Banjaluka
VELIKI POČETAKSUTRA DONOSI NIZ ZANIMLJIVIH RADIONICA: Od 18.00 časova puštanje balona i kvizovi sa Bracom Gajićem
Ovogodišnjem izdanju manifestacije „Veliki početak“ pridružilo se i Udruženje građana „Sabranje“, čiji učitelji i nastavnici pripremaju set edukativnih radionica pod nazivom „Školska avantura“.
Tako sve naše školarce, roditelje ali i sve posjetioce sutra, 31. avgusta od 17.00 časova u Parku „Mladen Stojanović“ – kod MZ „Rosulje“ očekuje prava edukativna avantura, a za najuspješnije učesnike predviđene su i nagrade u vidu školskog pribora.

Radionice prema uzrastu i interesovanju učesnika:
„MAŠTOPISCI I ZAVIČAJNA PALETA“
– „Kreativno pisanje“
– „Zavičaj i ja“ (kroz atelje likovnih radova)
Voditelj: Maja Karać, mr razredne nastave
„UČIMO KROZ IGRU“
„Zanimljiva geografija“ (igre poznavanja gradova- država)
„Geo-znalac“ (društvena igra sa kockicama i karticama, namjenjena za igru 2-4 igrača)
„Pogodi!“ (igra sa karticama na kojima se prepoznaju geografski objekti)
Voditelj:Jelena Vrhovac, prof. geografije
„PUTOVANJE KROZ VRIJEME“
„Upoznaj istorijske ličnosti“ (kroz dramatizaciju istorijskih događaja)
„ Moj grad nekad i sad–putovanje kroz vrijeme“ (kroz istorijsku vremensku liniju)
„Drevne civilizacije“ (tematske radionice)
Voditelj: Slađana Popović, prof. istorije
Ovom prilikom pozivamo naše školarce, njihove roditelje, ali i sve posjetioce da se pridruže i ne propuste priliku da budu dio prave školske avanture.
Podsjećamo, nakon radionica, istoga dana od 18.00 časova ispred sportske dvorane kod Parka „Mladen Stojanović“ svi naši školarci imaće priliku da uživaju u tradicionalnom puštanju balona u kojima se krije više od 500 poklona, ali i sjajnoj zabavi koju će prirediti: Dječiji hor „Vrapčići“, Plesni klub „Gema“, Vokalni atelje „MaMa Vox“, te kulturno-umjetnička društva: KUD“Piskavica“, KUD „Pelagić“, KUD „Srpski vitezovi“, KUD „Čajavec“ i KUD „Dragočaj“ i naš ovogodišnji specijalni gost – jutjuber Braco Gajić.
Banjaluka
ŠEVO OBJASNIO UZROK PROBLEMA U BANJALUCI: Vode ima dovoljno, ali ne može stići do potrošača
Netačni su navodi da se voda namjerno uskraćuje potrošačima, poručio je.
Povodom dezinformacija koje su se pojavile u javnosti, prema kojima vode ima dovoljno, ali je preduzeće „Vodovod“, navodno po naređenju Gradske uprave i Stručno-operativnog tima, namjerno uskraćuje potrošačima, dužan sam da građanima saopštim tačne i potpune informacije. Vode ima dovoljno u sistemu fabrike vode u Novoseliji, ali postojeći cjevovod od Petrićevca do rezervoara Tunjice, zbog nedovoljnog promjera i kapaciteta, ne može da dopremi količinu vode koja je potrebna za uredno snabdijevanje stanovništva tog dijela Banjaluke.
Kazao je ovo šef Stručno-operativnog tima Miroslav Ševo, koji je dodao da nije problem nije u nedostatku proizvedene vode, već u fizičkom ograničenju postojećeg cjevovoda.
-Kada kroz cijev određenog promjera nije moguće transportovati veću količinu vode, nikakve neistinite izjave ili insinuacije ne mogu promijeniti tu tehničku činjenicu. Apsolutna je neistina da gradonačelnik, Gradska uprava, Vodovod ili Stručno-operativni tim namjerno izazivaju krizu u vodosnabdijevanju. Takve tvrdnje dodatno uznemiravaju stanovništvo koje već trpi posljedice nedovoljno razvijenog sistema – istakao je on.
Podsjetio je i na to da se suština problema nalazi se u odlukama iz prethodnog perioda.
-Cjevovod koji je izgrađen ranije je projektovan i izveden sa kapacitetom koji ne odgovara stvarnim i dugoročnim potrebama stanovništva. Današnje nestašice nisu nastale preko noći, već su posljedica takvog pristupa, nedovoljnog planiranja i lošeg upravljanja razvojem vodovodne infrastrukture. Vodovod, Gradska uprava i Stručno-operativni tim ulažu maksimalne napore da raspoložive količine vode budu što pravičnije raspoređene, da se pune rezervoari, otklanjaju kvarovi i obezbijedi snabdijevanje najugroženijih područja. Sve privremene mjere i redukcije uvode se isključivo radi očuvanja sistema i obezbjeđivanja vode za osnovne životne potrebe, a ne radi stvaranja krize – istakao je on.
