Connect with us

Politika

VLADA SRPSKE O ZAHTJEVU TUŽILAŠTVA BiH! “Odluka Ustavnog suda o 9. januaru je ispoštovana, ALI SLAVLJE SE NE MOŽE ZABRANITI”

Tužilaštvo BiH zatražilo je od Vlade Republike Srpske informacije o proslavi Dana Republike Srpske – 9. januara, čime je ponovo potvrđena činjenica je da sve što je srpsko ili dolazi iz Republike Srpske nije poželjno u jednom dijelu BiH.

Ovim se želi prikazati da su institucije pod kontrolom političkog Sarajeva važnije i vrednije od srpskog naroda u BiH. To nije dopustivo, to nije moguće, Republika Srpska i srpski narod nikada neće prihvatiti takve politike, saopštili su iz Biroa Vlade za odnose s javnošću.

Kako se dodaje, sam način funkcionisanja “zajedničkih” institucija pod kontrolom političkog Sarajeva je presedan, koji je iz njih izopštio Srbe, a osim što ih je izopštio konstantno se i obračunava sa Srbima posredstvom političkih optužnica i presuda.

Iz Vlade su istakli da je ispoštovana odluka Ustavnog suda BiH koja se odnosila na proslavu 9. januara, ali činjenica je da nijedan sud ne može jednom narodu zabraniti šta da slavi i kada mu je rođendan.

“Srbi su konstitutivan narod u BiH, a jedan narod je važniji od odluka bilo kog suda, pa i Ustavnog suda BiH”, ukazuje se u saopštenju.

Iz Vlade podsjećaju da je 9. januar datum nastanka Republike Srpske, kada je 1992. godine u Sarajevu, tadašnja Skupština srpskog naroda u BiH donijela Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH.

“Takođe, znamo da Federacija BiH obilježava 1. mart. Taj datum za Srbe je bolno sjećanje na ubistvo srpskog svata Nikole Gardovića u Sarajevu, koje je ozvaničilo početak stradanja Srba u BiH”, naglašeno je u saopštenju.

Dodaje se i da je Dan Republike Srpske i 33. rođendan obilježen je u svim opštinama i gradovima Republike Srpske prigodnim manifestacijam.

“Postavlja se pitanje da li će sada Ustavni sud i Tužilaštvo BiH formirati optužnice protiv svih opština i gradova i svakog građanina Republike Srpske zbog proslave rođendana”,” pitaju iz Vladi Republike Srpske.

U saopštenju ističu da je narod Republike Srpske na referendumu 2016. godine nakon odluke Ustavnog suda, odlučio sa 99 odsto da 9. januar bude Dan Republike Srpske.

Politika

KAD ŠPRIČ BRANI “Direktor OBA pokazao DRŽAVNIČKO ponašanje i Dodika u Tužilaštvo BiH”

Predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Nikola Špirić izjavio je Srni da bez zalaganja Obavještajno-bezbjednosne agencije /OBA/ BiH ne bi se završilo političko-pravno nasilje prema rukovodstvu Republike Srpske.

Špirić smatra da je direktor OBA Almir DŽuvo pokazao državničko ponašanje kada je nedavno odvezao predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika u Tužilaštvo BiH.

– Mislim da je OBA radila samo svoj zadatak i da je DŽuvo pokazao državničko ponašanje. Daj Bože da su i drugi bili na nivou takvog ponašanja kao što to ispoljava direktor OBA mi ne bismo ni prošli ovu fazu političko–pravnog nasilja prema predsjedniku Republike Srpske i rukovodstvu Srpske – rekao je Špirić.

On je napomenuo da će parlamentarna Komisija za nadzor nad radom OBA danas raspravljati o tome.

Nastavi čitati

Politika

TRAŽI SE PRAVNO UPORIŠTE: Priprema se teren za povratak Nešića u ministarsku fotelju

Razgovori o Nešićevom povratku na poziciju ministra bezbjednosti BiH vode se prvenstveno na relaciji SNSD-HDZ BiH.

U političkim kuloarima Savjeta ministara Bosne i Hercegovine sve se glasnije govori o mogućnostima povratka Nenada Nešića na poziciju ministra bezbjednosti BiH, potvrđeno je Raportu iz veoma pouzdanih izvora bliskim Ministarstvu bezbjednosti BiH.

‘Razgovori o Nešićevom povratku na poziciju ministra bezbjednosti BiH vode se prvenstveno na relaciji SNSD-HDZ BiH.

O tome se govori i u Ministarstvu bezbjednosti BiH, naročito među Nešićevim nekada bliskim saradnicima. Sigurno je da je i Nešić upoznat s time kao i da su s njim ostvareni kontakti o toj temi.

Za sada je sve na nivou opcije za koju se traži prije svega pravno uporište”, kaže Raportov izvor.

Traže pravno uporište

Iako je poznato da je Nešić u januaru podnio ostavku na poziciju ministra bezbjednosti BiH, te da ga je Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH smijenio s te funkcije, naši izvori kažu da se u činjenici da Nešićevu smjenu nikada nije potvrdio Dom naroda PS BiH, što znači da ga faktički Parlament BiH nije smijenio, traži mogućnost prevazilaženja pravnih prepreka za njegov povratak.

‘Ide se dotle da se razmatraju opcije da se Nešić vrati u ministarsku fotelju bez da o tome glasa Predstavnički dom PS BiH, jer ta odluka formalno-pravno nikada nije stupila na snagu, niti je objavljena u Službenom listu BiH zato što njegovu smjenu nije potvrdio Dom naroda PS BiH”, kažu Raportovi sagovornici upućeni u tok razgovora koji je vođen o mogućnostima za sada “teoretskog” Nešićevog povratka.

