Connect with us

Politika

VRH LISTE garancija za madnat! Evo kako se najlakše postaje poslanik

Iako se vrlo često može čuti da Bosna i Hercegovina ima otvorene izborne liste, u praksi to i nije tako s obzirom na to da je skoro pa odlučujući faktor za ulazak u parlament redni broj na samoj izbornoj listi.

Naime, Izborni zakon u Bosni i Hercegovini definisao je da se mandati koje lista dobije raspoređuju na način da se prvo rangiraju oni kandidati koji osvoje 20 odsto od ukupnog broja glasova koje je dobila ta lista.

U slučaju da na listi nema takvih kandidata, mandati se dodjeljuju po rednom broju sa liste. U slučaju da ima jedan takav kandidat koji je osvojio više od 20 odsto svih glasova te liste u toj izbornoj jedinici, mandat dobija on, a ostali mandati, koje je osvojila ta lista, dodjeljuju se takođe po rednom broju sa liste.

Uzmimo kao primjer treću izbornu jedinicu u Republici Srpskoj iz koje se bira 12 direktnih mandata za Narodnu skupštinu Republike Srpske. Maksimalan broj kandidata na ovoj listi ispred jedne političke partije može biti 17.

Ako pretpostavimo da je ta stranka osvojila 50.000 glasova u toj izbornoj jedinici i dobila četiri kandidata, mandat se dijeli na način da se prvo poredaju oni kandidati koji imaju više od 10.000 glasova od najvećeg do najmanjeg i ako takvih ima četiri, oni osvajaju mandat.

U slučaju da samo jedan kandidat sa te liste koji se, recimo, nalazi na rednom broju 17 ima više od 10.000 glasova, mandat pripada njemu, a ostala tri dodjeljuju se prvom, drugom i trećem sa liste.

Na prethodnim opštim izborima 2018. godine, u Izbornoj jedinici tri SNSD je osvojio četiri direktna mandata koja su dobila prva četiri kandidata sa liste, ali je, recimo, četvrta na listi koja je dobila mandat bila Gordana Tešanović sa osvojena 7.253 glasa, a Momčilo Antonić, koji je osvojio 8.864 glasa, ostao je bez direktnog mandata.

Kasnije, nakon što su od mandata u ovoj izbornoj jedinici odustala dva kandidata, Antonić je ušao u Narodnu skupštinu Republike Srpske, ali zahvaljujući isključivo rednom broju sedam na listi, a ne ličnim glasovima koje je osvojio.

– Mandati koje lista dobije raspodjeljuju se najprije među kandidatima sa liste, od kojih je svaki dobio najmanje 20 procenata od ukupnog broja važećih glasova koje je dobila ta lista i to dodjelom mandata redoslijedom od najvećeg do najmanjeg broja glasova. Ako ima još mandata koje treba dodijeliti listi, a preostali kandidati su dobili manje od 20 procenata od ukupnog broja važećih glasova koje je ta lista dobila, raspodjela mandata među preostalim kandidatima te liste vrši se prema njihovom redoslijedu na listi – navodi se u članu 9.8, stav 2. Izbornog zakona BiH.

U suštini, u Bosni i Hercegovini, kada je riječ o listama, imamo praktično “poluotvorene liste”, s tim da su mnogi mišljenja da su one praktično zatvorene, jer od broja ličnih glasova, osim ako se ne pređe 20 odsto, ne zavisi ništa pa ni osvajanje mandata.

Osim “poluotvorenih lista” postoje one potpuno otvorene, gdje kandidati koji su osvojili najveći broj glasova dobijaju mandat, i potpuno zatvorene, gdje se bez obzira na broj glasova, mandati dijele po rednom broju sa liste.

– Preferirala bih potpuno otvorene liste, odnosno da onaj ko dobije najviše glasova zaista osvoji mandat i ima najveću vrstu legitimiteta. Svi lideri pozivaju se na legitimitet, a onda preko lista sve to poništavaju. Političke partije bile bi najsrećnije da su te liste zatvorene – rekla je za “Nezavisne novine” Tanja Topić, politička analitičarka.

Nezavisne

Politika

DRINIĆ O SNSD-u “U pamet se, gospodo! Ne zaboravite da je SVAKA MUKA ZAVREMENA, A SRAMOTA ZAVIJEKA”

Odbornik u Skupštini grada Banjaluka, Nebojša Drinić, oštro je kritikovao ponašanje predsjednika Skupštine Ljube Ninkovića, optužujući ga za nerad i ignorisanje ključnih problema grada. Prema Driniću, Ninković gotovo dvije godine bojkotuje sjednice, nanoseći direktnu štetu svim građanima Banjaluke.

„Predsjednik Skupštine grada Ljubo Ninković, dokazani neradnik, već gotovo dvije godine bojkotuje sjednice, nanoseći najveću štetu građanima Banjaluke. Klasikni uhljeb, vrlo vješt u političkim presvlačenjima, frkće od bijesa čim se spomene zakazivanje sjednice ili odluka gradonačelnika za razvoj Banjaluke, ali mu plata od 5.000 KM nije mrska. Voli ‘hljeb bez motike’,“ rekao je Drinić.

Drinić je istakao da Banjaluka ne može napredovati dok se pojedinci ponašaju neodgovorno i brinu samo o svojim interesima.

