Connect with us

Politika

Vlast na nivou BiH bez trajne garancije

Stavljanjem potpisa na sporazum o principima za formiranje vlasti na zajedničkom nivou SNSD, HDZ BiH i partije “osmorke” su dale nagovještaj da bi ta ekipa za četiri godine mandata mogla da uradi mnogo više nego što su sve prethodne vlasti uradile u protekle dvije decenije. Stvar je, tvrde poznavaoci prilika, u tome da niko ne odstupi od onog što je potpisano. A da li će svi poštovati dogovor to, tvrde, niko ne može da garantuje.

Milorad Dodik, Dragan Čović i Nermin Nikšić u četvrtak su u Sarajevu potpisali sporazum koji sadrži smjernice, načela i ciljeve u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti na nivou BiH do 2026. godine. Zauzet je, kako se moglo čuti i prije potpisivanja, stav da će poštovanje ustavne pozicije BiH, rad na projektima te stavljanje u drugi plan prvenstveno krupnih političkih pitanja o kojima Republika Srpska i FBiH imaju potpuno drugačiji stav, biti osnov na kojem će u ovom mandatu funkcionisati partneri u vlasti.

Analitičari, kao i brojni političari, saglasni su da prvi put svjedočimo da se ovako brzo ulazi u proces formiranja vlasti na zajedničkom nivou te da to, s pravom, uliva nadu da će naredne godine proći bez podizanja nacionalnih tenzija i raspirivanja mržnje.

Politički analitičar Žarko Papić kaže da je realno očekivati promjene u BiH i konačno drugačiji razvoj situacije.

– Prvi put je koalicija na nivou BiH stvorena na osnovu programa koji je i usaglašen. SNSD, HDZ i “osmorka” imaju svoje ozbiljne razloge za ulazak u tu koaliciju. Svi nekako očekuju blokade HDZ-a BiH i SNSD-a, a zaboravljamo blokade koje je SDA već najavila. Opozicija u oba entiteta sada će pokušati da blokira neke stvari tamo gdje može. Dakle, mislim da je dobro počelo, a vjerovatno je ključan pristup da se rješavaju one stvari o kojima je moguće postići dogovor. Ostavljaju se po strani ideološke teme koje su do sada služile i jednoj i drugoj i trećoj partiji, mislim na SDA kao trećoj, za održavanje nekakvih tenzija – rekao je Papić.

Međutim, smatra da ništa neće ići glatko.

– U svim tim partijama postoje stare snage koje će se malo teže miriti sa tim nekim kompromisnim rješenjima – naglasio je Papić za “Glas”.

Važna stavka u cijeloj priči je da sa sve tri strane stižu široke koalicije sa velikim brojem stranaka.

– Unutar “osmorke” ima ideoloških razlika, ali nije to toliko jako da može da ugrozi opšte jedinstveno. I u Hrvatskom narodnom saboru biće otpora, ali umirivanje tenzija i okret pozitivnim promjenama relaksiraće političke odnose i u tom korpusu te obnoviti pluralizam, što nije loše. Slično je i sa koalicijom oko SNSD-a. Mislim da je početak dobar, nema garancija da će sve idealno ići, ali navijajmo za njih. Uostalom, nada posljednja umire – istakao je Papić, koji je i direktor Inicijative za bolju i humaniju inkluziju iz Sarajeva.

Sličan stav dijeli i politički analitičar Radomir Nešković. Naglašava da će, ukoliko partneri ostanu dosljedni onome što su potpisali, dobro stanje i potrajati.

– Rečeno je da će određene stvari o kojima nema saglasnosti ostaviti po strani, odnosno dogovarati se o onima o kojima ona postoji. To je, prije svega, put BiH u EU. Jedinstven je početak. Svako treba da se drži svojih nadležnosti. To je racionalan metod – istakao je Nešković za “Glas”.

