Region
VRAĆALI SE SA LJETOVANJA IZ HRVATSKE, a na granici ih sačekao šok: Zbog propusta porodica umalo DOBILA NOVČANU KAZNU
Tokom povratka sa ljetovanja iz Hrvatske porodicu je sačekalo neprijatno iznenađenje na granici.
Porodica iz BiH godinama ljetujekod istih iznajmljivača na Makarskoj rivijeri. Plate, kako su u jednoj Fejsbuk grupi opisali, papreno, ali nije im žao. Kući se vraćaju zadovoljni, odmoreni. Sve do ovog ljeta. Na granici su im, naime, tražili dokaz da su u Hrvatskoj bili na ljetovanju.
“Pitali su nas koliko smo boravili na moru i jesmo li bili prijavljeni. Muž je, onako sav u šoku, rekao da jesmo, ali gospođa s druge strane rekla je da je samo jedna osoba od nas četvoro u sistemu, odnosno prijavljena i da nas sad zbog toga mogu novčano kazniti”, prepričala je turistkinja neugodnost s granice koja je na kraju dobro završila.
Porodica iz BiH nije platila nikakvu kaznu, ali je brine šta bi sljedeći put trebalo da urade, kako se osigurati da se slična situacija ne ponovi.
Zašto bi odgovarala za propust domaćina?
Komentatori ispod njenog posta na društvenoj mreži čude se i pitaju zašto bi ona odgovarala za propust domaćina koji je umjesto cijele porodice prijavio samo jednog člana.
Podatke o tome policijski službenici vide, inače, u sistemu za praćenje turističkog saobraćaja eVisitor, a prijava gostiju je definitivno obaveza domaćina, u ovom slučaju privatnog iznajmljivača. Nažalost, uz one koji se iznajmljivanjem bave na crno, bez registracije takve djelatnosti, ovaj slučaj s hrvatsko-bosanske granice samo je još jedna potvrda da zakon zaobilaze i registrovani iznajmljivači.
Neki se, naime, na razne načine dovijaju ne bi li ostali “paušalci”, što znači s obavezom da godišnje po krevetu plaćaju paušalni porez na dohodak od 20 do 200 evra. U zavisnosti o tome koliko propiše predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave. Ako, pak, tokom tekuće godine pruže usluge smještaja u vrijednosti većoj od 40.000 evra, po sili zakona ulaze u sistem PDV-a. S većim i administrativnim i finansijskim obavezama, a to mnogima nije drago.
Region
MASOVNO HAPŠENJE U BEOGRADU! Gradili bez građevinskih dozvola
Javni tužioci Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu su, nakon sprovedene proaktivne istrage u saradnji sa policijskim službenicima PS Surčin i građevinskim inspektorima Gradske uprave grada Beograda, naložili hapšenje 14 lica zbog postojanja osnovane sumnje da su izvršili više krivičnih djela Građenje bez građevinske dozvole.
Nakon preduzetih dokaznih radnji podnesen je optužni predlog protiv Lj.B. (47) zbog izvršenja dva krivična djela Građenje bez građevinske dozvole sa predlogom da se okrivljenom izrekne kazna zatvora u trajanju od 1 godine i 6 mjeseci i novčana kazna u iznosu od milion dinara i da mu se produži već određeni pritvor, protiv kineskog državljanina H.Dž. zbog krivičnog djela Građenje bez građevinske dozvole sa predlogom da mu se izrekne kazna zatvora u trajanju od 10 mjeseci i novčana kazna u iznosu od pesto hiljada dinara i protiv kineskog državljanina C.Y. (50) zbog krivičnog djela Građenje bez građevinske dozvole sa predlogom da mu se izrekne uslovna osuda sa utvrđenom kaznom zatvora u trajanju od 1 godine sa rokom provjeravanja od 4 godine i novčana kazna u iznosu od milion dinara.
Okrivljeni M.B. (41) se, po rješenju Trećeg osnovnog suda u Beogradu, nalazi u pritvoru zbog postojanja osnovane sumnje da je izvršio dva krivična djela Građenje bez građevinske dozvole i prema njemu se preduzimaju dokazne radnje.
Javni tužilac je takođe predložio sudu da se prema okrivljenima izrekne mjera bezbjednosti oduzimanja predmeta – nezakonito izgrađenih objekata koji su nastali izvršenjem krivičnog djela i velikih količina građevinskih mašina i građevinskog materijala.
Okrivljeni N.Ž. (42) je zaključio sa tužilaštvom sporazum o priznanju krivičnog djela Građenje bez građevinske dozvole na osnovu kojeg mu je izrečena uslovna osuda sa utvrđenom kaznom zatvora u trajanju od 1 godine sa rokom provjeravanja od 3 godine i novčana kazna u iznosu od milion dinara, dok je okrivljeni N.B. (24) zaključio sa tužilaštvom sporazum o priznanju krivičnog djela Građenje bez građevinske dozvole na osnovu kojeg mu je izrečena uslovna osuda sa utvrđenom kaznom zatvora u trajanju od 8 mjeseci sa rokom provjeravanja od 3 godine i novčana kazna u iznosu od osamsto hiljada dinara.
Po nalogu Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu doneseno je rješenje o zadržavanju A.K. (44) zbog krivičnog djela Građenje bez građevinske dozvole koji će u zakonskom roku biti saslušan od strane javnog tužioca.
Javni tužioci Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu nastavljaju da preduzimaju dokazne radnje prema preostalim okrivljenim licima i da predlažu oštro kažnjavanje učinilaca krivičnih djela, kao i da se, u saradnji sa policijskim službenicima i građevinskim inspektorima, bore protiv nelegalne gradnjem, prenosi Telegraf.
