Connect with us

Društvo

U Domu “Rada Vranješević” uvode novu uslugu Stan za punoljetne štićenike od proljeća

Korisnici Doma za nezbrinutu djecu “Rada Vranješević” nakon 18. godine dobiće pravo na stanovanje u stanu, koji je u vlasništvu ove ustanove.

Potvrdila je ovo za “Glas Srpske” direktorica doma Darijana Kecman te dodala da je riječ o usluzi “Stanovanje uz podršku”, koja će punoljetnim štićenicima postati dostupna na proljeće ove godine.

“Riječ je o projektu koji je uveden planom transformacije doma. Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite i Vlada Republike Srpske dodijelili su domu trosoban stan, koji je trenutno je u fazi renoviranja”, kazala je Kecmanova.

Dodala je da je stan u vlasništvo doma prešao u novembru.

“Pravo na stanovanje imaće troje punoljetnih štićenika, bez obzira na pol, a moći će da budu u njemu najduže godinu”, rekla je Kecmanova. Dodala je da je uslov za ostvarivanje ovog prava primjerno vladanje u domu.

“Osim toga, uvela sam pravilo da dom mora da nađe djetetu posao, a ne da ga pusti na ulicu. ‘Stanovanje uz podršku’ je odličan projekat, jer godinu dana nudi djeci određenu vrstu sigurnosti i pruža mogućnost da im ostane plata”, rekla je Kecmanova.

Dodala je da će dom obezbijediti hranu i sredstva za higijenu, a oni će plaćati samo jedan režijski račun, kako bi na simboličan način osjetili šta znači preuzeti obaveze.

“Kuvarica iz doma će prvi mjesec odlaziti u stan, da ih nauči da spremaju neka osnovna jela. Imaće i voditelja usluge koji će ih svaki dan obilaziti, a onda, kako vrijeme prolazi i kako se djeca adaptiraju, taj nadzor će se smanjivati”, kaže Kecmanova.

Osim toga, podsjetila je da u domu imaju i Majčinski dom, prihvatilište za trudnice ili za majke sa djecom do godine starosti.

To su obično, kako kaže, majke koje nemaju podršku od porodice i partnera, koje nisu materijalno i stambeno obezbijeđene.

“Najduže mogu da budu do tri mjeseca, a onda je Centar za socijalni rad u obavezi da nađe adekvatan oblik socijalne zaštite”, kazala je Kecmanova, dodajući da je kroz ovaj centar u 2022. godini prošlo pet majki.

Podsjetila je da je u domu aktivno i Prihvatilište za djecu i mlade, koje je namijenjeno za uzrast od sedam do 18 godina, koje se nalaze u stanju hitne potrebe za institucionalnom zaštitom.

“Kapacitet prihvatilišta je šest lica, a trenutno ih ima dvoje”, kaže Kecmanova.

Praznici
Bez obzira na sve životne nedaće, štićenici Doma “Rada Vranješević” osjete i čari praznika. Tako su svečano proslavili slavu doma, Svetog Nikolu, pa Novu godinu, a pred njima je i proslava Božića. Darijana Kecman kaže da trenutno imaju 95 djece, od kojih je njih 60 novu godinu dočekalo u domu.

“Njih 35 je otišlo kod srodnika ili u Italiju kod kontakt porodica. Novu godinu smo proslavili uz bogatu trpezu, a imali smo i tombolu, na kojoj je svako dijete dobilo poklon”, kazala je Kecmanova.

Istakla je da će u istom duhu dočekati i Božić, na tradicionalan način.

“Na Badnje veče ćemo imati posnu trpezu i pijukanje, a na Božić tradicionalni doručak”, kazala je Kecmanova.

(Glas Srpske)

Društvo

REVIZIJA ILI ŠMINKANJE? Novi direktor IRB RS produžio radno vrijeme, zaposleni sumnjaju u pravu namjeru!

Novi vršilac dužnosti direktora Investiciono – razvojne banke (IRB) Republike Srpske Boris Knežević produžio je radno vrijeme za sve rukovodioce, direktore svih sektora, ali i izvršne direktore do 18:00 časova zbog revizije poslovanja, koju inače provodi lično on, saznaje portal CAPITAL.

Odluka je izazvala pravu pometnju među zaposlenima koji su ostali zatečeni njegovim namjerama.

Iz IRB-a navode da Knežević reviziju obavlja nakon 18 časova kada završi sa svima i dobije informacije nakon čega vrši analizu dostavljene dokumentacije u skladu sa Zakonom o računovodstvu i finansijama Republike Srpske.

Dodaju da je kvalifikovan jer ima znanje ovlašćenog sudskog vještaka i licenciranog internog revizora iz oblasti bankarstva.

„Dodatna olakšavajuća okolnost je ta što je v.d. direktora, preuzimanjem dužnosti, zatekao i proces eksterne revizije, koji je još u toku, što mu omogućava brzinu u radu i kvalitet informacija“, stoji u odgovoru IRB-a.

Oni tvrde da ostali radnici rade kao i do sata, od osam do 16:00 časova.

Podsjećamo, Knežević je na čelo IRB-a došao nakon što je prethodni vršilac dužnosti direktora Srđan Jovanović podnio ostavku, navodno iz zdravstvenih razloga.

Nastavi čitati

Društvo

OPREMA ZA PENJANJE POVLAČI SE SA TRŽIŠTA! Karabineri pucaju, kopče ne drže, PENJAČI U ŽIVOTNOJ OPASNOSTI!

Sa tržišta BiH povučena je oprema za penjanje porijekolom iz Kine i dva tipa pojaseva za penjanje kojima nije poznata zemlja porijekla, objavila je Agencija za nadzor nad tržištem BiH.

Povučena je oprema za penjanje “mamut skajvoker” /MAMMUT SKYWALKER/ jer je čvrstoća proizvoda neadekvatna i karabiner se može otvoriti manjom silom, što može dovesti do toga da se penjač odvoji od sigurnosnog užeta i padne sa visine.

Na pojasevima za penjanje “pecl njuton” /Petzl NEWTON/ je nije sigurna kopča koja se nalazi na prsima i koristi se za pričvršćivanje pojasa.

Na pojasevima za penjanje “pecl svon easajfit” /PETZL SWAN EASYFIT/, pakovanje od pet komada, nisu sigurne kopče postavljene na stražnjem dijelu.

Uvoznici su za sve proizvode preduzeli dobrovoljne mjere povlačenja sa tržišta, povrata od potrošača i njihovo obavještavanje, te uništavanja proizvoda, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Temperatura do 37 stepeni

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje pretežno sunčano i veoma tolo vrijeme, uz dnevnu tempereturu vazduha do 37 stepeni Celzijusovih.

Tokom poslije podnevnih časova na jugozapadu i istoku će doći do razvoja oblaka koji će ponegdje donijeti lokalne pljuskove sa grmljavinom, a na jugoistoku su moguće i lokalne nepogode uz jače pljuskove, pojavu grada i jakog vjetra u zoni pljuskova, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Jutarnja temperatura vazduha biće od 12 do 20, na jugu do 24 stepena, a dnevna od 31 do 37 stepeni Celzijusovih.
Duvaće slab do umjeren vjetar, istočnog i sjeveroistočnog smjera, a u Hercegovini južnog i jugozapadnog, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Aktuelno