Connect with us

Region

VUČEVIĆ OPTIMISTA “Nadam se da neće hapsiti rukovodstvo Srpske”

Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je danas, povodom naredbe koja je stigla Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) u Sarajevu od Sudske policije Suda BiH za asistenciju pri privođenju predsednika Republike Srpske Milorada Dodika, premijera Radovana Viškovića i predsednika Skupštine Nenada Stevandića da se nada da će biti dovoljno razuma i da niko neće pokušati da uhapši najviše rukovodstvo Republike Srpske, jer bi, kako je istakao, to bio put ka građanskom ratu.
“Nadam se da će kod njih biti dovoljno razuma da neko neće pokušati zaista da uhapsi Dodika, Viškovića i Stevandića. Jer to su lica koja čuva MUP Republike Srpske.

To je put ka građanskom ratu”, istakao je Vučević gostujući u Uranku na TV K1. Vučević je napomenuo da postoje, naravno, i oni koji su politički iznad Sarajeva. “Apsolutno, to je svima jasno. Postoje oni koji su pokrovitelji svega toga što se radi”, naveo je Vučević.

On je rekao da neki žele da mi budemo i u Srbiji na ivici građanskog rata i da nije nikakvo čudo da se to preliva i na Republiku Srpku, kao i da se onda postavlja pitanje da li smo mi svesni svega toga i da li razumemo šta nam se dešava.

“I da li se mi spremamo da to izbegnemo, odnosno da možemo da reagujemo na takvu moguću situaciju ili smo zaokupljeni sopstvenim problemima i urušavanjem sopstvene države, ne vodeći računa o onome što nam se dešava u komšiluku, ne vodeći računa o onome što se dešava u delu našeg naroda, a time je i nemoguće da se ne prelije ili ne oseti u Srbiji”, naglasio je Vučević.

Naredbu za privođenje Dodika, Stevandića i Viškovića izdalo je Tužilaštvo BiH koje takođe, kao ni SIPA, više nije nadležno na teritoriji Republike Srpske.

Vučević je istakao da nije slučajno da nam se sve to dešava istovremeno sa ovim što se dešava u Srbiji, posebno što onim što se dešava na Kosovu i Metohiji.

Na pitanje šta će to značiti za rukovodstvo RS, pošto Srpska ne priznaje nadležnost tih institucija i kako će to na terenu izgledati jer federalni mediji prenose da će, ako Dodik, Stevandić i Višković ne budu privedeni za njima biti raspisana unutrašnja poternica i da će za slučaj da ne budu privedeni po unutrašnjoj poternici, uslediti Interpolova poternica, odnosno da li to znači da rukovodstvo RS više ne može da ide nigde iz Srpske, Vučević je rekao da se definitvno ide ka tom scenariju.

“A Interpolova poternica znači da će morati da ih uhapse i snage svih članica Interpola”, dodao je Vučević.

Na konstataciju da su tu i Republika Srpska i Srbija, Vučević je rekao da naravno niko ne treba da očekuje da će Republika Srbija uhapsiti rukovodstvo Republike Srpske.

“Ovo je očigledno pripreman put da rukovodstvo Republike Srpske ne može nigde da se kreće ili biće pokušano da se spreči kretanje kroz Republiku Srpsku. To je izazovniji scenario za Sarajevo, ali ne mogu da isključim da neko nema nameru da izazove neki incident, da imate situaciju i akciju protiv MUP-a Republike Srpske”, rekao je Vučević.

Istakao je da se nada da nikome neće pasti na pamet da tako nešto radi. Na pitanje da li to znači da Dodik više, pošto ne može da pređe granicu, neće dolaziti u Srbiju, Vučević je rekao da misli da u ovom trenutku može i da je siguran da će dolaziti. “Ja sada ne ulazim u sve detalje, ali mislim da svi oni koji žele da Bosna i Hercegovina funkcioniše i da bude mir na prostoru Zapadnog Balkana, moraju razumeti da Dodik mora da dolazi u Beograd”, naveo je Vučević.

On je rekao je da naredba Tužilaštva BiH znači da je situacija u BiH sve složenija i sve napetija.

“Tenzije rastu i očigledno ne postoji dovoljno razumevanja, pre svega političkog Sarajeva, da se kroz dijalog, kroz razgovor direktno predstavnika Bošnjaka, Srba i Hrvata, regulišu stvari ili strane, onaj tok koji je poželjan da bi se održao mir i stabilnost u BiH. BiH koja istorijski dokazano ima takav značaj da se sve ono što se tamo dešava preliva na čitav prostor onoga što nazivamo Zapadni Balkan”, rekao je Vučević.

