Connect with us

Društvo

USTAVNI SUD U PROBLEMIMA: Ostaju i bez trećeg sudije, a imaju neriješenih 7.699 predmeta

Ustavni sud BiH od 2. januara naredne godine ostaće i bez trećeg sudije. Nakon poziva predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika da podnese ostavku na mjesto ustavnog sudije, Zlatko Knežević je podnio zahtjev za prijevremeno penzionisanje, koji mu je uvažen.

Ranije su u penziju otišle sudije Miodrag Simović i Mato Tadić. Ustavni sud više od godinu radi u nepotpunom sazivu, a sve zbog toga što nadležne entitetske vlasti odbijaju imenovati nove sudije.

“Ustavni sud Bosne i Hercegovine u narednom periodu nastavlja sa radom u plenarnoj sjednici, koju će od 2. januara 2024. godine činiti troje domaćih i troje međunarodnih sudija. Naime, trenutno zbog nepopunjenosti Ustavni sud nije u mogućnosti da odlučuje u Velikom vijeću, koje čini šest domaćih sudija”, naveli su za Oslobođenje iz Ustavnog suda BiH.

Podsjetimo, u ovom sudu postoji Malo vijeće, koje čine predsjednica i dva potpredsjednika Ustavnog suda i oni odlučuju jednoglasno o administrativnim pitanjima i donošenju privremenih mjera. Ljetos je, nakon najave sudije iz RS Zlatka Kneževića da se povlači u prijevremenu penziju, bio doveden u pitanje i rad na plenarnim sjednicama.

Mogu i bez sudija iz RS
U Pravilniku po kojem radi Ustavni sud BiH bila je odredba da sjednici moraju prisustvovati najmanje trojica sudija iz FBiH i jedan iz RS. Preostale sudije Ustavnog suda BiH su u junu 2023. izbrisale tu odredbu, pa Sud može odlučivati i bez sudija iz RS.

Nastojali smo na sve moguće načine spriječiti blokadu rada Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, organizovati se na takav način da se što veći broj odluka iz apelacione nadležnosti donosi na plenarnoj sjednici Ustavnog suda BiH – izjavila je nedavno Valerija Galić, predsjednica Ustavnog suda BiH.

Iz Ustavnog suda BiH navode da trenutno imaju neriješenih 7.699 predmeta, od čega se njih 29 odnosi na ocjenu ustavnosti i 7.670 predmeta po apelaciji.

Ustavni sud nema informaciju u vezi sa izborom nedostajućih sudija. Očekujemo da će nadležna zakonodavna tijela entiteta bez daljnjih odgađanja izabrati nedostajuće sudije – naglasili su iz ove institucije.

Vlasti iz RS imenovanje sudija u Ustavni sud uslovljavaju donošenjem zakona o Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine, te zakona o prestanku mandata stranim sudijama, na što dio političara iz Federacije za sada ne pristaje.

Praksa zloupotrebe Ustavnog suda BiH radi revizije Mirovnog sporazuma prosto je morala biti prekinuta. Ovo je očigledno bio jedini način zbog toga što nije postojalo dovoljno razuma sa druge strane da se stane sa takvom vrstom aktivnosti. Kao jedan od kandidata za sudiju Ustavnog suda, ja to u potpunosti poštujem i čekam politički dogovor koji bi omogućio odlazak stranih sudija i dovođenje Ustavnog suda BiH u redovne ustavne tokove – rekao je Ognjen Tadić.

Žunić: Sud se bavi političkim pitanjima
Šef Kluba SNSD u NSRS Igor Žunić smatra da se “Ustavni sud, ovakav kakav jeste, pretvorio u organ koji se praktično bavi političkim pitanjima”.

Mislim da problem funkcionisanja Ustavnog suda, a ima ih više, može da prestane ako jednom stvarno svi u BiH, prije svega mislim na političke predstavnike sva tri naroda koji se biraju u Parlamentu, razumijemo da je definitivno došlo vrijeme da i po Ustavu to imamo pravo i po Dejtonskom sporazumu, iz Ustavnog suda odu strane sudije. To je sigurno jedan od najvažnijih zahtjeva koji dolazi iz Republike Srpske. Mislim da moramo da razumijemo da je to jedino rješenje i da se jednom sjedne za sto i sve ove ideje koje imaju oko izmjena zakona o Ustavnom sudu, da to pripremimo, razumijemo i da jednom počnemo da budemo sami odgovorni za zajednicu u kojoj živimo – kaže Žunić.

Nastupa haos
Harun Išerić, viši asistent na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, nedavno je za Oslobođenje istakao da je sam izostanak izbora sudija demonstracija pritisaka na sud.

Ono što mogu reći je da ne samo pred taj najavljeni odlazak sudije Kneževića već godinu govorim o svojim predmetima. To su predmeti više iz krivične oblasti, dakle podnesene apelacije, ljudi su upućeni na izdržavanje kazni zatvora, predate su recimo prije godinu, još nisam dobio ni odluku, nema ni sjednice. Mogu samo zamisliti šta će sada biti, uz najavu da kolega ili sudija Knežević odlazi. Mislim da će još veći haos nastupiti – već je sada u nekom kolapsu, narandžastom, a on će biti od januara crveni – upozorava advokat Senad Kreho.

