Connect with us

Svijet

VRAĆAMO LI SE NA STARO? Njemačka usvojila strože epidemiološke mjere

U isčekivanju novog talasa virusa korona na jesen i zimu, njemačka vlada je danas usvojila nove, strože epidemiološke mjere.

Njima se, između ostalog, vraća i obaveza nošenja FFP2 maski u avionima i vozovima na međunarodnim linijama.

Predstavljajući nove mjere, njemački ministar zdravlja Karl Lauterbah rekao je da se očekuje “korona talas” na jesen, koji je govoto izvjestan, a koji se može savladati upravo novim mjerama.

Dodao je da će pokrajine dobiti sve mogućnosti da reaguju u skladu sa situacijom.

Lauterbah je istakao da je cilj “korona politike” da se izbjegne visok broj umrlih, bolovanja i dugoročne posljedice.

Usvojene mjere predviđaju povratak obaveze nošenja maski FFP2 u avionima i međunarodnim vozovima, dok djeca starosti šest do 14 godina, kao i osoblje mogu da nose “obične” medicinske maske.

U bolnicama i domovima za njegu i starija lica širom Njemačke se uvodi obaveza nošenja maski, ali i negativan test za pristup tim ustanovama.

Pokrajine će dobiti mogućnost da, u zavisnosti od epidemiološke situacije, reaguju sa dva nivoa mjera.

Tako mogu od 1. oktobra, kada stupaju na snagu mjere, do 7. aprila, do kada su ograničene, da uvedu dodatne zaštitne mjere.

Prvi nivo predviđa uvođenje obaveze nošenja maski u autobusima i svim vozovima, kao i u javnim prostorima, te i ugostiteljskim objektima.

Drugi novo mjera predviđa uvođenje i obavezne distance, kao i nošenja maske i na otvorenom, na manifestacijama, uz ograničenje broja prisutnih.

Lokdauni i zatvaranje škola nisu planirani, ali pokrajine mogu da nalože obavezno testiranje đaka.

Svijet

GRČKA NEĆE PODRŽATI članstvo Kosova u Savjetu Evrope

Grčka će biti uzdržana tokom glasanja 16. maja u Komitetu ministara Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope i neće podržati zahtjev da Kosovo pristupi ovom tijelu, izjavio je grčki ministar spoljnih poslova Jorgos Gerapetrit.

“Kao što smo radili u sličnim slučajevima u prošlosti, Grčka će se uzdržati od glasanja, drugim riječima, neće podržati zahtjev Kosova da se pridruži Savjetu Evrope”, rekao je Gerapetrit u intervjuu radiju “Kanal jedan”.

On je dodao da “neka od suštinskih pitanja još nisu riješena, a prije svega stvaranje Zajednice srpskih opština na Kosovu”.

“Zbog toga se naša osnovna politika nije promijenila. Grčka se drži principijelne spoljne politike. Ne mijenjamo mišljenje dok se ne promijene činjenice na osnovu kojih se donose odluke. Podstičemo dijalog Prištine i Beograda, želimo mirno rješenje sporova” rekao je Gerapetrit, prenosi Srna.

Parlametarna skupština Savjeta Evrope odobrila je ranije preporuku da samoproglašeno Kosovo bude pozvano u članstvo Savjeta Evrope. Za ovu odluku glasao je 131 poslanik, 29 je bilo protiv, 11 uzdržano.

Nastavi čitati

Svijet

ODJEKUJU EKSPLOZIJE KOD BAGDADA: Jedna osoba poginula, više ranjeno

Serija eksplozija prosto je raznijela štab iračkog Narodnog fronta za mobilizaciju 50 kilometara južno od Bagdada.

Serija eksplozija prosto je raznijela štab iračkog Narodnog fronta za mobilizaciju 50 kilometara južno od Bagdada, svega nekoliko sati pošto su pripadnici proiranskih milicija lansirali dronove ka izraelskog vazduhoplovnoj bazi nedaleko od Elijata. Prema prvim informacijama najmanje jedna osoba je poginula, a više ranjeno u napadu. Vašington i Jerusalim odbacuju odgovornost.

Najmanje jedan pripadnik Narodnog fronta za mobilizaciju, proiranske milicije koja se nalazi u sastavu iračkih oružanih snaga, je poginuo, dok je desetak ranjeno u napadu neidentifikovanih aviona na bazu ovih snaga kod Bagdada, javljaju mediji u Iraku.

Iračke milicije su, odmah, za napad optužili Amerikance, koji su, jednako brzo, odgovorili da ”koalicione snage u Iraku nemaju nikakve veze sa ovom akcijom”.

Odmah zatim, umiješanost u ovaj napad negirale su i vlasti u Jerusalimu. Proiranske milicije su, istovremeno, najavile osvetu ”bilo kome ko se usudio da pokrene ovakav napad”.Narodni front za mobilizaciju, koji broje oko 200.000 boraca je, tokom prvih mjeseci rata u Pojasu Gaze, u 107 navrata napadao baze u kojima se nalaze američki vojnici, ali su akcije prestale kada je Pentagon zaprijetio žestokim protivudarima.