Napomenuo je i to da je trajno i jedino pravo rješenje izgradnja novog cjevovoda odgovarajućeg promjera i kapaciteta.
Istakao je i kako su radovi na tom cjevovodu u toku, te da će njegovim završetkom biće otklonjeno ključno usko grlo koje godinama ograničava dopremanje vode prema rezervoarima Tunjice.
Banjaluka
POHVALE KOJE ODJEKUJU SVIJETOM! Šta je svjetska travel zvijezda poručila o Drašku Stanivukoviću nakon posjete Banjaluci?
Banjaluka je još jednom privukla pažnju međunarodne javnosti, a lijepe utiske iz grada na Vrbasu svojim pratiocima prenijela je Kathy, influenserka iz Tajvana koju na Instagramu prati više od 158.000 ljudi.
Ona je u Banjaluci boravila u okviru putovanja koje je okupilo 11 poznatih travel influensera iz različitih dijelova svijeta, sa ukupno više od deset miliona pratilaca.
U objavi na Instagramu Kathy je posebno pohvalila gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića, navodeći da je jedan od najmlađih i najdinamičnijih gradonačelnika koje je upoznala.
Kako je opisala, Stanivuković je gostima predstavio grad na poseban način te pohvalila osvijetljenje Kastela i vožnju Vrbasom na dajaku.
Influenserka nije krila oduševljenje ni prirodnim ljepotama Bosne i Hercegovine.
-Bosna i Hercegovina je dom nekih od najljepših riječnih pejzaža u Evropi, a ipak ostaje jedna od najpotcjenjenijih zemalja na kontinentu. Nadam se da će svijet vidjeti koliko je ovo mjesto zaista prelijepo – poručila je svojim pratiocima.
Posebne riječi uputila je i banjalučkom putopiscu Robertu Dacešinu, ističući njegovu ljubav prema domovini i doprinos promociji zemlje.
Srpskainfo
Banjaluka
PRESTIŽ ZA NAJBOLJE: Originalni banjalučki ćevap dobija zvaničnu zaštitu
Grad Banjaluka će do kraja jula uručiti oznaku GTS – garantovano tradicionalni specijalitet – roštiljnicama koje su ostvarile pravo na to, čime će biti potvrđeno da se u tim objektima služi originalni banjalučki ćevap pripremljen prema zaštićenoj recepturi.
-Nakon što je u septembru 2024. godine uz podršku grada banjalučki ćevap dobio oznaku GTS, ovaj zaštitni znak je potvrdio autentičnost njegove tradicionalne recepture i načina pripreme – rekla je Srni Aleksandra Simić iz gradskog Odjeljenja za privredu i lokalni ekonomski razvoj.
Ona je napomenula da je Gradska uprava podržala i osnivanje Udruženja za očuvanje garantovane tradicije specijaliteta “Banjalučki ćevap”, bez kojeg ovaj specijalitet ne bi mogao ostvariti pravo na ovu prestižnu oznaku.
Simićeva je rekla da je cilj grada Banjaluka i Udruženja da u narednom periodu u sistem zaštite bude uključeno što više ugostiteljskih objekata.
Cilj je očuvanje autentične recepture
Promoter “Ćevap festa”, popularne gastro-turističke manifestacije u Banjaluci posvećene promociji prepoznatljivog banjalučkog ćevapa, Nebojša Kuštrinović rekao je da je banjalučki ćevap jedinstven po ukusu, izgledu i načinu serviranja.
On je naveo da se banjalučki ćevap razlikuje od drugih i po somunu, odnosno lepini koja se pravi u specijalnim pećima na visokoj temperaturi, prenosi Srna.
-
Politika23 sata agoKO JE SLJEDEĆI NA DODIKOVOJ LISTI ZA ODSTREL? Unutrašnji obračuni u SNSD-u koji se više ne mogu sakriti.
-
Društvo3 dana agoPLATA IZ SNOVA: Radnik iz Banjaluke za mjesec dana zaradio 288.412 KM
-
Hronika22 sata agoNATAŠA MILJANOVIĆ ZUBAC IZNIJELA TEŠKE OPTUŽBE! Tvrdi da je dokumentaciju predala tužilaštvu i poručuje: “Čekam hapšenja”
-
Politika23 sata agoBORENOVIĆ OŠTRO OSUDIO NAPAD: Nasilje nad srpskim povratnicima ne smije ostati nekažnjeno
-
Politika2 dana agoGOSPODAR PRAZNIH SELA: Mit o vođi i stvarnost koja neumoljivo odlazi
-
Sport22 sata agoSKANDAL IZA KULISA FINALA! Luis de la Fuente jednim potezom ponizio Trampa pred cijelim svijetom!
-
Društvo3 dana agoNESVAKIDAŠNJI ULOV: Trebinjac za jedan dan uhvatio tri zmije, jedna duža od dva metra
-
Društvo3 dana agoUIO OBJAVILA LISTU: Ovo je firma iz Republike Srpske među najvećim poreskim dužnicima
