Connect with us

Društvo

VELIKE KAZNE stižu u Hrvatsku: do 4.000 evra za lažne vijesti i loše vaspitanje djeteta

Dosad je najveća novčana kazna predviđana Zakonom o prekršajima protiv javnog reda i mira bila 170 evra, a MUP Hrvatske za pojedine prekršaje, otkriva to prijedlog zakonskih izmjena koje su uputili u javnu raspravu, predlaže da maksimalna kazna bude čak četiri hiljade evra, što znači da se maksimalna novčana kazna povećava čak 23,5 puta.

Maksimalna kazna kojom država želi disciplinovati građane kako ne bi činili prekršaje protiv javnog reda i mira sada može iznositi gotovo četiri prosječne plate, dok su prema važećem zakonu maksimalne kazne 16,7 odsto prosječne plate. MUP predlaže da sabor zakon usvoji po hitnom postupku.

Novčane kazne se povećavaju za prekršaje za koje je moguće izreći i zatvorsku kaznu, što je devedesetak prekršaja, i to u pojedinim slučajevima na iznose do hiljadu ili dvije hiljade evra, ali u nekoliko slučajeva i na četiri hiljade evra.

Do 4.000 evra za ustaške pokliče

Maksimalna kazna od 4.000 evra tako će se moći izreći onima koji remete javni red i mir na javnom mjestu “izvođenjem, reprodukovanjem pjesama, kompozicija i tekstova ili nošenjem ili isticanjem simbola, tekstova, slika, crteža”.

Dosad se taj prekršaj kažnjavao novčanom kaznom od 20 do 150 evra, a iz objašnjenja je očigledno da se povećanjem kazne nastoji spriječiti isticanje simbola ili izvikivanje ustaških ili nacističkih pokliča.

MUP tako navodi da je analizom prekršaja protiv javnog reda i mira, u kojima je “prekršaj počinjen isticanjem određenih simbola kojima se izražava ili potiče mržnja ili uzvikivanjem ili pjevanjem navedenog pozdrava (ne navode kojeg pozdrava), utvrđeno da su u većini slučajeva počinitelji proglašeni krivima i kažnjeni novčanim kaznama, ali u iznosima od 25, 27, 53 ili 150 evra”.

Kažu da to nikako nije dovoljan iznos kako bi se počinioci u budućnosti odvratili od činjenja takvih prekršaja.

Tako se za taj prekršaj maksimalna kazna povećava 26,6 puta, dok bi i trenutno predviđena minimalna kazna, ako sabor usvoji prijedlog – 700 evra, bila četiri puta veća od sadašnje maksimalne i 35 puta veća od sadašnje minimalne, piše Novi list.

Od 700 do 4.000 evra za lažne vijesti

Isti raspon kazni predviđen je i za onog ko se na javnom mjestu “ponaša na naročito drzak i nepristojan način vrijeđajući građane i narušavajući njihov mir”.

Onome kome se dokaže da izmišlja ili širi lažne vijesti kojima se remeti mir i spokojstvo građana, prijeti kazna od 700 do 4.000 evra.

Ista je kazna predviđena i za prekršaj omalovažavanja ili vrijeđanja državnih organa, odnosno službenih osoba dok obavljaju svoj posao, te za neovlašteno pucanje iz vatrenog oružja, ispaljivanje raketa, sličnog eksplozivnog ili zapaljivog materijala.

Do 4.000 evra za loše vaspitanje djece

Posebno se za svoje finansije trebaju zabrinuti građani koji imaju maloljetnu djecu, jer ako njihovo dijete učini neki prekršaj protiv javnog reda i mira, a dokaže se da je to posljedica lošeg vaspitanja ili zanemarivanja, takođe bi mogli platiti kaznu od 700 do 4.000 evra.

Roditelji će biti jače kažnjeni ako nisu dobro odgojili dijete nego ako su poticali svoje potomke na počinjenje prekršaja jer se predlaže da se roditelj ili staratelj koji potiče dijete na prekršaj kazni novčanom kaznom od 300 do 2.000 evra.

Kazna je to koja je predviđena i za one koji u svojim prostorima dopuštaju prostituciju ili one koji na javnom mjestu kockaju ili druge mame na kocku, ali i građane koji druge obmanjuju kad je u pitanju njihov društveni položaj ili upotrebljavaju lažne privatne podatke.

Ista kazna prijeti i onima koji se tuku ili svađaju na javnom mjestu, ali i građanima koji se ne udalje iz grupe kad ih službena ili vojna osoba pozove da se raziđu.

Do 1.000 evra za isticanje zastave strane države bez odobrenja

Niže kazne, od 200 do 1.000 evra predviđene su za osobe koje na javnom mjestu vrijeđaju ili omalovažavaju moralne osjećaje građana, onome ko daje alkoholna pića pijanoj osobi ili maloljetniku mlađem od 16 godina, ali i onome ko pije ili se drogira na radnom mjestu.

Do hiljadu evra kazne prijeti i onima koji istaknu zastavu strane države bez odobrenja, jednako kao i osobama koje na zgradu postave uređaj ili predmet koji može povrijediti prolaznika.