Region
Kakve bi posljedice imale AMERIČKE SANKCIJE NIS-u
– Moram priznati da ne verujem da je jedan takav scenario moguć. Smatram da je malo verovatan, jer još uvek ne postoje neke zvanične potvrde o tome. Ako ipak kojim slučajem dođe do toga, stavljanja ove kompanije na američku crnu listu, to bi sigurno dovelo do nestašice goriva u Srbiji, jer ne postoje alternativni izvori snabdevanja da se pokrije razlika u manjku goriva na tržištu. Istina, postoje određene strateške rezerve, ali one nisu dovoljne. Ovakav razvoj situacije bi onda doveo i do rasta cena na benzinskim pumpama. Čak i ako ne bi bilo nestašica, očekivanja bi dizala cenu. To bi onda dovelo do lančane reakcije, s obzirom da su cene naftnih derivata ugrađene i u cene gotovo svih proizvoda i usluga – smatra Radosavljević, dodajući da NIS već godinama otežano posluje zbog ranije uvedenih sankcija “Gaspromu”.
Na pitanje šta bi se desilo ako bi se i EU priključila i solidarisala sa SAD, Radosavljević odgovara da je proces odlučivanja unutar ove zajednice drugačiji od onog u Americi te da je o tom pitanju potrebna saglasnosti svih članica. Ukazuje da i pored toga Amerika ima razne i moćne mehanizme pritiska, kojima može usloviti i druge države da im se priključe u sankcionisanju da li pojedinca ili kompanija. Najgori scenario, kako smatra, bi bio ukoliko bi hrvatski naftovod JANAF obustavio isporuke nafte, a s kojim NIS ima sklopljen dugoročni ugovor o transportu.
Mišljenja je da bi se sve ovo negativno prelilo i na Republiku Srpsku, odnosno njeno naftno tržište, na kom postoji značajan broj benzinskih pumpi u vlasništvu NIS-a, ali bi, uvjeren je ovaj stručnjak, to imalo daleko manje negativne efekte nego u Srbiji.
– Na tržište Republike Srpske dolaze određene količine naftnih derivata iz Rafinerije u Pančevu koja je u vlasništvu NIS-a. Ako dođe do prekida u isporuci smatram da bi se ta razlika u dobroj meri mogla nadoknaditi preko Luke Ploče, gde se nalaze naftni terminali. U prvom periodu sankcije bi verovatno poremetilo snabdevanje, ali dugoročno gledajući, adekvatna alternativa postoji, što nije slučaj i sa Srbijom – poručio je Radosavljević.
Ekonomista Ljubodrag Savić smatra da u slučaju uvođenja američkih sankcija Srbija ima dvije opcije – prva da preuzme većinsku kontrolu nad NIS-om, a druga da uvede sankcije Rusiji kako se ta “kompanija ne bi dirala”.
– Vlasti imaju dve alternative, ali su obe neprihvatljive za Srbiju. To je situacija iz koje je praktično nemoguće naći zadovoljavajuće rešenje i za jednu, i za drugu i za treću stranu – kaže Savić.
Hil se pravi Englez
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nedavno je upozorio da će, prema njegovim saznanjima, SAD uvesti sankcije Naftnoj industriji Srbije zbog ruskog vlasništva nad tom kompanijom. Iznio je procjene da bi se ovim sankcijama mogle pridružiti Velika Britanija i Evropska unija. Da li će do njih i doći, američki ambasador u Srbiji Kristofer Hil nije želio potvrditi, ali ni demantovati, ali se iz njegovog odgovora mogu naslutiti naredni potezi odlazeće američke administracije. Hil je naime istakao da potencijalne američke sankcije NIS-u nemaju za cilj da na bilo koji način naškode srpskoj privredi.
Region
PALO AUTOBUSKO STAJALIŠTE sa nadstrešnicom u Novom Sadu
Kako je potvrđeno u Hitnoj pomoći, nije bilo povrijeđenih.
Kako se reporterka 021.rs uvjerila, ostaci stajališta su brzo uklonjeni, konstrukcija je iščupana iz betona, dok su krhotine stakla rasute po stajalištu.
Ovaj mediji je uputio pitanja gradskoj upravi i JGSP “Novi Sad” u vezi sa padom ovog stajališta, kako je došlo do toga, kao i da li su postojale indicije da će do ove situacije doći.
-
Politika3 dana ago
DRAGOJEVIĆ STOJIĆ ĐAJIĆU “Gdje ste Vi vidjeli ljekara na birou, i KOLIKO POSLASTIČARA RADI NA UKC-u”
-
Politika3 dana ago
MIRNA SAVIĆ BANJAC “Plata prodavačice u tržnom centru u Doboju 1800 KM, a MEDICINSKE SESTRE 1300 KM”
-
Banjaluka2 dana ago
BANJALUCI SE SPREMA SCENARIO IZ PAKLA! SNSD najavljuje oduzimanje nadležnosti Skupštini i GRADONAČELNIKU!(VIDEO)
-
Politika2 dana ago
SNSD SMISLIO KAKO DA FINANCIJSKI “SAMELJE” BANJALUKU! Strah od Stanivukovića veći od brige za narod
-
Politika3 dana ago
DODIKOVA ODBRANA IMA PLAN! Traže odgodu suđenja od 3 mjeseca
-
Politika2 dana ago
ADŽIĆEV OBRAČUN SA DODIKOVIM LOJALISTIMA! Šulić “Ti si politički patuljak” (VIDEO)
-
Banjaluka2 dana ago
SKUPŠTINA počela i ZAVRŠILA! LUKAČ i bivši GRADONAČELNIK među odbornicima
-
Politika3 dana ago
BORENOVIĆ “Od Dodika do Dodika i dalje NIŠTA…KRAJ”