Connect with us

Region

“Ukrajina u EU neće ući prije zapadnog Balkana”

Nijednoj zemlji pri ulasku u EU neće biti ponuđen popust, nego će svaka od njih morati ispuniti jednake uslove, poručio je Olaf Šolc, njemački kancelar, u intervjuu najtiražnijem njemačkom dnevnom listu “Bild” u nedjelju.

Odgovarajući na pitanje hoće li Ukrajini biti ponuđen brži put ka članstvu, Šolc je odgovorio odrično.

“To je bio jak signal kada smo odlučili da Moldaviji i Ukrajini proteklog ljeta dodijelimo kandidatski status. Svaki kandidat mora ispuniti potrebne kriterijume da bi postao članica EU, a to se odnosi na pitanja pravne države, demokratije i poštovanja ljudskih prava, kao i borbu protiv korupcije”, rekao je Šolc.

Ovo je drugo pojašnjenje u samo sedam dana, nakon što je na sajtu Vlade Njemačke objavljen isječak iz Šolcovog govora o tome da će prvo biti potrebno reformisati EU, pa tek onda primiti nove članice. Konkretno, radi se o tome da se ukine veto u odlukama koje se tiču spoljne politike, odnosno da se umjesto jednoglasnih odluka uvede princip odlučivanja običnom većinom.

Time se kristalizirao jasan stav unutar EU, i to na zemlje zapadnog dijela EU, koji žele reformu, jače insistiranje na pravnoj državi, i istočnog dijela EU, koji bi želio primanje novih članica po svaku cijenu, ali bez reformisanja načina donošenja odluka u EU.

Ovim Šolcovim izjavama, kako je za “Nezavisne” rekao i Adnan Ćerimagić, analitičar Inicijative za evropsku stabilnost, Njemačka se približila stavu Francuske o tome na koji način pristupiti proširenju EU.

“S jedne strane, obje zemlje se zalažu za EU u kojoj će biti zapadni Balkan, Ukrajina i Moldavija, a možda i Gruzija. Međutim, da bi do takve EU došlo, ova sadašnja mora da se reformiše”, rekao nam je on.

ZDF je u prilogu povodom samita EU – Ukrajina prošle sedmice podsjetio na izjavu od prošlog proljeća Emanuela Makrona, predsjednika Francuske, da će do punopravnog članstva Ukrajine u EU proći decenije. I oni su podsjetili na Šolcovu izjavu koju smo mi prenijeli o vezi reforme EU i proširenja.

“Ali takva reforma je sada zbog ruskog napada na Ukrajinu jako daleko”, navodi novinar ZDF-a.

ARD, takođe njemačka javna televizija, u svom prilogu je takođe naglasila da neće biti “trake za preticanje” za bilo koju zemlju u procesu proširenja, uključujući i Ukrajinu.

“Ne postoji pravo da se postane članica EU, čak ni za zemlju koja je žrtva jednog agresivnog rata. To možda može zvučati bezdušno, ali ovdje se radi o stubovima na koje je postavljena EU – zajedničko razumijevanje o tome šta je pravna država. To podrazumijeva jednaki postupak za svakog novog kandidata za članstvo”, navodi ovaj televizijski emiter.

Inače, zanimljivo je da je Šolc tokom izborne kampanje u Njemačkoj na jesen 2021, dakle prije rata u Ukrajini, Volodimiru Zelenskom, predsjedniku Ukrajine, na pitanje kada će ta zemlja ući u EU, odgovorio da EU prvo ima obaveze prema zemljama zapadnog Balkana, pa da tek onda može doći Ukrajina na red. Iako je nakon izbijanja rata Ukrajina dobila kandidatski status po ubrzanoj proceduri, sve su prilike da u evropski blok neće ući prije zemalja zapadnog Balkana.

Region

PETKOVIĆ “Nasilje nad SRBIMA NA KOSMETU vodi ka egzodusu”

Direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Petar Petković rekao je u razgovoru sa njemačkim izaslanikom Mihaelom Rajfenštulom da režim Aljbina Kurtija iz dana u dan sprovodi fizičko i institucionalno nasilje nad Srbima, što život srpskog naroda na Kosovu i Metohiji čini nepodnošljivim i vodi njegovom egzodusu.

Petković je ukazao da su posljednji potezi privremenih institucija u Prištini, koji se odnose na ukidanje upotrebe dinara i dinarskog platnog prometa, doveli u pitanje isplatu plata, penzija i socijalnih davanja, a srpske institucije, bolnice, škole, vrtiće ostavile bez osnovnih sredstava za rad.

– Sve to zajedno, vodi ka humanitarnoj katastrofi jednog naroda u srcu Evrope, naočigled međunarodne zajednice, koja tu katastrofu ne pokušava da spreči konkretnim delima – dodao je Petković.

On je upoznao sagovornika i sa farsom u vezi sa nedavnim referendumom za smjenu lažnih albanskih gradonačelnika na sjeveru Kosova i Metohije, koja je jasno pokazala da Kurti ima namjeru da nastavi da sprovodi vlast u četiri srpske opštine sa 3,5 odsto podrške birača, saopšteno je iz Kancelarije.