Prema njegovim rečima, očigledno se približavamo završnici kraha Dejtonskog sporazuma u smislu da neko pokušava da ga potpuno anulira i politički i pravno i da ga stavi van snage.

(Tanjug)

Region

STRAŠNA TUČA “TORCIDE” I “BED BLU BOJSA”: Huligani Hajduka i Dinama se sukobili, sve snimljeno (VIDEO)

Čak 400 huligana Hajduka iz Splita i Dinama iz Zagreba ugovorilo je tuču koja je održana pred veliki derbi koji je na programu od 16 časova.

Pred derbi Hajduka i Dinama u Splitu izbila je ogromna tuča huligana. Navijači jednog i drugog hrvatskog velikana potukli su se oko devet sati ujutru u naselju Pujanke. Prema navodima hrvatskih medija, ovo je bila dogovorena tuča 200 na 200.

Na internetu kruže i snimci sudara “Torcide” iz Splita i “Bed Blu Bojsa” iz Zagreba, a pred meč na rasprodatom “Poljudu” ovo najavljuje velike probleme. Policija je morala da reaguje i oglasila se hitnim saopštenjem:

“Oko 09.15 sati zaprimili smo dojavu o sukobu većeg broja osoba na području Pujanki u Splitu. Policijski službenici su vrlo brzo stigli na mjesto događaja, zaustavili dalji sukob i uspostavili javni red i mir. Veći broj osoba je priveden, nad njima će biti sprovedeno kriminalističko istraživanje, a traga se za ostalima koji su učestvovali u incidentu”, naveli su iz PU splitsko-dalmatinske županije.

Pogledajte ovu tuču:

A šta je sa fudbalom?
On je nikad bitniji. Nakon 32 kola ništa se ne zna u HNL-u. Rijeka je prva sa 56 bodova, Hajduk ima isto toliko, a Dinamo 55. Djelovalo je da su “modri” van trke za trofejom, a onda Hajduk nije pobijedio četiri utakmice zaredom, a Rijeka je izgubila od Istre i Osijeka, pa i od Dinama.

Nastavi čitati

Region

BOLNE RIJEČI OCA DJEVOJČICE UBIJENE U RIBNIKARU: Vidjeli smo suzu u njenom oku

U jednom nezamislivom trenutku, devetoro djece, učenika OŠ “Vladislav Ribnikar” na Vračaru u Beogradu, i njihov čika Dragan, koji ih je čuvao, zauvijek su zaustavljeni na svom putu, ostavljajući prazninu koju nijedna riječ ne može ispuniti.

Navršavaju se dvije godine od masakra koji je duboko potresao Srbiju. Taj 3. maj 2023. godine zauvijek će ostati upisan u istoriju kao jedan od najtužnijih i najtežih dana.

Devetoro nedužne djece, kao i školski čuvar, ubijeni su 3. maja 2023. godine, a odgovor na pitanje zašto je njihov školski drug, tada učenik sedmog razreda, na čas istorije došao sa očevim pištoljima, izostao je. Ipak, danas se ne govori samo o masakru kakav Srbija ne pamti, već o nezacijeljenoj rani u duši čitavog društva, o boli koja ne jenjava, o pitanjima bez odgovora i o tišini koja nosi imena onih kojih više nema.

Anđelko Aćimović, otac ubijene djevojčice, uoči godišnjice nezapamćenog masakra, otvorio je dušu u emisiji “Crna hronika” na “Kurir” televiziji i u emotivnoj ispovijesti govorio o svojoj mezimici koja je 12 dana vodila bitku za život. On se najprije prisjetio kobnog jutra i trenutka kada je do njega stigla vijest koja je promijenila cijeli tok života ove porodice, prenosi “Kurir”.

“Dan je počeo kao i obično. Krenuo sam na posao, a prije toga sam se pozdravio sa njom. Ona je žurila u školu, spremala se za fotografisanje koje je bilo predviđeno tog dana. Petnaestak minuta nakon što sam stigao na posao dobio sam informaciju od supruge kojoj je javila prijateljica kada je vidjela u medijima vijest da je došlo do pucnjave. Ona je čula te pucnje, pošto se nalazila relativno blizu, ali nije imala ni najmanju predstavu da se to dogodilo u školi”, započeo je Anđelko.

“Pokušavali smo više puta da je dobijemo na telefon, ali onda sam shvatio da tu više nema čekanja. Sjeo sam u automobil i dojurio do škole gdje sam se našao sa suprugom. Zatekli smo scenu kao u filmu strave. Nismo mogli da priđemo školi jer je bio veliki broj pripadnika policije. Tu je nastao proces saznavanja i velikog straha šta se zapravo desilo. Da li je ona dobro ili je među nastradalima? Jedino što smo mogli jeste da pitamo policajce ispred škole, a oni su nam govorili da su djeca u podrumu, da su u sali, a što je više vrijeme prolazilo shvatili smo da sve to nije tačno. U nekih desetak minuta, sva djeca su napustila školu, a ispred škole ostali su samo roditelji koji su, kako se na kraju ispostavilo, izgubili djecu”, kaže neutješni otac.

