Connect with us

Politika

VLADA PRIZNALA: Minimalac napunio budžet, ali ne i džepove građana

Od početka godine minimalna plata u Republici Srpskoj je povećana sa 700 KM na 900 KM, a to povećanje je za sada uvećalo prihode u republički budžet po osnovu poreza i doprinosa, a nije bitnije poboljšalo životni standard radnika. Građani Srpske i pored povećanja minimalca „dekretom“ sve manje troše, što se vidi kroz pad udjela krajnje potrošnje Srpske u ukupnoj potrošnji BiH, a to znači i manje prihode u raspodjeli od PDV-a.

To je pokazao dokument Analiza efekata povećanja najniže plate u RS, koje je pripremilo Ministarstvo finansija RS, a koji prenosi portal Capital.

Naime, u dokumentu koje je pripremilo resorno ministarstvo nisu sadržani zaključci ili preporuke već samo zvanična statistika koja se vezuje za isplatu minimalne plate u RS. Ipak, ti podaci u ovom momentu ne pružaju baš optimističnu sliku kada su u pitanju efekti povećanja najniže plate u RS.

U tom dokumentu je navedeno da je prosječna neto plata isplaćena u martu 2024. godine iznosila je 1.394 KM i nominalno je veća za 120 KM u odnosu na prosječnu neto platu u 2023. godini (1.274 KM).

„Posmatrano po područjima, najviša prosječna neto plata isplaćena je u području finansijske i djelatnosti osiguranja (1.855 KM), dok je najniža isplaćena u građevinarstvu (1.097 KM). Najveći rast prosječnih neto plata ostvaren je u područjima u kojima su prosječne neto plate za 2023. godinu bile niže (u intervalu 900 – 1.100 KM), dok je najmanji rast ostvaren u područjima u kojima su prosječne neto plate u 2023. godini bile više od prosjeka“, precizirano je u analizi uz napomenu da je najniži rast neto plata ostvaren u područjima: javna uprava, zdravstvo i socijalni rad i obrazovanje koje se većim dijelom finansiraju iz budžeta RS i većina radnika je visoko-kvalifikovana.

„Ovakvo kretanje u prosječnim platama (sa presjekom na mart 2024. godine) ukazuje da je uglavnom došlo do povećanja najnižih plata, a u značajno manjoj mjeri i povećanja ostalih plata“, navedeno je u analizi.

Najniža plata puni budžet RS

Povećanje najniže plate pratilo je i povećanje naplate poreza i doprinosa, kojima se puni budžet RS, a koji je bio vidljiv tek u februaru ove godine kada su isplaćena lična primanja za januar 2024. godine.

U analizi je navedeno da je prihod od poreza na lična primanja u februaru 2024. godine iznosio 23,4 miliona KM, što je 3,2 miliona KM više u odnosu na januar 2024.godine (20,2 miliona KM).

„Prihod od poreza na lična primanja u martu iznosio je 24 miliona KM što je rast od 4,3 miliona KM u odnosu na prosječan mjesečni iznos tih prihoda u 2023. godini (19,8 miliona KM), a na približno istom nivou je kao i u februaru 2024. godine“, precizirano je u analizi.

Navedeno je da se rast plata reflektovao i na rast prihoda po osnovu doprinosa za lična primanja, naknade i prihode osiguranika za obavezno osiguranje.

Precizirano je da je prihod od doprinosa na lična primanja u februaru 2024. godine iznosio 185,3 miliona KM i veći za 22,1 milion KM u odnosu na januar (163,2 miliona KM).

„Međutim, prihod od doprinosa na lična primanja je ostvario pada u martu, za 2,5 miliona KM u odnosu na februar ove godine, za šta trenutno nemamo obrazloženje“, navedeno je u analizi. Naime, prihod od doprinosa na lična primanja u martu ove godine je iznosio 182,8 miliona KM.

Ministarstvo finansija RS je analizirao i kako je rast plata uticao na krajnju potrošnju u RS.

Rast plata nije doveo do većeg udjela krajnje potrošnje RS u BIH

U analizi je navedeno da je u februaru 2024. godine došlo do značajnijeg smanjenja krajnje potrošnje u odnosu na januar.

„Tek od marta 2024. godine krajnja potrošnja dostiže iznos koji je veći od prosječne mjesečne potrošnje u 2023. godini za 5,4 miliona KM“, dodato je u analizi. Naime, mjesečni prosjek krajnje potrošnje u 2023. godini je iznosio 160,3 miliona KM, u januaru 153 miliona KM, februaru 145,3 miliona KM a martu 165,7 miliona KM, kada je jedino premašen prosjek iz 2023. godine.

