Connect with us

Društvo

U Srpskoj rođeno 13 beba

U Republici Srpskoj u protekla 24 časa rođeno je 13 beba, devet djevojčica i četiri dječaka.

U Bijeljini su rođene četiri bebe, u Banjaluci i Zvorniku po tri, u Doboju dvije i u Prijedoru jedna beba, rečeno je Srni u porodilištima.

U Bijeljini su rođene dvije djevočice i dva dječaka, u Banjaluci i Zvorniku po dvije djevojčice i jedan dječak, u Doboju dvije djevojčice, a u Prijedoru jedna djevojčica.

Podaci za porodilište u Foči nisu saopšteni.

Društvo

VREMENSKA PRPGNOZA! Toplo ali nestabilno

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH se očekuje nestabilno i promjenljivo vrijeme sa mogućim pljuskovima i grmljavinom, uz dnevnu temperaturu vazduha do 27 stepeni Celzijusovih.

Ujutro i prijepodne na zapadu i sjeveru biće promjenljivo oblačno, ponegdje sa slabom kišom, a u ostalim krajevima uglavnom suvo i sunčanije, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Tokom dana doći će do razvoja oblačnosti koja će donijeti povremenu kišu i pljusak s grmljavinom, uz moguće i lokalne nepogode sa jačim pljuskovima, gradom i jakim vjetrom.
Jutarnja temperatura vazduha biće od sedam do 13, u višim predjelima od četiri stepena, a dnevna od 21 do 27, u višim krajevima od 17 stepeni Celzijusovih.

Duvaće slab vjetar, sjeverni i sjeveroistočni, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

CIJENE STANOVA U BIH RASTU! Mladi NE MOGU DO STANA, a JEFTINI kvadrati su PROŠLOST!

Uslijed rasta cijena gradnje, inflacije i znatno veće potražnje od ponude, tržište nekretnina u Bosni i Hercegovini, kao i širom Evrope, bilježi kontinuirani rast cijena – što posebno pogađa mlade porodice i kupce prve nekretnine.

Prema podacima za četvrto tromjesečje 2024. godine, cijene nekretnina u Evropskoj uniji porasle su prosječno za 4,9% u odnosu na prethodnu godinu. Međutim, razlike su značajne:

Bugarska: +18,3% Mađarska: +13% Portugal: +11,6% Španija: +11,4% Hrvatska: +10,1% Njemačka: +1,9% Francuska i Finska: jedine zemlje s padom cijena, -1,9%.

U prvom kvartalu 2024. godine, prosječna cijena novog stana u BiH iznosila je 2775 KM/m², što je povećanje od 17,2% u odnosu na isti period 2023. godine. U usporedbi s cjelokupnom prošlom godinom, cijene su porasle za 7%.

Na sekundarnom tržištu (stara gradnja), prosječna cijena m² u 2024. godini iznosila je 2530 KM, dok je godinu ranije bila 2255 KM – što predstavlja rast od 275 KM po kvadratu.

Najviša zabilježena cijena stana u FBiH ove godine bila je na području Novo Sarajevo, gdje je za stan od 105 m² plaćeno 712.000 KM. Stručnjaci iz oblasti nekretnina poručuju kako je vrijeme jeftinih kvadrata iza nas te da je pad cijena malo vjerovatan u skorijem periodu – naročito u gradovima poput Sarajeva i Mostara, gdje je potražnja konstantno veća od ponude, prenosi crna-hronika.info.

Nastavi čitati

Društvo

MASNE CIJENE ZA PRAZNIKE! Prasići i do 10 KM, slava postaje luksuz

Cijena prasića u Srpskoj pred prvomajske praznike i Đurđevdan kreće se od osam do 10 KM/kg, ali se osjeća tenzija, te bi mogla rasti za još koji fening, no, nećemo imati nagle skokove kao što je to bilo ranijih godina, saglasni su poljoprivrednici iz Srpske.

Kako su kazali za “Nezavisne novine”, potražnja je povećana, što je i očekivano u ovom periodu godine. U skladu s tim, rasla je i cijena u posljednjih nekoliko mjeseci, i to za oko dvije-tri KM.

Mišo Maljčić, predsjednik Udruženja uzgajivača svinja RS, za “Nezavisne” je rekao da se cijena prasadi od 25 do 30 kilograma, koji su i najtraženiji, kreće od osam do 10 KM.

“Sve zavisi od regiona, kvaliteta, broja prasadi, ali otprilike je u tom rasponu. Ipak, osjeća se tenzija, te bi moglo biti još malo pomjeranja cijena nakon Vaskrsa, odnosno pred Đurđevdan, ali to je pred nama, i teško je predviđati za koliko bi mogla rasti”, rekao je Maljčić.

On pojašnjava da je došlo do rasta cijena, a s obzirom na to da su u prethodnom periodu prasići koštali od 6,5 do 7,5 KM/kg.

Dodao je da još uvijek ima dovoljno prasića na tržištu.

“No, povećava se potražnja. Vidjećemo da li će ponuda uspjeti ispratiti potražnju, ali mislim da hoće”, kazao je on.

Da je takva cijena prasadi, potvrđuje i Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS, koji smatra da ne bi trebalo biti promjene u narednim danima.

“To je ta cijena, koja ne bi trebala ići nagore, jer je potražnja u okviru ponude. Koliko vidim, nema neke velike potražnje, otprilike je kao i inače”, kazao je Marinković za “Nezavisne”.

Kako je rekao, iako je ovo period kada se najviše traži ta roba, ipak nema nekih velikih odstupanja u pogledu cijene.

“Trenutne cijene su prihvatljive za svačiji džep, jer su ipak manje u odnosu na prethodne godine, kad smo imali situaciju da su one bile daleko veće”, istakao je Marinković.

U odnosu na prasiće, jagnjići su nešto skuplji, a kako se može vidjeti na stočnim pijacama i kupoprodajnim stranicama, cijena jagnjadi ide od 10 do 12,5 KM po kilogramu žive vage.

Tako, na primjer, u jednom od oglasa, cijena jagnjadi teških oko 30 kg iznosi 11,50 KM/kg.

S druge strane, mlada jagnjad od 35 do 45 kg na stočnim pijacama koštaju 10 KM po kilogramu.

Podsjetimo, pred novogodišnje i božićne praznike cijene prasića u Srpskoj kretale su se od 6,50 do 9,50 KM/kg, u zavisnosti od regije, te se može vidjeti da su ipak bili jeftiniji za nekoliko feninga nego što su trenutno.

Nastavi čitati

Aktuelno