SDA

Postoje i ocjene da se, iz svega što je do sada viđeno, da zaključiti da je SDA bila ključni remetilački faktor te da je dobar dio blokada zapravo posljedica njihovog djelovanja. Upravo, kako ističu, činjenica da SDA ne učestvuje u pregovorima daje vjetar u leđa procesu, koji bi, kada je riječ o formiranju novog saziva Savjeta ministara BiH, mogao da bude završen do kraja godine, što je rijetko viđeno u postratnom periodu.

Politika

DODIK IMA NOVU IDEJU! ” U studentskom kampusu izgraditi vrtić i crkvu?!”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da će 3,5 miliona KM iz budžeta Kabineta predsjednika biti izdvojeno za izgradnju vrtića u okviru kampusa banjalučkog Univerziteta.

“To nije limit sredstava, jer ovaj vrtić mora biti vrtić budućnosti sa najsavremenijom opremom i neophodnom logistikom u smislu digitalizacije i ostalog”, rekao je Dodik novinarima na Fakultetu političkih nauka, gdje je prisustvovao predstavljanju ključnih informacija o aktuelnom upisu na prvu godinu prvog ciklusa srtudija i o investicijama.

On je naveo da insistira na tome da u okviru kampusa bude izgrađena i crkva kao spomenik poginulim studentima u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.

“Uredićemo i saobraćajnice ovdje, izgradićemo tehnološki centar. Uložićemo više od 150 miliona KM u novi Medicinski fakultet, Medicinsku školu, centar za istraživanja i to će biti savremeni kompleks na Paprikovcu koji će povezati srednje i visoko medicinsko obrazovanje sa Univerzitetskim-kliničkim centrom Srpske”, istakao je Dodik.

On je rekao da se pokazalo da u oblasti zdravstva privatni sektor pokriva samo ono što je profitabilno, ali da javni sektor mora imati sve pokriveno.

Dodik je ukazao da je ovogodišnji veći upis studenata na banjalučki Univerzitet rezultat ne samo aktuelnih trendova, već i besplatnog školovanja i boravka u studentskim domovima sa cijenom od tri KM za tri obroka.

“Studenti trebaju da redovno studiraju i da polažu godine redovno da bi koristili ove benefite”, poručio je Dodik.

On je dodao da je ranijih godina nedostajalo kadra na fakultetima, a da se danas Univerzitet u Banjaluci može ponositi kadrom koji može biti konkurentan i u regionu.

“Uradićemo sve da pojačamo standard naših profesora i studenata. Prije mjesec dana povećali smo plate profesorima i vjerujem da ćemo početkom iduće godine biti u prilici da povećamo plate prosvjetnim i radnicima u javnom sektoru”, istakao je Dodik i izrazio uvjerenje da će to omogućiti nastavak rasta domaćeg proizvoda.

On je ukazao da su univerziteti najisturenija institucija prema okruženju i da ga raduje svako pomjeranje rejtinga visokoškolskih ustanova u Srpskoj.

“Za studente koji u pauzi studiranja se opredijele da negdje rade po ugovoru o djelu na mjesec ili dva, odlučio sam da preuzmemo plaćanje 14 odsto poreza i 18 odsto za penzioni fond”, rekao je Dodik.

On je dodao da Srpska ima pad poljoprivredne proizvodnje koju su desetkovali vremenski uslovi, ali vjeruje da će imati dovoljne količine pšenice, dok je voćarska proizvodnja gotovo uništena.

“I dalje ćemo biti sa poljoprivrednicima i očuvaćemo stočarsku i svaku drugu proizvodnju koju možemo”, naveo je Dodik.
Provjereno.info

Nastavi čitati

Politika

DRINIĆ U REKAVICAMA “Građani žele razvoj, ali skupštinska većina sve blokira”

Generalni sekretar Partije demokratskog progresa (PDP) Nebojša Drinić boravio je danas u popodnevnim časovima u mjesnoj zajednici Rekavice 2, gdje je sa mještanima razgovarao o svakodnevnim problemima, razvojnim potencijalima, ali i blokadama koje, kako tvrdi, sprovodi skupštinska većina u Banjaluci.