On dodaje da je tešku istinu saznao po dolasku u Dječiju kliniku u Tiršovu. Tada su uslijedili dani u kojima su se miješali osjećaji tuge, bijesa, ali i puni nade da se njihova mezimica i pored teških povreda može izboriti.

“Tih 12 dana je bilo strašno! Hodate i kao da ne živite, ne možete da prihvatite tu istinu, nada i dalje postoji iako su povrede bile takve da nije bilo šanse. Sve smo činili što je bilo moguće, ali smo bar imali priliku da razgovaramo s njom. Puštali smo joj muziku, pričali priče, mazili je, nadali se i očekivali. Da li nas je čula ili ne, ne znamo, ali smo vidjeli suzu u njenom oku”, sa knedlom u grlu prisjetio se Anđelko.

Nažalost, djevojčica je dvanaestog dana izgubila bitku za život i tako postala deseta žrtva školskog druga iz odjeljenja.

Anđelko se dotakao i teškoća kroz koje su prolazili tokom suđenja roditeljima dječaka ubice, s obzirom na to da je maloljetni ubica krivično neodgovoran, ali i zbog raznih pokušaja porodice Kecmanović da, kako kaže, utiču na odluke.

“Posebnu teškoću smo osjetili kada smo slušali te pokušaje odbrane i negiranja krivice, što je bilo neprihvatljivo i nepojmljivo. To nas je dodatno traumiralo, kao i to što od samog početka ta porodica pokušava da ugrozi proces njegovog tretmana i liječenja. Pokušavali su da dođu i da utiču na njega, a i dalje imaju za cilj da njegovim oslobađanjem dođu do materijalnih sredstava time što će snimiti film o tragediji, što je jako monstruozno i opasno”, kaže Anđelko i dodaje:

“Pokušali su da insceniraju da mali zločinac nema adekvatan tretman u bolnici, žalili su se Strazburu. Međutim, dolazili su razni članovi komisije iz Brisela i njihov zaključak je da prava ubice nisu ničim povrijeđena”.

Fondacija u znak sjećanja na sve žrtve
Anđelko Aćimović je rekao i da je njegova kćerka bila izuzetno kreativna i darovita.

“Vodila je računa da nikad nikoga ne povrijedi, vrlo je diplomatski znala da riješi male sitne sukobe u kući”, sa toplinom u srcu pričao je Anđelko o svom djetetu.

Kako dodaje, cijeloj porodici, ali i drugima u svojoj okolini, donosila je neopisivu sreću, a uvjeren je da je ona bila dijete koje je u životu mnogo toga mogla da postigne.

U znak sjećanja na nju, ali i ostale žrtve, porodica Aćimović je osnovala Fondaciju koja nosi ime njihove kćerke, a kako je istakao, pored održavanja sjećanja na nju i ostale žrtve, Fondacija ima i druge velike ciljeve.

“Cilj Fondacije je da kroz naš rad pokušamo da spasimo bar jedno dijete. Jedan od osnovnih ciljeva je i borba za mentalno zdravlje djece, odnosno borba za bezbjednost djece na internetu, drugi cilj je dobročinstvo i humanost koje danas pokazujemo i činimo na razne načine kroz saradnju i pomoć djeci bez roditeljskog staranja, i naravno održavanje sjećanja na nju i drugu djecu ubijenu u ‘Ribnikaru'”.

Roditelje žrtava najviše boli što Kecmanovići poriču krivicu
Dječak ubica, po zakonu, nije krivično odgovoran i za svoj zločin neće odgovarati, ali kazna je stigla njegove roditelje Vladimira i Miljanu Kecmanović. Vladimir je u decembru prošle godine osuđen na 14 i po godina zatvora zbog izazivanja opšte opasnosti i zapuštanja i zlostavljanja maloljetnog sina, dok je Miljana osuđena na tri godine po proširenoj optužnici Višeg javnog tužilaštva u Beogradu za zapuštanje i zlostavljanje sina.

Tokom sudskih postupaka koji se vode protiv Kecmanovića, škole i države, osuđeni roditelji dječaka ubice sve vrijeme su negirali krivicu, smatrajući da nemaju ni najmanjeg udjela u onome što je uradio njihov sin.

Ožalošćene porodice, ali i cijela Srbija, okovani su tugom i bolnom tišinom, ali najviše ih boli to poricanje i riječi oca dječaka ubice koji javno izgovara da ne zna ko je kriv i da ne vidi odgovornost ni u sebi ni u svojoj supruzi!

