom Vrhu, na dionici dugoj 350 metara, a na terenu su pripadnici Civilne zaštite, prenijeli su federalni mediji.

Nastavi čitati

Društvo

PONOVO PROBLEMI SA STRUJOM KOD NOVOG GRADA! Kvarovi na elektromreži zbog vjetra

U Novom Gradu pada snijeg, u višim predjelima formiran je manji snježni pokrivač, a vjetar je prouzrokovao kvarove na elektromreži, rečeno je Srni u lokalnom Centru za obavještavnje.

Bez napajanja električnom energijom su dalekovodi Dolina Japre i Kuljani, a više kvarova prijavljeno je na niskonaponskoj mreži.

Vodostaji rijeka Une i Sane su u opadanju.

Vodostaj Une jutros je 367 centimetara, što je za 30 manje nego juče, a vodostaj Sane 384 centimetra, za 32 manje nego juče.

Nastavi čitati

Društvo

POSKUPLJUJE HLJEB! S novom godinom novi udari na džepove

Poskupljenje hljeba i pekarskih proizvoda u Srpskoj i FBiH izvjesno je narednih sedmica, a izmjene cjenovnika prema tvrdnjama domaćih pekara su nužno prilagođavanje izazvano skokom cijena energenata, repromaterijala, a ponajviše plata, koje u ovoj industriji konstantno rastu usljed odliva radnika.

Pritisnuti lančanim rastom troškova proizvodnje pekari u oba entiteta uveliko prave kalkulacije da bi obezbijedili održivost poslovanja. Iako su svjesni negativnih reakcija građana, tvrde da su odluke o poskupljenju neminovne i praktično već donesene.

Predsjednik Udruženja mlinara i pekara regije Bijeljina Radenko Pelemiš za “Glas” kaže da još ne znaju u kojem procentu će hljeb u Semberiji poskupjeti, ali da svi treba da očekuju da će do toga doći.

– S višim cijenama nećemo ići prije 20. januara, s tim da je 1. februar najrealniji datum. Prvo moramo vidjeti kako će se rast cijena struje i radničkih zarada odraziti na cijene naših repromaterijala i onda ćemo shodno tome izraditi kalkulaciju. Trudićemo se da poskupljenje hljeba bude minimalno, tek onoliko koliko je nužno, jer je u svim segmentima društva došlo do cjenovnih skokova pa ne želimo nepotrebno opterećivati sugrađane – rekao je Pelemiš i istakao da najjeftiniji hljeb u Bijeljini košta 1,70 KM.

Pelemiš tvrdi da su cijene brašna početkom godine podignute za nekoliko feninga te da su oscilacije pri nabavci osnovne pekarske sirovine izrazito česte zbog pšenice i berzanskih kretanja, ali da u ovom trenutku te promjene ne utiču značajno na cijenu pekarskih proizvoda.

– Ono što najviše utiče na cijenu naših proizvoda su plate zaposlenih te visoki porezi i doprinosi koji opterećuju domaću privredu. Svi se bore sa velikom odlivom radnika, taj problem ne zaobilazi ni pekarsku industriju i da bismo zadržali kadar moramo konstanto povećavati plate. To je sve ozbiljniji problem – kazao je Pelemiš.

I iz sarajevske kompanije “Klas” potvrdili su da će doći do rasta cijena hljeba i drugih proizvoda te će građani, umjesto dosadašnjih 1,7 KM, za hljeb morati izdvojiti dvije KM. Razlozi za to su, naveli su u pomenutoj kompaniji, direktno povezani s kontinuiranim rastom cijena sirovina, energije, goriva i drugih operativnih troškova.

Banjalučka kompanija “Krajina klas” u okviru koje posluje lanac pekara “Manja” neće podizati cijene svojih proizvoda na samom početku ove godine, a na korekcije će se odlučiti u narednim mjesecima ukoliko to bude nalagala ekonomska situacija na tržištu.

– Za sada imamo minimalan rast troškova brašna i električne energije, moraćemo minimalno korigovati i plate, tako da kada sve to iskalkulišemo vidjećemo gdje smo. Budno pratimo situaciju, svaki mjesec izrađujemo završne račune i kada rast troškova ugrozi poslovanje posegnućemo za korekcijom cijena. U ovom trenutku to nije slučaj – kazao je za “Glas” vlasnik kompanije “Krajina klas” Saša Trivić.

On je istakao je da proizvodnja u njegovom preduzeću u značajnoj mjeri automatizovana i ne zavisi toliko od rasta plata i radne snage kao kod drugih firmi u pekarskoj industriji.

– Učešće plata u cijeni proizvoda trenutno je oko 33 do 35 odsto, s tim da je kod nas taj procenat nešto niži u odnosu na druge kolege, upravo zbog toga što je proizvodnja više automatizovana – pojasnio je Trivić.

POTROŠAČI

Predsjednik Udruženja za zaštitu potrošača “Zvono” iz Bijeljine Jovan Vasilić kaže za “Glas” da ga ne iznenađuje vijest o korekcijama cijena, jer se domaći privrednici, kako tvrdi, ponašaju po ustaljenoj matrici.

– Uvijek ista priča. Čim dođe do poskupljenja energenata, sirovina, većih plata pekari automatski pumpaju cijene, a kada god je situacija bila obrnuta, do pojeftinjenja nije došlo. Duže vrijeme smo imali niske cijene brašna, ali hljeb ni fening nije pojeftinio. To je ono što potrošačima smeta i stvara nezadovoljstvo, ali nažalost ništa ne možemo uraditi, ruke su nam vezane jer je tržište slobodno – priča Vasilić.

Nastavi čitati

Aktuelno