Podsjećamo, Nenad Nešić je zbog sumnji u korupciju dok je bio direktor Javnog preduzeća Putevi Republike Srpskr uhapšen u decembru prošle godine.

Ostavku na poziciju ministra bezbjednosti BiH podnio je 23. januara ove godine i to isti dan kada ga je nakon toga smijenio Predstavnički dom PS BiH.

Borjana Krišto, predsjedavajući Savjeta ministara BiH, prihvatila je Nešićevu ostavku 28. januara i razriješila ga dužnosti, kako je navela, “na njegov zahtjev”.

Upravo ovako formulisanim razrješenjem Nešića od dužnosti, kako tvrde naši izvori, u stvari je otklonjena prva prepreka sa stanovišta pravne procedure za to da Krišto ponovo predloži Nešića za ministra bezbjednosti.

Podrška dijela međunarodne zajednice

Jer, njegova ostavka, bez obzira što je on u to vrijeme bio u pritvoru kao osumnjičenik, nije bila rezultat sudske presude, zabrane obavljanja javnih funkcija niti formalno utvrđenih kršenja zakona, što bi da je tako bilo, sada u startu bila prepreka za takve i ideje.

Priča o Nešićevom povratku, kažu naši izvori, naišla je i na “plodno tlo” u dijelu međunarodne zajednice u BiH koja uprkos optužbama s kojima je Nešić suočen, njegov povratak kažu gleda kroz prizmu njegove ranije kooperativnosti, prvenstveno s Evropskom unijom na trasiranju evropskog puta BiH i u svjetlu sporazuma s Europolom, Frontexom i zakonima o graničnoj kontroli, strancima, sprečavanju pranja novca, a koji su potpisani ili doneseni u vrijeme dok je Nešić bio ministar.

Za sada nema nikakve zvanične potvrde da će u skorije vrijeme biti načinjen konkretan korak, odnosno prijedlog Borjane Krišto da Nešić ponovo bude imenovan za ministra bezbjednosti BiH.

Probni balon

No, Raportovi sagovornici tvrde, da koliko god to zvučalo apsurdno, SNSD u ovom trenutku želi Nešića , kao svog koalicionog partnera izvaditi kao “keca iz rukava” u aktuelnoj krizi i njihovo viđenje “rješenja” te krize kroz djelovanje ministra koji bi bio dio vladajuće koalicije, ali koji nosi imidž iz prošlosti “umjerenog nacionaliste” i “konstruktivnog i proevropskog lica” .

Inače, Nešić je iz pritvora izašao 17. maja ove godine, a ubrzo nakon toga imenovan je na poziciju zamjenika direktora Civilne zaštite Republike Srpske.

Nije isključeno da je to njegovo imenovanje u Republici Srpskoj bio “probni balon” za ono što bi tek trebalo uslijediti, a o čemu se, kako smo već naveli, sve glasnije priča – opciji da se Nešić vrati u fotelju ministra bezbjednosti.

Na koncu, u zemlji u kojoj se Darko Ćulum, direktor SIPA-e, nesmetano vratio u direktorsku fotelju, nakon što se četiri mjeseca odmetnuo i izbivao s posla, nije nemoguće da priča o Nešićevom povratku postane i realnost.

Nastavi čitati

Politika

STRANCI NAM IZA LEĐA TRGUJU ZEMLJOM i prave trule dogovore

“Važan je trenutak da odavde pošaljemo poruka da, umjesto da nam ljudi iz EU donose svoje standarde u funkcionisanju pravne drzave, oni se, počevši od Soreke, uklapaju u nas nakaradni sistem, poručio je šef Kluba poslanila liste Za pravdu i red Nebojša Vukanović sa konferencije za novinare ispred sjedišta Delegacije Evropske Unije u BiH u Sarajevu.

Strane ambasade iza leđa javnosti trguju ovom zemljom i prave trule dilove, tvrdi Vukanović.

“Došli smo da pitamo Soreku koliko košta ova zemlja. Dodik, Višković i Stevandić ne bi otišli u Sud BiH onako ponizno, da to sigirno nije bio dogovor sa međunarodnom zajednicom. Šta su se oni dogovorili iza kulisa, oko litijum, prodaje “Elektroprivrede Republike Srpske”… . Međunarodna zajednica se prema nama ponaša kao da smo neka kolonija. Volio bih da Soreka (šef Delegacije EU u BiH, prim.aut.) izađe pred medije i kaže o čemu su razgovarali sa Dodikom, kako su se dogovorili i sa kojom mafijom su razgovarali”, kaže Vukanović.

Svi mi, dodaje Vukanović, možemo biti nepristojni, bahati i vulgarni kao Dodik.

“Mi iz opozicije i liste Za pravdu i red smo u vise navrata pretrpili ogromnu štetu zbog međunarodne zajednice. Legazlizovali su krađu izbore 2022. godine i to nikad nije dobilo epilog. Poslije je Šmit donio besmislenu naredbu za finansiranje SNSD-a i sad smo i mi ostali bez primanja. Nama bi to bilo dovoljno da se dobro organizujemo za izbore. Dodiku ta sredstva ništa ne znače jer može da ih izvuče odakle hoće”, ističe Vukanović.

Vukanović je poručio da će krenuti proteste ne, kako je rekao, protiv korumpiranoh političara, vec da ogole međunarpdnu zajednicu.

“U pravnoj drzavi nema pregovora. Mi možda možemo biti posljednji Mohikanci, ali ne zavisimo od međunarndoe zajednice i uradićemo sve da pomrsimo račune”, naglasio je Vukanović.

Nastavi čitati

Aktuelno