Nastavi čitati

Region

CRNA SLOVA U ISTORIJI SRBIJE! Dvije godine od dva masakra koja su potresla sve

Treći i četvrti maj 2023. godine upisani su crnim slovima u istoriji Srbije.

Prije dvije godine, 3. maja 2023, u masakru u Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” u Beogradu učenik te škole K.K., koji je tada imao 13 godina, iz pištolja je ubio devetoro đaka i čuvara škole, a ranio nekoliko, među kojima i nastavnicu.

Ubijeni su đaci Ana Božović, Sofija Negić, Mara Anđelković, Andrija Čikić, Bojana Asović, Angelina Aćimović, Ema Kobiljski, Katarina Martinović i Adriana Dukić te čuvar Dragan Vlahović.

K.K. se nakon što je izvršio masovni zločin hladnokrvno predao policiji.

Dan kasnije, 4. maja 2023, u selima Malo Orašje i Dubona, u opštinama Smederevo i Mladenovac, Uroš Blažić, koji je tada imao 20 godina, ubio je iz automatske puške devetoro i ranio 12 mladih ljudi.

Vlada Srbije je donijela odluku da se 3. i 4. maj ustanove kao Dani sjećanja na žrtve masovnih ubistava. Od trauma zbog ova dva masakra Srbija se neće moći oporaviti.

Zločin u “Ribnikaru” počinio je, kako su ga svjetski mediji nazvali, najmlađi masovni ubica u istoriji, ne samo u Srbiji, nego i u svijetu.

Tog 3. maja učenik K.K. je na licu mjesta iz očevog pištolja ubio školskog čuvara i osam učenika, od čega sedam djevojčica i jednog dječaka, ranio je nastavnicu istorije i šestoro đaka, od kojih je jedna učenica kasnije podlegla povredama.

K.K. je smješten u beogradsku Kliniku za neuropsihijatriju, na Odjeljenju za djecu i mlade, pod neprekidnim policijskim nadzorom, a protiv njegovih roditelja podignute su optužnice i donesene presude.

Na suđenju je K.K. rekao da se ljutio na majku jer je stalno tražila od njega da bude najbolji, te da nije bio baš svjestan kada je pucao redom u školi, prenosi InfoBijeljina.

Naveo je da je zločin počinio jer se generalno osjećao odbačenim od djece u školi, iako se sa njima normalno družio i da je sam odlučio da ih pobije.

Viši sud u Beogradu osudio je u decembru 2024. njegove roditelje Vladimira i Miljanu Kecmanović na ukupno 17 godina i šest mjeseci zatvora.

U martu ove godine Viši sud je donio presudu u parničnom postupku po tužbi 27 članova porodica ubijenih u “Ribnikaru” protiv maloljetnog K.K. i njegovih roditelja i Osnovne škole “Ribnikar” da isplate višemilionske iznose porodicama žrtava.

Pošto je u trenutku zločina K.K. imao manje od 14 godina, nije mogao krivično da odgovara za masakr.

Suđenje Urošu Blažiću počelo je u maju 2024. godine. U decembru iste godine, 19 mjeseci poslije majskih tragedija, Uroš Blažić i njegov otac Radiša osuđeni su na po 20 godina zatvora.

Blažić je proglašen krivim pred Višim sudom u Smederevu da je u noći 4. maja 2023. ubio devetoro i ranio 12 mladih ljudi u selima Dubona i Malo Orašje, između Mladenovca i Smedereva.

U isto vrijeme prvostepeno je osuđen i njegov otac Radiša Blažić na 20 godina zbog nezakonitog držanja oružja, kojim je zločin i počinjen.

Uroš Blažić u vrijeme izvršenja zločina nije napunio 21 godinu te je bio mlađi punoljetnik i, prema odredbama Krivičnog zakonika, njemu nije bilo moguće izreći kaznu doživotnog zatvora, već maksimalno 20 godina.

U Malom Orašju je na licu mjesta preminuo Marko Mitrović, dok su u bolnici naknadno od povreda preminuli Nemanja Stevanović, Lazar Milovanović, Petar Mitrović, maloljetnici Nikola Milić i Aleksandar Milovanović.

Blažić je ranio nekoliko osoba, dok je u Duboni na licu mjesta ubio Milana Panića, Kristinu Panić i Dalibora Todorovića.

Nakon masakra Uroš Blažić je zaustavio taksi i pod prijetnjom bombom vozaču naredio da ga odveze u selo Vinjište u blizini Kragujevca, gdje je i uhapšen.

Mnogi od ranjenih imaju teške posljedice i invaliditete.

Nastavi čitati

Aktuelno