Društvo

Rod trešnje potpuno uništen! Cijene rekordne – kilogram i do 20 KM

Ovogodišnji rod trešnje na području Distrikta Brčko, zbog izuzetno loših vremenskih prilika tokom perioda cvjetanja i neadekvatnog oprašivanja, u potpunosti je uništen – kazao je Fadil Čandić, inžinjer poljoprivrede i uzgajivač trešanja iz brčanskog sela Šatorovići.

Po njegovim riječima, osim neblagovremenog oprašivanja cvata dodatni problem proizvođačima trešanja izazivaju smrdibube koje uništavaju preostali plod koji se formirao te sušenje listova stabla zbog bakterija koje napadaju list.
– Imali smo izuzetno kišovit period u vrijeme cvatnje i cvijet trešnje nije mogao da se sam oplodi jer su potrebne pčele, a one zbog kiše nisu mogle uraditi svoj posao – pojasnio je Čandić i dodao da su hladno vrijeme i mrazevi dodatno uticali na loš rod trešnje.

Trenutno imaju problem i sa bolestima lista koju izaziva gljivica “blumerija japi” koja napada list te postaje pjegav, dobija bakrenu boju i koji će na kraju i opast.
On smatra da ove godine na tržištu vlada previsoka cijena trešanja jer je ponuda izuzetno mala, a, kako dodaje, rijetki su građani koji mogu izdvojiti i do 20 KM za jedan kilogram a i nisu najboljeg kvaliteta.

Na 400 stabala trešnje koliko ima u svom voćnjaku, Fadil Čandić je tvrdi ubrao ne više od pet kilograma ukupno, a očekivao je najmanje do 40 kg po jednom stablu.

Čandić kaže da je podsticajna politika u Distriktu od 600 KM za jedan hektar, kada je riječ o proizvođačima trešanja, izuzetno mala i da se to mora promijeniti kako bi se u budućnosti ovo voće sačuvalo.

Fena

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunčani periodi uz mogućnost pljuskova i grmljavine

U Bosni i Hercegovini preovladavaće promjenljivo oblačno vrijeme sa sunčanim intervalima. Tokom dana dolazi do postepenog povećanja oblačnosti, uz nestabilne vremenske prilike. U drugom dijelu dana lokalno su mogući pljuskovi i grmljavina širom zemlje, a jači pljuskovi očekuju se na području Bosne.

Vjetar je slab do umjerene jačine, uglavnom zapadnog i jugozapadnog smjera. Jutarnje temperature vazduha kreću se većinom između 5 i 10 stepeni, na jugu do 14, dok se najviše dnevne temperature očekuju između 20 i 26 stepeni Celzijusa.

Nastavi čitati

Društvo

HOĆE LI SE PONOVITI SITUACIJA IZ ŠPANIJE? Balkanu ovog ljeta prijeti novi veliki nestanak struje

Institut za energiju jugoistočne Еvrope (IЕNЕ) sa sjedištem u Atini upozorio je da, tokom ljeta i povećane potrošnje električne energije na Balkanu, postoji prijetnja od novog zamračenja, sličnog onom koje su u junu prošle godine doživjele Albanija, Crna Gora, BiH i dio Hrvatske.

Obnovljivi izvori
– Jugoistočna Еvropa mogla bi da bude ranjiva na nestanak struje zavisno od uslova. Pažljivim planiranjem, regionalnom koordinacijom i pravovremenim ulaganjem, region može da ublaži te rizike i nastavi da gradi čistiju i sigurniju energetsku budućnost – ocijenio je IЕNЕ u analizi „Koliko je jugoistočna Еvropa ranjiva na nestanak struje?“, koja je inicirana i nedavnim nestankom struje u Španiji i Portugaliji.

Ranjivost sistema u ovom dijelu Еvrope, kako se navodi u analizi, posljedica je nepovoljnog energetskog miksa Grčke, koja 45 posto svojih godišnjih potreba za strujom osigurava iz elektrana na obnovljive izvore energije, pa u određenim danima velike solarne ili vjetroelektrane mogu osigurati i do 80 posto potrošnje.

Univerzitetski profesor Nedim Suljić kaže za Avaz da se elektroenergetski sistem na Balkanu s razlogom može nazvati sistemom spojenih posuda.

Visoka potrošnja
– Veliki kvar u ljeto prošle godine dogodio se zbog ogromnog preopterećenja energetskog sistema, jer su bile visoke temperature vazduha, potrošnja električne energije je bila izuzetno visoka radi hlađenja stambenih i poslovnih prostora i došlo je do „ispadanja“ pojedinih dalekovoda. Ako jedan dalekovod, koji je vezan na isporuku električne energije ka susjednoj državi, „ispadne“ iz sistema radi preopterećenja, onda imamo domino efekat i „ispadanje“ i drugih dalekovoda koji imaju svoje sistema zaštite u slučaju preopterećenja – pojašnjava Suljić.

Sličan pad sistema, dodaje, možemo očekivati i ovog ljeta, jer se očekuju visoke temperature, značajno povećana potrošnja struje, a u prenosnu mrežu dalekovoda nije bilo ulaganja.

Ističe potrebu jedinstvene strategije za uključivanje elektroenergetskih sistema zemalja bivše Jugoslavije u elektroenergetski sistem zemalja ЕU, što je jedan od zahtjeva i Еnergetske zajednice.

Avaz

Nastavi čitati

Aktuelno