Connect with us

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Kiša, na planinama snijeg

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ sutra se očekuje oblačno vrijeme sa padavinama, uz temperaturu vazduha do 12 stepeni Celzijusovih.

Ujutro i prije podne biće hladnije i oblačno uz jaču kišu, a u brdsko-planinskim predjelima padaće snijeg, uz formiranje manjeg snježnog pokrivača.

Susnježica i snijeg će ponegdje padati i u nižim predjelima, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Na sjeveroistoku, u Semberiji, padaće slaba kiša.

U drugom dijelu dana padavine će slabiti i prestati prvo na zapadu, a zatim i na jugu i istoku.

Duvaće umjeren vjetar, na jugu i planinama i jak, sjeverni, koji će postepeno slabiti u drugom dijelu dana.

Jutarnja temperatura vazduha biće od jedan do pet, na jugu do osam, u višim predjelima od minus dva, a dnevna od pet na jugoistoku do 12 na jugu i sjeveru, u višim predjelima od jedan Celzijusov stepen.

Društvo

“VEZANE SU NAM RUKE” Vozači kamiona iz BiH na mukama zbog pravila EU!

Vezane su nam ruke, ne možemo uraditi ništa, a ni blokade granica više nisu opcija jer postoje naznake da bi nas Brisel u tom slučaju još jače mogao udariti po prstima.

U tu rečenicu bi se mogao sažeti najnoviji stav lidera ovdašnjih prevoznika, koji još ne vide rješenje za situaciju koja im sve teže pada, a koja se odnosi na to da naši vozači u EU mogu ostati samo 90 u 180 dana.

Treba naglasiti da je sporna odluka na snazi više od 14 godina, odnosno od 15. decembra 2010, ali, prema riječima prevoznika, nije primjenjivana do zadnjih godinu dana, kada su se vozači, odnosno prevoznici počeli suočavati sa isključenjem iz saobraćaja i kaznama.

Nikola Grbić, predsjednik Udruženja prevoznika za međunarodni i unutrašnji transport Republike Srpske, ističe da je Brisel definitivno odbio zahtjev svih zemalja zapadnog Balkana, te da sporna uredba ostaje na snazi.

“I sad su zaista ogromni problemi, dešavaće se veliki odliv vozača i vjerovatno prevozničkih firmi koje će pokušavati da se registruju u Hrvatskoj i Sloveniji”, rekao je Grbić za “Nezavisne novine”.

Ruke su im, dodaje, vezane i ne mogu ništa uraditi.

“Možda će i biti sastanak gdje bi trebalo da se dogovorimo o preuzimanju nekih koraka prema Briselu. Međutim, predsjednik Udruženja iz Srbije nije bio za tu opciju. Čak su navodno poslati i neki zahtjevi prema Briselu da će prevoznici zapadnog Balkana da pokušaju da blokiraju granični prelaz prema EU. Međutim, kako nam je rekao taj predstavnik Udruženja, navodno su dobili neki odgovor – ako bi se to uradilo – da bi Brisel povukao novi korak prema nama, a to je uvođenje viza, što bi zaista bilo još katastrofalnije”, rekao je Grbić.

Srbija je, kako je dodao, prva koja je na neki način odustala od ove namjere koja se odnosi na blokade.

“Razmišljamo šta nam je činiti. Blokade više nisu opcija. Kada bismo dobili mnogo više po prstima nego što je to slučaj sada, u vidu uvođenja viza, to bi zaista bilo katastrofa”, istakao je Grbić.

Podsjetimo, institucije BiH su nedavno, umjesto rješenja na ovu situaciju, od evropskih organa dobile samo pojašnjenje postojeće zabrane. Zbog toga je razočarenje iskazao i Edin Forto, ministar komunikacija i transporta BiH.

“U odgovoru iz Brisela na zahtjev za izuzimanje profesionalnih vozača iz uredbe po kojoj mogu boraviti maksimalno 90 u 180 dana u Evropskoj uniji nismo dobili ništa što već nismo znali. Dobili smo pojašnjenje propisa, ali ne i odgovor da li će se pokrenuti inicijativa za izmjenu, što smo u više navrata tražili”, rekao je nedavno Forto za “Nezavisne novine”.

Prema njegovim riječima, iako pravila za ulazak u Šengen zonu i odluke EU koje ih prate nisu u direktnoj nadležnosti Ministarstva komunikacija i transporta BiH, za njega i ovaj resor problem i te kako predstavlja činjenica da imamo više od 6.000 profesionalnih vozača od kojih je, kako kaže, “većina ugrožena i prijeti da će napustiti BiH ako se ovaj problem ne riješi”.

“No, ovo nije problem samo vozača iz Bosne i Hercegovine, nego svih zemalja zapadnog Balkana koje nisu članice EU”, rekao je Forto.

Tražimo, dodao je, ujednačavanje prava kakva već po evropskim propisima imaju posade aviona, vozova i brodova, na koje se ne primjenjuje uredba o maksimalnom boravku od 90 u 180 dana u EU.

“U ranijim razgovorima sa evropskim zvaničnicima smo informirani da postoji protivljenje pojedinih članica sa jakim lobijima profesionalnih vozača da se ide u pravcu izuzeća naših profesionalnih vozača od primjene uredbe”, rekao je Forto.