Izraelske vlasti se, za sada, nisu oglašavale o ovom napadu, ali su oficiri iračkog ratnog vazduhoplovstva naveli da su letjelice, koje su ispalile projektile na bazu proiranske milicije, najverovatnije doletjele iz pravca Jordana. Vođa iračkog Narodnog fronta za mobilizaciju Abu Fadak el Muhamadavi je, rame uz rame sa prvim čovjekom palestinskog Islamskog džihada Zijadom el Zahalehom u Teheranu prisustvovao sahrani trojice generala Revolucionarne garde ubijenih u izraelskom napadu na konzulat u Damasku.

Abu Fadak, koga je iranska novinska agencija Tasnim opisala kao lidera 200.000 boraca u Iraku, navodno je obećao da će njegove snage ponijeti dio tereta osvete Izraelcima. Skladišta municije Abu Fadakovih snaga kod Bagdada eksplodirala su svega dan pošto su izraelski avioni sa tri projektila uništili radar iranskih protivvazdušnih snaga, raspoređenih kod Isfahana kako bi štitili tamošnje nuklearno postrojenje. Iran je, pak, objavio da je vojna baza u Isfahanu napadnuta dronovima lansiranim sa lokacije unutar Irana, zbog čega nema namjeru da pokreće novi osvetnički napad protiv Izraela.

Tokom prvog direktnog napada Irana na Izrael, 13. aprila, na dve izraelske vazduhoplovne baze lansirano je nekoliko stotina projektila i bespilotnih letjelica, od kojih je nekoliko uspjelo da probije odbranu i ošteti pistu i transportni avion C-130 ”herkules”.

Sjedinjene Američke Države, čije su se diplomate silno trudile da obe strane ubijede da obustave talas osvetničkih napada, su poslije izraelske akcije u Iranu ocijenile da su ovakve operacije okončane.

Irački premijer Mohamed Šia el Sudani se već nedjelju dana nalazi u Vašingtonu, gde je od američkih zvaničnika zatražio da izvrše pritisak na Izrael kako bi se okončao rat u Pojasu Gaze.

Nastavi čitati

Svijet

SAD POVLAČI SVOJE TRUPE IZ NIGERA: do sporazuma došlo nakon državnog udara

SAD su obavijestile vladu Nigera da su pristale na njen zahtjev za povlačenje američkih trupa iz te zapadnoafričke zemlje, rekla su tri neimenovana američka zvaničnika za Vašington post.

Visoki zvaničnik Stejt departmenta rekao je da je premijer Nigera zatražio od Vašingtona da povuče trupe iz te zemlje i da su se SAD sa tim saglasile.

– Dogovorili smo se da u roku od nekoliko dana počnemo razgovore o tome kako da razvijemo plan za povlačenje trupa – rekao je visoki zvaničnik.

Šta znači sporazum?
Odluka je donijeta u petak, na sastanku zamjenika američkog državnog sekretara Kurta Kembela i premijera Nigera Alija Lamina Zejnea. Taj sporazum će označiti povlačenje više od 1.000 američkih vojnika iz Nigera i dovesti u pitanje status američke vazdušne baze vrijedne 110 miliona dolara

To je kulminacija prošlogodišnjeg vojnog udara u Nigeru u kojem je zbačena demokratski izabrana vlada u toj zemlji i uspostavljena vladavina vojne hunte koja je američko vojno prisustvo proglasila “nezakonitim”.

Za američke zvaničnike koji su bazu u Nigeru smatrali za važno sredstvo za borbu protiv terorizma, sporazum o povlačenju predstavlja značajan korak nazad, ocjenjuje Vašington post.

U Nijamej stiglo 100 ruskih vojnih instruktora

Zvaničnici Nigera optužili su SAD da pokušavaju da diktiraju da ta zapadnoafrička nacija nema nikakve veze sa Iranom, Rusijom ili drugim protivnicima SAD.

Niger, vojska
FOTO: ISSFOU DJIBO/EPA

Stotine demonstranata okupilo se u Nijameju prošlog vikenda pozivajući američke trupe da napuste Niger, nakon što je vlast dodatno promijenila svoju strategiju okončanjem vojnog sporazuma sa SAD i dobrodošlicom ruskim vojnim instruktorima, piše Index.

Osam državnih udara u zapadnoj i središnjoj Africi tokom četiri godine, uključujući Burkinu Faso, Mali i Niger, podstaklo je rastuću zabrinutost zbog demokratskog nazadovanja u regionu, navodi portal. Iz Nigera su se ranije povukle francuske trupe koje su u protekloj deceniji predvodile protivterorističke operacije protiv ekstremističkih grupa u regionu.

Najmanje 100 ruskih vojnih instruktora stiglo je prošle sedmice u glavni grad Nigera, Nijamej.

Nastavi čitati

Aktuelno