Connect with us

Društvo

Univerzitet u Banjoj Luci zapošljava 26 asistenata

Na banjalučkom Univerzitetu će u radni odnos od ponedjeljka, 3. oktobra, biti primljeno 26 asistenata, od kojih 13 u stalni radni odnos, a ostali će biti u dopunskom radnom angažmanu.

Rektor Univerziteta Radoslav Gajanin istakao je da u akademsku zajednicu ulaze najbolji studenti, odnosno dobitnici „Zlatne značke“ jer je to garant uspjeha Univerziteta u budućnosti.

– Na tome Univerzitet insistira sve vrijeme – da u akademsku zajednicu u zvanje asistenta budu odabrani najbolji, ako su prisutni na konkursu, a ako nisu, onda najbolji prijavljeni kandidati –  rekao je Gajanin novinarima u Banjaluci.

Dekan Filološkog fakulteta Biljana Babić naglasila je da je ovaj fakultet od ove akademske godine sa dva nova studijska programa i te kako konkurentan i da budući brucoši mogu očekivati izuzetno kvalitetnu nastavu i naučni rad.

Asistent Sonja Stanković zadovoljna je što je imenovana za višeg asistenta na Filološkom fakultetu, ističući da je ispunila svoj životni san za koji se školovala.

– Spremna sam da prenosim znanje budućim studentima. Da učvrstimo krila za let u Kinu, jer naši budući studenti imaju mogućnost razmjene i odlaska u ovu zemlju na dalja usavršavanja – dodala je Stankovićeva.

Asistent na Pravnom fakultetu Igor Mirjanić rekao je da je pred novozaposlenim asistentima dug put i mnogo rada i usavršavanja.

Mirjanić zahvalio je rukovodstvu Univerziteta i nastavnicima koji su ga izabrali i dali mu priliku da bude dio akademske zajednice i mogućnost da opravda očekivanja u daljem radu.

Asistenati će biti zaposleni na Ekonosmkom, Pravnom, Filološkom, Filozofskom, Medicinskom, Prirodno-matematičkom, Tehnološkom, Elektrotehničkom i Fakultetu političkih nauka, kao i na Akademiji umjetnosti.

Društvo

DAN ŽALOSTI U RS: Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja

U Republici Srpskoj je Dan žalosti povodom obilježavanja 33 godine od muslimanskog zločina nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču, gdje je stradalo 3.267 Srba tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata.

Odluku o proglašenju Dana žalosti donijela je Vlada Republike Srpske.

Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja, sve kulturne manifestacije će biti otkazane, a sportski događaji prilagođeni Danu žalosti.

Nastavi čitati

Društvo

NEMA DA FALI! Evo koliko koštaju obroci za zatvorenike u Banjaluci

Kazneno-popravni zavod Banjaluka ne puni medijske stupce spektakularnim pričama iz zatvora, ali zato troškovi hrane svakako zaslužuju pažnju. Jer, hraniti pritvorenike i osuđenike nije ni malo jeftino.

Kazneno-popravni zavod Banjaluka odlučio je tako da nabavi svježe i konzervirano voće i povrće koje će koštati više od 130.000 KM godišnje.

Tender je bio otvoren, javila su se dva ponuđača, a posao je na kraju dobila firma „Trnisa“ iz Laktaša. Ugovor traje tri godine, a ukupna vrijednost je 380.710 maraka bez PDV. Kad se sve podijeli, dolazimo do cifre od oko 127.000 KM godišnje i to bez PDV.

Samo za voće i povrće. Ali to je tek dio menija.

U martu ove godine, KPZ Banjaluka je sklopio još jedan trogodišnji ugovor i to sa firmom „Novo-teks“ iz Banjaluke, ovaj put za nabavku hrane. Ugovor vrijedan 1.709.400 KM bez PDV pokriva ostatak kuhinje: meso, hljeb, mliječne proizvode, suhomesnate proizvode i sve ono što zatvorska trpeza (ipak) podrazumijeva.

Kad se sve sabere, dolazimo do cifre od više od 2 miliona maraka za tri godine. To znači da nas zatvorska ishrana u Banjaluci godišnje košta preko 620.000 KM.

Naravno, ovdje ne govorimo o luksuzu, već o osnovnim obrocima koji moraju zadovoljiti zakonom propisane standarde ali i dalje, cifra nije mala.

Treba imati na umu da se u zatvorskom restoranu hrane i zaposleni, ali najveći dio ovog iznosa ipak otpada na potrebe osuđenika i pritvorenika. I tako, dok se na slobodi mnogi pitaju kako spojiti kraj s krajem, iza zatvorskih zidina, makar kad je riječ o tanjiru, stvari izgledaju prilično stabilno, prenosi Srpskainfo.

Jer zatvorski život možda i nije lak, ali ni džabe ne dolazi. Bar ne poreskim obveznicima.

Nastavi čitati

Društvo

REVIZIJA ILI ŠMINKANJE? Novi direktor IRB RS produžio radno vrijeme, zaposleni sumnjaju u pravu namjeru!

Novi vršilac dužnosti direktora Investiciono – razvojne banke (IRB) Republike Srpske Boris Knežević produžio je radno vrijeme za sve rukovodioce, direktore svih sektora, ali i izvršne direktore do 18:00 časova zbog revizije poslovanja, koju inače provodi lično on, saznaje portal CAPITAL.

Odluka je izazvala pravu pometnju među zaposlenima koji su ostali zatečeni njegovim namjerama.

Iz IRB-a navode da Knežević reviziju obavlja nakon 18 časova kada završi sa svima i dobije informacije nakon čega vrši analizu dostavljene dokumentacije u skladu sa Zakonom o računovodstvu i finansijama Republike Srpske.

Dodaju da je kvalifikovan jer ima znanje ovlašćenog sudskog vještaka i licenciranog internog revizora iz oblasti bankarstva.

„Dodatna olakšavajuća okolnost je ta što je v.d. direktora, preuzimanjem dužnosti, zatekao i proces eksterne revizije, koji je još u toku, što mu omogućava brzinu u radu i kvalitet informacija“, stoji u odgovoru IRB-a.

Oni tvrde da ostali radnici rade kao i do sata, od osam do 16:00 časova.

Podsjećamo, Knežević je na čelo IRB-a došao nakon što je prethodni vršilac dužnosti direktora Srđan Jovanović podnio ostavku, navodno iz zdravstvenih razloga.

Nastavi čitati

Aktuelno