– Ako tome dodamo i činjenicu da Priština 11 godina odbija da formira Zajednicu srpskih opština, nema sumnje da režim u Prištini ne želi ništa da preduzme u pravcu deeskalacije stanja na terenu, već naprotiv svakoga dana povlačeći jednostrane poteze generiše nove probleme i nove krize destabilišući stanje u celom regionu – naglasio je Petković.

On je naveo da će na sljedećem sastanku u Briselu, koji će biti održan u narednim danima, Beograd ostati dosljedan u zalaganju za očuvanje mira i postizanje kompromisa u okviru dijaloga, ali i u očekivanjima da međunarodna zajednica preuzme ključnu ulogu u zaštiti najelementarnijih ljudskih prava srpskog naroda na Kosovu i Metohiji koja se svakodnevno flagrantno ugrožavaju.

Petković je razgovarao sa njemačkim izaslanikom za Jugoistočnu Evropu, Tursku, OEBS i Savjet Evrope Mihaelom Rajfenštulom o najnovijim događajima u vezi sa Kosmetom i položajem Srba u pokrajini.

Srna

Nastavi čitati

Region

OGLASIO SE MILO ĐUKANOVIĆ “Politički revanšizam isto što i KRVNA OSVETA”

Bivši predsjednik Crne Gore i nekadašnji predsjednik crnogorske vlade i DPS-a Milo Đukanović izjavio je da je na političkoj sceni politički revanšizam kao nova stranica tradicije crnogorskih osveta.

”Živimo u jako zatrovanoj atmosferi. Atmosferi koja govori da će se ćeranija po Crnoj Gori nastaviti! Zašto na to upozoravam? Crnogorsko društvo je društvo osvetnika. Nije to karakteristično samo za albanske zajednice, za koje se uglavnom vezuje krvna osveta. Treba da se prisjetimo da u srcu Crne Gore, u Katunskoj nahiji, krvna osveta među određenim starocrnogorskim porodicama traje duže od 200 godina”, kazao je Đukanović u intervjuu za podgorički Radio Antena M.

Đukanović kaže da “ko to ne zna, taj ne razumije kako je opasno kada vam jedina politika nakon dolaska na vlast postane revanšizam”.

”Revanšizam je samo političko ime za osvetu. To znači da ne postoji svijest o tome da treba podvući crtu ispod crnogorske prakse osvete. Onaj ko radi ovo što sada radi, taj ne shvata da je već otpočeo novu stranicu crnogorskih osveta. I jako griješi ako u onim lisicama nad kojima likuje, na rukama drugih ljudi, ne prepoznaje svoje lisice sutra”, naveo je Đukanović.

Nastavi čitati

Region

VUČIĆ ODGOVORIO NA POTEZ OSMANIJEVE, pokazao fotografije silovane Srpskinje

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić pokazao je na sjednici Savjeta bezbjednosti UN sliku silovane i brutalno ubijene Srpkinje na Kosovu i Metohiji i istakao da je to što je predsjednik samoproglašenog Kosova Vjosa Osmani dovela žene koje su navodno silovane predstavlja politički teatar i namještaljku za srpsku delegaciju.

“Da li zaista verujete da nije bilo silovanih Srpkinja na Kosovu, mogu da vam pokažem Maricu Mirić iz Belog Polja sa Kosova”, rekao je Vučić, a potom pokazao sliku silovane i brutalno ubijene Srpkinje.

On je rekao da je Osmanijeva na sjednicu dovela pojedice koje ovdje ne pripadaju, ni diplomatskom koru ni savjetnicima.
“Ovo je neka vrsta političkog teatra i kao neka nameštaljka za srpsku delegaciju. Kao da je neki sudski proces suđenje šta se desilo pre 20 godina, nijedna reč o izveštaju u poslednjih šest meseci. Bio sam potpuno fokusiran na izveštaj Karoline Zijade. Što nas niste obavestili ko će da bude član svake delegacije?”, upitao je Vučić na sjednici na kojoj se razmatra šestomjesečni izvještaj generalnog sekretara UN Antonija Guteresa o radu Unmika.

Osmanijeva je dovela na sjednicu Savjeta bezbjednosti UN žene koje su, kako tvrdi, “silovane” da svjedoče o navodnim srpskim zločinima i predstavila ih kao svoju “delegaciju”.

I ambasador Rusije u UN Vasilij Nebenzja rekao da je Osmanijeva nema pravo na delegaciju jer je pozvana u Savjet bezbjednosti kao govornik.
Predsjedavajuća Savjetu bezbjednosti UN i stalna predstavnica Malte pri UN Vaneša Frejzer otvorila je sjednicu o šestomjesečnom izvještaju Unmika o Kosovu i Metohiji, ali je ubrzo uslijedilo njeno kraće odgađanje, jer je, kako je pojasnila, cijela delegacija Prištine zadržana na ulazu zbog UN procedura.

Frejzerova je nakon višeminutne pauze i provjere informacija koje je dobila nalgasila da je riječ o protokolu UN, zbog koji su neki učesnici zadržani na ulazu.

Nastavi čitati

Aktuelno