Društvo
VLADIKA SERGIJE PORUČIO “Zaštitimo Unu od ljudske pohlepe”
Njegovo preosveštenstvo episkop bihaćko-petrovački Sergije pozvao je one koji odlučuju u Hrvatskoj i BiH da dignu glas protiv gradnje mini-hidroelektrane na izvoru rijeke Une i stanu na put bezumlju koje unosi nemir.
Vladika Sergije je naveo da je posljednjih sedmica aktuelizovano pitanje zaštite vrela Une, jedne od najljepših rijeka svijeta, koja je, kako kaže, napojila svojom vodom, ali i ljepotom, brojne generacije predaka.
– Nekom je palo na pamet da Une gradi ono što se graditi ne može, ne smije i ne treba – rekao je episkop Sergije.
Vladika bihaćko-petrovački je ukazao da svijet postaje sve okrutniji, a ono što je Gospod nesebično darovao, na blagosloveno korištenje, ljudska pohlepa pokušava ugroziti, obeščastiti i učiniti sasvim suprotnim od onoga što po svojoj prirodi jeste.
– Priroda je naše zemaljsko stanište, koje smo dužni sačuvati za buduća pokoljenja, za one što će tek doći, a ono što smo dobili, ne svojom zaslugom, trebamo sačuvano predati našim nasljednicima – poručio je vladika Sergije.
On je naveo da se vrelo Une nalazi svega nekoliko kilometara od manastira Rmanj, te da je stoga dužan upozoriti, upoznati i skrenuti pažnju svima koji o nečemu odlučuju, kako u Hrvatskoj tako i u BiH, da dignu svoj glas i pokušaju stati na put bezumlju koje unosi nemir.
Vladika je podsjetio i da je prije nepune tri decenije srpski narod protjeran sa obje strane gornjeg toka Une, a sad ga se pokušava zaplašiti i poniziti, tako da je borba za očuvanje vrela Une istovremeno i borba da Srba bude tamo gdje ih je oduvijek i bilo.
– Zato je važno da glasno, jasno i bez straha zaštitimo rijeku koja je našim precima i nama, bila i ostala, simbol ljepote, slobode i Božije ljubavi – poručio je vladika bihaćko-petrovački Sergije.
Srna
Društvo
VRELINA NE POPUŠTA: Stiže još jedan pakleno topao dan!
U Bosni i Hercegovini sutra, 17. jula, očekuje se pretežno sunčano i veoma toplo vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost. Tokom dana temperature će rasti do ljetnih maksimuma, dok su krajem dana na sjeveru zemlje mogući lokalni pljuskovi.
Jutarnja temperatura kretaće se od 16 do 22 stepena, na jugu i do 26°C, dok će dnevna dostizati od 28 do 34 stepena, a u Hercegovini i do čak 38°C. Duvaće slab do umjeren zapadni i jugozapadni vjetar.
Meteorolozi savjetuju oprez tokom najtoplijeg dijela dana, dovoljan unos tečnosti i izbjegavanje dužeg boravka na direktnom suncu.
Društvo
IMA 106 GODINA: Ovaj Banjalučanin PRIMA PENZIJU već četiri i po decenije, a evo koliko je radio
Najstariji penzioneri u Srpskoj, njih petoro, imaju preko 100 godina.
ako su saopštili iz Fonda PIO, troje je rođeno 1920, a dvoje 1922. godine. Dakle, riječ je o penzionerima koji imaju 106, odnosno 104 godine.
Među njima, najduži penzionerski staž, a riječ je o starosnoj penziji, ima jedan Banjalučanin. On je korisnik prava 45 godina, a ostvario je staž od 20 godina.
Iz Fonda PIO odali su priznanje svojim najstarijim korisnicima prava, odnosno, onima koji su navršili više od 100 godina života.
– Ovi penzioneri svjedoče o vremenu velikih izazova, rada, požrtvovanosti i ljubavi prema porodici i zajednici. Želimo im dobro zdravlje, mir, radost i još mnogo lijepih trenutaka – poručili su iz Fonda PIO.
srpskainfo.com
Društvo
ROMANTIKA KOJA JE ODUŠEVILA REGION Na konju stigao pod njen prozor, pa kleknuo i zaprosio je
Djevojka u Novom Sadu doživjela je nesvakidašnju prosidbu koja je ličila na scene iz bajke.
zabranik se ispod njenog prozora pojavio jašući konja i obučen u narodnu nošnju.
Zatim je kleknuo i zaprosio je, a djevojka nije mogla da sakrije oduševljenje.
Snimak se ubrzo proširio društvenim mrežama i izazvao oduševljenje mnogih gledalaca, dok su se u komentarima nizale čestitke za ovaj prelijepi par, prenosi nsuzivo.rs.
-
Politika3 dana agoKOME JE KOŠARAC DIJELIO NOVAC U RUSIJI: Revizori otkrili sporne isplate?!
-
Društvo3 dana agoSRPSKA IMA ČIME DA SE PONOSI: Sofija i Petar prvi diplomirali sa prosjekom 10 u Palama
-
Politika3 dana agoPIC DANAS ODLUČUJE O NOVOM VISOKOM PREDSTAVNIKU: Hoće li Luis Krišok ostati ili stiže Šmitov nasljednik?
-
Politika2 dana agoZDRAVSTVO NIJE SAMO BIJELI MANTIL: Dragojević Stojić traži veće uvažavanje svih zaposlenih u sistemu
-
Društvo2 dana agoVELIKO SRCE MALIH HEROJA: Djeca iz Banjaluke prikupila 1.650 KM za liječenje Adelise
-
Društvo3 dana agoINDUSTRIJA U RS NE IZLAZI IZ KRIZE: Proizvodnja pala 7,6 odsto, manje i zaposlenih
-
Društvo3 dana agoLIDL ŠIRI MREŽU U BIH: Poznato gdje stižu novi marketi
-
Sport3 dana agoFIFA REKLA „DA“: Argentina dobila posebno odobrenje pred veliki okršaj s Engleskom
