Connect with us

Hronika

VELIKI SLUČAJ KORUPCIJE: Sud BiH zaprimio optužnicu protiv bivših funkcionera Suda i OBA-e

Sud BiH je saopštio da je juče, 1. jula, zaprimio optužnicu Tužilaštva BiH protiv Ranka Debevca, bivšeg predsjednika Suda BiH, Osmana Mehmedagića, bivšeg direktora Obavještajno-bezbjednosno agencije (OBA), i Milisava Pijuka.

Ranko Debevec se sumnjiči za višestruke prekršaje, uključujući zloupotrebu položaja ili ovlaštenja, krivotvorenje službene isprave, primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem, neovlašteno prisluškivanje i zvučno ili optičko snimanje, te za krivično djelo iz člana 29. Zakona o ravnopravnosti polova BiH i lažno predstavljanje.

Osman Mehmedagić je optužen za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja i krivotvorenje službene isprave.

Milisav Pijuk se sumnjiči za neovlašteno prisluškivanje i zvučno ili optičko snimanje, kao i za krivično djelo iz Zakona o ravnopravnosti polova BiH i lažno predstavljanje.

Iz Suda BiH poručuju da će odluka o zaprimljenoj optužnici biti donesena u zakonom propisanom roku, o čemu će javnost biti blagovremeno obaviještena.

Hronika

INCIDENT U CENTRU SARAJEVA: Crvena farba i simbol “4S” osvanuli na izlozima

Nepoznati počinioci bacili su crvenu farbu na vrata i izlog dvije prodavnice u sarajevskoj ulici Ferhadija. Takođe, na izlozima je napisan i simbol “4S”.

Kako saznaje Kliks, iz MUP-a Kantona Sarajevo, slučaj je prijavljen policiji, a obaviješten je i tužilac

Nastavi čitati

Hronika

Godišnjica stradanja u Tuzlanskoj koloni: PARASTOS I MIRNA ŠETNJA

U Tuzli i Bijeljini danas će, 15. maja, biti obilježene 34 godine od zločina nad pripadnicima ЈNA u Tuzlanskoj koloni 1992. godine.

Bošnjačke paravojne snage su 15. maja 1992. godine napale kolonu ЈNA u Tuzli koja je, na osnovu prethodno postignutog dogovora, trebalo da napusti tuzlansku kasarnu.

U napadu je ubijeno 51 lice, dok je 78 lica ranjeno. Јoš tri osobe kasnije su preminule od posljedica ranjavanja.

Obilježavanje će početi na Brčanskoj malti u Tuzli, mjestu gdje su stradali pripadnici ЈNA.

Predviđena je mirna šetnja i pomen, a koja javlja RTRS, parastos ubijenim vojnicima biće služen u Bijeljini, na groblju Pučile.

Nastavi čitati

Hronika

MONSTRUMU NIŠTA NIJE SPORNO! Kalajdžić se izjasnio da nije kriv

Anis Kalajdžić se izjasnio da nije kriv za ubistvo Aldine Jahić, potvrdili su iz Kantonalnog suda u Mostaru. Podsjećamo, Kantonalni sud u Mostaru je donio krajem prošlog mjeseca rješenje kojim se produžuje pritvor Anisu Kalajdžiću i koji može trajati do izricanja prvostepene presude ili nove odluke suda, a najduže još tri godine.

Podsjećamo, Anis Kalajdžić je ubio svoju bivšu djevojku Aldinu Jahić.

Tužilaštvo njemu stavlja na teret da je od septembra 2024. godine do kraja januara 2025. godine više puta prijetio smrću drugoj bivšoj djevojci, a od oktobra do polovine novembra Aldini Jahić.

On je uhodio Aldinu Jahić, dolazio joj pred stan, derao se, ulazio joj silom u stan.

Kobnog dana ju je presreo kod autobuske stanice i prijetio da će ubiti i nju i sebe, a onda je sačekao ispred fitness centra gdje je trenirala.

Ona je počela da trči u pravcu jednog hotela, a onda ušla u restoran gdje je pozvala policiju.

Pronašao ju je u toaletu restorana i pucao joj u sljepoočnicu, prenosi Avaz.

Kontrola opravdanosti pritvora će se vršiti po isteku sva dva mjeseca od dana donošenja posljednjeg rješenja o pritvoru.

Inače, ovo je prvi slučaj da je podignuta i potvrđena optužnica nakon što je u krivični zakon uvršteno krivično djelo femicida.

(Avaz) Foto: Schreenshot

Nastavi čitati

Aktuelno