Nastavi čitati

Društvo

Danas promjenljivo oblačno i suvo, BIĆE I DUŽIH SUNČANIH PERIODA!

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH danas će veći dio dana biti promjenljivo oblačno, uglavnom suvo, dok će uz rijeke i po kotlinama biti niske oblačnosti i magle, koja će se ponegdje duže zadržati uz hladnije vrijeme u tim mjestima.

Tokom dana biće i dužih sunčanih perioda, a ponegdje je moguća i po koja kap kiše ili slaba kiša, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

U popodnevnim časovima i tokom večeri doći će do naoblačenja od jugozapada, koje će se u nastavku večeri izmještati dalje ka istoku, te ponegdje u Krajini u noći na četvrtak usloviti slabu kišu.

Jutro je bilo promjenljivo do potpuno oblačno i suvo, na krajnjem jugu je uglavnom vedro. Na istoku ima i magle. Vjetar je slab uglavnom sjevernih smjerova, dok je u mnogim mjestima tiho, bez vjetra.

Maksimalna temperatura vazduha od pet do devet stepeni, na jugu do 12 stepeni Celzijusovih.

U Hercegovini će danas biti djelimično vedro. Vjetar slab južnog i jugozapadnog smjera, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Temperatura izmjerena u 7.00 časova: Bjelašnica minus pet, Banjaluka, Šipovo, Bijeljina, Novi Grad, Sokolac, Srbac i Čemerno nula stepeni, Prijedor, Kalinovik, Han Pijesak, Drinić, Doboj, Ribnik, Mrkonjić Grad i Srebrenica jedan, Sarajevo, Višegrad i Rudo dva, Mrakovica i Foča tri, Bileća, Trebinje četiri, Široki Brijeg pet, Stolac šest, Mostar sedam i Neum osam stepeni Celzijusovih.

Na Han Pijesku izmjereno je 14 centimetara snježnog pokrivača, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Društvo

BiH uvezla zlato vrijedno više od dva miliona KM, CIJENA LANI ZNATNO PORASLA!

U BiH je lani uvezeno zlato vrijedno 2.135.259,09 KM, a dažbine su iznosile 364.882,18 KM, što je znatno više nego godinu ranije, ali to je najvjerovatnije uzrokovao skok cijena ovog plemenitog metala, čija cijena je lani porasla za 28 odsto.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, pretprošle godine, tj. 2023, u našu zemlju uvezeno je zlato vrijedno 941.915,93 KM, dok su dažbine iznosile 161.500,48 KM.

Ipak je 2022. godina dominirala kada je u pitanju uvoz ovog metala u posljednjih deset godina, jer je tada uvezeno zlato vrijedno 3.008.784,89 KM, a dažbine su iznosile 513.837,37 KM.

No, i izvoz zlata je u porastu.

“Sa druge strane, kada je u pitanju izvoz zlata iz BiH, lani je iz zemlje otputovalo zlato čija je vrijednost iznosila 1.594.313,16 KM, dok je 2023. godine izvezeno zlato vrijedno 1.378.779,02 KM”, kažu iz UIO BiH za “Nezavisne”.

Inače, lani je najviše zlata uvezeno iz Slovenije, vrijednosti 1.051.259,27 KM, dok su na drugom, odnosno trećem mjestu Italija i Kina.

“Iz BiH se 2024. godine iz BiH najviše izvozilo u Tursku i Italiju”, navode iz UIO BiH.

Trenutno gram zlata, kako su nam potvrdili iz jedne banjalučke zlatare, košta 210 KM.

Kako je kazao za “Nezavisne novine” ekonomista Igor Gavran, ovdje je riječ o trgovini nemonetarnog zlata, odnosno ne uključuje zlatne rezerve centralnih banaka.

“Možemo pretpostavljati da se to većinom odnosi na zlatni nakit i slične predmete od zlata. U BiH nema organiziranog prometa ulaznim polugama ili sličnim oblicima ulaganja u zlato, ali moguće je da se dionicima odnosi i na takve investicijske oblike zlata. Rast vrijednosti u oba smjera sigurno je primarno rezultat rasta cijene zlata, pa količine mogu biti čak i manje uz više vrijednosti, ali sve je to ipak simbolično u odnosu na trgovinu ostalom robom i uslugama te ne igra značajnu ulogu u našoj ekonomiji”, pojašnjava Gavran.

Kada je riječ, kako kaže, o ulaznim rezervama Centralne banke BiH, “one se poslije katastrofalne odluke prethodne uprave da proda dio rezervi nisu dalje mijenjale, osim rasta vrijednosti preostalog dijela kojim i dalje raspolažemo”.

“Ali se svakako taj promet tretira drugačije od klasične trgovine i te zlatne rezerve, nažalost, uopšte nisu u BiH, nego se čuvaju izvan BiH i čak plaćamo naknadu za njihovo čuvanje, što je besmisleno”, zaključuje Gavran.

Podsjetimo da su prošle godine cijene zlata, kako je ranije saopštio Svjetski savjet za zlato, porasle za više od 28 odsto, a podstaknute snažnom potražnjom centralnih banaka i investitora u periodu pojačanih geopolitičkih napetosti. Njihova procjena bila je da bi i u tekućoj godini cijene trebalo da porastu, ali “umjerenije” nego u prošloj.

 

Nastavi čitati

Aktuelno