„Kada posmatramo udio krajnje potrošnje Republike Srpske u ukupnoj krajnjoj potrošnji BiH, zapažamo da je udio Republike Srpske bio značajno veći u januaru 2024. godine, dok u februaru i martu 2024. godine dolazi do pada udjela krajnje potrošnje, tako da je udio krajnje potrošnje u martu 2024. godine niži od prosječnog udjela u 2023. godini. Ovo navodi na zaključak da rast plata nije doveo do većeg udjela krajnje potrošnje Republike Srpske u ukupno krajnjoj potrošnji BIH“, navedeno je u analizi uz navođenje podataka da je prosječni udio krajnje potrošnje RS u ukupnoj potrošnji BiH lani iznosio 34,03 odsto. U januaru taj udio je iznosio 35,5 odsto, a februaru i martu po 33 odsto.

Iz Saveza sindikata RS su poručili da će u narednim danima pripremiti set preporuka na osnovu podataka sadržanih u analizi koje je pripremilo resorno ministarstvo.

„Povećanje najniže plate je dovelo u određenoj mjeri do povećanje kupovne moći radnika, ali kada se plate uporede sa neopravdanim rastom cijena onda su ti efekti ublaženi“, rekla je Božana Radomir stručni saradnika za ekonomska pitanja u Savezu sindikata RS i dodala da su cijene proizvoda i usluga za period januar – mart 2024. godine porasle ukupno gledano za 2,8 odsto.

Dodala je da je zbog povećanja minimalca prosječna plata porasla na 1.392 KM (februar), te da taj iznos može obezbijediti 53 odsto usluga i proizvoda sadržanih u sindikalnoj potrošačkoj korpi dok je u 2023. i 2022. godini to bilo oko 50 odsto.

Kaže da je Sindikat stava da u narednom periodu treba raditi na tome kako bi i ostale plate „išle na gore“, odnosno za radnike sa srednjom i viskom stručnom spremom koji nisu osjetili efekte povećanja minimalca.

Smatra da su podaci u analizi pokazala da rast najniže plate nije negativno uticao na rad poslovne zajednice, kako se ranije moglo čuti iz tih redova.

Iz Unije poslodavaca RS poručuju da promjena plata dekretom nije dobra.

„Ovakav način se više ne smije nikada desiti, inače će nas dugoročno dovesti u veoma tešku situaciju. Najveći efekat je punjenje budžeta a radnici će osjetiti veoma male efekte, a realni sektor je dobio značajno veće poreze i doprinose“, smatra potpredsjednik Unije Dejan Mijić uz napomenu da ovakvi nagli skokovi minimalca i povećanja opterećenja za plate moraju da prate i potezi Vlade na smanjenju doprinosa, oslobađanju toplog obroka i regresa od doprinosa i poreza.

Kaže da će zbog toga na sjednici Ekonomsko- socijalnog savjeta koja je zakazana za kraj ovog mjeseca inicirati da se pripremi dokument koji će precizirati način izračunavanja i određivanja minimalca u RS.

„Cilj je da se odluka donese racionalno na osnovu realnih pokazatelja i da “povuče” rast svih plata, a ne da poslodavce tjera u još veću sivu zonu“, naveo je Mijić.

Podsjećamo, Vlada RS je krajem prošle godine usvojila odluku o najnižoj plati, nakon što se Ekonomsko – socijalni savjet nije mogao dogovoriti oko iznosa. Utvrđen je iznos najniže neto plate od 900 KM što je za 200 KM, odnosno 28,7 odsto više u odnosu na 2023. godinu kada je ona iznosila 700 KM. Cilj je kako su tom prilikom naveli poboljšanje materijalnog i socijalnog položaja radnika u RS.

Politika

LJUBIŠA PETROVIĆ ORGANIZOVAO NAGRADNU IGRU “Osvojite večeru sa gradonačelnikom”

Kako praznici kucaju na vrata, gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović odlučio je da unese malo zabave u svakodnevicu svojih sugrađana.
Na svom „Fejsbuk“ profilu najavio je “nagradnu igru” s jednostavnim pravilima – “pogodite ko će zabavljati građane za doček Pravoslavne Nove godine i osvojite večeru s gradonačelnikom.”

Prva tri “sretnika” koja tačno odgovore na Petrovićevu zagonetku bit će nagrađena večerom u njegovom društvu, piše Kliks.

A evo i stihova koji kriju ime izvođača:

“Zar samo ja igram na pošteno? Ali opet svega bih se odreko i sve bih isto ponovo! Jer nema, nema tuge kada grme trube, I ne znam gdje bi nam bio kraj, Zato dušo padni mi u zagrljaj!”

Ako vam pjesma zvuči poznato, ne oklijevajte – možda upravo vi budete jedan od dobitnika.

