Hronika
VAŽNO UPOZORENJE! Vatrena stihija “ubija” šume!
Opasnost od katastrofalnih požara na otvorenom, koji su lani zahvatili više od 3.000 hektara javnih šuma u Srpskoj, ove je godine vrlo izražena, zbog čega stručnjaci pozivaju na pojačan oprez i preduzimanje svih preventivnih mjera da bi potencijalna šteta po šumski fond bila preduprijeđena i svedena na minimum.
Sezona požara na otvorenom već je počela, a u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS navode da prema preliminarnim prognozama u Srpskoj ove godine postoji realan rizik od pojave katastrofalnih požara sa potencijalnom nesagledivom štetom po postojeći biljni i životinjski svijet.
U Ministarstvu ističu da je lani u požarima potpuno izgorio 6.321 kubni metar drveta u šumama kojima gazduje preduzeće “Šume RS”, dok je zapremina fiziološki oštećenih stabala dostigla gotovo 25.000 kubnih metara. Požarom je bilo zahvaćeno 3.038 hektara šume i šumskog zemljišta, a pričinjena direktna šteta procijenjena je na 705.421 KM. Troškovi gašenja iznosili su 110.488 maraka.
– Dominantno je opožareno područje Centra za gazdovanje kršom Trebinje, oko 40 odsto od ukupno evidentirane površine, a niskim požarima obuhvaćene su značajne površine na području šumskih gazdinstava “Panos” Višegrad, “Romanija” Sokolac i “Maglić” Foča – kaže viši stručni saradnik za uzgoj i zaštitu šuma u resornom ministarstvu Slavko Stupar.
Vatrena stihija je ozbiljne probleme, priča Stupar, prouzrokovala ŠG “Rudo” u Rudom, gdje je u septembru prošle godine opožareno 809 hektara, od čega je visokim požarima zahvaćen 241 hektar.
– Na ovom području situacija je veoma složena, jer se radi o nepristupačnom terenu i postoji veliki rizik od dalje lančane štete ukoliko izostanu pravovremene mjere sanacije požarišta. Ministarstvo je izdvojilo sredstva za potrebe interventnog djelovanja – priča Stupar i dodaje da je novac namijenjen za izgradnju šumskog kamionskog puta i nabavku klopki protiv borovih potkornjaka čije postavljanje na terenu, prije početka proljećnog rojenja štetočina, treba da sprovedu radnici “Šuma RS”.
Negativno dejstvo požara je višestruko, jer su opožarene površine pogodne za pojavu potkornjaka koji prelaze i na neopožarene površine, zahvatajući zdrava stabla, što dovodi do sušenja šuma. Stupar navodi da je sušenje četinarskih vrsta drveća već evidentirano, prvenstveno stabala smrče, a pojava je najizraženija na području gazdinstava “Maglić” Foča i “Romanija” Sokolac, čiji uzročnik su veliki i mali smrčin potkornjak.
Profesor na banjalučkom Šumarskom fakultetu Zoran Stanivuković kaže da su požari najveća noćna mora za šumska prostranstva, jer za kratko vrijeme mogu potpuno uništiti sve.
– Svake godine svjedočimo požarima koji kada zahvate nisko rastinje i šikaru ne ostavljaju veliku štetu, ali kada, kao lani, zahvate visoke šume, šteta su nesaglediva. Požari najvećeg intenziteta mogu uništiti čak i organski dio šumskog zemljišta i na taj način dovesti do prave katastrofe. U takvim situacijama nema mnogo nade u oporavak. Stoga je preventiva najvažnija – priča Stanivuković i navodi da su sušne godine sa ekstremno visokim temperaturama podloga za nastanak požara, ali da je na našim prostorima i dalje, nažalost, najveći uzročnik čovjek.
Granica
Na području ŠG “Maglić” tokom prethodne godine započela je sanacija štete, ali situaciju dodatno usložnjava to što se površina na kojoj su napadnuta stabla nalazi uz granični pojas sa Crnom Gorom, na čijem području je takođe evidentno značajno sušenje šuma.
– Budući da je sezona proljećnog rojenja potkornjaka na samom pragu i da je započela i sezona požara, apelujemo na pojačan oprez i preduzimanje preventivnih mjera da bi šteta bila svedena na minimum – rekao je Stupar i pozvao vlasnike i korisnike šuma i šumskog zemljišta na poštovanje odredaba Zakona o šumama.
Glas
Hronika
KUKAVIČKI NEGIRAO KRIVICU! Muškarac vrijeđao, pa zatim pretukao vanbračnu suprugu
Po nalogu javnog tužioca Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu, policija iz Surčina donijela je rješenje o zadržavanju E.K. (36) zbog sumnje da je izvršio krivično djelo nasilje u porodici.