Ugostitelji će platiti kaznu do 1.000 evra ako se dokaže da kao odgovorna osoba nisu spriječili narušavanje reda i mira u lokalu iako su to mogli učiniti bez opasnosti za sebe ili drugoga.

Prostitucija po starom

Što se tiče odavanja prostituciji, iz MUP navode nekoliko razloga zbog kojih nisu predložili povećanje kazne, pa kažu da je u posljednjih pet godina evidentiran izrazito mali broj prekršaja odavanja prostituciji, njih 66, te da se u malom broju država članica EU kažnjavaju osobe koje se odaju prostituciji.

Tako je u 21 državi prostitucija legalizovana, od čega u njih šest (Austrija, Njemačka, Grčka, Mađarska, Latvija i Nizozemska) je ona legalna i regulisana, dok je u preostalih petnaest prostitucija legalna, ali neregulisana.

Od država u kojima je prostitucija zabranjena u tri države se kažnjava korisnik usluge (Francuska, Irska i Švedska), dok se u Hrvatskoj kažnjavaju osobe koje se odaju prostituciji.

Po važećem zakonu kazne se kreću u rasponu od 1.9 do 16.7 posto prosječne plate. Prihvati li sabor prijedlog zakona, prekršajna kazna iznosiće i do četiri prosječne plate.

(Glas Srpske)

Društvo

„MOLIMO SE ZA MIR U CIJELOM SVIJETU“ Patrijarh Porfirije: Crkva sa zabrinutošću prati dešavanja u društvu

Patrijarh srpski Porfirije služio je danas Liturgiju u Sabornoj crkvi Svetog arhangela Mihaila u Beogradu nakon koje je poručio da Crkva sa dubokom zabrinutošću prati sve što se dešava u našem narodu i društvu, da prati rastuću atmosferu konfrontacije i antagonizma uz svakodnevne incidente koji, bojimo se, mogu da se prošire i da može da bude zaista i velikog broja žrtava.

U saopštenju Srpske pravoslavne crkve navodi se da je patrijarh Porfirije istakao da rastuće podjele objektivno ugrožavaju dostojanstvo i slobodu ljudske ličnosti kao i jedinstvo našeg naroda.

„To su središnje vrednosti hrišćanskog shvatanja temelja sabornosti. Žao nam je što mnogi to ne razumeju, a neki možda i ne žele da razumeju prirodu Crkve, njenu misiju, njeno poslanje koje nam se i u ove predbožićne praznike otkriva isključivo i samo kao mirotvorstvo“, rekao je srpski patrijarh.

Prema njegovim riječima mada idemo u susret prazniku rođenja Hristovog, koji je praznik mira, već duže vrijeme smo kao narod zahvaćeni raznim nemirima, naročito u poslednje dane kada smo suočeni sa nemirom koji je posljedica velike tragedije u Novom Sadu.

„Kao verni narod, razumljivo je, najpre se molimo za sve žrtve kao i za njihove bližnje. Molimo se pojedinačno i saborno, kao što se molimo za čitav svet, za mir u celom svetu, a kao ljudi podrazumeva se da očekujemo da svi vinovnici nesreće odgovaraju adekvatno pred zakonom“, rekao je patrijarh srpski Porfirije.

Zajedno sa patrijarhom liturgiju su služili i vikarni episkopi hvostanski Aleksej i novobrdski Ilarion, arhimandrit Danilo (Ljubotina), protojerej Bogoljub Ostojić, starešina Saborne crkve Svetog arhangela Mihaila, protojereji-stavrofori Branko Topalović i Petar Lukić, protojerej Slaviša Popović, jereji Arsen Milovanović i Radovan Radovanović (iz Eparhije britansko-irske), protođakoni Radomir Vrućinić i Damjan Božić, kao i đakoni Nikolaj Vuković i Vasilije Perić.

Nastavi čitati

Društvo

SVE VEĆI BROJ DJECE SA POTEŠKOĆAMA U RAZVOJU Fond u Srpskoj uvodi osam novih usluga

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske od naredne godine počinje da finansira osam novih usluga u centrima za metalno zdravlje pri domovima zdravlja koje se odnose na djecu sa govornim i drugim poteškoćama u razvoju.

Podaci Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske ukazuju na nepovoljne trendove, jer je trenutno oko 1.600 djece u osnovnim školama sa smetnjama u razvoju.

Iz Fonda su pojasnili da je ovo konkretna finansijska i preventivna mjera Fonda, koji je prepoznao značaj zaštite i unapređenja mentalnog zdravlja, posebno kada je riječ o ranoj dijagnostici, budući da je sve veći broj djece sa poteškoćama u razvoju. Time se, dodaju, unapređuje dostupnost, ali i kvalitet zdravstvene zaštite djece sa ovim poteškoćama. Riječ je o uslugama iz oblasti audiologije, fonijatrije i defektologije, kao i rehabilitacije slušanja i govora.