Nastavi čitati

Politika

SMILJANA BABIĆ MORAVAC “SNSD opet baca OTROVNE STRELICE i očigledno im NIŠTA NIJE SVETO, pa ni današnji dan”

Vidim jutros predsjednik Skupštine grada Ljubo Ninković, proziva Draška Stanivukovića kako “Stanivukoviću nije cilj da formira većinu u Skupštini”. SNSD opet baca otrovne strelice i očigledno im ništa nije sveto, pa ni današnji dan.

Izjavila je ovo odbornik PDP Smiljana Moravac Babić.

– Koriste se svakom prilikom samo da kažu nešto protiv gradonačelnika u pokušaju da tako prikriju svoje namjere, a namjere su im jasne – namjerna blokada Banjaluke kao politička osveta za više od 50 hiljada glasova Stanivukoviću- kaže Moravac Babić.

Dalje ističe da se u SNSD-u ponašaju kao djeca kada izgube utakmicu.

– Oni su meni kao tim koji izgubi utakmicu pa krivi sudiju za nepravdu i odbija čestitati pobjedničkoj ekipi. Nakon toga, na sljedećoj utakmici igraju agresivnije kako bi dokazali svoju superiornost- poručila je Moravac Babić.

Nastavi čitati

Politika

SAVANOVIĆ DIREKTAN “Prestolonasljednik Dodik zaboravio da kaže na ČIJIM TENKOVIMA MU JE OTAC DOŠAO NA VLAST”

Kada već prestolonasljednik Dodik podsjeća građane Republike Srpske kako mu je otac došao na vlast sa samo dva poslanika zaboravio je da kaže na čijim tenkovima je tada došao na vlast.

Rekao je ovo sekretar Gradskog odbora PDP Zoran Savanović, komentarišući izjave organizacionog sekretara SNSD-a Igora Dodika o tome kako je “Milorad Dodik od Banjaluke napravio glavni grad, a Draško Stanivuković mračni grad.”

-“Dašak svježeg vjetra na Balkanu” kako su ga nazivali njegovi strani mentori stigao je na tenkovima SFOR-a u Banski dvor. Pedi Ešdaun je bio glavni politički mentor Milorada Dodika i dostavljao mu spiskove sa imenima funkcionera SDS koje treba smijeniti. Ako je to politički uspjeh za njegovog sina onda je zalutao u političke vode. Ako mu je uzor otac, koji je uz pomoć stranaca, izbacio iz zgrade Banskog dvora legalno izabranog predsjednika Republike Srpske Nikolu Poplašena, prestolonasljednik Dodik treba što prije da se posveti nekom drugom zanimanju ili vrati onom starom za koje ga je otac, dajući kredit IRB-a od tri miliona KM pravdao riječima “bolje da moj sin nešto radi nego da se drogira”- kaže Savanović i dodaje:

-Mladi Dodik zaboravlja da je njegov otac kao miljenik međunarodne zajednice i visokog predstavnika, preko dvije godine, tačnije do 2001. godine bio držan u tehničkom mandatu i pored izbornog poraza. Zaboravlja i da je bivši visoki predstavnik u BiH, Valentin Incko njegovog oca hvalio kao veoma kooperativnog u prenosu nadležnosti Republike Srpske na nivo BiH. Ne tako davno Incko je hvalio Milorada Dodika na sva usta da je najviše pomogao u formiranju zajedničkog Ministarstva odbrane, ukidanju Vojske Republike Srpske, stvaranju Granične policije BiH i Suda BiH, koji da paradoks bude veći upravo sada njemu sudi- navodi Savanović.

Takođe, podsjeća Savanović, SNSD-ov funkcioner Nebojša Radmanović 2006. godine potpisao je Sporazum o ulasku u NATO što je tadašnji predsjednik PDP-a Mladen Ivanić odbio da uradi. Iako se Igor Dodik žali kako društvene mreže u to vrijeme nisu postojale, ne treba da brine, srpski narod je upamtio izdaju njegovog oca i SNSD-a, kao i prenos nadležnosti i predaju Jasenovačke građe Hrvatima.

-Zbog ogromne višedecenijske štete koju su napravili Republici Srpskoj i našem narodu, poručujem junioru Dodiku da PDP nikad neće dozvoliti dinastiji Dodik da trguje Banjalukom i Srpskom. Možda stari vuk dlaku mijenja, ali sin ćud nikad neće promijeniti. Branićemo i odbranićemo Banjaluku i Republiku Srpsku od SNSD-a i svih onih koji vode pogubnu politiku za srpski narod i našu zemlju- zaključio je Savanović.

Nastavi čitati

Aktuelno