„Njiva hoće motiku. Banjaluka je naša kuća u kojoj moramo svi da radimo za dobrobit našeg naroda. Ljubo i oni kojima je obraz iza leđa ne brinu za poskupljenje struje. Neka njima sija kao u Las Vegasu, a narod koji ne može da plaća velike račune može da provodi praznike uz svijeće!“ upozorio je Drinić.

Na kraju, Drinić je pozvao sve funkcionere da se trgnu i počnu odgovorno obavljati svoj posao:
„U pamet se, gospodo! Ne zaboravite da je ‘svaka muka zavremena, a sramota zavijeka’!“

Nastavi čitati

Politika

MIRNA SAVIĆ BANJAC “SNSD 20 godina nije uspio da osmisli i realizuje MNOGE BESPLATNE MJERE koje su uvedene za vrijeme Draška Stanivukovića”

SNSD 20 godina nije uspio da osmisli i realizuje mnoge besplatne mjere koje su uvedene za vrijeme Draška Stanivukovića. To ih izgleda jako muči, pa im je Banjaluka jedini grad kojim bezuspješno pokušavaju da se bave.

Izjavila je ovo narodni poslanik PDP u NS RS Mirna Savić Banjac, reagujući na izjavu generalnog sekretara SNSD Srđana Amidžića koji je rekao da će SNSD podnijeti inicijativu da u Banjaluci prevoz bude besplatan za sve građane.

-SNSD u Banjaluci nije htio ni da razmatra predloženu Odluku o dopuni Odluke o komunalnim taksama čiji je predlagač gradonačelnik. Ovom odlukom predviđeni su dodatni prihodi Grada koji bi se realizovali kroz destimulativne mjere smanjenja broja poslovnih jedinica privrednih društava registrovanih za priređivanje igara na sreću. Naročit cilj im je da se u što skorije vrijeme zabrani rad priređivačima igara na sreću čije poslovnice se nalaze u blizini obrazovnih ustanova. Jednostavno rečeno, ako vam je namjera ozbiljna, izglasajte da se novac iz kladionica, pogotovo onih pored škola, preusmjeri za besplatan prevoz i u korist svih građana Banjaluke- kaže Savić Banjac i dodaje:

-Građani bi najviše znali da cijene kada ovakve izjave ne bi bile samo farsa i već stotinu puta viđen pokušaj zbunjivanja javnosti. Oni odlično znaju ko je šta uradio za vrijeme svog mandata. Rješenje vam je predloženo, imate priliku da se pokažete na djelu – poručuje Savić Banjac.

Ističe da ako već ne žele da uvode besplatan prevoz za penzionere u druge gradove širom Srpske, nego se i dalje bave Banjalukom pored neurađenog posla za koji su dobro plaćeni, onda i ovaj put, kako kaže, ima rješenje za njih.

-Naprimjer, ministru Amidžiću predlažem da se malo više pozabavi svojim poslom u Sarajevu, a može početi sa tim što će više brinuti o institucijama Republike Srpske, a manje o budžetu zajedničkih institucija koji značajno raste iz godine u godinu, dok je istovremeno standard građana Republike Srpske sve niži- navodi Savić Banjac.

Nastavi čitati

Politika

AERODROM u Bihaću pribavio URBANISTIČKU SAGLASNOST!

Aerodrom u Bihaću korak je bliže realizaciji jer od danas ima urbanističku saglasnost.

– Danas je izuzetno važan dan za grad Bihać i cijeli Unsko-sanski kanton. Jutros nam je od federalnog ministra prostornog uređenja Željka Nedića svečano uručena Urbanistička suglasnost za radove prve faze izgradnje Međunarodnog aerodroma Bihać – saopćio je gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić.

– Izdavanje Urbanističke suglasnosti predstavlja jedan od najznačajnijih koraka u izgradnji aerodroma i vrlo je važno da smo uspjeli prevazići sve prepreke s kojima smo se susreli, uključujući i one birokratske, tako da vrlo brzo možemo aplicirati za izdavanje građevinske dozvole koju bismo trebali imati u prvom kvartalu 2025. godine, a zatim krenuti i u realizaciju faze 1A koja obuhvata izgradnju poletno sletne staze u dužini 1800 metara – dodao je.
– Prije nekoliko godina kada je tadašnja Vlada FBiH odlučila da dio sredstava namijenjenih za razvoj zračnog saobraćaja u FBiH preusmjeri za izgradnju aerodroma u Bihaću, imali smo samo studiju i livadu, odnosno zemljanu pistu sportskog aerodrome u vlasništvu Grada.

Danas imamo preko 90% otkupljenog zemljišta i ozbiljan projekt u zreloj fazi realizacije, urbanističku suglasnost za faznu gradnju kojoj su prethodile mnogobrojne studije, te suglasnosti i dozvole koje su potrebne sa svih nivoa vlasti u ovoj nam komplikovanoj državi, Bosni i Hercegovini.

Osim opredijeljenosti Vlade FBiH, koja je financijer cjelokupnog projekta, značajno je doprinijela upornost i aktivna suradnja Uprave JP “Aerodrom Bihać” sa državnim agencijama iz oblasti zračnog saobraćaja, BHDCA i BHANSA-om – zaključio je Sedić.

Nastavi čitati

Aktuelno