Sumnja se da je 6.2.2026. godine, u porodičnoj kući u Surčinu, najprije vrijeđao oštećenu, svoju vanbračnu suprugu, a zatim joj, poslije kraće verbalne rasprave, zadao udarac u predijelu lijeve strane obraza i uha.
Tom prilikom oštećena je zadobila tešku tjelesnu povredu. Negirao krivicu
Okrivljeni je u svojoj odbrani negirao izvršenje krivičnog djela.
Imajući u vidu da okrivljeni nema prijavljeno prebivalište, Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu predložilo je sudu da mu odredi pritvor zbog opasnosti od bjekstva, kao i zbog mogućnosti da bi boravkom na slobodi mogao da utiče na oštećenu da promijeni iskaz u njegovu korist, prenosi Blic.
Hronika
POLICIJA O NESREĆI NA PUTU SARAJEVO-PALE: Žena poginula, osam osoba povrijeđeno
Jedna osoba je poginula, a osam povrijeđeno u sudaru kombija i kamiona na putu Sarajevo-Pale u mjestu Lapišnica, rekla je Srni portparol Policijske uprave Istočno Sarajevo Vesna Stokanović.
Ona je navela da se saobraćajna nesreća dogodila u 6.15 časova i da je smrtno stradala žena čiji su inicijali A.S. koja je bila suvozač u kombiju.
Prema njenim riječima, povrijeđeni su prevezeni u bolnici u Sarajevu.
U toku je uviđaj koji vrše pripadnici Policijske stanice Pale.
Saobraćaj je na ovom dijelu puta obustavljen, a vozila se preusmjeravaju na alternativne pravce preko Hreše i Trebevića.
Hronika
OVI DANI PUNE CRNU STATISTIKU: Kada se u Srpskoj najčešće dešavaju nesreće
Saobraćajne nesreće u Republici Srpskoj najčešće se dešavaju ponedjeljkom i petkom, podaci su Zavoda za statistiku RS.
“Na putevima u Republici Srpskoj u četvrtom tromjesečju 2025. godine dogodilo se 3 736 saobraćajnih nezgoda, a tom prilikom poginulo je 32, a povrijeđeno je 870 lica. Najviše saobraćajnih nesreća dogodilo se ponedjeljkom – 588 i petkom – 599”, naveli su u svojoj rubrici “Čudne stvari” u kojoj svake sedmice Republiku Srpsku predstavljaju kroz teme o kojima se manje priča i kroz podatke koje možda niste očekivali.
Zašto baš ovi dani?
Iz Zavoda za statistiku navode nekoliko razloga zbog čega se baš na ove dane u sedmici dogodi najviše saobraćajnih nezgoda. Navode da povećan broj saobraćajnih nezgoda ponedjeljkom i petkom ima različite, ali podjednako rizične uzroke.
“Dok je petak povezan sa pojačanom euforijom, žurbom i češćom upotrebom alkohola, ponedjeljak je obilježen hroničnim umorom, poremećenim ritmom sna tokom vikenda i naglim psihološkim prelazom sa odmora na radne obaveze. Vozači ponedjeljkom često voze u „autopilot režimu“, sa smanjenom pažnjom i sporijim reakcijama, uz istovremeno povećan stres i osjećaj vremenskog pritiska. Upravo ta kombinacija umora, rasijanosti i lažnog osjećaja kontrole čini ponedjeljak jednako, ako ne i više, saobraćajno rizičnim od petka”, istakli su u Zavodu i poručili: “Budite oprezni svaki dan!”
-
Politika3 dana agoSIN MINISTRA DO MILIONSKIH POSLOVA: Firma Nikole Karana uzela 825.000 KM iz budžeta, uvijek jedini ponuđač
-
Politika2 dana agoDODIK: Nudio sam muslimanima 2 milijarde da se raziđemo, POVLAČIM PONUDU, ali ćemo se razići
-
Društvo1 dan agoRODITELJI BIJESNI! Ko je uzeo 200 KM po djetetu u najvećoj školi u Banjaluci?
-
Svijet2 dana agoAMERIČKA SENATORKA pozvala na ponovno uvođenje SANKCIJA Miloradu Dodiku
-
Politika3 dana agoSRPSKA IDE PO NOVO ZADUŽENJE: Vlada planira kredit od 500 miliona evra na međunarodnom tržištu
-
Politika3 dana ago“NEOZBILJNE OPTUŽBE!” Minić traži da se ispita ko širi priče o kupovini glasova
-
Društvo2 dana agoPOLITIČKE PRIJETNJE U ZVORNIKU! Da li se kritičari vlasti zastrašuju silom?
-
Politika3 dana agoBLANUŠA: U Srpskoj dobro živi samo POLITIČKI POVEZANA ELITA, institucije moraju biti oslobođene