“Između ostalog, to su vježbe slobodne verbalne komunikacije, terapijom igrom – funkcionalna, igre mašte i opažanja, vježbe slušanja govora muzičkim stimulacijama, ritmičko-govorne stimulacije, razvoj slušne lingvističke slike“, rečeno je iz Fonda, prenosi Srna.

Izmjenom i dopunom cjenovnika za 2025. godinu, kojim su uvedene nove usluge i koji će biti u primjeni od 3. januara, Fond je nastavio sa praksom uvođenja i finansiranja usluga čiji je cilj jačanje prevencije i zaštite zdravlja na primarnom nivou zdravstvene zaštite.

Nove usluge u fokus stavljaju ranu detekciju kako bi se pravovremeno moglo djelovati, s obzirom na podatke Ministarstva prosvjete i kulture koji potvrđuju potrebu za sveobuhvatnim pristupom u podršci ovoj populaciji, što je Fond zdravstvenog osiguranja Srpske prepoznao.

Takođe, uvođenje ovih usluga i na primarnom nivou zdravstvene zaštite omogućava roditeljima i djeci da dobiju potrebnu konkretnu zdravstvenu podršku bliže svom mjestu stanovanja. Istovremeno, širokim spektrom usluga obezbjeđuje se multidisciplinarni pristup koji odgovara različitim potrebama djece.

“Proširene usluge za primarni nivo zdravstvene zaštite, koja se odnosi na logopedsko-defektološke usluge tretmana u okviru rane intervencije, značajno će unaprijediti rad sa djecom sa poteškoćama u razvoju u ranom uzrastu“, navedeno je u saopštenju Fonda. Usluge senzorne integracije, kojom se putem pomagala i materijala ciljano podstiče interakcija djeteta sa okolinom, značiće mnogo roditeljima i djeci koja zbog poteškoća u razvoju ne mogu da ostvare prirodnu reakciju sa okolinom.

“Djeci sa poteškoćama u razvoju, pružanjem ovih novih usluga koje finansira Fond, trebalo bi da bude osiguran kontinuitet u tretmanu prema standardima pružanja ovih usluga, što će znatno poboljšati moguće zdravstvene ishode i unapređenje kvaliteta života djece sa ovim poteškoćama u razvoju“, rečeno je iz Fonda.

Nastavi čitati

Društvo

Republika Srpska nakon Srbije uspostavlja sistem “PRONAĐI ME”

U Republici Srpskoj sutra će biti pušten u rad Sistem hitnog obavještavanja javnosti u slučaju nestanka maloljetnog lica “Pronađi me”, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova.

Istog dana biće održana i promocija Sistema u okviru koje će ministar unutrašnjih poslova Srpske Siniša Karan potpisati sporazume sa ministrom zdravlja i socijalne zaštite Alenom Šeranićem i ministrom saobraćaja i veza Nedeljkom Čubrilovićem.
Sporazumi će biti potpisani i sa generalnim direktorima RTRS-a Dijanom Milanković i “m:tela” Jelenom Trivan.
Do kraja godine Republika Srpska bi trebalo da uspostavi sistem “Pronađi me” za hitno obavještavanje javnosti o nestanku maloljetnog lica.- Zahvalan sam Vladi Republike Srpske i posebno ministru unutrašnjih poslova Siniši Karanu na naporima da ovaj sistem profunkcioniše. Radna grupa uz podršku pripadnika MUP-a uradili su veoma značajnu stvar, i Republika Srpska će biti druga zemlja u regionu nakon Srbije koja će imati ovaj sistem – rekao je predsjednik Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Srbije iz Novog Sada Igor Jurić za RTRS.

Jurić je govorio o funkcionisanju sistema, jer treba znati da se on ne pokreće za svaki prijavljeni nestanak djeteta.

– Kada se ispune kriterijumi za pokretanje sistema, kao građanin ćete dobiti SMS poruku da je nestalo dijete. Mediji će imati obavezu da u prvih šest časova nestanka na svakih pola sata daju obavijesti o nestanku djeteta, a do 48 časova na svakih sat vremena. Na autoputevima će biti obavještenja da je dijete nestalo, na autobuskim i željezničkim stanicama biće obavještavani putnici o nestanku. U prevodu to znači da će građani Republike Srpske veoma brzo dobiti informaciju o nestanku – naveo je Jurić.

On je istakao da bi ovakav sistem treba da ima cijeli region.

– Vjerujem da će i ostatak BiH uskoro dobiti sistem “Pronađi me”. Ovo je bila hrabra odluka rukovodstva Repuvblike Srpske, i ja sam ponosan na sve to. Srbija i Republika Srpska imaju gotovo identične kriterijume, ako je dijete u životnoj opasnosti, ako je mlađe od sedam godina, ako je dijete žrtva otmice. U Srbiji se pokrenuo dva puta u godini na izmaku. Nadam se da ga vi u Srpskoj nećete nikada pokrenuti, ali zlu ne trebalo, ovo je korak u sprečavanju velikih tragedija. Nadam se da će građani Republike Srpske, a posebno djeca vidjeti benefite od ovog sistema – dodao je Jurić.

Nastavi čitati

Aktuelno