– Danas sam poslijepodne proveo u MZ Rekavice 2. Sa dobrim mještanima ovog banjalučkog naselja razgovarao sam o njihovoj viziji razvoja, ali i o izazovima i problemima sa kojim se susrećemo u gradu. Mnogo je projekata, većih i manjih, koji su zbog neodgovornih pojedinaca iz skupštinske većine na čekanju. Opstruišu razvoj, ulaganja i održavanje postojeće infrastrukture. Takođe, namjerno guraju gradska preduzeća u ambis. Za to nemaju utemeljenje, osim u bezobrazluku i neodgovornosti prema povjerenju naroda – poručio je Drinić.


Ipak, kako naglašava, PDP u saradnji sa mještanima nastavlja da djeluje odgovorno i predano:

– Zajedničkim snagama sa neformalnom grupom mještana Rekavica 2 obnovićemo krov na školi, kako bi se zaustavilo dalje propadanje objekta. Pokrenućemo inicijativu na lokalnom nivou za izgradnju mostića preko rječice Rekavice, kako bi djeca bezbjedno stizala do škole. Pokrenućemo i inicijativu prema „Putevima Republike Srpske“ za postavljanje zaštitne mreže na stijenama pored puta, zbog čestih odrona u zimskom periodu – naveo je Drinić.

Dodaje da dobrobit građana mora biti prioritet svih nivoa vlasti, te da PDP ostaje uz građane i njihove potrebe, uprkos političkim opstrukcijama koje dolaze od onih koji, kako kaže, „misle samo na svoje džepove“.

Nastavi čitati

Politika

NIJE JOJ DOSTA! Ponovo se kandidovala! Obrenka Slijepčević hoće još jedan mandat!

Svi aktuelni članovi Komisije za utvrđivanje sukoba interesa RS i članovi Komisije za žalbe RS žele da zadrže ta pristojno plaćena mjesta i ponovo su se prijavili na konkurs za te pozicije.

Pred Komisijom za izbor i imenovanje Narodne skupštine RS juče su održani intervjui sa kandidatima. Na konkurs za člana Komisije za utvrđivanje sukoba interesa RS prijavili su se i aktuelna predsjednica Obrenka Slijepčević, kao i svi njeni članovi Granedina Dragojević, Sandra Vuković, Vojislav Marković, Gordan Jovanović, Slaviša Mrkaja i Munib Karić.

Pored njih, novi kandidati su Igor Vidović, Jelena Toromanović i Marijana Nešković, pri čemu treba napomenuti da su se Slaviša Mrkaja i Munib Karić prijavili i na konkurs za članove Komisije za žalbe koja je drugostepeni organ za odlučivanje po rješenjima Komisije za utvrđivanje sukoba interesa. ored njih dvojice na oba konkursa su se prijavili i Jelena Milanović Milekić, Branko Mudrinić, Budimir Petković, Rade Gojković i Mladena Mutić, te aktuelni članovi Komisije za žalbe Oliver Blagojević i Biljana Vasić, piše Capital.

Pored Blagojevića i Vasićeve za člana Komisije za žalbe prijavili su se njen aktuelni predsjednik Ranko Karapetrović i član Goran Raković. Treba napomenuti da je u ovoj komisiji bilo izmjena u odnosu na petočlani sastav izabran u maju 2021. godine. Naime, Marina Kremenović je 2022. godine postala notarka i podnijela je ostavku na članstvo u Komisiji, pa je umjesto nje izabrana Armi Buro. Međutim, ona je u međuvremenu preminula i komisija od tada radi u nepotpunom sastavu sa četiri člana.

Nastavi čitati

Aktuelno